Рішення № 131513124, 04.11.2025, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2025
Номер справи
520/24307/25
Номер документу
131513124
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

04 листопада 2025 року № 520/24307/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28,м. Суми,Сумська обл., Сумський р-н,40014, код ЄДРПОУ43316700) до Громадської організації «ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ» (просп. Тракторобудівників, буд. 71, кв. 33,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61120, код ЄДРПОУ37092343) третя особа: Управління Служби безпеки України в Харківській області (вул. Мироносицька, буд. 2,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ20001711) про припинення підприємницької діяльності,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-примусово розпустити (ліквідувати) Громадську організацію ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ (код ЄДРПОУ 37092343, юридична адреса: Україна, 61120, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 71. квартира 33), що має наслідком припинення її діяльності;

-рішення суду звернути до негайного виконання.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження з викликом сторін.

Представник позивача в судове засідання не прибув, але позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, але позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.

Таким чином, розгляд справи здійснюватиметься в письмовому провадженні.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про Службу безпеки України» на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб.

Матеріалами справи підтверджено, що до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов лист Управління Служби безпеки України в Харківській області (лист від 27.08.2025 №70.2/70/5/10-6240) про заборону діяльності Громадської організації «ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ» з метою протидії дестабілізації суспільно-політичної ситуації в державі, поширення антиукраїнської пропаганди, закликів до повалення конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету та територіальної цілісності України, які створюють реальні загрози національним інтересам та безпеці України.

З вказаного листа та доданих до нього матеріалів і доказів, вбачається, що керівник та представник ГО «ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ» громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2014 року як один із найактивніших у Харківський області громадських проросійських діячів, спільно з іншими активістами приймав участь в публічних заходах проросійського спрямування, направлених на вираження протесту існуючій владі, публічну дискредитацію євроінтеграційного курсу України, закликав до підтримки ідеї федералізації України, створення на її території незаконних державних формувань в інтересах рф.

Вказана діяльність публічно висвітлювалась ОСОБА_1 як «журналістом» під час контактів з представниками російських пропагандистських медіа-ресурсів, а його публічні виступи під час громадських акцій призводили до порушення громадського порядку, що супроводжувались масовими заворушеннями та захопленням адміністративних будівель м. Харкова.

Зокрема, ОСОБА_1 , активно підтримуючи думку проросійських активістів про зміну меж території України, що повинна була відбутись за сценарієм розвитку подій Донецької та Луганської областей, вчинив ряд дій поєднаних єдиним умислом направлених на зміну меж державного кордону України, порушення порядку, встановленого Конституцією України, проголошення незаконного державного формування «Харківська народна республіка», з подальшим її приєднанням до російської федерації, шляхом висловлювань публічних закликів направлених на зміну меж території України, що продовжувались з травня по серпень 2014 року.

У зв`язку із вказаною діяльністю, вироком Дзержинського районного суду м. Харкова у справі № 638/11791/16-к ОСОБА_1 засуджувався за ч. 1 ст. 110 Кримінального кодексу Украйни («Посягання на територіальну цілісність і недоторканність Украйни») до 3 років позбавлення волі без конфіскації майна.

Відтак, дії керівника ГО «ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ» Бородавки А.Г. та інших її членів можуть розцінюватися як такі, що посягають на державний суверенітет, конституційний лад та територіальну цілісність України, підсилюють деструктивний інформаційний вплив, спрямований проти державної безпеки.

Враховуючи викладене, у діяльності ГО «ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ» вбачаються ознаки порушень норм діючого законодавства. Засновники та члени зазначеного об`єднання з метою посилення проросійських настроїв серед населення України проводили активну антиукраїнську інформаційно-пропагандистську діяльність в інтересах країни-агресора, підтримували контакти з урядовими організаціями рф, що стало підставою для звернення до суду зі вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (далі міжрегіональне управління, Позивач) в своїй діяльності керується Конституцією сторінка 2 з 9 та законами України, указами Президента України, та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України, та іншими нормативно-правовими актами.

Завдання та повноваження міжрегіонального управління визначено Положенням про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України, затвердженим наказом Мін`юсту від 23.06.2011 № 1707/5, зареєстрованим в Мін`юсті 23.06.2011 за М 759/19497 (зі змінами) (далі Положення № 1707/5).

