Ухвала суду № 131510655, 31.10.2025, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2025
Номер справи
260/4282/25
Номер документу
131510655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про заміну сторони її правонаступником

31 жовтня 2025 рокум. Ужгород№ 260/4282/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про заміну сторони правонаступником у адміністративній справі за позовом заступника керівника Закарпатської обласної прокуратури, в інтересах держави в особі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Закарпатської обласної державної (військової) адміністрації до Закарпатської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Закарпатської обласної прокуратури, в інтересах держави в особі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Закарпатської обласної державної (військової) адміністрації звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закарпатської обласної ради, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення вісімнадцятої сесії VIIIскликання Закарпатської обласної ради № 1308 від 27.03.2025 р. «Про внесення змін до рішення обласної ради від 03.02.14 № 892».

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, якою розгляд справи постановлено провести за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

В подальшому від Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України надійшло клопотання про заміну відповідача, а саме Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (код ЄДРПОУ - 43672853) на правонаступника Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України (код ЄДРПОУ - 37508596).

Представник зазначає, що 24.07.2025 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.07.2025 р. № 903 «Деякі питання Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства», пунктом 3 якої вирішено ліквідувати Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, поклавши його функції на Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України.

Пунктом 4 Постанови № 903 установлено, що правонаступником майна, прав і обов`язків Міністерства аграрної політики та продовольства і Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, що ліквідуються згідно з пунктом 3 цієї постанови, є Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства.

Як вказує представник заявника, Постановою № 903 також затверджено Положення про Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України, підпунктом 1 пункту 3 якого визначено, що одним з основних завдань Мінекономіки є забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері організації охорони та використання природнозаповідного фонду.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 997-р «Про можливість забезпечення здійснення Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства функцій і повноважень» вирішено погодитися з пропозицією Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства щодо можливості забезпечення здійснення з 22.09.2025 Міністерством покладених на нього згідно з Постановою № 903 функцій і повноважень.

Розглянувши подане клопотання про заміну відповідача на правонаступника в порядку письмового провадження, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Частинами 1, 3, 4 ст. 105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи ( комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

З аналізу вищенаведених положень законодавства, юридична особа, в тому числі та, що є суб`єктом владних повноважень, вважається ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. До цього моменту юридична особа перебуває у процесі ліквідації, а повноваження щодо управління справами такої юридичної особи переходять до комісії з припинення юридичної особи з моменту призначення комісії. При цьому, голова комісії, її члени виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Отже, голова ліквідаційної комісії будь-якої юридичної особи у відносинах з іншими особами, у тому числі з судом та учасниками справи, представляє відповідну юридичну особу та виступає в суді від її імені.

Аналогічний правовий висновок міститься в постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2023 р. у справі № 640/26846/20 та від 28.03.2024 р. у справі № 580/3256/23.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України перебуває у стані припинення, а головою ліквідаційної комісії є Задорожний Олександр Вячеславович.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

За приписами статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони - суб`єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб`єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

На підставі вищевикладеного, враховуючи, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України перебуває у стані припинення та доказів, що зазначене міністерство ліквідоване, заявником не подано, суд вважає за можливе у задоволенні клопотання про заміну відповідача відмовити.

Керуючись ст. 52, 243, 248 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні клопотання представника Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України про заміну позивача правонаступником відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя П.П.Микуляк