Рішення № 131638868, 10.11.2025, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
10.11.2025
Номер справи
484/5218/25
Номер документу
131638868
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 484/5218/25

Провадження № 2/484/2271/25

Рішення

іменем України

(заочне)

10.11.2025 року м. Первомайськ

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Максютенко О.А.,

за участю секретаря судових засідань Завірюхи В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої житлової субсидії,

встановив

18.09.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі за текстом ГУ ПФУ в Миколаївській області) через систему "Електронний суд" звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої житлової субсидії.

В обгрунтування позову вказано, що ОСОБА_1 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримував з 01.08.2023 року житлову субсидію відповідно до Положення №848 на підставі заяви від 07.08.2023 року тадекларації про доходита витрати від 07.08.2023 року. Так, відповідачу з 01.08.2023 року по 31.12.2023 року призначено житлову субсидію в розмірі 7297,29 грн. та 8821,14 грн. за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 по додатковій підтримці, що підтверджується рішенням про призначення субсидії від 31.08.2023 року №1204377944-2023-1. Загальна сума складає 16118,43 грн.

09.04.2024 року проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, отримано інформацію про те, що у складі домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (номер виконавчого провадження: 67712240, дата відкриття виконавчого провадження: 02.12.2021, стан виконання провадження: відкрито, орган, який видав документ: Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області).

Відповідача листом від 18.04.2024 року №1400-0308-8/34125 було повідомлено про суму надміру нарахованих коштів за період з 01.08.2023 по 31.12.2023 та 8821,14 грн. за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 по додатковій підтримці, загальна сума 16118,43 грн. Відповідач був ознайомлений з обов`язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії, про що зазначено в заяві про призначення та надання житлової субсидії від 07.08.2023 року. Також ОСОБА_1 листом від 23.08.2024 року № 1400-0403-8/71104 було повідомлено про необхідність повернення на розрахунковий рахунок ГУ ПФУ в Миколаївській області надміру виплаченої житлової субсидії за період з 01.08.2023 по 31.12.2023 та 8821,14 грн. за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 по додатковій підтримці, загальна сума 16118,43 грн. Відповідач в добровільному порядку суму переплати в загальному розмірі 16118,43 грн. не повернув.

Посилаючись на зазначені обставини, представник позивача просила стягнути з ОСОБА_1 на користь ГУ ПФУ в Миколаївській області надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.08.2023 по 31.12.2023 та 8821,14 грн. за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 по додатковій підтримці на загальну сума 16118,43 грн, та судові витрати у справі.

Ухвалою суду від 09.10.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в цивільній справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Сторонам роз`яснено порядок розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; подання відзиву, відповіді на відзив, заперечень, клопотань і доказів.

Сторони про місце, день та час розгляду справи були повідомлені завчасно і належним чином.

Представник позивача у позовній заяві зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідачу було направлено копію позовної заяви з доданими до неї документами та запропоновано подати відзив і докази, однак у визначений судом строк такі документи суду не подані. Правом на подання відзиву відповідач не скористався, будь-яких інших клопотань від нього до суду не надходило.

Враховуючи на відсутність заперечень представника позивача проти заочного розгляду справи, належним чином повідомлення відповідача про дату та час слухання справи, суд відповідно до частини першоїстатті 280 ЦПК Україниухвалив провести розгляд справи у заочному порядку.

Вирішуючи справу на підставі наявних у ній письмових доказів, суд приходить до висновку про те, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з таких підстав.

Так, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1ст. 2 ЦПК України).

За положенням частини 1статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства закріпленостаттею 15ЦК України. Право на захист виникає з певних підстав, якими виступають порушення цивільного права, його невизнання чи оспорювання.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, відповідач ОСОБА_1 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримував житлову субсидію відповідно до Положення № 848.

Відповідачу призначено житлову субсидію на підставі заяви про призначення та надання житлової субсидії від 07.08.2023 року тадекларації про доходита витрати від 07.08.2023 року.

Так, відповідачу з 01.08.2023 року по 31.12.2023 року призначено житлову субсидію в розмірі 7297,29 грн. та 8821,14 грн. за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 по додатковій підтримці, що підтверджується рішенням про призначення субсидії від 31.08.2023 року №1204377944-2023-1.

09.04.2024 року проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, отримано інформацію про те, що у складі домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (номер виконавчого провадження: 67712240, дата відкриття виконавчого провадження: 02.12.2021, стан виконання провадження: відкрито, орган, який видав документ: Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області).

Листом від 18.04.2024 року №1400-0308-8/34125 ОСОБА_1 повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та порядок поновлення виплати субсидії у випадку отримання недостовірної інформації під час проведення верифікації Міністерством фінансів України.

