Рішення № 131893667, 19.11.2025, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2025
Номер справи
560/11593/25
Номер документу
131893667
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/11593/25

РІШЕННЯ

іменем України

19 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника згідно з Законом України "Про державну службу".

В обґрунтування позову зазначає, що при переведенні на інший вид пенсії відповідач протиправно не врахував розмір заробітної плати, вказаний у довідках від 27.01.2020 №19/8/22-01-13-02-12, №20/8/22-01-13-02-12, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області. Такі дії позивачка вважає неправомірними, просить зобов`язати відповідача провести правильний перерахунок пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відзив по справі не подало.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 у справі №560/14177/24 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 12.08.2024 №968010122905. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити з 12.08.2024 та виплатити ОСОБА_1 пенсію у зв`язку з втратою годувальника, виходячи з положень ч. 10 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, та враховуючи раніше проведені виплати. Рішення набрало законної сили.

У червні 2025 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, у якій просила провести перерахунок та виплату її пенсії з 12.08.2024 з урахуванням заробітної плати, зазначеної в довідках Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 27.01.2020 №19/8/22-01-13-02-12, №20/8/22-01-13-02-12, враховуючи рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 у справі №560/14177/24, а також повідомити, які довідки були враховані при визначенні розміру пенсії її чоловіка на момент його смерті.

Листом №2200-0304-8/5262 від 01.07.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про те, що на виконання судового рішення ОСОБА_1 переведено з 12.08.2024 на пенсію у зв`язку з втратою годувальника згідно з Законом України "Про державну службу" 3723-ХІІ. Оскільки рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 у справі №560/14177/24 не покладено жодних зобов`язань щодо врахування довідок про складові заробітної плати її чоловіка ОСОБА_2 при обчисленні пенсії у зв`язку з втратою годувальника, з 12.08.2024 позивачку переведено на пенсію у зв`язку з втратою годувальника згідно з Законом України "Про державну службу", без врахування заробітної плати визначеної довідками. Розмір пенсії згідно з Законом України "Про державну службу" з 12.08.2024 склав 2361 грн. Оскільки перерахунок на виконання судового рішення призводить до зменшення розміру пенсії (2361 грн.), виплату пенсії з 12.08.2024 продовжено в розмірі, обчисленому згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

У статті 37 Закону № 3723-XII зазначено також, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проте, ані Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII), ані Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-XII), ані Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), не передбачена можливість призначення пенсії державного службовця без заробітної плати, зазначеної у довідках, виданих уповноваженим органом. Натомість, діюче законодавство передбачає врахування заробітку на підставі відповідних довідок (пункт 5 Порядку № 622), виданих уповноваженим органом, звідки особа була звільнена на пенсію.

Приймаючи нові умови пенсійного забезпечення згідно з Законом №889-VIII, Верховна Рада України закріпила право певних осіб на конкретні умови призначення пенсії, зокрема, пенсії державного службовця, шляхом відсилання до норм Закону, який, серед іншого, передбачає такий вид пенсійного забезпечення, як призначення пенсії по втраті годувальника. За таких умов, розповсюдивши право на особу, законодавець шляхом прийняття закону поширив і право членів сім`ї цієї особи при призначенні пенсії на випадок втрати годувальника у разі її смерті, тобто позивачки, відповідно до статті 37 Закону №3723.

У статті 37-1 Закону №3723 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до п.1 ч.2 статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Отже, утриманці державних службовців, що отримали право на пенсію за ст. 37 Закону №3723, мають право на пенсію по втраті годувальника, розмір якої обчислюється від суми заробітної плати померлого годувальника.

У постанові Верховного Суду від 09.11.2018 у справі №236/3193/16-а сформульовано висновок про те, що право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника на умовах, передбачених ч.10 ст.37 Закону №3723, мають також непрацездатні члени сім`ї померлої особи, яка отримувала або мала право на пенсію за цим Законом. У свою чергу, в постанові від 21.12.2021 у справі №440/7341/20 Верховний Суд прийшов до висновку, що утриманці державних службовців, що отримали право на пенсію за ст.37 Закону №3723, мають право на пенсію по втраті годувальника, розмір якої обчислюється від суми заробітної плати померлого годувальника.

З огляду на це, Верховний Суд у цій справі зазначив, що він вже розглядав справу №236/3193/16-а, в якій висловлювався щодо права утриманців судді, що перебував у відставці та отримував щомісячне довічне грошове утримання, на отримання пенсії у зв`язку із втратою годувальника на підставі ст.37 Закону №3723 у розмірі 70% від заробітної плати судді.

Верховний Суд України у постанові від 01.07.2014 у справі №21-244а14 та Верховний Суд у постанові від 03.04.2019 у справі №724/436/15-а висловили правову позицію, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

З огляду на спірні правовідносини, а також період, в який виник цей спір, дотримання принципу правової визначеності як складової принципу верховенства права полягає у тому, що, приймаючи нові умови пенсійного забезпечення за Законом №889-VIII, Верховна Рада України закріпила право певних осіб на конкретні умови призначення пенсії, зокрема, пенсії державного службовця шляхом відсилання до норм Закону, який, серед іншого, передбачає такий вид пенсійного забезпечення, як призначення пенсії по втраті годувальника. За таких умов, розповсюдивши право на особу, законодавець шляхом прийняття закону поширив і право членів сім`ї цієї особи при призначенні пенсії на випадок втрати годувальника у разі її смерті, тобто позивачки, відповідно до статті 37 Закону №3723.

Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 09.11.2018 у справі №236/3193/16-а, від 31.05.2021 у справі №569/10026/16-а.

Разом з тим, у разі наявності, на думку відповідача, підстав для неврахування наданих позивачкою довідок про заробітну плату, відповідач повинен був чітко навести мотиви і обґрунтувати такі доводи, запропонувавши позивачці виправити відповідні недоліки або надати інші довідки. Натомість, у своєму листі відповідач не посилається на будь-які недоліки наданих йому довідок та не наводить інших мотивів їх неврахування, зазначаючи лише про те, що рішенням суду на нього не покладався відповідний обов`язок.

У той же час, якщо відповідач не враховує надані йому довідки про заробітну плату, він не має належних вихідних даних про суму заробітку, відсоток від якого становитиме пенсія. З огляду на це, призначення пенсії без урахування будь-якої інформації про заробітну плату позбавлене як законодавчого, так і логічного підґрунтя.

Відтак, відповідач повинен був надати належну оцінку наданим позивачкою довідкам про заробітну плату, роз`яснивши підстави їх неврахування та запропонувавши подати інші довідки, або ж врахувати ті суми заробітку, які вказані у них.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Водночас у справі відсутні належні докази на підтвердження того, що згадані вище довідки не відповідають чинному законодавству або з інших законних і логічних підстав не можуть бути враховані для обчислення розміру пенсії позивачки.

Судом встановлено, що єдиною підставою неврахування відповідачем спірних довідок є відсутність вказівки на обов`язковість їх врахування у рішенні суду, про яке зазначалось вище. Разом з тим, такі доводи відповідача є помилковими.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки відповідач не довів правомірності дій і доводи позивачки належними доказами не спростував, позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії з 12.08.2024 з урахуванням змісту довідок про заробітну плату від 27.01.2020 №19/8/22-01-13-02-12, №20/8/22-01-13-02-12, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 з 12.08.2024 у розмірі 70% заробітної плати, зазначеної у довідках про заробітну плату від 27.01.2020 №19/8/22-01-13-02-12, №20/8/22-01-13-02-12, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 968,96 грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 19 листопада 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок