Ухвала суду № 131860326, 17.11.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2025
Номер справи
420/38144/25
Номер документу
131860326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/38144/25

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

17 листопада 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області до Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області з адміністративним позовом до Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» про зобов`язання голови ліквідаційної комісії Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» включити до реєстру вимог кредиторів державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» кредиторські вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у розмірі 1286169,26 грн. та внести їх до ліквідаційного балансу державної установи «Херсонський слідчий ізолятор».

Відповідно до п. п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя вважає, що у відкритті провадження по даній позовній заяві слід відмовити з наступних підстав.

Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 3, ст. 5 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

В обґрунтування позовних вимог Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області в позовній заяві зазначає, що відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 25.09.2023 року №3407/5, ДУ «Херсонський слідчий ізолятор», яка розташована за адресою: вул. Перекопська, буд. 10, м. Херсон, Херсонська область, 73024 (код ЄДРПОУ 08564707) припиняє свою діяльність, шляхом ліквідації. В Головному управлінні перебуває на обліку гр. ОСОБА_1 яка отримує страхові виплати у зв`язку із нещасним випадком із смертельним наслідком який стався з ОСОБА_2 (дочкою ОСОБА_1 ), яка працювала завідувачем канцелярії в ДУ «Херсонський слідчий ізолятор». Щомісячна страхова виплата призначена з дня смерті потерпілої, з 02.07.2024 року. Розмір щомісячної страхової виплати з 01.03.2025 року становить 13 023,18 грн. При розрахунку потреби в капіталізації платежів щомісячної страхової виплати потерпілим застосовано розмір щомісячної виплати на момент проведення капіталізації та середня очікувана тривалість життя (СОТЖ) за даними Державної служби статистики України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства..

Відповідно до ч. 8, 9 ст. 110-1, ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна, яким юридична особа, утворена відповідно до законодавства іноземної держави, наділила філію, представництво, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується ліквідаційною комісією (ліквідатором).

Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, філія, представництво якої ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу, та з урахуванням особливостей, встановлених цією статтею.

З дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов`язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов`язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.

Отже, спори, що стосуються вимог кредиторів врегульовані цивільним законодавством та підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства згідно правил підсудності, визначених Цивільним процесуальним кодексом України.

Згідно п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, у відкритті провадження у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області до Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» про зобов`язання вчинити певні дії належить відмовити.

Керуючись ст. 109 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області до Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Роз`яснити позивачу, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства за правилами підсудності, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА