Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 353/923/25
Провадження № 3/353/225/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2025 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіна У.Ю., розглянувши матеріали справ, які надійшли від Відділення поліції № 5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Одаїв Івано-Франківського району Івано-Франківської області, зареєстрованого жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, з середньо-спеціальною освітою, не одруженого, гр. України, за ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП, -
в с т а н о в и в :
26.10.2025 року о 19 год. 40 хв. на автодорозі Р-20 км 73 200 м сполученням «Снятин-Тязів», в м. Тлумач Івано-Франківського району Івано-Франківської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Dacia Logan», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння, огляд на стан сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку із застосуванням приладу «Alcotest Drager 6810 ARCB-0078», результат якого показав 1,28 проміле, тобто своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 (а)ПДРУкраїни, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також 26.10.2025 року о 19 год. 40 хв. на автодорозі Р-20 км 73 200 м сполученням «Снятин-Тязів», в м. Тлумач Івано-Франківського району Івано-Франківської області, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Dacia Logan», д.н.з. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем марки «Opel Vivaro», д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 , який рухався попереду, в результаті чого автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, тобто своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 12.1, 13.1 ПДРУкраїни, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Постановою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 18.11.2025 року матеріали справ про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.130,ст.124КУпАП були об`єднані в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 роз`яснені права, передбачені ст. 268КУпАП, заяв та клопотань не надходило.
При розгляді справи ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав, щиро розкаявся у вчиненому, просив його суворо не карати. Зазначив, що керував автомобілем, який належить його знайомому, в стані алкогольного сп`яніння та вчинив ДТП з іншим транспортним засобом, що рухався попереду, оскільки не дотримався дистанції.
При прийнятті рішення за наслідками розгляду справи суд враховує практику Європейського Суду з прав людини про те, що процесуальні особливості справ про адміністративні правопорушення прирівнюються до кримінального процесуального законодавства.
За змістом ч. 1ст. 130 КУпАПвідповідальність особи наступає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.9 (а)Правил дорожнього рухуводієві забороняєтьсякерувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Також за змістом ст. 124 КУпАПвідповідальність особи наступає у випадку порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п. 12.1 Правил дорожнього рухупід час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Відповідно до п. 13.1 Правил дорожньогоруху водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Згідно з положеннямист. 9 КУпАПадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно дост. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд прийшов до обґрунтованого висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП, доведена дослідженими в судовому засіданні доказами у справі, що ретельно перевірені та оцінені судом з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності кожен окремо та у взаємозв`язку між ними, зокрема, даними, що містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 494923 від 26.10.2025 року, складеному уповноваженою на те особою, поліцейським ВП №5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області лейтенантом поліції Семківим В.В., з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановленихст. 256 КУпАП, підписаному уповноваженою особою та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,у якому зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння; протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 494942 від 26.10.2025 року, складеному уповноваженою на те особою,поліцейським ВП №5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області лейтенантом поліції Семківим В.В., з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановленихст. 256 КУпАП,підписаному уповноваженоюособою таособою,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності ОСОБА_1 ,у якомузафіксовано фактпорушення ОСОБА_1 Правил дорожньогоруху,що спричинилоДТП тапошкодження транспортнихзасів марки«DaciaLogan»,д.н.з. НОМЕР_1 ,та «OpelVivaro»,д.н.з. НОМЕР_2 ; результатіалкотесту приладу«DragerAlcotest6810ARCB-0078»від 26.10.2025року №4364,яким підтверджуєтьсянаявність алкоголюв організмі ОСОБА_1 1,28проміле; акті огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у якому зазначено, що ОСОБА_1 , у якого були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, виражене тремтіння пальців рук), погодився з результатами огляду на стан алкогольного сп`яніння, проведеного на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, про що свідчить його особистий підпис; свідоцтві проповірку законодавчорегульованого засобувимірювальної техніки,чинному до02.12.2025року тадекларації провідповідність №2/23733900вимогам Технічногорегламенту щодомедичних виробівприладу «DragerAlcotest6810»; направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 26.10.2025 року; схемі місця ДТП, на якій графічно зображені та зафіксовані об`єкти на місці дорожньої пригоди (ділянка дороги, де сталася дорожньо-транспортна пригода, сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив`язка об`єктів,транспортні засоби, причетні до дорожньо-транспортної пригоди, координати їх розміщення відносно елементів проїзної частини, напрямок їх руху, та інше), характеризуючі дані транспортних засобів та відомості про їй пошкодження; поясненнях потерпілого ОСОБА_2 від 26.10.2025 року та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 від 26.10.2025року, у яких зазначено, що ОСОБА_1 вживав алкогольні напої, перед тим як сісти за кермо автомобіля, а саме 0,5 л горілки, після чого керував транспортним засобом марки «Dacia Logan», д.н.з. НОМЕР_1 , та допустив зіткнення з автомобілем марки «Opel Vivaro», д.н.з. НОМЕР_2 ; реєстраційній карці Відділення поліції № 5 (м. Тлумач) Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 26.10.2025 року, з якої вбачається, що 26.10.2025 року о 20 год. 01 хв. на лінію «102» надійшло повідомлення від ОСОБА_2 про те, що на автодорозі Р-20 км 73 200 м сполученням «Снятин-Тязів», в м. Тлумач Івано-Франківського району Івано-Франківської області, відбулось ДТП за участі транспортних засобів марки «Dacia Logan», д.н.з. НОМЕР_1 , та марки «Opel Vivaro», д.н.з. НОМЕР_2 ; фото-таблицях від 26.10.2025 року, на яких відображено місце та наслідки ДТП, розміщення транспортних засобів причетних до ДТП; дисках з відеозаписами від 26.10.2025 року, з яких можна повно та об`єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку поліцейських та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в т.ч. містить відображення: наслідків ДТП; наявності у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп`яніння; визнання ОСОБА_1 факту керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння та вчинення ним ДТП; містить відображення проходження ОСОБА_1 огляду на стан сп`яніння за допомогою приладу «DragerAlcotest 6810», який показав 1,28 проміле, з яким ОСОБА_1 погодився та відмовився від проходження огляду на стан сп`яніння в медичному закладі, містить відображення роз`яснення працівником поліції ОСОБА_1 прав та обов`язків, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, складання протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП, оголошення ОСОБА_1 їх змісту та вручення копій.
