Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/15071/25
РІШЕННЯ
іменем України
03 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантехмонтаж" до Державної служби України з безпеки на транспорті Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області, в якому просить знати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті 134079 від 08.04.2025 про застосування адміністративно-господарського штрафу до товариства з обмеженою відповідальністю "Сантехмонтаж" (код згідно з ЄДРПОУ 32630220).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскільки документи щодо режиму праці та відпочинку водія, передбачені законодавством, перевірялись у водія іншої юридичної особи (відмінної від тієї, яка зазначена у постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу) то це не є підставою для застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17 000,00 грн. Тому вважає, що підстави для застосування штрафу, є безпідставним, отже, постанова про накладення штрафу на позивача є протиправною та підлягає скасуванню.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що під час перевірки було встановлено, що на момент перевірки відсутня інформація режиму праці та відпочинку водія ОСОБА_1 , а саме в даній роздруківці з цифрового тахографа 00год.00хв. робочого часу. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій просить позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
У поданих запереченнях на відповідь на відзив, відповідач просив відмовити у задоволенні позову.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 08.09.2024 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 09.02.2025 о 14 год. 25 хв. посадовою особою Укртрансбезпеки на а/д КиївЧоп 530км, було здійснено перевірку транспортного засобу марки SCANIA, державний реєстраційний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 ) який обладнано цифровим тахографом.
За наслідками перевірки було складено Акт №091387 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що у водія була відсутня інформація режиму праці та відпочинку водія ОСОБА_1 , а саме в даній роздруківці з цифрового тахографа 00год.00хв. робочого часу.
За результатом розгляду вказаного акту прийнята Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ 134079 від 08.04.2025.
Вважаючи спірну постановою безпідставною, необґрунтованою та такою, що прийнята з грубим порушенням норм діючого законодавства України, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Правовідносини у сфері перевезення вантажів регулюються Законом України від 05.04.2001 №2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон №2344-III).
Статтею 6 Закону №2344-III передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, в т.ч. державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Частинами 14, 17, 18 статті 6 Закону №2344-III передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
За визначенням, наведеним в абзаці 54 статті 1 Закону №2344-III рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб`єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об`єкти, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).
Пунктами 12, 14 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Згідно з пунктом 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до статті 48 Закону №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктом 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до пункту 25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктами 26, 27 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Щодо наявності підстав для застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи суд встановив, що 09.02.2025 Державною службою України з безпеки на транспорті Відділ державного нагляду і контролю-у Львівській області складено акт №091387 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Згідно даного акту було проведено перевірку транспортного засобу марка SCANIA номерний знак НОМЕР_2 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_3 , водій ОСОБА_1 , що належить згідно ТТН ТОВ "Прайм Транс" код ЄДРПОУ 40552619 згідно свідоцтва про реєстрацію ТОВ "Сантехмонтаж" м. Камянець-Подільський, вул. Драй Хмари,19, код ЄДРПОУ 32993801. Під час перевірки виявлено порушення ст. 48, 34 Закону України "Про автомобільний, транспорт", а саме при перевезенні вантажу у водія ОСОБА_1 відсутня інформація режиму праці та відпочинку водія, а саме в даному роздруку з цифрового тахографа 00 год. 00 хв. робочого часу.
Проте в подальшому при винесенні постанови №134079 від 08.04.2025 про застосування адміністративно-господарського штрафу в.о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт було притягнуто до відповідальності вже зовсім іншу юридичну особу, ніж вказано в акті №091387, а саме ТОВ "Сантехмонтаж" місцезнаходження: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Пашківці, код згідно з ЄДРПОУ 32630220.
Суд встановив, що позивач - ТОВ "Сантехмонтаж" (місцезнаходження: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Пашківці, код згідно з ЄДРПОУ 32630220) не мало та не має на теперішній час у своїй власності транспортного засобу марка SCANIA номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_3 , так само серед найнятих працівників підприємства немає водія ОСОБА_1 .
Вказане підтверджується наявними у справі матеріалами справи.
Отже, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що адміністративно-господарський штраф не міг застосовуватися щодо позивача як автомобільного перевізника, оскільки описане в акті перевірки порушення не підтверджене контролюючим органом належними та допустимими доказами.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем не доведено правомірності оскаржуваної постанови №ПШ 134079 від 08.04.2025 в порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту через визнання протиправною та скасування такої постанови.
З таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантехмонтаж" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області №ПШ134079 від 08.04.2025 про застосування до Товариство з обмеженою відповідальністю "Сантехмонтаж" адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн.
Стягнути на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "Сантехмонтаж" судові витрати (судовий збір) в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 03 листопада 2025 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Сантехмонтаж" (вул. Чорновола, 26/1а, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29010 , код ЄДРПОУ - 32630220) Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29005 , код ЄДРПОУ - 38223667)
Головуючий суддя В.В. Матущак