Рішення № 131691499, 11.11.2025, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
11.11.2025
Номер справи
462/6525/25
Номер документу
131691499
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 462/6525/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

11 листопада 2025 року Залізничний районний суд м. Львова в складі головуючого судді Боровкова Д.О., розглянувши у приміщенні суду у м. Львові у спрощеному позовному проваджені без виклику сторін цивільну справу за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,

встановив:

Представник позивача звернулася до суду із позовом, у якому просить стягнути з відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 заборгованість за надані послуги централізованого водопостачання та централізованого віодовідведення в сумі 15931,92 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідачі зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 , за якою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Відповідачі користуються послугами ЛМКП «Львівводоканал», однак, всупереч ст.68 ЖК, оплату за такі послуги не здійснюють. В квітні 2025 року відповідачам було направлено досудове повідомлення про необхідність оплати наданих послуг у розмірі 14974,57 грн, однак відповідачі суму боргу не сплатили. Станом на 01 серпня 2025 року заборгованість відповідачів за надані послуги централізованого водопостачання за період з 01 жовтня 2017 року по 01 серпня 2025 року становить 14596,76 грн., а також заборгованість за абонентське обслуговування постачання води за період з 01 березня 2022 року по 01 серпня 2025 року становить 667,58 грн та заборгованість за абонентське обслуговування відведення води за період з 01 березня 2022 року по 01 серпня 2025 року становить 667,58 грн. У зв`язку із наведеним просить задовольнити позовні вимоги.

11вересня 2025 року ухвалою Залізничного районного суду м. Львова вказана справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, а відповідачам було запропоновано подати до суду заяву із обґрунтованим запереченням проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов по вказаній справі.

Відповідачі по справі належним чином повідомлялися судом про розгляд даного провадження у встановленому законом порядку, шляхом направлення поштової кореспонденції суду. Клопотань до суду про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не надходило.

Згідно з вимогами ч.13ст.7 ЦПК Українирозгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

У відповідності до ч.8ст.279 ЦПК Українипри розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.

Положеннямист.174 ЦПК Українизакріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Оскільки відповідачі у встановлений судом строк не надали до суду відзив на позовну заяву, а тому суд на підставі ч. 8ст. 178 ЦПК Українивирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи вимоги ст.ст.279,280 ЦПК України, суд вважає за можливе проводити заочний розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» є суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (пункт 5-6 частини 2статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 зареєстровані та проживають в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою з місця проживання про склад сім`ї і реєстрації ЛКП «Львівводоканал» № 1 від 31 травня 2025 року /а.с.4/.

Таким чином, відповідачі є споживачами послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до відомостей про нарахування та оплату послуг централізованого водопостачання холодної води та централізованого водовідведення станом на 01 серпня 2025 року сума заборгованості відповідачів по оплаті вказаних послуг за особовим рахунком відповідачів № НОМЕР_1 в період з 01 липня 2017 року по 01 серпня 2025 року складає 14596,76 грн., а також заборгованість за абонентське обслуговування постачання води за період з 01 березня 2022 року по 01 серпня 2025 року становить 667,58 грн та заборгованість за абонентське обслуговування відведення води за період з 01 березня 2022 року по 01 серпня 2025 року становить 667,58 грн /а.с.6-7,8,9/, що свідчить про неналежне виконання відповідачами зобов`язань, наслідком чого є порушення права позивача на одержання плати за надані послуги у встановлений законодавством строк.

Відповідачам надавались послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення, доказів ненадання послуг або надання послуг неналежної якості, відмови ними від надання позивачем послуг у встановленому законом порядку, що б давало підстави для звільнення їх від оплати, суду не надано.

Отже, між позивачем та відповідачами склалися зобов`язальні правовідносини з приводу надання житлово-комунальних послуг.

За положеннями ч. 1ст.13 ЦК Україницивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Питання надання житлово-комунальних послуг регулюються спеціальним законодавством, а саме:Законом України «Про житлово-комунальні послуги»,Законом України «Про питну воду та питне водопостачання»та Постановою Кабінету МіністрівУкраїни від02лютого 2022р.№ 85 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690.

Відповідно дост. 67 ЖК Україниплата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Згідно з приписамист. 68 ЖК Українинаймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги. Квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця в строки, встановлені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно доп. 7, 17 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затвердженихПостановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. № 572, власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно ізст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання цьогоЗаконує відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Відповідно до ч. 2ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги зобов`язаний: забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів;

При цьому, такому праву прямо відповідає визначений у ч.1, 3ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», обов`язок, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Статтею 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», передбачено, що одиниця виміру обсягу спожитої споживачем послуги з централізованого водопостачання визначається правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом. Виконавець послуги з централізованого водопостачання повинен забезпечити її постачання безперервно, з гарантованим рівнем безпеки та величини тиску.

Згідно ізст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», одиницявиміру обсягу спожитої споживачем послуги з централізованого водовідведення визначається правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом.

Згідно з вимогами ст. 32Закону України «Про житлово-комунальні послуги»плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору, розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або нормами, затвердженими в установленому порядку.

Так, згідно ізст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник, при чому виробник послуг може бути і їх виконавцем.

Однак, відповідно до п. 1 ч. 3ст. 20 цього Законуспоживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Згідно з п.3 ч. 2 ст. 21 Закону виконавець зобов`язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Таким чином, законодавством передбачений двосторонній обов`язок, щодо укладання договору про надання житлово-комунальних послуг, у зв`язку з чим у разі відмови на оплату таких послуг споживачем з посиланням на відсутність укладеного договору не беруться до уваги, оскільки споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. А тому відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення відповідачів, як споживачів від оплати послуг у повному обсязі.

