Рішення № 131735883, 12.11.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2025
Номер справи
200/6907/25
Номер документу
131735883
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2025 року Справа№200/6907/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

08.09.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці з обмеженням максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) з 18.05.2025;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 , призначеної відповідно до Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), починаючи з 18.05.2025.

Позивачем було надано квитанцію № 4535-4783-9789-3944 від 01.09.2025 року про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером, перебуває на обліку у Відповідача та з 18.05.2025 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, призначеної на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 15.08.2025 під час перерахунку пенсії позивачу визначено пенсію в розмірі 33569,12 грн (80% від 41961,40 грн. заробітної плати розрахованої відповідно до ст. 40 ЗУ №1058) відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», із врахуванням надбавок - 34199,37 грн, розмір пенсії встановлено із обмеженням максимальним розміром - 23610,00 грн. З метою з`ясування фактичних обставин справи, представником позивача надіслано відповідачу адвокатський запит від 25.08.2025 з проханням надати інформацію щодо причин виплати пенсії у сумі меншій ніж 80 відсотків середньої заробітної плати. Відповідач листом повідомив, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до статті 7 Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ «Про державний бюджет України на 2025 рік» з 01.01.2025 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 2361,00 грн. Таким чином, максимальний розмір пенсії позивача з 18.05.2025 по дату надання відповіді складає 23610,00 грн. Позивач вважає, щодо пенсій, розмір яких визначений згідно зст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"не може бути застосовано обмеження, що встановлено ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, оскількиположення Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" є спеціальнимив такому випадку по відношенню до положеньЗакону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач проти задоволеннязаявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом навів унаданому до суду відзиві.За змістомвідзиву ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (дислокація - м.Добропілля) та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058) з 18.05.2025. Позивач звернувся з заявою від 09.08.2025 №6623 про перерахунок «зміна надбавки». Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961. За результатами розгляду заяви від 09.08.2025 ОСОБА_1 проведено з 18.05.2025 перерахунок пенсії із зарахуванням періодів роботи до пільгового стажу, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

Згідно приписів частини 3 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Головне управління зазначає, що обмеження максимального розміру пенсії були введені Законом України "Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI(далі - Закон № 3668-VI). Згідно з абзацом 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Також Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 року № 911-VIII частину третю статті 27 доповнити реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень". Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 1774 VIII у частині третій статті 27 слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінити словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".

Аналізом вищезазначених положень встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку. Як вбачається зі встановлених по справі обставин, внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір перевищив максимальний. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону № 3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Пенсію Позивачу обчислено відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмового провадження).

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2 .

Позивач перебуває на обліку у Відповідача та з 18.05.2025 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, призначеної на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

25.08.2025 року представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом в якому просив надати інформацію щодо причин виплати пенсії у сумі меншій ніж 80 відсотків середньої заробітної плати, копію розрахунку пенсії, стажу, індивідуального коефіцієнту станом на поточну дату.

Відповідач листом від 26.08.2025 року №18457/02-16 повідомив представника позивача, що за матеріалами електронної пенсійної справи в період з 14.07.2025 по 16.07.2025 Головним управлінням проведена позачергова перевірка достовірності пільгової довідки №903 від 02.06.2025, виданої ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» за період роботи ОСОБА_1 з 06.07.2018 по 21.04.2020. За результатами перевірки Довідки складений акт від 16.07.2025 №0500 1003-1/2330, яким розбіжностей з даними первинних документів не встановлено. Таким чином, з урахуванням Акту, Головним управлінням переглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, надану 18.05.2025 з урахуванням норм статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345 «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Розмір пенсії за віком обчислено з урахуванням норм частини третьої статті 27 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до статті 7 Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ «Про державний бюджет України на 2025 рік» з 01.01.2025 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 2361,00 грн. Таким чином, максимальний розмір пенсії ОСОБА_1 з 18.05.2025 по дату надання відповіді складає 23610,00 грн. Копії розрахунку пенсії, заробітку та стажу з 18.05.2025 по дату надання відповіді додаються (додаток 1, додаток 2, додаток 3 відповідно). Виплата пенсії у розмірі 23610,00 грн. разом з боргом за період з 18.05.2025 по 31.08.2025 в сумі 14374,28 грн. запланована на найближчий виплатний період.

