Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 615/2535/25
Провадження № 3/615/605/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2025 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Токмакова А.П., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Базаліївка Чугуївського району Харківської області, громадянина України, військовослужбовця, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,
встановив:
16.09.2025 о 15:29 ОСОБА_1 , рухаючись по а/д М-03, на 430км керував т/з Dacia Logan, д.н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, чим порушив п.2.9а ПДР України.
В судове засідання захисник Козловська Т.В. надала клопотання про призначення покарання з урахуванням принципу індивідуалізації, а саме у разі визнання ОСОБА_1 винним в інкримінованому йому діянні, застосувати за аналогією закону ст.69 КК України і не призначати йому додаткове покарання у виді позбавлення права керування т/з на 1 рік.
Зауважила, що ОСОБА_1 проходить військову службу у в/ч НОМЕР_3 з 04.03.2022 по теперішній час.
З перших днів повномасштабного вторгнення РФ бере безпосередню участь у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України. Займаючи посаду водія військової частини, він систематично виконує бойові завдання, пов`язані з перевезенням особового складу, боєприпасів, військової техніки та забезпеченням безперебійного функціонування підрозділу у зоні бойових дій.
Під час виконання службових обов`язків ОСОБА_1 отримував тяжкі поранення, однак, незважаючи на стан здоров`я, продовжив виконання завдань за призначенням, проявляючи стійкість, відданість військовому обов`язку та високий моральний дух.
За сумлінне виконання службових обов`язків, мужність та самовідданість, ОСОБА_1 неодноразово нагороджувався, зокрема знаком пошани, медаллю «За оборону Харкова» та відзнакою Президента України «За оборону України».
Зазначила, що збереження посвідчення водія та права керування транспортними засобами є критично необхідним для належного виконання покладених на нього обов`язків у складі ЗСУ. Позбавлення його такого права фактично унеможливить виконання бойових завдань та матиме негативні наслідки для обороноздатності військової частини і ЗСУ в цілому.
В даному випадку призначене судом покарання фактично паралізує можливість виконання ОСОБА_1 конституційного обов`язку із захисту Батьківщини згідно вимог ст. 65 Конституції України.
На думку захисника, конституційний обов`язок із захисту Батьківщини, визначений ст.65 Конституції України, та принцип індивідуалізації покарання, визначений ст.61 Конституції України, переважає суспільний інтерес в необхідності покарання особи.
Покарання у виді штрафу в розмірі 17000 грн., на переконання сторони захисту, буде очевидно достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним інших адміністративних правопорушень.
Неявка особи, що притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, згідно ст.268 КУпАП не перешкоджає розгляду справи.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №455714 від 16.09.2025, який складено в його присутності. Будь-які заяви чи клопотання не надходили.
Зі змісту акту огляду на стан сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, ОСОБА_1 за допомогою приладу Drager Alcotest 6820 пройшов огляд на стан сп`яніння у зв`язку із виявленими ознаками алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, виражене тремтіння пальців. Результат огляду 0,99%, що підтверджується відповідною роздруківкою. З результатом огляду ОСОБА_1 погодився, про що свідчать його власноручні підписи.
Згідно направлення на огляд водія т/з з метою виявлення стану сп`яніння до КНП ХОР ОКНЛ, виписаного 16.09.2025 о 15:40, у ОСОБА_1 виявлені ознаки алкогольного сп`яніння, але медогляд не проводився.
Із рапорту інспектора взводу №1 роти №6 батальйону №3 УПП в Харківській області ДПП Євсєєва М., 16.09.2025 на ДСПП в м. Валки зупинено автомобіль Dacia Logan, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 , в якого в ході спілкування виявлено ознаки алкогольного сп`яніння. Водій погодився пройти огляд на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 6820, результат 0,99%.
В доданому до протоколу відеозаписі, дослідженому в судовому засіданні, ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою спеціального технічного засобу, результат 0,99%, з чим погодився.
Згідно п.2.9а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Зі змісту ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Дослідивши докази, що знаходяться в матеріалах справи, суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, тобто керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
За вимогами ст.23,33 КУпАП,адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника ступінь його вини майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Адміністративне стягнення має на меті крім покарання порушника, запобігання скоєнню нових правопорушень.
Проте, на переконання судді, покарання правопорушника не є самоціллю, а виступає необхідним засобом виховання правопорушника і запобігання правопорушенням в майбутньому.
Уст.17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа «Надточий проти України від 15.05.2008»), український уряд визнав кримінально-правовий характерКодексу України про адміністративні правопорушення.
ЄСПЛ у рішенні по справі «Шмауцер (Schmautzer) проти Австрії» від 23.10.1995 зазначив, що дорожньо-транспортні правопорушення, за які може бути накладено стягнення у виді штрафу чи обмеження у користуванні водійськими правами, підпадають під визначення «кримінального обвинувачення».