В протоколах про адміністративні правопорушення, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі "дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення" викладена суть адміністративних правопорушень, яка відповідає ознакам складу адміністративних правопорушень, зазначених у ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП, за якими складено протоколи.
Також факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом 26.10.2025 року о 19 год. 40 хв. підтверджується копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 6023324 від 26.10.2025 року, складеної поліцейським ВП № 5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області лейтенантом поліції Семківим В.В. щодо ОСОБА_1 , в якій зафіксовано той факт, що 26.10.2025 року о 19 год. 40 хв. на автодорозі Р-20 км 73 200 м сполученням «Снятин-Тязів», в м. Тлумач Івано-Франківського району Івано-Франківської області, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, не мав при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП. Зазначена постанова набрала законної сили та ОСОБА_1 не оскаржувалась.
Крім цього з відеозапису, який міститься в матеріалах справи, можна повно та об`єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку поліцейських та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Керування транспортним засобом - це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зворушення з місця, а під час руху - для зміни напрямку руху та/чи швидкості транспортного засобу. Отже, враховуючи вищенаведене, судом встановлено, що ОСОБА_3 керував транспортним засобом.
Аналізуючи здобуті в судовому засiданнi докази, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП, оскільки він 26.10.2025 року, керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, а також порушив правила дорожнього руху та спричинив дорожньо-транспортну пригоду з пошкодженням транспортних засобів.
Відповідно до норм діючого законодавства, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. ОСОБА_1 надав письмові пояснення на окремому аркуші, в яких власноручно написав, що він вживав алкогольні напої, керував транспортним засобом та вчинив ДТП.
Матеріали провадження не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складанні протоколів про адміністративні правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Відповідно до вказаних протоколів, при їх складанні ОСОБА_1 роз`яснювалися його права і обов`язки, передбаченіст. 63 Конституції України,ст. 268 КУпАП, про що свідчить його особистий підпис.
Також у матеріалах справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1ст.130,ст.124КУпАП містяться рапорти працівника поліції від 26.10.2025 року, у яких викладені обставини, зафіксовані в протоколах про адміністративні правопорушення та на відеозаписі. Суд вважає, що зазначені рапорти за своїм правовим змістом є документами, якими поліцейські інформують керівництво про законність та обґрунтованість своїх дій під час виявлення водія в стані алкогольного сп`яніння, причетного до ДТП, та не є доказами по справі.
Таким чином вважаю, що в матеріалах справи достатньо доказів, які підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП. Такі докази долучені до протоколів і сумнівів не викликають.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАПметою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року ЄСПЛ постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАПособа, яка вчинилаадміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставізакону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно дост. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП доведена повністю, оскільки він, керуючи транспортним засобом, порушив правила дорожнього руху, спричинив дорожньо-транспортну пригоду з пошкодженням транспортних засобів та керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, а тому відносно нього слід застосувати у відповідності з вимогамист. 36 КУпАПадміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданнюКодексу України про адміністративні правопорушеннящодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержанняКонституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків та відповідальності перед суспільством.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до ст. 40-1 КУпАП.
На підставі ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП та керуючись статтями 36, 40-1, 245, 283, 284, 294 КУпАП, суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення:
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік;
- заст. 124 КУпАП- у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 00 коп.;
На підставіст. 36 КУпАПпризначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумівдоходів громадян,що становить17000(сімнадцятьтисяч)грн.00коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.
Роз`яснити, що відповідно дост. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом п`ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. В порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду на протязі 10 днів з дня винесення постанови через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області.
СуддяУ. Ю. ЛУКОВКІНА