Рішення № 131859254, 17.11.2025, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2025
Номер справи
320/6921/25
Номер документу
131859254
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2025 року м.Київ №320/6921/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., суддів Дудіна С.О., Кушнової А.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Навчальний центр «Біржовий університет» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови

в с т а н о в и в:

до Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Навчальний центр «Біржовий університет» (далі позивач, ТОВ «НЦБУ») з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі відповідач, НКЦПФР, Комісія) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування заходів впливу контрольного характеру від 04.02.2025 (реєстраційний номер № 14/14/1480/С03 від 05.02.2025).

Ухвалою від 13.02.2025 суд відкрив провадження в адміністративній справі і вирішив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) колегією у складі трьох суддів.

Ухвалою від 17.11.2025 суд відмовив відповідачу у розгляді справи в порядку загального позовного провадження і у судовому засіданні з повідомленням сторін та позивачу у задоволенні клопотання про залишення відзиву без розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно дійшов висновку про порушення позивачем вимог часини другої статті 44 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» в частині надання додаткових послуг без наявності ліцензії на здійснення провадження професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами. Вважає хибними висновки відповідача, що укладений з FREEDOM FINANCE EUROPE LTD (далі Компанія) договір № 03.01.2023 від 03.01.2023 «Про надання клієнтської підтримки» є договором, на підставі якого позивачем надавалися додаткові послуги без наявності ліцензії на провадження професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що спірне рішення є правомірним Висновки постанови ґрунтуються на аналізі діяльності Позивача, зокрема на договорі про надання клієнтської підтримки, який містить ознаки надання послуг, пов`язаних з операціями з фінансовими інструментами. У тексті постанови вказано конкретні факти, які свідчать про порушення позивачем вимог частини другої статті 44 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», зокрема: позивач надавав консультації щодо умов брокерських договорів та технічну підтримку, що відповідає визначенню додаткових послуг інвестиційних фірм. Ці послуги були надані без відповідної ліцензії, що є порушенням законодавства. Відповідачем зроблено висновок, що діяльність позивача підпадає під визначення професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, яка потребує ліцензії. Відповідач зазначає, що дотримався принципу обґрунтованості при винесенні постанови, а заперечення позивача не спростували фактів порушення законодавства.

Позивач подав відповідь на відзив, де спростовує твердження відповідача такими аргументами. Позивач наполягає на тому, що предметом договору є виключно інформаційна підтримка, а не фінансові операції. Позивач не здійснює аналіз фінансового стану клієнтів, не оцінює їх інвестиційні цілі та не пропонує конкретні інвестиційні рішення. Стверджує, що не має доступу до коштів клієнтів, не приймає від них замовлень на купівлю/продаж фінансових інструментів і не здійснює жодних інших дій, які б могли бути кваліфіковані як професійна діяльність з торгівлі фінансовими інструментами.

У запереченнях на відповідь на відзив відповідач звертає увагу, що у силу статті 44 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», інвестиційне консультування включає не лише індивідуальні рекомендації й загальні поради щодо операцій з фінансовими інструментами. Надання роз`яснень щодо умов брокерських договорів, тарифів, процедур верифікації (пункт 1.2.1 договору з FREEDOM FINANCE EUROPE LTD) безпосередньо впливає на рішення клієнтів щодо інвестицій, що підпадає під визначення інвестиційного консультування. Стверджує, що технічна підтримка (наприклад, налаштування торгового терміналу, формування звітів) є невід`ємною частиною професійної діяльності на ринку капіталів, оскільки спрямована на забезпечення функціонування інвестиційних операцій.

Сторони також надавали додаткові пояснення по справі, які долучені до матеріалів справи і враховані судом при прийнятті рішення.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

29 листопада 2025 року уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на супроводження справ про порушення профільного законодавства - директор департаменту правозастосування ОСОБА_1 , на підставі розпорядження НКЦПФР від 29.04.2024 № 538 (в редакції розпорядження НКЦПФР від 24.05.2024 № 656), у відношенні ТОВ «НЦБУ» склала акт про вчинення порушення профільного законодавства.

До складання акта про вчинення порушення профільного законодавства ТОВ «НЦБУ» подано заперечення від 20.11.2024 № 68 (вх. Комісії від 20.11.2024 № 20/01-10/26293, від 21.11.2024 № 20/01- 10/26455), які розглянуті уповноваженою особою Комісії на супроводження та не спростовують вчинення правопорушення.

Під час розгляду справи про порушення профільного законодавства, уповноваженими на розгляд прийнято рішення, в частині порушення вимог частини першої статті 85 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», в частині надання послуг пов`язаного агента без отримання статусу пов`язаного агента фінансову санкцію не застосовувати, у зв`язку з відсутністю складу правопорушення. При визначенні заходів впливу контрольного характеру, які підлягають застосуванню за наслідками встановлення вчинення порушення профільного законодавства, уповноваженими на розгляд справ взято до уваги обставини, визначені частиною двадцять третьою статті 37 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків».

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням обставин, визначених частиною двадцять третьою статті 37 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», керуючись частиною двадцять другою статті 37, пунктами 2, 9 частини четвертої, частиною восьмою статті 49 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», підпунктами 2 пункту 2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках» від 22.02.2024 № 3585-ІХ, пунктами 32, 33, 36, 37 Порядку фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства та розгляду справ про порушення профільного законодавства в умовах воєнного стану, затвердженого рішенням Комісії від 21.05.2024 № 627, здійснення операції (операцій), пов`язаної (пов`язаних) з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, для здійснення якої (яких) необхідна наявність відповідної ліцензії, без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності в межах такої професійної діяльності, застосовано у відношенні ТОВ «НЦБУ» основний захід впливу контрольного характеру у вигляді фінансової санкції (штрафу) у розмірі 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн 00 коп та додатковий захід впливу контрольного характеру у вигляді зобов`язання припинити протиправне діяння (дії або бездіяльність) та утримуватись від такого діяння у майбутньому.

04 лютого 2025 року за результатами розгляду адміністративної справи про правопорушення профільного законодавства у відношенні ТОВ «НЦБУ» було винесено постанову «Про застосування заходів впливу контрольного характеру» від 04.02.2025 (реєстраційний номер № 14/14/1480/С03 від 05.02.2025) (далі спірна постанова).

Як вбачається з оскаржуваної постанови ТОВ «НЦБУ» (код ЄДПРОУ 44695349) на запит Комісії від 11.10.2024 № 10/02/18283 листом від 18.10.2024 № 58 повідомило Комісію про те, що між ТОВ «НЦБУ» та FREEDOM FINANCE EUROPE LTD, яка здійснює діяльність відповідно до законодавства Кіпру та ліцензій з цінних паперів та бірж номер CIF 27515 від 20.05.20215, виданою Кіпрською комісією з цінних паперів та фондового ринку, укладено Договір про надання клієнтської підтримки № 03.01.2023 від 03.01.2023, відповідно до якого ТОВ «НЦБУ» надає FREEDOM FINANCE EUROPE LTD послуги з клієнтської підтримки, які спрямовані на сприяння та підтримку FREEDOM FINANCE EUROPE LTD щодо її взаємовідносин з потенційними клієнтами резидентами України. Відповідно до копії наданого вище договору, ТОВ «НЦБУ», створене та здійснююче діяльність відповідно до законодавства України, (далі іменується «Виконавець»), в особі директора Остренської Анастасії Аркадіївни, яка діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та FREEDOM FINANCE EUROPE LTD, створене та здійснююче діяльність відповідно до законодавства Кіпру, (далі іменується «Компанія»), в особі директора Євгенія Тяпкіна, який діє на підставі Статуту, з іншої сторони, в подальшому разом іменуються «Сторони», а кожен окремо «Сторона», уклали цей Договір про надання клієнтської підтримки (надалі іменується «Договір») про наступне:

1. Загальні положення

1.1. Згідно з цим Договором, Компанія виступає Замовником, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати Компанії послуг з клієнтської підтримки згідно з пунктом 1.2. цього Договору, які спрямовані на сприяння та підтримку Компанії щодо її відносин з будь-якими юридичними та фізичними особами-резидентами України (далі окремо «Клієнт» та разом «Клієнти») які уклали, або мають намір укласти з Компанією договори про брокерські послуги.

1.2. Послуги з клієнтської підтримки, які надаються згідно з цим Договором, включають:

1.2.1. Надання консультацій та роз`яснень клієнтам про умови та процедури, що виникають в результаті укладання договору про брокерські послуги з Компанією, інших послуг Компанії та щодо істотних умов брокерських договорів, тарифів тощо. Консультації та роз`яснення Клієнтам мають надаватись Виконавцем щодо наступних документів:

Загальні умови комерційної діяльності Компанії та умови договору про брокерське обслуговування оприлюднено на офіційному веб сайті Компанії FFEU:

https://freedomfinance.eu/upload/docs/2022/

FU General_Terms_of_Business.pdf.

