Постанова № 131828205, 12.11.2025, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
12.11.2025
Номер справи
610/2937/25
Номер документу
131828205
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

Іменем України

№ 610/2937/25 № 3/610/706/2025м. Балаклія12 листопада 2025 року

Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Стригуненко Володимир Миколайович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бельци Молдова, зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ,

в с т а н о в и в:

29.07.2025 о 22.32 год за адресою: Харківська область, Ізюмський район, м. Балаклія, вул.Заміська, буд. 16, ОСОБА_1 керував транспортним засобом - автомобілем марки VOLKSWAGEN Т4 реєстраційний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей, відмовившись від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння, в порушення вимоги п.2.5. Правил дорожнього руху: «водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метоювстановлення стануалкогольного сп`яніння…».

ОСОБА_1 про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином за вказаним в матеріалах справи місцем проживання (а.с. 26), однак в судове засідання не з`явився.

07.11.2025 від ОСОБА_1 поштою надійшло клопотання, у якому, посилаючись на проходження ним військової служби у в/ч НОМЕР_3 , просив відкласти розгляд справи на інший строк до закінчення особливого періоду або його демобілізації. Зазначив, що на даний час він виконує бойові завдання на передових позиціях у районі ведення бойових дій, що унеможливлює його особисту участь у судовому засіданні (а.с. 27).

Аналогічне клопотання подавалось ним і на попереднє судове засідання (а.с. 20), яке за на перший раз було відкладено.

Статтею 1 КУпАП встановлено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Частиною 2 цієї статті не передбачена обов`язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи за ст. 130 КУпАП.

Норма ст. 268 КУпАП не містить заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, за умови її повідомлення про час та дату розгляду справи належним чином.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, за відсутності можливості брати участь у судовому засіданні безпосередньо, не позбавлена можливості реалізувати свої процесуальні права, визначені у ст. 268 КУпАП, в тому числі, подавати свої письмові пояснення щодо обставин справи, користуватися юридичною допомогою, мати захисника, надавати докази, тощо, і, відповідно, не позбавлена можливості забезпечити належним чином свій судовий захист під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, що, на переконання суду, свідчить про наявність у особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, достатнього рівня можливостей для здійснення ефективного судового захисту, а суду прийти до законного та обґрунтованого висновку, на підставі наявних в провадженні доказів, зібраних та скерованих сторонами до суду для ухвалення остаточного рішення у справі.

З наданої довідки від 11.09.2025 вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації на особливий період у військовій частині НОМЕР_3 з 09.10.2022 (а.с. 28).

При цьому доказів виконання ОСОБА_1 бойових завдань на передових позиціях у районі ведення бойових дій, унаслідок чого він не може брати участь у судових засіданнях ні особисто, ні у режимі відеоконференції, зокрема поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, чи користуватися правничою допомогою, суду не надано.

До того ж, ОСОБА_1 з моменту надходження справи на розгляд суду вже два рази заявляв клопотання про відкладення розгляду справи, тобто він має можливість письмово висловити свою позицію стосовно протоколу про адміністративне правопорушення, суті обвинувачення, однак цього не зробив. Перебування на військовій службі не створювало перешкод ОСОБА_1 особисто цікавитись розглядом справи та вчиняти вказані процесуальні дії.

Крім того, розгляд справи просив відкласти на строк до закінчення особливого періоду або його демобілізації, тобто рівнозначно, що на невизначений строк, фактично є зупиненням цього провадження і може призвести до закінчення строків накладення адміністративного стягнення.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема "Юніон Аліментаріа проти Іспанії" від 07 липня 1989 року, виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, як що таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.

В цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що учасник справи зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Згідно зі ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, зміцнення законності та виховання громадян.

Окрім того, недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист і негативно впливає на ефективність та авторитет судової влади, а не понесення відповідальності за вчинене правопорушення дискредитує державу та руйнує моральні цінності суспільства.

Ураховуючи, що судом були вжиті заходи для забезпечення права ОСОБА_1 на участь у судовому засіданні, приймаючи до уваги строк розгляду справи, принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, відсутність вимог обов`язкової участі особи, щодо якої розглядаються протоколи за даною категорією справ, одночасно враховуючи, що введення воєнного стану не впливає на процес здійснення судочинства, суддя вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи та вважає можливим розглянути справу за його відсутності, оскільки він на свій власний розсуд розпоряджається своїми правами.

Пункт 1.3 Правил дорожнього руху передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

Пунктом 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Згідно із п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного сп`яніння.

Відповідальність за порушення вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху передбачена статтею 130 КУпАП.

Протоколом серіїЕПР1№406604від 29.07.2025зафіксовано фактвчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення,передбаченого ч.1ст.130КУпАП.Від проходженнявідповідно довстановленого закономпорядку оглядуна стансп`яніннявідмовився під відеозапис.

Від протокольних та письмових пояснень, підпису у протоколі та отримання його копії відмовився.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.

ОСОБА_1 таким правом не скористався, пояснень та зауважень щодо змісту протоколу не надав, фактично відмовився від такого свого права.

