Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/10755/25
РІШЕННЯ
іменем України
19 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубрівської сільської ради Звягельського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Дубрівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 28.05.2025 №1039 "Про намір не поновлювати договір оренди земельної ділянки комунальної власності та подання заяви до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно".
В обґрунтування позову зазначає, що вказаним рішенням відповідача від 28.05.2025 №1039 порушене її право на поновлення договору оренди земельної ділянки від 15.01.2019.
У відзиві Дубрівська сільська рада просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що у неї відсутній обов`язок продовжувати/поновлювати строк договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності. Зазначає, що позивачка порушила умови договору як орендар, вчиняла незаконну передачу землі у користування ФГ "Марина-2012" без згоди орендодавця, вносила права оренди до статутного капіталу ФГ "Марина-2012", фінансові документи підтверджують те, що орендна плата надходила від ФГ "Марина-2012", а не від позивача, що підтверджує фактичну передачу землі без належних правових підстав.
У відповіді на відзив та запереченнях на відповідь на відзив сторони заперечують щодо доводів іншого учасника справи.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 15.01.2019 уклала з Дубрівською сільською радою Звягельського району Житомирської області договір оренди землі №б/н. Згідно з п. 1.1. договору орендодавець на виконання рішення 23 сесії 7 скликання Дубрівської сільської ради від 21.09.2018 №599 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі її в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_1 та рішення 24 сесії 7 скликання Дубрівської сільської ради від 23.11.2018 №632 Про внесення змін до рішення 23 сесії 7 скликання від 21.09.2018 №599 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі її в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_1 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 1820686500:04:000:0734, яка розташована на території Дубрівської об`єднаної територіальної громади (за межами с. Хижівка) Баранівського району Житомирської області. Згідно з п. 2.1 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 59,4290 га. Пунктом 3.1. цього договору визначено, що його укладено строком на 7 (сім) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) календарних днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Згідно з п. 4.1 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок орендодавця в розмірі: за перші три роки 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 61031,09 грн. за один рік; всі наступні роки 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить104624,72 грн. за один рік. Відповідно до розділу 11 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку. Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено, придбання орендарем земельної ділянки у власність, викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
28.05.2025 рішенням 39-ї сесії 8 скликання Дубрівської сільської ради №1039 Про намір не поновлювати договір оренди земельної ділянки комунальної власності та подання заяви до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вирішено:
- визначити, що Дубрівська сільська рада не має наміру поновлювати договір оренди земельної ділянки комунальної власності площею 59,4290 га, кадастровий номер 1820686500:04:000:0734, укладений 15.01.2019 з ОСОБА_1 , строк дії якого спливає 15.01.2026;
- зобов`язати виконавчий комітет Дубрівської сільської ради направити орендарю письмове повідомлення про відмову в поновленні договору оренди із зазначенням причин такої відмови та обмеження на здійснення засіву озимими культурами;
- доручити виконавчому комітету Дубрівської сільської ради не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору подати заяву до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про виключення відомостей щодо поновлення договору відповідно до п. 3 ст. 126-1 Земельного кодексу України;
- покласти контроль за виконанням рішення на постійну комісію з питань комунального майна та господарства, будівництва, благоустрою, охорони навколишнього природного середовища та земельних відносин.
Згідно з протоколом засідання результати голосування сесії такі: за 15, проти 0, утримались 1, не голосували 0, рішення прийнято більшістю голосів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Суд відхиляє доводи позивачки щодо застосування до спірних правовідносин виключно статті 33 Закону України «Про оренду землі» в редакції, чинній на момент укладення договору, оскільки спір стосується правомірності рішення органу місцевого самоврядування, прийнятого у 2025. Відтак оцінка правомірності оскаржуваного рішення має здійснюватися відповідно до законодавства, чинного на час його прийняття (в редакції від 08.11.2024).
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про оренду землі" об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Стаття 124 Земельного кодексу України визначає основні засади регулювання земельних відносин, зокрема, порядок передачі земельних ділянок в оренду.
Законом України "Про оренду землі" врегульовано відносини, що виникають між власником земельної ділянки та іншими особами в зв`язку із передачею її у користування та володіння, в тому числі конкретизовано та деталізовано особливості та порядок укладення договору оренди землі, його істотні умови, основні права та обов`язки його сторін, порядок зміни, припинення та поновлення такого договору.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору. При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді. У разі зміни меж або цільового призначення земельної ділянки вимоги цієї статті не застосовуються.
Отже, механізм поновлення договору оренди земельної ділянки, що передбачений статтею 33 Закону України «Про оренду землі», передбачає звернення ініціативи саме від орендаря шляхом подання відповідного листа-повідомлення з проектом договору. Лише після надходження такого звернення у орендодавця виникає обов`язок розглянути питання щодо поновлення договору та ухвалити рішення за результатами розгляду.
Натомість на момент прийняття Дубрівською сільською радою рішення №1039 від 28.05.2025 позивачка ще не подала заяву повідомлення про поновлення договору оренди землі, оскільки строк для такого звернення відповідно до умов договору і вимог статті 33 Закону мав настати лише у грудні 2025.
Отже, правових підстав для прийняття органом місцевого самоврядування рішення щодо наслідків, які можуть настати лише після подання орендарем відповідного клопотання, на момент його прийняття не існувало. Прийнявши передчасне рішення про намір не поновлювати договір оренди до настання підстав для цього, з якими закон пов`язує можливість вирішення цього питання, відповідач вийшов за межі повноважень і діяв не у спосіб, передбачений законом.
Крім того, спірне рішення містить доручення виконавчому органу вчинити дії щодо виключення відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що може привести до відповідних однак передчасних правових наслідків для позивачки. З огляду на це, оскаржуване рішення не лише констатує намір, як стверджує відповідач, а є індивідуальним актом, який безпосередньо створює юридичні наслідки для позивачки, звужуючи обсяг її прав.
У той же час, суд не вирішує питання правомірності або протиправності рішення відповідача по суті (тобто про те, чи має сільська рада фактичні підстави не поновлювати строк дії договору), адже це належить до власних повноважень відповідача і судом у цій справі не оцінюється.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки відповідачем не було дотримано процедуру вирішення питання поновлення дії договору, рішення не є правомірним, отже підлягає скасуванню , а позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дубрівської сільської ради Звягельського району Житомирської області від 28.05.2025 №1039 «Про намір не поновлювати договір оренди земельної ділянки комунальної власності та подання заяви до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 968,96 грн. за рахунок асигнувань Дубрівської сільської ради Звягельського району Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 листопада 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Дубрівська сільська рада (вул. Адмірала Левченка, 132,с. Дубрівка,Звягельський р-н, Житомирська обл.,12736 , код ЄДРПОУ - 04344446)
Головуючий суддя І.С. Козачок