Рішення № 131893678, 19.11.2025, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2025
Номер справи
560/11564/25
Номер документу
131893678
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/11564/25

РІШЕННЯ

іменем України

19 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Гуменецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області звернувся до суду з позовом до Гуменецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії. Зазначає, що відповідач не вживає визначені законом заходи у сфері поводження з відходами, зокрема, не здійснює виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами с. Гуменці для розміщення на ній сміттєзвалища, та не вчиняє інші дії з метою подальшої державної реєстрації речових прав на земельну ділянку, на якій розташоване місце видалення відходів.

Відзив відповідачем не поданий.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Правові, організаційні, економічні засади діяльності щодо запобігання утворенню, зменшення обсягів утворення відходів, зниження негативних наслідків від діяльності з управління відходами, сприяння підготовці відходів до повторного використання, рециклінгу і відновленню з метою запобігання їх негативному впливу на здоров`я людей та навколишнє природне середовище визначає Закон України "Про управління відходами" від 20.06.2022 № 2320-ІХ (далі - Закон № 2320-ІХ).

За приписами п.п.3, 21 ч.1 ст.1 Закону № 2320-ІХ видалення відходів - це операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії. Перелік операцій з видалення відходів наведено в додатку 1; оброблення відходів - операція з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до таких операцій. Згідно з додатком 1 до Закону № 2320-ІХ розміщення на поверхні чи в землі, у тому числі захоронення тощо є однією з операцій з видалення відходів.

Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2320-ІХ передбачено, що якщо регіональним планом управління відходами передбачено продовження строку експлуатації місць розміщення відходів (полігонів, звалищ), які не відповідають вимогам цього Закону, суб`єкт господарювання, що здійснює управління таким місцем розміщення відходів, повинен разом з документами на отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів подати план та техніко-економічне обґрунтування приведення місця розміщення відходів у відповідність до вимог законодавства.

Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) визначено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об`єктів, у тому числі місць чи об`єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо вирішення питань поводження з побутовими відходами (ст. 30 Закону № 280/97-ВР). Відповідно до ст.33 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження з визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства.

Згідно зі ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, крім іншого, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Стаття 79-1 Земельного кодексу України визначає, що земельна ділянка як об`єкт цивільних прав передбачає її формування з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Одним зі способів формування земельних ділянок є відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Положеннями ст.19 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-ІV (далі - Закон № 858-ІV) визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності; б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Відповідно до ст. 20 Закону № 858-ІV землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності, зокрема, в разі: б) встановлення та зміни меж об`єктів землеустрою.

Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Згідно зі ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Судом встановлено, що на території Гуменецької територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області розташоване діюче паспортизоване сміттєзвалище побутових відходів, орієнтовно площею 0,8 га, розташоване за межами села Гуменці Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, реєстраційний номер місця видалення відходів 98/1 від 09.04.2013.

Згідно з листом Гуменецької сільської ради від 07.05.2025 №01-31-328 на території Гуменецької сільської ради наявне одне діюче (паспортизоване) сміттєзвалище побутових відходів орієнтовно площею 0,8 га, яке розташоване за межами села Гуменці. Земельна ділянка під сміттєзвалищем не сформована, технічна документація із землеустрою не розроблялась, кадастровий номер не присвоювався.

Листом №52-4629ВИХ-2552-1086-25 від 18.06.2025 керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури звернувся до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області щодо надання інформації про проведення заходів із державного нагляду та контролю з питань поводження з відходами.

Згідно з інформацією, наданою Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області за №1670/03/01 від 23.06.2025, заходи державного контролю за додержанням Гуменецькою сільською радою вимог природоохоронного законодавства, у тому числі з питань поводження з відходами, не проводились.

Судом встановлено, що Гуменецька сільська рада своєчасно не прийняла рішення про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою для формування земельної ділянки на якій розташоване сміттєзвалише, а також не вчинила інші дії з метою подальшої реєстрації прав на земельну ділянку під сміттєзвалище.

Водночас, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області також не зверталась до суду з позовом до відповідача щодо визнання протиправною бездіяльності, що стало підставою для вступу у справу органу прокуратури в інтересах держави.

Судом встановлено, що відповідачем допущене триваюче порушення вимог законодавства у екологічній та земельних сферах, та як наслідок протиправна бездіяльність, яка полягає у невжитті усіх необхідних передбачених законом та дієвих заходів з метою оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під місце видалення відходів (розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж вказаної земельної ділянки в натурі (на місцевості), здійснення у встановленому законом порядку державної реєстрації цієї земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та відповідних прав на неї).

Відповідачем не спростовано те, що на цей час правовстановлюючі документи на земельну ділянку під сміттєзвалище твердих побутових відходів не виготовлені. Відповідач не заперечує факту вчинення порушення природоохоронного законодавства та не спростовує законність вимог органу прокуратури.

З огляду на встановлені обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідачем не доведено відсутність протиправної бездіяльності або вжиття ним заходів з метою її припинення та виконання законних вимог уповноваженого органу контролю. Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, яка полягає у невчиненні дій з метою виготовлення документації із землеустрою на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,8 га для розміщення на ній сміттєзвалища, а також не вчиненні інших дій з метою подальшої державної реєстрації речових прав на вказану земельну ділянку, на якій розташоване місце видалення відходів.

Зобов`язати Гуменецьку сільську раду Кам`янець-Подільського району Хмельницької області вчинити дії, необхідні для виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами села Гуменці Гуменецької територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області орієнтовною площею 0,8 га для розміщення на ній сміттєзвалища, для виділення її в натурі, встановлення на місцевості меж земельної ділянки та подальшої державної реєстрації прав на неї у визначеному законом порядку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 19 листопада 2025 року

Позивач:Керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області (вул. Драгоманова, 11, м. Кам`янець-Подільський, Кам`янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., 32302 , код ЄДРПОУ - 02911102) Відповідач:Гуменецька сільська рада (вул. Центральна, 69,с. Гуменці,Кам`янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.,32325 , код ЄДРПОУ - 04406880)

Головуючий суддя І.С. Козачок