Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №766/14079/25
н/п 3/766/4752/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.11.2025 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Херсонській області про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи не відомо,
встановив:
ОСОБА_1 05.09.2025 року о 10:10 годині в м. Херсоні, по вул. Нафтовиків, керуючи транспортним засобом «ВАЗ 21114» реєстраційний номер НОМЕР_2 був неуважним, не дотримавшись безпечної дистанції, безпечної швидкості здійснив зіткнення з транспортним засобом «Ford Fiesta» реєстраційний номер НОМЕР_3 ,під керуваннямводія ОСОБА_2 ,в результатічого відбулося зіткненнятранспортних засобів,транспортні засобиотримали механічніпошкодження з матеріальними збитками.
Своїми діями ОСОБА_1 , порушив п.п. 2.3б, 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306.
Суд кваліфікуєдії ОСОБА_1 , за ст. 124 КУпАП, а саме: порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
У судовому засіданні ОСОБА_1 провину у скоєному правопорушенні визнав, проти обставин викладених в протоколі не заперечував.
Окрім наданих в судовому засіданні пояснень, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджена наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
-протоколом проадміністративне правопорушеннясерії ЕПР1№ 444138 від05.09.2025,в якомувикладено обставинивчиненого ОСОБА_1 ,адміністративного правопорушеннята встановленопункти ПДР,порушення якихмало своїмнаслідком настаннядорожньо-транспортноїпригоди,а саме:п.12.1ПДР;п.13.1ПДР, п.2.3.б ПДР ;
- схемою місця ДТП від 05.09.2025 року, яка містить інформацію щодо обставин дорожньо-транспортної пригоди та з зазначенням пошкоджень отриманих транспортними засобами;
- рапортом ;
- поясненнями ОСОБА_2 , відповідно до яких остання пояснила, що 05.09.2025 року близько 10-00 год. рухалася на транспортному засобі «Ford Fiesta» реєстраційний номер НОМЕР_3 , по площі Перемоги з вулиці Нафтовиків в м. Херсоні зі швидкістю 30 км/год., після чого зупинилася для того щоб пропустити автомобіль з головної смуги, в цей час рухався транспортний засіб ВАЗ 21114 реєстраційний номер НОМЕР_2 , не зупинившись здійснив зіткнення з її автомобілем, а саме в задню ліву частину бамперу її автомобіля. В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження;
- поясненнями ОСОБА_1 , який зазначив, що 05.09.2025 року, керуючи транспортним засобом «ВАЗ 21114» реєстраційний номер НОМЕР_2 , по вул. Нафтовиків у м. Херсоні, наближаючись до площі Перемоги в крайній лівій смузі та намагаючись зробити зупинку, щоб пропустити транспортні засоби, які рухалися по головній дорозі, не дотримавшись дистанції та вчасно не здійснивши зупинку в результаті чого здійснив зіткнення з транспортним засобом «Ford Fiesta» реєстраційний номер НОМЕР_3 , а саме в задню ліву частину бамперу автомобіля, який зупинився попереду, в результаті ДТП, транспортні засоби отримали механічні пошкодження;
- довідкою інспектора ІІ категорії відділу адмінпрактики УПП в Херсонській області ДПП від 08.09.2025 року відповідно до якої ОСОБА_1 , отримував посвідчення водія.
Оцінюючи вищевикладені докази, приходжу до висновку, що вони узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення і беззаперечно вказують на наявність в діях останнього правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.124 КУпАП, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
За нормами ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 124 КУпАПпередбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього рухуправил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна у виді накладення штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Відповідно до п. 2.3. ПДР для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний: б) бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі;
Відповідно до п.12.1 ПДР під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним;
Відповідно до п.13.1 ПДР водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Так, з досліджених судом матеріалів можна дійти беззаперечного висновку про те, що ОСОБА_1 , 05.09.2025 року о 10-00 годині в м. Херсоні, керуючи транспортним засобом «ВАЗ 21114» реєстраційний номер НОМЕР_2 , не дотримався дистанції та вчасно не здійснив зупинку, в результаті вчинив ДТП з транспортним засобом «Ford Fiesta» реєстраційний номер НОМЕР_3 , про що свідчить наявна в матеріалах справи про адмінправопорушення схема та характерні пошкодження транспортних засобів.
Докази, яким надано під час судового розгляду оцінку, узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а тому вказують на наявність в діях останнього адміністративного правопорушення, передбаченогост. 124 КУпАП, оскільки останній порушивПДРУкраїни, що призвело до пошкодження транспортного засобу.
Вирішуючи питання про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та виду адміністративного стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який провину визнав, ступінь його вини, відсутність обставин, які виключають адміністративну відповідальність, визначених ст. ст. 38, 247 КУпАП, враховуючи правила, визначені ч. 2 ст. 33 КУпАП, приходжу до висновку про наявність визначених законом підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу.
Згідно п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Оскільки під час розгляду справи судом було встановлено те, що ОСОБА_1 має інвалідність 2 групи (відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 інвалідність з дитинства), у зв`язку з чим, враховуючи положенняп.9, ч.1. ст.5 ЗУ " Про судовий збір , суд вбачає підстави для звільнення його від сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.33, 34, 124, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи не відомо, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00грн.
(Рахунок отримувача: UA578999980313090149000021001,ОдержувачГУК у м. Херсон обл. /Херсон обл./21081300,Код отримувача(код за ЄДРПОУ)37959517,Банк отримувачКазначейство України (ЕАП),Кодкласифікації доходів бюджету: 21081300).
Роз`яснити ОСОБА_1 , що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10(десяти)днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
СуддяВ. Е. Дорошинська