Рішення № 131893665, 19.11.2025, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2025
Номер справи
560/10538/25
Номер документу
131893665
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/10538/25

РІШЕННЯ

іменем України

19 листопада 2025 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання поновити надання пільг у грошовій формі згідно з п. 1 ч. 1 статті 21, в частині пільг, передбачених п.11 ч.1 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.

В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до пенсійного органу із заявою щодо поновлення пільг на оплату житлово-комунальних послуг, на що отримав відповідь про припинення надання пільг з травня 2025 у зв`язку з перевищенням середньомісячного сукупного доходу сім`ї відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1553 від 31.12.2024.

Відповідач відзив по справі не подав.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Позивач був отримувачем пільг згідно з п. 1 ч.1 статті 21, в частині пільг, передбачених пунктом 11 частини 1 статті 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до травня 2025, а саме:

- особам, віднесеним до категорії 2 (пункт 2 статті 14), надаються гарантовані державою компенсації та пільги: передбачені пунктами 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31 статті 20; ст. 20 п. 11) 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирної плати, плати за управління багатоквартирними будинками), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених законом, телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв?язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при по секундному обліку їх тривалості). Зазначені у цьому пункті пільги надаються також членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах норм, передбачених законом. До членів сімей громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать: дружина (чоловік), неповнолітні діти, непрацездатні батьки, особа, яка проживає разом з постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи особою з інвалідністю І групи та доглядає за нею, за умови, що ця особа не перебуває у шлюбі; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.

В п.7 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік №4059-1Х від 19.11.2024 року (далі-Закон 4059-IХ) встановлено умови надання вище зазначеної пільги яка надавалась серед інших і згідно з Законом №796 - XII.

Зазначену пільгу на оплату комунальних послуг позивач отримував в грошовій формі.

05.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою щодо поновлення/надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2025.

Листом від 10.06.2025 №2200-0311-8/43943 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про те, що у позивача відсутнє право на отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2025, оскільки його середньомісячний сукупний дохід в розрахунку на одну особу склав 14947,56 грн., що перевищує величину доходу, який дає право на пільгу.

Отже, надання пільги позивачу відповідачем було призупинено у травні 2025 у зв`язку з перевищенням середньомісячного доходу сім`ї позивача з розрахунку на одну особу, над величиною податкової соціальної пільги у 2025 році.

Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 1 Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", цей закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Згідно з пунктом 7 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» № 4059-IX від 19 листопада 2024, у 2025 році пільги, передбачені пунктом 11 частини першої та частинами другою і третьою статті 20, пунктом 1 частини першої та частинами другою і третьою статті 21, частиною третьою статті 22 в частині пільг, визначених пунктом 11 частини першої статті 20 та пунктом 14 частини першої статті 22 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII, надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеного положення Кабінет Міністрів України ухвалив постанову від 31 грудня 2024 року № 1553 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 389», якою постанову КМУ від 4 червня 2015 року № 389 доповнено пунктом 1-1, що передбачає застосування в 2025 році критерію доходу сім`ї при наданні зазначених пільг. Згідно з цією постановою пільги, визначені пунктом 11 частини першої статті 20 та пунктом 1 частини першої статті 21 Закону № 796-XII, надаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорій 1 та 2, за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі цих змін Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 1 травня 2025 було призупинено надання позивачу пільги, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 21 Закону № 796-XII, у частині пільг, визначених пунктом 11 частини першої статті 20 цього Закону.

Разом із тим, норми Закону № 796-XII залишаються чинними, змін до пункту 11 частини першої статті 20 та пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону не вносилося. У цих нормах не встановлено залежності надання пільг від середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Статтею 71 Закону № 796-XII визначено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, від 30 листопада 2010 року № 22-рп/2010, від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 та від 28 серпня 2020 року № 10-р/2020 наголошував, що закони про Державний бюджет України не можуть змінювати чи обмежувати обсяг прав, гарантій і пільг, встановлених спеціальними законами, а будь-яке встановлення іншого, додаткового регулювання відносин, відмінного від предмета спеціального закону, є неприпустимим і суперечить Конституції України (ст. 6, 19, 130).

Велика палата Конституційного Суду України у рішенні від 17 липня 2018 року № 6-р/2018 зазначила, що забезпечення належного рівня соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, є конституційним обов`язком держави, а обмеження чи скасування пільг для таких осіб без відповідної рівноцінної компенсації порушує сутність їх прав на соціальний захист. У рішенні від 25 квітня 2019 року № 1-Р/2019 зазначається, що посилений соціальний захист цих осіб обумовлений особливим статусом та ризиками, пов`язаними з наслідками катастрофи, і не може залежати від майнового стану сім`ї.

З огляду на це, положення пункту 7 Прикінцевих положень Закону № 4059-IX та постанови Кабінету Міністрів України № 1553 від 31 грудня 2024 встановлюють додаткове регулювання відносин, відмінне від положень спеціального Закону № 796-XII, що є неприпустимим. Закон № 796-XII є спеціальним нормативно-правовим актом у сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та має пріоритет у застосуванні.

Отже, обмеження щодо надання пільг шляхом застосування критерію середньомісячного доходу сім`ї, передбачене пунктом 7 Прикінцевих положень Закону № 4059-IX та постановою Кабінету Міністрів України № 1553, суперечить положенням Закону № 796-XII і Конституції України, а тому не може бути застосоване до спірних правовідносин.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та належить до категорії 2, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 , виданим 15.12.1992, з огляду на що за ним зберігається право на отримання вказаної пільги, чого відповідач належними доказами не спростував.

Відтак, оскільки відповідач протиправно припинив з 01.05.2025 надання позивачу пільги по оплаті комунальних послуг, позовні вимоги слід задовольнити та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити нарахування ОСОБА_1 з 01.05.2025 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до пункту 1 ч. 1 статті 21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення нарахування ОСОБА_1 з 01.05.2025 пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити нарахування ОСОБА_1 з 01.05.2025 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до пункту 1 частини першої статті 21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 19 листопада 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок