Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
04 листопада 2025 року справа № 520/23581/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Григоров Д.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Донецької обласної військової адміністрації (вул. Олекси Тихого, буд. 6,м. Краматорськ,Краматорський р-н, Донецька обл.,84306, код ЄДРПОУ00022473) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Донецької обласної військової адміністрації, які полягають у не дотриманні вимог ч. 2 ст. 14 ЗУ Про звернення громадян при розгляді звернення (пропозицією зауваженням) ОСОБА_1 УМ-18818975 від 11.05.2025р;
- зобов`язати Донецьку обласну військову адміністрацію повторно розглянути звернення (пропозицією зауваження) ОСОБА_1 УМ-18818975 від 11.05.2025р. відповідно до ч. 2 ст. 14 ЗУ Про звернення громадян.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни. 11.05.2025р. позивач звернувся на адресу відповідача через сайт урядовий портал із зверненням (пропозицією зауваженням) УМ-18818975. Відповідь на вказане звернення було надано виконуючим обов`язки керівника апарату, який не є першим керівником органу, а лише забезпечує виконання рішень керівників органу через організацію роботи, хоча згідно приписів Закону України «Про звернення громадян» звернення позивача повинно бути розглянутим першими керівниками органу.
Ухвалою суду від 10.11.2025р. відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Відповідач позов не визнав та просив в задоволенні позовних вимог відмовити. При цьому він вказував, що листом облдержадміністрації від 28.05.2025 № У-00557-50-1.6/15-25-199/05.02-05 за підписом в.о. керівника апарату облдержадміністрації Журавель О. заявника повідомлено про те, що його пропозиції, викладені у зверненні, облдержадміністрацією розглянуті, за результатами розгляду заявнику надано обґрунтовану відповідь, яка відправлена позивачу поштою 28.05.2025 на адресу, зазначену у зверненні.
Відповідач указував на те, що Головою облдержадміністрації, начальником обласної військової адміністрації Філашкіним Вадимом, з урахуванням статусу позивача (особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи), за результатами розгляду звернення позивача від 11.05.2025 № УМ-18818975 було накладено резолюцію від 12.05.2025 до № вх. У-00557-50- 1.6/15-25, якою керівнику апарату облдержадміністрації Мосіній О. та начальнику управління кадрового забезпечення та з питань нагород апарату облдержадміністрації Огданській М. доручено надати відповідь заявнику, що і було зроблено.
Таким чином, відповідач стверджував про те, що звернення позивача було фактично розглянуто першим керівником органу державної влади. Сам по собі факт підпису письмової відповіді не головою облдержадміністрації, начальником обласної військової адміністрації, а виконувачем обов`язки керівника апарату облдержадміністрації, на думку облдержадміністрації, не є протиправними діями або бездіяльністю відповідача, оскільки пропозиції гр. ОСОБА_2 були своєчасно розглянуті, зокрема головою облдержадміністрації, начальником обласної військової адміністрації.
Представник позивача адвокат Уманець А.І. надав до суду відповідь на відзив, згідно якої останній зазначив, що надані відповідачем докази не свідчать про те, що відповідачем дотримано ЗУ «Про звернення громадян», оскільки квитанція про поштове відправлення не підтверджує того факту, що позивачу направлялась саме відповідь за підписом керівника органу, оскільки в квитанції відсутні дані про підпис відправника, так і підпис з печаткою працівника поштового зв`язку, який пересвідчився про документ, який був вкладений до конверту (поштового відправлення).
Представником відповідача до суду надано заперечення на відповідь на відзив, згідно яких останній вказав, що стаття 14 ЗУ «Про звернення громадян» не містить положень щодо посадової особи державного органу, яка зобов`язана підписувати відповіді на звернення громадян. Звернення позивача розглянуто головою облдержадміністрації з накладанням його резолюції щодо надання відповіді. Відповідно до частини 3 статті 15 цього Закону відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Відповідь облдержадміністрації від 28.05.2025 надана позивачу за підписом виконувача обов`язків керівника апарату облдержадміністрації, який згідно із статтею 44 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» очолює апарат облдержадміністрації.
Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 11.05.2025 ОСОБА_1 звернувся до Донецької облдержадміністрації (Донецької обласної військової адміністрації) через офіційний вебсайт державної установи «Урядовий контактний центр» (звернення зареєстроване в облдержадміністрації 12.05.2025 за № У-00557-50-1.6/15-25) з пропозицією скорочення штатної чисельності Донецької обласної військової адміністрації на 10 відсотків для стабілізації економічної ситуації в державі та економного і раціонального використання державних коштів.
До вказаної пропозиції-зауваження позивач додав копію посвідчення особи з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, що підтверджується відповідною відміткою в кінці тексту документу та позначкою про прикріплені до нього файли.
Листом облдержадміністрації від 28.05.2025 № У-00557-50-1.6/15-25-199/05.02-05 за підписом в.о. керівника апарату облдержадміністрації Журавель О. заявника повідомлено про те, що його пропозиції, викладені у зверненні, облдержадміністрацією розглянуті та за результатами розгляду заявнику надано обґрунтовану відповідь, що скорочення штатної чисельності облдержадміністрації на 10 відсотків не впливає на економічну ситуацію в державі та забезпечення раціонального використання бюджетних коштів.
Посилаючись на неналежний розгляд відповідачем його звернення ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в цій справі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96 (далі - Закон № 393/96).
Частиною 1 статті 1 Закону № 393/96 визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону № 393/96 під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Статтею 4 Закону № 393/96 передбачено, що до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов`язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.
Згідно із положеннями статті 5 Закону № 393/96 звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Статтею 38 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що місцеві державні адміністрації забезпечують додержання прав і свобод громадян. Громадяни звертаються до місцевих державних адміністрацій у вирішенні питань, що належать до сфери повноважень місцевих державних адміністрацій. Посадові особи місцевих державних адміністрацій зобов`язані розглянути звернення громадян і не пізніше ніж у визначений законом термін прийняти рішення або дати обґрунтовану відповідь.
Організаційно-процедурні питання внутрішньої діяльності облдержадміністрації, зокрема, організація розгляду звернень громадян, регулюються Регламентом роботи Донецької обласної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови облдержадміністрації, начальника обласної військової адміністрації від 11 липня 2025 року № 489/5-25. Відповідно до пунктів 1, 2 розділу VIIІ цього Регламенту організація в облдержадміністрації розгляду звернень громадян, у тому числі телефонного зв`язку з населенням «Гаряча лінія», ведення діловодства та проведення особистих, спільних, виїзних прийомів громадян, а також забезпечення доступу до публічної інформації здійснюється відповідно до Конституції України (статті 34, 40), законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про звернення громадян», «Про безоплатну правничу допомогу», «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію» згідно із затвердженими порядками, положеннями і графіками та покладається на управління з питань звернень громадян та доступу до публічної інформації апарату облдержадміністрації. Порушені у зверненнях громадян питання розглядаються головою облдержадміністрації, першим заступником голови облдержадміністрації, заступниками голови облдержадміністрації (відповідно до розподілу обов`язків), керівником апарату облдержадміністрації, заступником керівника апарату облдержадміністрації, керівниками відповідних структурних підрозділів облдержадміністрації та її апарату.
Матеріалами справи підтверджено, що звернення ОСОБА_1 від 11.05.2025р. відповідало вимогам статті 5 Закону №393/96, а тому підлягало розгляду відповідачем у встановлені законом строки та порядку з наданням оцінки усім вимогам та аргументам заявника.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 393/96 звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення (частина 3 статті 7 Закону № 393/96).
Статтею 14 Закону № 393/96 передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, посадові особи зобов`язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Пропозиції (зауваження) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто.
Частиною 1 статті 15 Закону № 393/96 визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Згідно із статтею 19 Закону № 393/96 органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані:
об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;
у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;
на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;
скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень;
письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина;
у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;
особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Аналізуючи наведені норми Закону № 393/96 суд зазначає, що пропозиція (зауваження) осіб з інвалідністю внаслідок війни, яка відповідає вимогам Закону №393/96 повинна бути прийнята, всебічно та повно розглянута особисто першим керівником державного органу, до якого вона подана.
В порушення зазначених норм, відповідачем було здійснено неналежний розгляд звернення позивача, що полягав у наданні відповіді на таке звернення неуповноваженою на це особою.
Надаючи оцінку доводам відповідача про те, що фактично звернення позивача розглянуто особисто головою облдержадміністрації, а в.о. керівника апарату облдержадміністрації лише надано відповідь, суд зауважує, що розгляд звернення позивача від 11.05.2025р. особисто головою облдержадміністрації належними доказами не підтверджено. Надана відповідачем копія резолюції голови ОДА В. Філашкіна про це не свідчить, оскільки згідно неї вбачається, що звернення позивача було направлено іншим особам ( ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ) саме для розгляду та надання відповіді. Жодних відомостей та посилань на відповідний документ щодо наявності у вказаних осіб станом на час розгляду звернення ОСОБА_1 , повноважень розглядати звернення осіб з інвалідністю внаслідок війни від імені голови облдержадміністрації (як першого керівника державного органу, до якого звернувся позивач) надані відповідачем докази не містять.
Суд зазначає, що дійсно Регламентом роботи Донецької обласної державної адміністрації визначено порядок розгляду звернень громадян та визначено осіб, які розглядають такі звернення, однак це має відбуватись з урахуванням вимог Закону України «Про звернення громадян» та не виключає їх дотримання.
Посилання на порушення строків розгляду звернення позивача суд не приймає, оскільки при зверненні до суду ці обставини не було визначено як обгрунтування позовних вимог, з відповідною заявою про зміну предмету або підстав позову позивач або його представник до суду у встановлений строк не зверталися.
Як встановлено частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини").
Відповідно до приписів ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленимзаконом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Згідно зі ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Т Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
З метою забезпечення порушеного права позивача, суд доходить висновку, що належним способом захисту у спірних відносинах є зобов`язання відповідача здійснити розгляд звернення належним чином.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАСУкраїни, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Таким чином, підсумовуючи наведене вище, суд уважає, що ключові доводи та аргументи сторін отримали належну оцінку з урахуванням обставин справи, решта доводів висновків суду не спростовують.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,17,243,246,255,293,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Донецької обласної військової адміністрації, які полягають у не дотриманні вимог ч. 2 ст. 14 Закону України Про звернення громадян при розгляді звернення (пропозиції зауваження) ОСОБА_1 УМ-18818975 від 11.05.2025р;
- зобов`язати Донецьку обласну військову адміністрацію повторно розглянути звернення (пропозицію зауваження) ОСОБА_1 УМ-18818975 від 11.05.2025р. відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України Про звернення громадян.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.В. Григоров