Позбавлення прав на управління транспортним засобом також розглядається ЄСПЛ кримінально-правовою санкцією, оскільки «право керувати автомобілем є дуже корисним в щоденному житті і для здійснення діяльності» (рішення у справі «Маліге проти Франції» від 23.09.1998).
У справі «Скоппола проти Італії» від 17.09.2009, складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним.
У справі «Ізмайлов проти Росії» (п.38 рішення від 16.10.2008), при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
У справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 09.06.2005), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24.03.2005), досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно не було свавільним.
Ч.2ст.61 Конституції Українипередбачає, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
При вирішенні питання про накладення стягнення відповідно дост.33 КУпАПсуддя враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
За даними про особу, ОСОБА_1 має постійне місце проживання, даних про притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності не надано. Проходить війську службу на посаді старшого водія, що підтверджується даними військового квитка серії НОМЕР_4 . Є учасником бойових дій. Нагороджений медаллю «За оборону міста-героя Харків», відзнакою Президента України «За оборону України» на нагрудним знаком «Знак пошани».
19.09.2024 ОСОБА_1 отримав ЗЧМТ, струс головного мозку, акубаротравму. За безпосередньої участі у бойових діях, під час захисту Батьківщини, виконуючи обов`язки старшого водія автомобільного взводу роти матеріального забезпечення в/ч НОМЕР_3 , внаслідок удару по позиційному району в/ч НОМЕР_3 боєприпасом невстановленого типу, отримав поранення. Під час поранення військовослужбовець знаходився в бронежилеті та касці. Стан алкогольного сп`яніння не зафіксований.
Із довідки інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП Кирюша О., ОСОБА_1 має посвідчення водія НОМЕР_5 від 08.07.2016.
Аналізуючи наведені правові висновки, вирішуючи питання щодо справедливості та пропорційності застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами в цій справі, суддя враховує, що санкція ч.1ст.130 КУпАПне передбачає застосування альтернативного стягнення, оскільки вказана норма закону передбачає одночасне накладення штрафу та позбавленням водія права керування транспортними засобами.
Разом з тим, суддя вважає, що позбавлення ОСОБА_1 права керування транспортними засобами, з урахуванням конкретних обставин справи та особи правопорушника, який визнав свою провину у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідно до долучених до справи документів є військовослужбовцем, перебуває на посаді водія, не в повній мірі буде відповідати інтересам держави, оскільки таке стягнення, незважаючи на те, що передбачено санкцією статтею закону, є надмірним та не відповідає принципу розумності, а його застосування не слугуватиме досягненню мети забезпечення справедливого балансу між інтересами суспільства, яке насамперед потребує захисту зі сторони воїнів ЗСУ і обмеження прав ОСОБА_1 щодо керування транспортними засобами вкрай негативно вплине на мобільність підрозділу та на моральний стан особи, яка на теперішній час, ризикуючи власним життям, перебуває на військовій службі та боронить державу. До того ж, слід відзначити про відсутність шкідливих наслідків правопорушення.
Суддя вважає, що вказані обставини, в своїй сукупності, дають підстави дійти висновку, що виконання ОСОБА_1 функцій водія на службі в ЗСУ, вочевидь буде більш раціональним та кориснішим для виконання завдань сил оборони.
В такому випадку накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу є достатнім для критичного усвідомлення ним протиправності свого вчинку, а також в достатній мірі слугуватиме його вихованню та запобігатиме вчиненню нових, в тому числі аналогічних правопорушень у сфері дорожнього руху.
Таким чином, з урахуванням характеру та наслідків вчинених правопорушником дій, обставин справи, наведених даних про особу ОСОБА_1 , суддя вважає достатнім відносно нього застосувати міру адміністративного стягнення у виді штрафу в межах, передбачених санкцією ч.1 ст.130 КУпАП.
У відповідності до вимогст.40-1 КУпАПстягнути з ОСОБА_1 судовий збір.
Керуючись ст.283-285 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17 000 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач: ГУК Харківськ обл/Харківобл/21081300; код ЄДРПОУ: 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача: UA168999980313020149000020001; кодкласифікації доходів бюджету: 21081300; призначення платежу: штраф по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Реквізити длясплати судовогозбору: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; кодкласифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу: «судовий збір при ухваленні судом постанови про накладення адміністративного стягнення».
Роз`яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого ч.1ст.307 КУпАП, надсилається правопорушником до Валківського районного суду Харківської області (ч.4 ст.307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч.1 ст.308 КУпАП).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (ч.2 ст.308 КУпАП).
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.
В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Суддя А.П. Токмакова