Згідно протоколу про перерахунок пенсії, рішенням 057350009492 від 19.08.2025 року Позивачу було здійснено перерахунок пенсії. Дата перерахунку: 09.08.2025 року. Вид перерахунку: Допризначення, додатк. Док-ти (абз.3, п.1.7 Порядку №22-1)(з переглядом ЗП). Підстава: Акт перевірки пільгового стажу. Розмір пенсії за віком (ст.27) (41961,40*0,46333): 19441,98. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 11 років): 259,71. Загальний розмір пенсії: 19701,69. Доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»: 13867,43. Сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 41961,4 грн.): 33569,12. Підвищення учасникам бойових дій (1 кат) (25% від 2361 грн.): 590,25. Цільова допомога учасникам бойових дій Пост. №1603 п.1: 40,00. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.05.2025. Розмір пенсії з надбавками: 34199,37. Максимальний розмір пенсії: 23610,00.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначеніЗаконом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Порядок визначення розміру пенсії встановленост. 27 Закону № 1058, частиною 3якоївстановлено, щомаксимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно з абз.3 ч.1ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зіст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Спірним питанням у цій справі є правомірність застосованого відповідачем обмеження розміру пенсії позивача десятьма прожитковимимінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність з 18.05.2025 року.

Під час вирішення спору суд виходить із того, що розмір пенсії визначаєтьсявідповідно до положеньЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

При цьому,стаття 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VIтастаття 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IVвизначають мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, якдодаткову гарантію для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом №1058-IVпорядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже,статтею 8 Закону № 345-VIвстановлено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому, розмір пенсії обчислюється відповідно доЗакону № 1058-IVі під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.

Тотожні висновки наведені в постанові Верховного судувід15.04.2025 у справі №520/9629/24.

Вказану правову позицію також підтримано Верховним Судом у постанові від 26.08.2025 у справі №360/948/24.

Отже, розмір пенсії позивача як особи, яка працювала на підземних роботах (зокрема, не менш як 15 років для чоловіків), за Списком № 1, не може бути меншим ніж80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, та не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З огляду на таке, обмеження відповідачем розміру пенсії позивача максимальним розміром на підставіст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»є протиправним.

Враховуючи висновки суду про протиправність застосованого обмеженнярозміру пенсії позивача, суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги шляхом зобов`язання відповідача здійснити з 18.05.2025 року перерахунок пенсіїпозивача, розмір якої встановлено відповідно доЗакону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»,ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність).

Щодо вимог позивача про зобов`язанняздійснювати виплату пенсії, то в задоволенні зазначених вимог слід відмовити, суд вважає передчасними вищезазначені вимоги позивача до моменту здійснення перерахунку пенсійних виплат та такими, які заявлені на майбутнє, що не відповідає задачам та принципам адміністративного судочинства. Підстави вважати, що за наслідком проведення перерахунку пенсії позивача управлінням пенсійного фонду, де позивач перебуває на обліку, не буде здійснено виплатунедоплаченої позивачупенсії в суду відсутні.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Частиною 3статті 139 КАС Українивстановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Разом з тим, частиною 8 статті 139 КАС Українипередбачено, що у випадку якщо, зокрема, спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем було надано квитанцію № 4535-4783-9789-3944 від 01.09.2025 року про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.

З урахуванням встановлених обставин у справі, враховуючи, що спір в даному випадку виник внаслідок протиправних дій відповідача, суд приходить до висновку про необхідність покладення на відповідача судових витрат у повному обсязі, а саме в сумі1211,20 грн., які слід стягнути за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями2,72-77,139,241-246,251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці з обмеженням максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) з 18.05.2025.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити з 18.05.2025 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), розмір якої встановлено відповідно доЗакону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»,ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 12 листопада 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров