Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №760/12034/25 1-кс/760/6441/25
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2025 року слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотанняпрокурора Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту на майно в кримінальному провадженні № 22024101110001310 від 16.12.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження №42023230000000055 від 07.02.2023, звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просив накласти арешт на майно ОСОБА_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , заборонивши до завершення досудового розслідування та судового розгляду відчужувати, користуватися та розпоряджатися ним у будь-який спосіб, а саме на: садовий будинок загальною площею 498,2 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2189585332218; земельну ділянку площею 0,1671 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 3221884000:33:020:0821.
В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим управлінням СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024101110001310 від 16.12.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Вказав, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посадах у 2017-2019 рр. заступника директора охорони здоров`я КМДА - начальника управління економіки та заступника директора КНП «Клінічна лікарня «Психіатрія», використовуючи власний протиправний вплив у частині прийняття рішень щодо визначення надавача соціальних послуг «паліативний догляд» та «денний догляд» та у частині виділення відповідного бюджетного фінансування, організував та забезпечив втілення схеми з протизаконного виведення бюджетних коштів на власну користь, а також на користь ТОВ «Міцне здоров`я» шляхом удаваного надання зазначеним товариством соціальних послуг, паліативного догляду та денного догляду та подальшим заволодінням бюджетних коштів на власну користь, а також на користь інших підконтрольних суб`єктів господарювання шляхом фіктивного надання на користь ТОВ «Міцне здоров`я» послуг із оренди нерухомого майна, паркомісць, транспортних засобів, придбання продуктів харчування, засобів реабілітації, господарчих товарів.
У невстановлений час, але не пізніше 30.12.2021 у громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел, направлений на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем - бюджетних коштів шляхом отримання відшкодування коштів державного бюджету, які виділяються в якості компенсації наданих соціальних послуг паліативного догляду у межах виконання міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, вчиненому організованою групою.
Для досягнення злочинного задуму ОСОБА_4 у невстановлений період часу, усвідомлюючи, що обрана діяльність є протиправною та має високий ступінь ризику, так як може бути викрита працівниками правоохоронних органів, розробив злочинний план, спрямований на заволодіння майном - бюджетними коштами, шляхом зловживання службовою особою службовим становищем, вчиненому організованою групою, чітко розподіливши функції та обов`язки кожного з учасників.
Розробивши план скоєння на постійній основі особливо тяжких кримінальних правопорушень, з метою незаконного збагачення, ОСОБА_4 усвідомлюючи неможливість досягнення злочинного результату одноособово, залучив до злочинної діяльності директора ТОВ «Міцне здоров`я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_5 , який призначений на посаду відповідно до рішення засновника № 1 про заснування ТОВ «Міцне здоров`я» та заступника директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_6 , які поділяли його незаконні інтереси на заволодіння бюджетних коштів шляхом отримання відшкодування коштів державного бюджету, які виділяються в якості компенсації наданих соціальних послуг у межах виконання міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки.
Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, вступили у злочинну змову, склавши при цьому єдиний план злочинних дій, відомий всім учасникам, з розподілом функцій кожного учасника, спрямованих на реалізацію цього плану.
Зокрема, на ОСОБА_4 були покладені наступні функції: здійснення керівництва та координація дій учасників організованої групи; надавання вказівок директору ТОВ «Міцне здоров`я», щодо надання послуг за цінами, які є вищими за собівартість наданих послуг; керування фінансово - господарською діяльністю підприємства ТОВ «Міцне здоров`я».
На ОСОБА_5 були покладені наступні функції: затвердження господарської діяльності ТОВ «Міцне здоров`я» на виконання спільного злочинного умислу; ведення фінансово - господарської діяльністю підприємства ТОВ «Міцне здоров`я» спрямованого на заволодіння бюджетних коштів шляхом отримання відшкодування коштів державного бюджету; підписання договорів та інших документів з Департаментом соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694); спілкування з невстановленими особами з Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694).
На ОСОБА_6 були покладені наступні функції: лобіювання інтересів ТОВ «Міцне здоров`я» під час проведення конкурсів щодо обрання надавача соціальних послуг у 2022 та 2023-2024 роках; підписання договорів та інших документів від імені Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694); невжиття заходів передбачених законом «Про соціальні послуги» щодо здійснення контролю за цільовим використанням бюджетних коштів, спрямованих на фінансування соціальних послуг.
На ОСОБА_7 були покладені наступні функції: лобіювання інтересів ТОВ «Міцне здоров`я» під час проведення конкурсів щодо обрання надавача соціальних послуг у 2022 та 2023-2024 роках; підписання договорів та інших документів від імені Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694); невжиття заходів передбачених законом «Про соціальні послуги» щодо здійснення контролю за цільовим використанням бюджетних коштів, спрямованих на фінансування соціальних послуг.
На виконання спільного злочинного плану ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ТОВ «Міцне здоров`я» (код ЄДРПОУ 43834760) у період 2022-2024 роках отримає перемогу у конкурсі з питань здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів, соціальних послуг «паліативний догляд», за цінами, які є вищими за собівартість наданих послуг.
У невстановлений час, але не пізніше 30.12.2021, ТОВ «Міцне здоров`я», (код ЄДРПОУ 43834760) до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694) надали конкурсні пропозиції про участь у конкурсі соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів на 2022 рік по соціальній послузі «паліативний догляд», «денний догляд», «соціальна реабілітація осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями», де зазначали ціни послуг, які є вищими, за собівартість наданих послуг.
Відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про соціальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 450 «Деякі питання надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення», міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022 2024 роки», затвердженої рішенням Київської міської ради від 07 жовтня 2021 року № 2726/2767, Положення про Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12 лютого 2013 року № 175 (в редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04 червня 2020 року № 805), протоколу № 6 від ЗО грудня 2021 року засідання Постійно діючої конкурсної комісії з питань здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів, визначили надавачем соціальних послуг «паліативний догляд» та «денний догляд» ТОВ «Міцне Здоров`я».
11.01.2022 в особі заступника директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_6 та директора ТОВ «Міцне здоров`я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_5 укладено договір про надання соціальної послуги паліативного догляду шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги №4 від 11.01.2022.
11.01.2022 в особі заступника директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_6 та директора ТОВ «Міцне здоров`я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_5 укладено договір про надання соціальних послуг денного догляду для осіб з психічними розладами шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги № 11 від 11.01.2022.
13.02.2023 в особі директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_9 та директора ТОВ «Міцне здоров`я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_5 укладено договір про надання соціальної послуги паліативного догляду шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги №24 від 13.02.2023.
13.02.2023 в особі директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_9 та директора ТОВ «Міцне здоров`я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_5 укладено договір про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги за бюджетні кошти №20 від 13.02.2023.
13.02.2023 в особі директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_9 та директора ТОВ «Міцне здоров`я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_5 укладено договір про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги за бюджетні кошти № 27.
Встановлено, що на виконання спільного між співучасниками умислу за вказівкою ОСОБА_4 службовими особами ТОВ «Міцне здоров`я» в період з 01.01.2022 по 31.12.2024, зловживаючи своїм службовим становищем, надано послуги за цінами, вищими від собівартості послуг.
Відповідно до аналітичного дослідження №334/99-00-08-01-02-20/43834760 від 19.12.2024 проведеного Державною податковою службою, щодо фінансово - господарської діяльності ТОВ «Міцне здоров`я» щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, ознак використання схем мінімізації податків з метою ухилянні від оподаткування, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2022 по 17.12.2024 - фінансові операції із перерахуванням ТОВ «Міцне здоров`я» на користь ймовірно пов`язаних (підконтрольних) осіб ФОП ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_16 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_18 грошових коштів у загальному розмірі 69 429 966,04 грн. у якості оплати за оренду нерухомого майна, транспортних засобів, машино-місць, господарських товарів, продуктів харчування та інших товарів- послуг, які здійснені за завищеною вартістю та або фактично не надавались, ймовірно здійснені без розумної економічної причини (ділової мети), не підпадають під визначення господарської діяльності, та спрямовані виключно на отримання забезпечення умови для протизаконного виведення бюджетних коштів, отриманих від Департаменту соціальної та ветеранської політики м. Києва містять ознаки злочину згідно ч. 5 статті 191 Кримінального кодексу України, та містять ознаки легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму що в свою чергу має бути доведене слідством.
У ході досудового розслідування 03 лютого 2025 року винесено постанову про залучення спеціаліста ТОВ «Аудиторська компанія «ПРО ВЄРО» (код за ЄДРПОУ 42472923) для участі у проведенні перевірки (дослідження) окремих питань фінансово-господарської діяльності, спрямованої на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання фінансових ресурсів Департаментом соціальної та ветеранської політики м. Києва (код ЄДРПОУ 37441694) під час взаємодії із ТОВ «Міцне здоров`я» (код ЄДРПОУ 43834760), котре є надавачем соціальних послуг.
Відповідно до висновку №24/02-2025 від 24.02.2025 економічного дослідження операцій з перерахування бюджетних коштів Департаментом соціальної та ветеранської підтримки м. Києва в адресу ТОВ «Міцне здоров`я» наданими на дослідження документами, з урахуванням Висновку аналітичного дослідження №334/99-00-08-01-02-20/43834760 від 19.12.2024 та норм діючого законодавства підтверджується завдання збитків державі в особі Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) внаслідок необгрунтованого перерахування бюджетних коштів в адресу ТОВ «Міцне здоров`я» у періоді з 2022 по 2024 у розрахунковій сумі 57 752 745,70 грн.
Відповідно до висновку судово-економічної експертизи КНДІСЕ МЮ України в обсязі наданих на дослідження документів та межах компетенції експерта економіста, розмір збитків, завданих державі в особі Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА, внаслідок необгрунтованого перерахування бюджетних коштів на адресу ТОВ «Міцне здоров`я» у період з 2022 по 2024 року, в сумі 57 752 745,70 гри. встановлений у Висновку економічного дослідження № 24/02- 2025 від 24.02.2025 складений ТОВ «Аудиторська компанія «ПРО ВЕРО» арифметично підтверджується.
21.03.2024 повідомлено про підозру у складі організованої групи директору та заступнику директора ТОВ «Міцне здоров`я» та заступникам директора Департаменту соціальноїта ветеранської політики КМДА у вчиненні злочинів:
громадянину України ОСОБА_4 за ч. 5 ст. 191, ч. 3. ст. 27, ч. 1, ч. 2 ст. 366 КК України;
громадянці України ОСОБА_7 за ч. 5 ст. 191 КК України;
громадянці України ОСОБА_6 за ч. 5 ст. 191 КК України;
громадянину України ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 191, ч. 1, ч. 2 ст. 366 КК України.
Вказано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Міцне здоров`я» уклало договір оренди (без номера) від 04.07.2025 року щодо передачі в користування виробничого приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Договір підписаний уповноваженими особами, зокрема ФОП ОСОБА_8 .
Однак згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, об`єкт за вказаною адресою зареєстрований як квартира, а не нежитлове або виробниче приміщення.
Відповідно до пункту 1 статті 8 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», зміна статусу квартири на нежитлове приміщення можлива виключно за згодою співвласників будинку та з дотриманням вимог містобудівного, санітарного й іншого профільного законодавства.
Також, згідно зі статтею 383 Цивільного кодексу України, власник житлового приміщення має право змінити його цільове призначення лише у порядку, встановленому законом, який передбачає погодження з органами місцевого самоврядування, проведення технічної інвентаризації та державну реєстрацію відповідних змін у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, відсутність відповідних змін у правовому статусі об`єкта свідчить про використання квартири як офісного приміщення всупереч чинному законодавству, що може розцінюватися як внесення завідомо неправдивих відомостей до договору оренди майна з метою отримання грошових коштів та використання об`єкта як знаряддя вчинення злочину.
На підставі встановлених фактів встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Міцне здоров`я» уклало наступні договори оренди:
договір без номера від 20.12.2021 із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо оренди транспортного засобу Volkswagen Touareg, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , номер шасі НОМЕР_3 , 2006 року випуску, терміном дії до 31.12.2022 із правом автоматичної пролонгації;
договір без номера від 09.10.2023 із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо оренди того ж транспортного засобу, терміном дії до 31.12.2024 із правом автоматичної пролонгації;
договір без номера від 03.01.2022 із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо оренди машиномісця АДРЕСА_3 . терміном дії до 31.12.2022 із правом автоматичної пролонгації.
Відповідно до наявної в Автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок» інформації, фізичну особу-підприємця ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстровано 30.10.2018 року із основним видом діяльності за КВЕД 77.11 - «Надання в оренду автомобілів і легкових транспортних засобів». ФОН ОСОБА_8 зареєстрована платником єдиного податку 3 групи зі ставкою 5%.
Інформація щодо наявності у власності або користуванні ФОП ОСОБА_8 офісного приміщення для адміністративного персоналу за адресою: АДРЕСА_2 , а також машиномісця НОМЕР_4 за цією ж адресою, відсутня, хоча за відповідні об`єкти ТОВ «Міцне здоров`я» перераховувало орендні платежі.
Натомість, відповідно до відкритих даних, встановлено, що у власності ОСОБА_8 перебувають: квартира за адресою: АДРЕСА_2 та гараж № НОМЕР_4 .
Вищенаведені факти, а саме відсутність управлінського або технічного персоналу у ФОП ОСОБА_8 , відсутність виробничих приміщень та основних засобів, відсутність у Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрованих податкових накладних за операціями з придбання або реалізації товарів, робіт та послуг, можуть свідчити про фактичну неможливість та удаваність надання ФОП ОСОБА_8 послуг оренди нерухомого майна, транспортних засобів, послуг з інформування населення тощо, за які отримувалися грошові кошти від ТОВ «Міцне здоров`я».
Фінансові операції, пов`язані з перерахуванням грошових коштів ТОВ «Міцне здоров`я» на користь ФОП ОСОБА_8 у вигляді оплати за оренду нерухомого майна, транспортних засобів, машиномісць, господарських товарів, продуктів харчування та інших товарів чи послуг, які здійснювалися за завищеними цінами або фактично не надавалися, були проведені без наявності розумної економічної причини (ділової мети).
Такі дії не підпадають під визначення господарської діяльності, мають ознаки схем незаконного виведення бюджетних коштів, отриманих від Департаменту соціальної та ветеранської політики міста Києва.
Таким чином, укладені договори та фінансові операції, пов`язані з перерахуванням грошових коштів ТОВ «Міцне здоров`я» на користь ФОП ОСОБА_8 за відсутності фактичної спроможності надання послуг та/або за завищеними цінами, здійснені без наявності розумної економічної причини (ділової мети). Такі дії не підпадають під визначення господарської діяльності та спрямовані на незаконне отримання і подальше виведення бюджетних коштів із їх можливою легалізацією а транспортний засіб квартира та машино-місце використовувались як знаряддя для вчинення злочину.
Зазначено. що у ході аналізу даних з відкритих реєстрів, а також зібраної інформації, встановлено, що громадянин ОСОБА_4 фактично здійснює повне володіння, користування та розпорядження низкою об`єктів нерухомого майна, які формально зареєстровані на його матір - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП НОМЕР_1 . Йдеться, зокрема:
- садовий будинок загальною площею 498,2 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з даними реєстру, право власності на зазначений об`єкт набуте 18.07.2022 за договором купівлі- продажу на суму 2 241 900 грн.;
- земельну ділянку площею 0,1671 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 3221884000:33:020:0821, яку ОСОБА_8 набула у власність 22.11.2021 за 400 000 грн.
Незважаючи на відсутність формального права власності на вказані об`єкти у ОСОБА_4 , фактично саме він здійснює постійне користування зазначеним майном, в т.ч. проживає у будинку, утримує територію, здійснює витрати на обслуговування, сплачує комунальні послуги тощо. Таке фактичне володіння свідчить про можливе приховання дійсного бенефіціарного власника та створення удаваної юридичної конструкції з метою введення в оману органів контролю.
Таким чином, прокурор зазначав, що існують ознаки вчинення удаваних правочинів, що підпадають під дію статті 235 Цивільного кодексу України, відповідно до якої правочин є удаваним, якщо він укладений для приховання іншого правочину. У даному випадку - приховання фактичного володіння майном з боку ОСОБА_4 .
Враховуючи, що санкція ч.5 ст. 191 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна, прокурор, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, просить накласти арешт на майно, яке ОСОБА_4 відчужив 2021-2022 роках на користь своєї матері ОСОБА_8 .
У судове засідання прокурор не з`явився, у клопотанні просив його задовольнити та розглянути без його участі.
Від представника власника майна до суду надішли заперечення стосовно поданого клопотання про арешт майна, просив відмовити у задоволенні клопотання прокурора.
Розгляд клопотання проводиться без фіксування ходу засідання за допомогою технічних засобів відповідно до положень ч. 4 ст. 107 КПК України.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов таких висновків.
З матеріалів клопотання вбачається, що слідчим управлінням СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024101110001310 від 16.12.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
21.03.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених за ч. 5 ст. 191, ч. 3. ст. 27, ч. 1, ч. 2 ст. 366 КК України.
Згідно даних з відкритих реєстрів, а також зібраної інформації, громадянин ОСОБА_4 фактично здійснює повне володіння, користування та розпорядження низкою об`єктів нерухомого майна, які формально зареєстровані на його матір - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП НОМЕР_1 . Йдеться, зокрема:
- садовий будинок загальною площею 498,2 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з даними реєстру, право власності на зазначений об`єкт набуте 18.07.2022 за договором купівлі-продажу на суму 2 241 900 грн.;
- земельну ділянку площею 0,1671 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 3221884000:33:020:0821, яку ОСОБА_8 набула у власність 22.11.2021 за 400 000 грн.
При вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та справедливого рішення слідчий суддя, згідно ст.ст. 132, 173 КПК України, повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказ у кримінальному провадженні або застосування щодо нього конфіскації, в тому числі і спеціальної, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.
Частиною 1 ст.170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Відповідно до п. 3 ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи.
У випадку передбаченому пунктом 3 частини другої статті 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд, у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Згідно вимог ст.173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.
За результатами розгляду клопотання прокурора, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання, оскільки підозрюваний ОСОБА_4 не є власником майна, на яке просить накласти арешт прокурор саме з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Керуючись ст. ст. 131-132, 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В:
У задоволені клопотання відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1