З рапорту інспектора поліції Літвінова В.О. від 30.07.2025 вбачається, що 29.07.2025 о 22.11год до відділу поліції зі служби "102 надійшло повідомлення про те, що у цей час в м.Балаклія Ізюмського району, вул. Загородня, буд. 16 військовий за кермом автомобілю Фолькцвагенв Т4 д.н.з. НОМЕР_2 перебуває в стані алкогольного сп`яніння. Під час відпрацювання даного виклику було зупинено ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом з ознаками алкогольного сп`яніння, та відносно нього було складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

З досліджених в судовому засіданні об`єктивних доказів відеозаписів, що містяться в матеріалах справи на CD-R диску, вбачається, що 29.07.2025 в темну пору доби поліцейські приїхали за викликом, де на відкритій ділянці місцевості зафіксували, як автомобіль VOLKSWAGEN Т4 реєстраційний номер НОМЕР_2 задом від`їжджав від якоїсь будівлі, розвернувся та зупинився. Поліцейські одразу підійшли до автомобіля, за кермом якого перебував чоловік, військовий, у якого була очевидна невнятна мова, та запитали у нього документи на автомобіль та які посвідчують особу. Особу водія було встановлено, як " ОСОБА_1 ", який під час розмови повідомив, що він просто вигнав автомобіль, хотів його відігнати в інший гараж. В ході спілкування у водія були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння, на що ОСОБА_1 повідомив: "Я пил" (відео 0049, таймінг 22.38), тобто визнав вживання алкоголю, перед тим як керувати автомобілем. Тому поліцейський пред`явивйому вимогупройти огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу "Драгера" або у медичному закладі, на що водій відмовився (відео 0050, таймінг 22.44). Після чого поліцейський ще раз пред`являв водію таку вимогу, але він знову відмовився (відео 0051, таймінг 22.50). ОСОБА_1 було роз`яснено його права, складено щодо нього адміністративні матеріали, від підпису в яких та отримання їх копій відмовився, а також відмовився від надання пояснень, від керування автомобілем був відсторонений.

Відеозаписи було здійснено за допомогою технічного засобу - портативного (нагрудного) відеореєстратора, інвентарний №1113031965/29.

Фактичні обставини справи свідчать про те, що поліцейські виявили автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , який розвернувся на автомобілі та зупинився, керування транспортним засобом на місці зупинки не заперечував, при цьому в автомобілі перебував один та мав ознаки алкогольного сп`яніння, на вимогу поліцейського відмовився пройти огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку, а саме на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів та у закладі охорони здоров'я, визнавши вживання перед цим алкоголю.

Одночасно зі складанням протоколу про це адміністративне правопорушення на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення за ч.1 ст.126 КУпАП за те, що він керував автомобілем, не маючи при собі (не пред`явив для перевірки) посвідчення водія категорії "В", а також не маючи при собі (не пред`явив) поліса цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Факт не оскарження постанови вказує на фактичне визнання ним вчинення правопорушення та керування автомобілем за аналогічних цій справі обставин (дата, час, місце).

З відеозапису цілком зрозуміло, що подія відноситься саме до цієї справи та відбулася саме в той день, час та за тих обставин, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, протилежне не доведено.

Тим більш, відеозапис не є єдиним доказом обвинувачення та повністю узгоджується з іншими, дослідженими в судовому засіданні доказами.

Водій ОСОБА_1 мав варіанти поведінки: конструктивний пройти огляд на стан сп`яніння і спростувати підозри поліцейських або відмовитися від того, що за своїми юридичними наслідками прирівнюється до керування у стані сп`яніння та є самостійною підставою для адміністративної відповідальності.

Натомість водій ОСОБА_1 на власний розсуд обрав відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння, тим самим тоді погодився на негативні наслідки свого рішення у виді понесення адміністративної відповідальності.

Відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився.

Ця обставина також підтверджена відеозаписом.

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вважаю обвинувачення по за розумним сумнівом доведеним достатньою сукупністю доказів.

Навпаки, доказів оскарження ОСОБА_1 дій поліцейських, встановлених фактів порушення ними закону не надано. На місці зупинки, під відеозапис та у протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не вказав на іншу особу, як водія, інша особа водія на місці встановлена не була.

Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфікую за ч.1 ст.130 КУпАП України, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння.

Обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, не убачається.

Водій в стані алкогольного сп`яніння мав подумати про ймовірні наслідки своїх протиправних дій (дискомфорт, зміна звиклого способу життя його та родини тощо), а тому був готовий до наслідків таких своїх дій.

Згідно доп.12ст.5Закону України"Просудовий збір" від сплати судового збору звільнений.

На підставі викладеного, керуючись ст. 33-35, 38, 252, 247, 280, 284-285 КУпАП,

п о с т а н о в и в:

1)ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, наклавши на нього адміністративне стягнення - штраф у розмірі 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.

2)У разінесплати правопорушникомштрафу у15-тиденний строк з днявручення йомупостанови пронакладення штрафу,а вразі оскарженнятакої постанови-не пізнішяк черезп`ятнадцятьднів здня повідомленняпро залишенняскарги беззадоволення,у порядкупримусового виконанняпостанови стягнути подвійний розмір зазначеного штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.

Суддя Стригуненко В.М.

Реквізити для сплати штрафу: населений пункт: ХАРКIВСЬКА ОБЛАСТЬ/М.ХАРКIВ, отримувач коштів: ГУК Харківськ обл/Харкiвобл/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету: 21081300.