Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 304/2497/25 Провадження № 3/304/1274/2025
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2025 року м. Перечин
Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Сидоренко Ю.В., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал (протокол серії ВАД № 767575 від 22.10.2025 року), який надійшов з ВП № 1 Ужгородського РУП ГУНП України в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с.Вільгшинки Перечинського району Закарпатської області, одруженого, зі слів має на утриманні неповнолітнього сина: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , працюючого приватним підприємцем, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , моб. тел: НОМЕР_2 ,
зач.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
22жовтня 2025,близько о 15-20годин ОСОБА_1 ,знаходячись умагазині,розташованому заадресою: АДРЕСА_1 ,здійснював роздрібнуторгівлю тютюновимивиробами,без марокакцизного податку,а самесигаретами «Пріма»в кількості30пачок заціною 50грн.за пачку,чим порушивч.4ст.11Закону України«Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, та своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене частиною ч.1 ст.156 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав повністю, проти фактичних обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення не заперечує, підтвердив надані ним письмові пояснення, які містяться у доданих до протоколу матеріалах. Та вказує, що дійсно 22 жовтня 2025 року, близько о 15-00 год. у магазин с.Вільшинки, 109, в якому він самостійно здійснює торгівлю, у тому числі алкогольними напоями, прийшли працівники поліції та які виявили факт здійснював ним роздрібної торгівлі тютюновими виробами, без марок акцизного податку. Вказує, що на ринку він придбав сигарети «Пріма» в кількості 30 пачок, на яких не було марок акцизного податку, помістив їх в складське приміщення магазину та вирішив їх продавати пенсіонерам за мінімальною ціною 50 грн. за пачку. 22.10.2025 року вказані тютюнові вироби у нього в магазині було виявлено працівниками поліції та вилучено на відповідальне зберігання. У вчиненому ОСОБА_1 щиро розкаюється, свою вину визнає та просить суворо не карати. Запевнив суд, що належні та відповідні висновки для себе зробив.
Вивчивши надані матеріали, вислухавши в судовому засіданні пояснення ОСОБА_1 , суд вважає, що в діях останнього вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративне правопорушення, яке кваліфікується як роздрібна торгівля тютюновими виробами, без марок акцизного податку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення підтверджується складеним протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 767575 від 22.10.2025 (а.с.1), рапортом інспектора СЮП ВП Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області Мельник Я.М. від 22.10.2025 року (а.с.2), письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22.10.2025 року, в яких останній не заперечував проти фактичних обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення (а.с.3); протоколом огляду та вилучення безакцизних тютюнових виробів від 22.10.2025 (а.с.4), усними поясненнями ОСОБА_1 в судовому засіданні; квитанцією про отримання на зберігання вилученої продукції, вилучених (отриманих), під час розгляду та здійснення адміністративного правопорушення №91 від 29.10.2025 року (а.с.5).
Диспозицією ч.1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ч.4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до пп.14.1.107 п.14.1 ст.14 ПК України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно з п.226.5 п.226.6 ст.226 ПК України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об`ємних одиниць.
Пунктом 226.3 ст.226 ПК України встановлено, що виготовлення, зберігання і продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251, відповідно до пункту 226 статті 226 ПК України, затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Об`єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров`я населення. Зазначені відносини регулюютьсяПодатковим кодексом України,законами України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів","Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення", "Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах", затвердженихпостановою КМУ№1251від 27.12.2010 року та іншими нормативно-правовими актами.
Об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1ст.156 КУпАП, полягає у здійсненні роздрібної або оптової, зокрема, імпорт або експорт, торгівлі спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.
Торгівля зазначеними виробами може бути оптовою або роздрібною. При цьому, оптова торгівля, це діяльність з придбання і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації підприємствам роздрібної торгівлі, іншим суб`єктам підприємницької діяльності, а роздрібна торгівля це діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, зокрема на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Суб`єктами зазначених правопорушень можуть бути як посадові, так і фізичні особи суб`єкти підприємницької діяльності, працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг.
Таким чином, дослідивши матеріали справи та наявні у них докази в їх сукупності, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 , наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, а саме: роздрібна торгівля тютюновими виробами, без марок акцизного податку.
Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Приймаючи до уваги характер та обставини скоєння адміністративного правопорушення, враховуючи обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , особу правопорушника, його вік, матеріальний та сімейний стан, а також його ставлення до скоєного, та приймаючи до уваги ті обставини, що тяжких наслідків від дій ОСОБА_1 не настало та, згідно даних протоколу, раніше ОСОБА_1 , протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався, вину визнавав повністю, у вчиненому щиро розкаявся та запевнив суд, що подібного більше не повториться, на теперішній час працює, має постійне джерело прибутку та регулярний дохід, на його утриманні перебуває неповнолітня дитина, тому суд вважає необхідним та достатнім застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальних межах санкції ч.1 ст.156 КУпАП із застосуванням додаткового стягнення у виді конфіскації в дохід держави предметів торгівлі, та на думку суду, саме такий вид стягнення буде достатньою мірою відповідальності до особи, яка вчинила дане адміністративне правопорушення та повністю відповідатиме меті його застосування.
Крім того, відповідно до положень статті 40-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, 156 ч.1, 221, 283, 284 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винуватим ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративне правопорушення та піддати ОСОБА_2 адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок, з конфіскацією предметів торгівлі (тютюнових виробів).
Вилучені тютюнові вироби - сигарети марки «Пріма» в кількості 30 (тридцять) пачок, без марок акцизного податку, та які знаходяться на відповідальному зберіганні у ВП №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області, згідно квитанції № 91 від 29.10.2025 (книга обліку № 578) - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в дохід держави в сумі 605(шістсотп`ять)гривень 60копійок (отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA908999980313111256000026001, призначення платежу: «Судовий збір на користь держави», код 22030106).
Адміністративний штраф сплачувати: ГУК у Закарпатській області/Перечинська тг/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37975895, банк отримувача казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA398999980313080106000007379, призначення платежу: «адміністративний штраф та інші санкції», код 21081100.
Роз`яснити правопорушнику, що згідно частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніше п`ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення апеляційної скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, при примусовому виконанні постанови суду, згідно ч.2 ст.308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Строк пред`явлення постанови до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки або розстрочки виконання постанови.
Постанова судді в справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, законним представником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Перечинський районний суд Закарпатської області.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя
Перечинського районного суду
Закарпатської області Ю. В. СИДОРЕНКО