1.2.2. Сприяння в здійсненні торгівельної діяльності Клієнтів, які уклали з Компанією договори про брокерські послуги, що полягають у підтримці налаштування роботи в торговому терміналі, виставлення замовлень, подання розпоряджень, формування звітів тощо.

1.3. Послуги, зазначені в п.1.2 цього Договору, не є вичерпними Сторони можуть погодити інші умови та порядок надання послуг за цим Договором.

1.4. Компанія підтверджує, що має право укладати з клієнтами договори про брокерські послуги, оскільки здійснює діяльність на підставі ліцензії з цінних паперів та бірж номер CIF275/15 від 20.05.2015, яка видана Кіпрською комісією з цінних паперів та фондового ринку, і має повноваження проводити інвестиційні послуги (прийом і передача замовлень у фінансових інструментах, виконувати доручення від імені клієнтів) та надавати супутні послуги (зберігання і адміністрування фінансових інструментів за рахунок клієнта, включаючи депозитарні та супутні послуги, такі як управління готівкою та заставою, надання кредитів або позик інвестору для здійснення угоди у фінансових інструментах).

2. Порядок надання послуг

2.1. Виконавець, у процесі виконання цього договору, має сприяти укладанню між Компанією та Клієнтами договорів на брокерське обслуговування, а також залученню до спілкування потенційних клієнтів.

2.2. Компанія забезпечує Виконавця інформацією і документами, які необхідні для виконання Виконавцем зобов`язань за цим Договором.

2.3. Компанія здійснює моніторинг Послуг Виконавця, які, надаються згідно з цим Договором, за допомогою різних, методів, щоб переконатися, що Виконавець діє в інтересах клієнтів. Методи моніторингу включають в себе, зокрема, але не винятково: перевірку аудіозаписів роботи Виконавця, аналіз логів CRM системи Виконавця, збір та аналіз рекламних матеріалів Виконавця, інтерв`ю зі співробітниками Виконавця.

2.4. Компанія не зобов`язується укладати договори на брокерське обслуговування з потенційними клієнтами фізичними і та юридичними особами, які є резидентами України, інформація про яких буде отримана від Виконавця згідно з цим Договором та діє на свій розсуд.

2.5. Послуги вважаються прийнятими після складання відповідного підписаного обома сторонами Акту прийому-передачі наданих Послуг.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринках», - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань у випадках і межах, встановлених законом, визначає належність дій, що вчиняються на ринках капіталу та організованих товарних ринках, до дій, що можуть вчинятися виключно за умови отримання відповідної ліцензії на провадження виду діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках або свідоцтва про внесення до відповідного реєстру, а також забороняє вчинення таких дій без отримання відповідної ліцензії або свідоцтва.

Частиною другою статті 44 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» визначений перелік додаткових послуг, який зокрема включає надання послуг з проведення інвестиційних досліджень та фінансового аналізу або надання будь-яких інших загальних рекомендацій, пов`язаних з проведенням операцій з фінансовими інструментами, та які можуть надаватись виключно інвестиційними фірмами внесеними до реєстру професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків та лише в межах провадження професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами.

Послуги, які надаються ТОВ «НЦБУ» згідно з наданим договором про надання клієнтської підтримки № 03.01.2023 від 03.01.2023 укладеним між ТОВ «НЦБУ» та FREEDOM FINANCE EUROPE LTD мають ознаки послуг з проведення інвестиційних досліджень та фінансового аналізу або надання будь-яких інших загальних рекомендацій, пов`язаних з проведенням операцій з фінансовими інструментами та/або надання послуг пов`язаного агента.

ТОВ «НЦБУ» жодних ліцензій на провадження професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами в Комісії не отримував. Таким чином, ТОВ «НЦБУ» порушило вимоги частини другої статті 44 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», в частині надання додаткових послуг без наявності ліцензії на здійснення провадження професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами.

До складення акта про вчинення порушення профільного законодавства ТОВ «НЦБУ» подало заперечення від 20.11.2024 № 68 (вх. № 20/01-10/26293 від 20.11.2024), які були розглянуті уповноваженою особою Комісії, однак на думку останньої не спростували вчинені правопорушення.

За результатами проведення розгляду справи про порушення профільного законодавства застосовано: 1) основний захід впливу контрольного характеру - фінансова санкція (штраф) у розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн 00 коп; 2) додатковий захід впливу контрольного характеру - зобов`язання припинити протиправне діяння (дії або бездіяльність) та утримуватися від такого діяння у майбутньому. У разі якщо станом на дату винесення постанови про застосування заходів впливу контрольного характеру порушення профільного законодавства триває видати розпорядження про усунення порушення профільного законодавства.

Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відносини, що виникають під час емісії, обігу, викупу цінних паперів та виконання зобов`язань за ними, укладання і виконання деривативних контрактів, заміни сторони деривативних контрактів та вчинення правочинів щодо фінансових інструментів на ринках капіталу, а також відносини, що виникають під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, регулюються Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» від 23.06.2006 № 3480-IV (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 3480-IV).

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 3480-IV діяльність з торгівлі фінансовими інструментами провадиться інвестиційними фірмами, які створюються у формі акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю, для яких операції з фінансовими інструментами є виключним видом діяльності, крім випадків, встановлених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Діяльність з торгівлі фінансовими інструментами включає такі види діяльності: 1) субброкерська діяльність; 2) брокерська діяльність; 3) дилерська діяльність; 4) діяльність з управління портфелем фінансових інструментів; 5) інвестиційне консультування; 6) андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії; 7) діяльність з розміщення без надання гарантії.

На провадження кожного виду діяльності з торгівлі фінансовими інструментами у встановленому цим Законом порядку Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку видається окрема ліцензія, передбачена статтею 4 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків».

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 44 Закону № 3480-IV інвестиційна фірма з урахуванням вимог законодавства може надавати клієнтам такі додаткові послуги, як проведення інвестиційних досліджень та фінансового аналізу або надання будь-яких інших загальних рекомендацій, пов`язаних з проведенням операцій з фінансовими інструментами, якщо вони зазначені в рішенні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу їй ліцензії на провадження відповідного виду діяльності в межах професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами та внесені до реєстру професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону № 3480-IV перелік видів діяльності, передбачених частиною першою статті 44 цього Закону, які має право провадити інвестиційна фірма, та додаткових послуг, передбачених частиною другою статті 44 цього Закону, які має право надавати інвестиційна фірма, зазначається в реєстрі професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків. У заяві про видачу ліцензії на провадження відповідного виду діяльності в межах професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами юридична особа повинна зазначити перелік додаткових послуг, які вона має намір надавати відповідно до переліку, визначеного частиною другою статті 44 цього Закону, та іншу інформацію відповідно до вимог Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Зміна переліку додаткових послуг, які має право надавати інвестиційна фірма, проводиться на підставі відповідної заяви інвестиційної фірми шляхом прийняття відповідного рішення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку з наступним внесенням змін до інформації в реєстрі професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків.

Інвестиційна фірма не має права надавати додаткові послуги, передбачені частиною другою статті 44 цього Закону, які не зазначені у рішенні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та не відображені у реєстрі професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків.

Відповідно до частини першої статті 71 Закону № 3480-IV юридична особа набуває статусу професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків і права на провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках виключно після отримання відповідної ліцензії. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку вносить інформацію про отримання ліцензії на провадження відповідного виду діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках до реєстру професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків. Провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках без отримання зазначеної ліцензії забороняється.

Відповідно до частини другої статті 71 Закону № 3480-IV юридична особа, яка має намір провадити професійну діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках (далі - заявник), для отримання ліцензії на провадження відповідного виду діяльності подає до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заяву про видачу ліцензії за формою і в порядку, встановленими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, разом з документами, що додаються відповідно до вимог цього Закону.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 71 Закону № 3480-IV заява про видачу ліцензії може містити декілька видів професійної діяльності, на провадження яких заявник має намір одержати ліцензію, за умови що поєднання видів професійної діяльності, зазначених у заяві, дозволено цим Законом.

Заява про видачу ліцензії на провадження відповідного виду (видів) діяльності в межах професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами може містити перелік додаткових послуг, передбачених частиною другою статті 44 цього Закону, які має намір надавати заявник за умови отримання ліцензії, інформацію про наявність філій та/або намір укласти агентський договір відповідно до вимог цього Закону, твердження про наявність/відсутність наміру отримувати на власний рахунок і розпоряджатися коштами та фінансовими інструментами клієнтів.

Відповідно до Вимог (правил) щодо здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами, затверджених рішенням НКЦПФР 03 листопада 2020 року № 640, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2021 року за № 62/35684 (далі Вимоги) інвестиційні послуги - послуги з укладення торговцем цивільно-правових договорів щодо фінансових інструментів від свого імені або від імені клієнта, за свій рахунок або за рахунок клієнта, за власною ініціативою або за відповідним договором з клієнтом чи за його замовленням, які укладаються під час провадження професійної діяльності, та/або здійснення дій чи надання послуг, пов`язаних з такими послугами, які, зокрема, включають надання консультаційних послуг, інвестиційних порад щодо фінансових інструментів, надання позики фінансових інструментів, передання виконання замовлень клієнта, відповідно до яких торговець виступає стосовно нього комісіонером, іншому торговцю.

Крім того, відповідно до пунктів 2, 4 та 5 частини першої статті 84 Закону № 3480-IV пов`язаний агент - це юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі агентського договору з тільки однією інвестиційною фірмою провадить діяльність, що полягає у наданні від імені, в інтересах, під контролем та за рахунок інвестиційної фірми послуг зокрема щодо: 2) прийняття від клієнтів замовлень на укладення деривативних контрактів та правочинів щодо них та/або правочинів щодо інших фінансових інструментів за рахунок клієнтів і надання відповідних замовлень для виконання інвестиційній фірмі, що здійснює брокерську діяльність; 4) надання індивідуальних рекомендацій щодо послуг, передбачених пунктами 1- 3 цієї частини, а також цінних паперів, що розміщуються в рамках надання послуг, передбачених пунктом 3 цієї частини; 5) виконання інших передбачених агентським договором дій, пов`язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності, відповідно до отриманої інвестиційною фірмою ліцензії.

Відповідно до частини другої статті 84 Закону № 3480-IV особи, які відповідають вимогам, встановленим частиною четвертою цієї статті, та виявили бажання укласти агентський договір, підлягають включенню до реєстру пов`язаних агентів. Особа, включена до реєстру пов`язаних агентів, набуває статусу пов`язаного агента з моменту набрання чинності агентським договором, укладеним між нею та інвестиційною фірмою.

Згідно з частиною четвертою статті 84 Закону № 3480-IV особи включаються до реєстру пов`язаних агентів на підставі заяви, за умови подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку підтверджених відомостей про наявність у них бездоганної ділової репутації, професійної компетентності, навичок та матеріально-технічного забезпечення, достатніх для вчинення дій, пов`язаних із безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу. Перелік та вимоги до документів, що подаються для включення до реєстру пов`язаних агентів, а також підстави для відмови у такому включенні визначаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини першої статті 85 Закону № 3480-IV статус пов`язаного агента можуть набути виключно особи, внесені до реєстру пов`язаних агентів.

Пунктом 7 частини першої статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринках» встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань у випадках і межах, встановлених законом, визначає належність дій, що вчиняються на ринках капіталу та організованих товарних ринках, до дій, що можуть вчинятися виключно за умови отримання відповідної ліцензії на провадження виду діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках або свідоцтва про внесення до відповідного реєстру, а також забороняє вчинення таких дій без отримання відповідної ліцензії або свідоцтва.

Частиною другою статті 44 Закону № 3480-IV визначений перелік додаткових послуг, який зокрема включає надання послуг з проведення інвестиційних досліджень та фінансового аналізу або надання будь-яких інших загальних рекомендацій, пов`язаних з проведенням операцій з фінансовими інструментами, та які можуть надаватись виключно інвестиційними фірмами внесеними до реєстру професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків та лише в межах провадження професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами.

Проаналізувавши вказані норми законодавства, колегія суддів погоджується з твердженнями відповідача, що фактичний зміст діяльності позивача відповідає ознакам професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами.

Так, відповідно до пункту 1.2.1 договору № 03.01.2023 від 03.01.2023 «Про надання клієнтської підтримки» надання роз`яснень щодо брокерських договорів, тарифів, процедур верифікації безпосередньо впливає на рішення клієнтів щодо інвестицій, що підпадає під визначення інвестиційного консультування.

Технічна підтримка (наприклад, налаштування торгового терміналу, формування звітів) є невід`ємною частиною професійної діяльності на ринку капіталів, оскільки спрямована на забезпечення функціонування інвестиційних операцій, що вбачається з пунктів 26, 27 Вимог.

Аналізуючи частини другу статті 44 Закону № 3480-IV колегія суддів доходить висновку, що ця норма поширюється на будь-яких суб`єктів, які надають послуги, пов`язані з фінансовими інструментами. Позивач у свою чергу помилково обмежує дію норми лише інвестиційними фірмами.

Згідно зі статтею 71 Закону № 3480-IV будь-яка юридична особа, яка надає послуги, пов`язані з фінансовими інструментами, зобов`язана отримати ліцензію. Наприклад, надання консультацій щодо умов договорів з фінансовими інструментами вимагає ліцензії, оскільки впливає на інвестиційні рішення клієнтів.

Відповідно стандартів Директиви Європейського парламенту і Ради 2014/65/ЄС від 15 травня 2014 року про ринки фінансових інструментів та про внесення змін до Директиви 2002/92/ЄС та Директиви 2011/61/ЄС будь-яка діяльність, пов`язана з фінансовими ринками, навіть інформаційна, підлягає регулюванню.

ТОВ «НЦБУ», надаючи послуги для FREEDOM FINANCE EUROPE LTD, не відповідає цим стандартам, що створює ризики для інвесторів.

Оцінюючи твердження позивача в частині надання освітніх послуг як навчального центу, колегія суддів зазначає, що Закону України «Про освіту» дозволяє підприємницьку діяльність у сфері освіти, водночас він не звільняє від дотримання спеціальних вимог інших законів. Надання послуг, пов`язаних з фінансовими інструментами, потребує додаткового ліцензування згідно зі статтею 7 Закону «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків».

Колегія також критично оцінює доводи позивача, що відсутність індивідуальних рекомендацій виключає порушення. Інвестиційне консультування у розумінні Закону № 3480-IV не обмежується індивідуальними рекомендаціями. Надання загальних роз`яснень щодо механізмів торгівлі, ризиків або умов договорів створює як раз і свідчить про діяльність професійного учасника ринку, що підлягає ліцензуванню.

Згідно з пунктом 2.3 договору № 03.01.2023 від 03.01.2023 «Про надання клієнтської підтримки» FREEDOM FINANCE EUROPE LTD (Компанія по договору) здійснює моніторинг діяльності позивача (Виконавець по договору) за допомогою різних методів, щоб переконатися, що Виконавець діє в інтересах клієнтів. Методи моніторингу включають в себе, зокрема, але не винятково: перевірку аудіозаписів роботи Виконавця, аналіз логів CRM системи Виконавця, збір та аналіз рекламних матеріалів Виконавця, інтерв`ю зі співробітниками Виконавця. Така діяльність і свідчить про його участь у операційній діяльності інвестиційної фірми.

Отже, діяльність позивача де-факто відповідає ознакам професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, а його аргументи ґрунтуються на формальному тлумаченні норм. Ліцензування вимагається для захисту прав інвесторів та запобігання зловживанням на ринку.

Послуги, які надаються ТОВ «НЦБУ» згідно з наданим договором про надання клієнтської підтримки мають ознаки послуг з проведення інвестиційних досліджень та фінансового аналізу або надання будь-яких інших загальних рекомендацій, пов`язаних з проведенням операцій з фінансовими інструментами та/або надання послуг пов`язаного агента.

ТОВ «НЦБУ» жодних ліцензій на провадження професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами в Комісії не отримував.

Також, ТОВ «НЦБУ» не має статусу пов`язаного агента.

Таким чином, ТОВ «НЦБУ» порушило вимоги частини другої статті 44 Закону № 3480-IV, в частині надання додаткових послуг без наявності ліцензії на здійснення провадження професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами.

Крім того, в діях Товариства наявні ознаки порушення вимог частини першої статті 85 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», в частині надання послуг пов`язаного агента без отримання статусу пов`язаного агента.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, при прийнятті оскаржуваної постанови діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини другої статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких належить відмовити.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Навчальний центр «Біржовий університет» відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Головуючий - суддя Шевченко А.В.

Судді: Дудін С.О.

Кушнова А.О.