Відповідно до покладених на Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції завдань, міжрегіональне управління здійснює відповідно до закону державну реєстрацію громадських об`єднань, їхніх відокремлених підрозділів, громадських об`єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об`єднання, обласних, регіональних, республіканських, місцевих та первинних професійних спілок, їх організацій та об`єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських та місцевих організацій роботодавців та їх об`єднань, постійно діючих третейських судів; державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження.

Згідно з пунктом 14 частини першої статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі Закон про реєстрацію) суб`єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації громадських об`єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об`єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об`єднання.

Частиною першою статті 28 Закону України «Про громадські об`єднання» визначено, що громадське об`єднання може бути заборонене судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статті 36, 37 Конституції України та статті 4 цього Закону.

Заборона громадського об`єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Судом встановлено, що Громадська організація «ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ» зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань 20.07.2010;ідентифікаційний код юридичної особи - 37092343;юридична адреса - Україна, 61120, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 71, квартира 33.

Тобто, суб`єктом державної реєстрації відносно Громадська організація «ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ» є Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, компетенція якого поширюється, зокрема, на Харківську область, де зареєстрований Відповідач.

Також, на підставі пункту 2 частини 5 статті 46 КАС України громадські об`єднання можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання.

Отже, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції є тим органом до повноважень якого віднесено звернення до суду із позовом про припинення громадського об`єднання, у випадках встановлених законом.

Щодо підстав для припинення діяльності відповідача.

Суд вказує, що відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об`єднання» громадське об`єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закбну, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України.

Заборона громадського об`єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Згідно з положеннями статті 37 Конституції України, утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, забороняються.

Статтею 4 Закону України «Про громадські об`єднання» визначено, що утворення і діяльність громадських об`єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, пропаганду російської імперської політики та її символіки, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, порушення рівноправності громадян залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками; поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України; пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну, забороняються.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про громадські об`єднання» припинення діяльності громадського об`єднання здійснюється, зокрема за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об`єднання.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про громадські об`єднання» громадське об`єднання може бути заборонене судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статті 36, 37 Конституції України та статті 4 цього Закону.

Частинами другою та п`ятою статті 28 Закону України «Про громадські об`єднання», справа про заборону громадського об`єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Інші підстави для заборони діяльності громадського об`єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 46 КАС України об`єднання громадян можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень про їх примусовий розпуск (ліквідацію).

Пунктом 8 частини другої статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про примусовий розпуск (ліквідацію) об`єднання громадян.

З огляду на викладене та наявну інформацію щодо протиправної діяльності керівника та співзасновників вказаної громадської організації, яка розцінюється як така, що посягає на державний суверенітет, конституційний лад та територіальну цілісність України, підсилює деструктивний інформаційний вплив, спрямований проти державної безпеки, керуючись Конституцією України, Законом України «Про громадські об`єднання», Законом України «Про Службу безпеки України», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань», суд приходить до висновку, що діяльність Громадської організації «ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ» підлягає забороні у судовому порядку.

Щодо вимоги звернути рішення суду до негайного виконання.

Суд вказує, що відповідно до частини 2 статті 371 КАС України, суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання.

Враховуючи, що діяльність відповідача має антидержавний характер, та з метою оперативної протидії проявам сепаратизму, екстремізму, тероризму та іншій діяльності антиукраїнського характеру, нівелювання зовнішніх загроз, спрямованих на шкоду Україні, суд приходить до висновку про наявність підстав для звернення судового рішення до негайного виконання.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд вказує, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 , 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28,м. Суми,Сумська обл., Сумський р-н,40014, код ЄДРПОУ43316700) до Громадської організації ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ (просп. Тракторобудівників, буд. 71, кв. 33,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61120, код ЄДРПОУ37092343), за участі третьої особи: Управління Служби безпеки України в Харківській області, 61002, м.Харків, вул.Мироносицька, б.2, код ЄДРПОУ 20001711, про припинення підприємницької діяльності- задовольнити.

Примусово розпустити (ліквідувати) Громадську організацію ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ (код ЄДРПОУ 37092343, юридична адреса: Україна, 61120, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 71. квартира 33), що має наслідком припинення її діяльності.

Звернути рішення суду до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.