Аналогічна позиція міститься у висновку Верховного суду України викладеним у постанові від 30.10.2013 р. по справі 6-59цс13, про те що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»споживач зобов`язаний своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання i водовідведення.

Пунктом 3.7 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу від 27 червня 2008 року № 190, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2008 року за № 936/15627, встановлено, що розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюється усіма споживачами щомісячно відповідно до умов договору.

Згідно із п. 17, 21 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630(чинних на момет виникнення спірних правовідносин), плата за надані послуги вноситься щомісячно за нормами і тарифами, з розрахунку на 1 кв. метр житла на одного мешканця та за нормами на ведення особистого підсобного господарства або за показаннями засобів обліку води і теплової енергії, встановленими на вводі у будинок чи у квартиру (приватний будинок), та тарифами за 1 куб. метр води або 1 Гкал. теплової енергії. Послуги з водовідведення оплачуються споживачем з розрахунку обсягу витрат холодної та гарячої води згідно з нормативами (нормами) споживання або показаннями засобів обліку води. А у відповідності до п. 30 даних Правил споживач зобов`язаний оплачувати послуги в установлені договором строки.

Відповідно до п.34 Постанови КМУ від02лютого 2022р.№ 85 платавиконавцю заіндивідуальним договоромпро наданняпослуг зобслуговуванням внутрішньобудинковихсистем складаєтьсяз: плати за послуги, визначеної відповідно до цих Правил таМетодики розподілу,що розраховуєтьсявиходячи зрозміру затвердженихуповноваженим органомтарифів таобсягу спожитихпослуг абоза нормамиспоживання,встановленими органоммісцевого самоврядування,до встановленнявузла комерційногообліку; плати за абонентське обслуговування,визначеної виконавцем,розмір якоїне можеперевищувати граничногорозміру,встановленого КабінетомМіністрів України; плати за технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідних послуг, яка визначається окремим договором між виконавцем та співвласниками багатоквартирного будинку.

Відповідно до п.35 Постанови КМУ від02лютого 2022р.№ 85 плата за послуги, абонентське обслуговуваннята плата за технічне обслуговуванняі поточний ремонт внутрішньобудинкових систем централізованого водопостачання та водовідведення багатоквартирного будинку вноситься споживачем виконавцю щомісяця однією сумою в порядку та розмірах, визначених договором. При цьому виконавець забезпечує деталізацію інформації щодо структури плати у рахунках споживачів. У разі коли співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали однієї з моделей організації договірних відносин, визначенихчастиною першоюстатті 14 Закону України Про житлово-комунальні послуги, та/або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговуваннявнутрішньобудинкової системи централізованого водопостачання та водовідведення, плата виконавцю за індивідуальним договором складається з плати за послуги та плати за абонентське обслуговування.

Відповідно до ч. 1, 6ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

З метою досудового врегулювання спору ЛМКП «Львівводоканал» 14 квітня 2025 року було направлено на адресу відповідачів лист з вимогою про оплату боргу за надані послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в сумі 14974,57 грн., однак відповідачами заборгованість не оплачена /а.с. 5/.

Станом на 01 серпня 2025 року заборгованість відповідачів за надані послуги централізованого водопостачання за період з 01 жовтня 2017 року по 01 серпня 2025 року становить 14596,76 грн., а також заборгованість за абонентське обслуговування постачання води за період з 01 березня 2022 року по 01 серпня 2025 року становить 667,58 грн та заборгованість за абонентське обслуговування відведення води за період з 01 березня 2022 року по 01 серпня 2025 року становить 667,58 грн.

Відповідачами,всупереч положенню ч.1ст. 81 ЦПК Українине надано належних та допустимих доказів своєчасної та у повному обсязі сплати наданих позивачем послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в період з 01 липня 2017 року по 01 серпня 2025 року та сплати за абонентське обслуговування постачання та відведення води за період з 01 березня 2022 року по 01 серпня 2025 року та відсутності заборгованості перед позивачем по оплаті цих послуг, а також, не надано заяви про застосування строків позовної давності.

Враховуючи наведене, суд, дослідивши докази по справі у їх сукупності, вважає встановленим факт порушення прав позивача, тому позовні вимоги щодо стягнення заборгованості за надані послуги централізованого водопостачаннята централізованоговодовідведення в період з в сумі 15931,92 грн. (14596,76 грн + 667,58 грн +667,58 грн) є законними і обґрунтованими та такими, щопідлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд, вирішуючи питання розподілу судових витрат, приходить до висновку, що на підставістатті 141 ЦПК Україниз відповідачів на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в розмірі 3028 грн.

Керуючись ст.ст. 81,89,141,263-265,274-279 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» 15931 (п`ятнадцять тисяч дев`ятсот тридцять одну) гривню 92 копійки заборгованості за надані послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» судові витрати по справі у вигляді судового збору в сумі 3028 гривень, тобто, по 1009 (одна тисяча дев`ять) гривень 33 копійки з кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Львівського апеляційного суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач: Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» (юридична адреса: 79017, м. Львів, вул. Зелена, 64; ЄДРПОУ 03348471).

Відповідачі: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКП: НОМЕР_2 );

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКП: НОМЕР_3 );

ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ; РНОКП: НОМЕР_4 ).

Суддя:

Оригінал рішення.