Як вбачається з заяви про призначення та надання житлової субсидії від 07.08.2023 року, відповідач ознайомлений з обов`язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії.

Таким чином, відповідачем порушено обов`язок щодо повідомлення про наявність у складі домогосподарства осіб, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, внаслідок чого ГУ ПФУ в Миколаївській області надміру виплачено житлову субсидію за період з 01.08.2023 по 31.12.2023 в розмірі 7297,29 грн. та додаткову підтримку у розмірі 8821,14 грн. за період з 01.11.2023 по 30.11.2023, що разом становить 16118,43 грн.

Згідно порядку призначення та виплат житлових субсидій і пільг населенню передбаченого постановою КабінетуМіністрів Українивід 16.09.2022року №1041"Деякіпитання наданняжитлових субсидійта пільгна оплатужитлово-комунальнихпослуг,придбання твердогота рідкогопічного побутовогопалива іскрапленого газуПенсійним фондомУкраїни» починаючи з 1 грудня 2022 року функції адміністрування житлових субсидій та пільг передано Пенсійному фонду України.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою КабінетуМіністрів Українивід 21.10.1995року №848 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива "житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Відповідно до пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземні та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з підпунктом 7 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, осіб, з часу демобілізації яких минуло менше року).

Відповідно до пункту 35 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за І і ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 року № 1173 "Про реалізацію протягом опалювального сезону 2023-2024 років експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива"затверджено Порядок реалізації протягом опалювального сезону 2023-2024 років експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива, яким визначено механізм реалізації протягом опалювального сезону 2023-2024 років експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Так, Постановою № 1173 передбачено надання додаткової підтримки в опалювальному сезоні 2023-2024 років одержувачам пільг і житлових субсидій, які набули право на отримання виплати на придбання твердого пічного побутового палива або отримали відповідну виплату у 2023 році.

Згідно з частиною 3 пункту 49 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до п. 90 Положення №848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.

Згідно із абзацом 5 пункту 119 Положення №848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України від 03.12.2019 року № 324-ІХ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Постановою КабінетуМіністрів Українивід 18.02.2016року №136 затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі - Порядок №136).

Пунктом 3 Порядку № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб`єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яка вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

У разі нарахування та отримання державних виплат, призначених на сім`ю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім`ї або домогосподарства.

Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб`єкти надання інформації.

Пунктом 51 Порядку № 136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

Пунктом 6 Порядку № 136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство Фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Пунктом 9 Порядку № 136 визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: призначення (перерахунку) державної виплати; припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Згідно пункту 121 Положення № 848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Відповідно до пункту 1251 Положення № 848 кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 127 Положення № 848 у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Листом від 23.08.2024 року № 1400-0403-8/71104 було повідомлено про необхідність повернення на розрахунковий рахунок ГУ ПФУ в Миколаївській області надміру виплаченої житлової субсидії за період з 01.08.2023 по 31.12.2023 та 8821,14 грн. за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 по додатковій підтримці, загальна сума 16118,43 грн.

Судом встановлено, що відповідач в добровільному порядку суму переплати надміру виплаченої житлової субсидії та додаткової підтримки у загальному розмірі 16118,43 грн. не повернув.

Згідно частини першої статті 1212ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

У статті 1215ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Судом встановлено, що відповідач був проінформований про його обов`язок повідомляти позивача про обставини, які впливають на виплату житлової субсидії, однак, матеріали справи не містять доказів того, що відповідач у визначений спосіб повідомив Головне управління про наявність у складі домогосподарства осіб, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці.

Відповідно до частини 1 статті 76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 12 та ст. 81ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, і сторони у справі мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи всі обставини справи у їх сукупності, а також, виходячи з визнання відповідачем позову, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення рішення про задоволення позову.

Згідно п. 6 ч. 1 ст.264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання, зокрема, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.2,4,12,13,81,82,89,141,264,265,268,274,275,279 ЦПК України, суд

ухвалив

позовні вимогиГоловного управлінняПенсійного фондуУкраїни вМиколаївській областідо ОСОБА_1 про стягненнянадміру виплаченоїжитлової субсидії задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.08.2023 по 31.12.2023 в розмірі 7297,29 грн. та додаткову підтримку у розмірі 8821,14 грн. за період з 01.11.2023 по 30.11.2023, що разом становить 16118 (шістнадцять тисяч сто вісімнадцять) гривень 43 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Відомості про учасників справи:

позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, код ЄДРПОУ 13844159, адреса: вул. Морехідна, буд. 1, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54008;

відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Повне судове рішення складено 10.11.2025 року.

Суддя: