Ухвала суду № 131443564, 02.10.2025, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
02.10.2025
Номер справи
607/20247/25
Номер документу
131443564
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.10.2025 Справа №607/20247/25 Провадження №1-кс/607/5702/2025

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42024210000000054 від 23.04.2024 про відсторонення від посади стосовно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Білозірка Лановецького району Тернопільської області, українця, громадянина України, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , одруженого, на утриманні двоє неповнолітніх дітей, що перебуває на посаді заступника начальника відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області, раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшло клопотання прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42024210000000054 від 23.04.2024, в якому прокурор просить відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади заступника начальника відділу ресурсного забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (далі ГУ ДСНС України у Тернопільській області) строком на два місяці.

В обґрунтування клопотання сторона обвинувачення вказує на те, що ОСОБА_4 займає посаду заступника начальника відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області, окрім того, згідно з наказом ГУ ДСНС України у Тернопільській області

№ НС-293/64 від 25.08.2021 ОСОБА_4 визначено як уповноважену особу в ГУ ДСНС України у Тернопільській області, відповідальну за організацію та проведення публічних закупівель в електронній системі PROZORRO, зокрема: за оприлюднення звіту про договір за закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель; спрощені закупівлі; закупівлі з використанням електронного каталогу. Вказує на те, що інкримінований підозрюваному ОСОБА_4 нетяжкий службовий злочин вчинено ним безпосередньо у зв`язку із займаною посадою, із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов`язків на час кримінального провадження, оскільки перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді та якого призначено уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення закупівель, безпосередньо сприяло вчиненню ним вказаного злочину, крім того, посада, яку обіймає ОСОБА_4 , надає йому можливість доступу до документів, які мають важливе значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, та які на даний час не в повному обсязі вилучені органом досудового розслідування, можливість підробити документи з метою створення собі штучного алібі непричетності до вчинення інкримінованого йому злочину, а також можливість впливати на свідків у кримінальному провадженні, які допитані або будуть допитані у цьому кримінальному провадженні, шляхом вступу з ними у поза процесуальні відносини, надавати поради з врахуванням відомих йому обставин справи, а також схиляти до дачі завідомо неправдивих показань.

З врахуванням наявних достатніх ризиків того, що ОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на посаді заступника начальника відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області, зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, шляхом знищення, приховування та підроблення документів, сторона обвинувачення просить клопотання задовольнити.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримав клопотання, просив його задовольнити.

У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 щодо задоволення клопотання заперечив, просить відмовити у його задоволенні, вказавши, що він на даний час перебуває у щорічній відпустці до 24.10.2025, тому не виконує своїх обов`язків за посадою. Крім того, він подав рапорт про переведення на іншу посаду.

Захисник адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечив та просив відмовити у його задоволенні, вказавши на необґрунтованість підозри та недоведення прокурором існування ризиків, про які вказано у клопотанні, оскільки під час проведення закупівлі ОСОБА_4 дотримався вимог чинного законодавства згідно комерційних пропозицій, які були надані та затверджені робочою групою, крім того, усі документи були вилучені слідчими під час обшуку, він не спілкується зі свідками, які є працівниками ГУ ДСНС у Тернопільській області у зв`язку із покладенням обов`язків під час застосування запобіжних заходів відносно підозрюваного, також, він на даний час перебуває у щорічній відпустці до 24.10.2025 та не виконує своїх обов`язків за посадою. Просив відмовити у задоволенні клопотання прокурора також з тих підстав, що внаслідок відсторонення ОСОБА_4 буде позбавлений можливості працювати за своєю посадою та отримувати заробітну плату, оскільки це єдине його місце роботи та джерело доходів його сім`ї, внаслідок чого буде погіршено матеріальний стан його сім`ї та негативно вплине на інших осіб, оскільки у підозрюваного на утриманні є двоє неповнолітніх дітей, одна з яких є дитиною з інвалідністю.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.

Так, згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

При цьому, відсторонення від посади - це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов`язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.

Слідчий суддя на підставі витягу з ЄРДР установив, що Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, за процесуального керівництва прокурорів Тернопільської обласної прокуратури, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024210000000054 від 23.04.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області № 29 від 30.04.2021 «Про кадрові питання», підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 призначено на посаду заступника начальника відділу ресурсного забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (далі ГУ ДСНС України у Тернопільській області).

Окрім того, згідно з наказом ГУ ДСНС України у Тернопільській області

№ НС-293/64 від 25.08.2021 підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 визначено як уповноважену особу в ГУ ДСНС України у Тернопільській області, відповідальну за організацію та проведення публічних закупівель в електронній системі PROZORRO, зокрема: за оприлюднення звіту про договір за закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель; спрощені закупівлі; закупівлі з використанням електронного каталогу.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 (далі - Положення про ДСНС), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з підпунктом 2 пункту 3 Положення про ДСНС до основних завдань ДСНС віднесено, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до розділу 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 №2 (у редакції наказу ДСНС 29.03.2021 № 167) ГУ ДСНС України у Тернопільській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Головне управління підпорядковується ДСНС.

Згідно з розділом 3 Положення про ГУ ДСНС України у Тернопільській області основними завданнями, серед іншого, є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

ГУ ДСНС України у Тернопільській області відповідно до покладених на нього завдань (розділ 4 Положення): організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

Головне управління утримується за рахунок коштів державного бюджету, інших джерел, не заборонених законом. Форма власності Управління державна. Головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. (розділи 13, 14 Положення).

Згідно з розділом І Положення про відділ ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області, затвердженого наказом ГУ ДСНС України у Тернопільській області №НС-100/64 від 03.06.2021, відділ є організуючим та координуючим органом у сфері ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області та структурних підрозділів, здійснює свою діяльність у тісному контакті з іншими підрозділами Головного управління.

До основних завдань Відділу (розділ 2 Положення), зокрема віднесено:

- представництво Головного управління з питань ресурсного забезпечення, будівництва, гуманітарної допомоги, резервів, закупівель у підприємствах незалежно від форм власності, управліннях, установах, організаціях, подання керівництву пропозицій щодо укладання з ними угоди в межах наданої компетенції;

- формування плану закупівель апарату Головного управління у межах виділеного фінансування з Державного бюджету;

- визначення потреби у забезпеченні підрозділів Головного управління матеріальними та фінансовими ресурсами та організація роботи щодо придбання, обліку та аналізу необхідної кількості пожежно-технічного озброєння, аварійно-рятувального обладнання, ПММ, речового майна та продовольства;

- здійснення координації діяльності підпорядкованих підрозділів Головного управління з питань ефективного використання коштів передбачених державним бюджетом на реалізацію видатків, що належать до компетенції Відділу;

- у встановленому законодавством порядку здійснення придбання необхідних матеріально-технічних ресурсів для підрозділів області;

- здійснення контролю за ефективним використанням коштів державного бюджету та спеціальних фондів на оплату спожитих енергоносіїв та комунальних послуг у підрозділах Головного управління, капітального будівництва, капітального та поточного ремонту та інших видатків за напрямками діяльності, що входять до компетенції Відділу.

Відділ виконує наступні функції (розділ ІІІ Положення):

- визначає потребу у забезпеченні підрозділів матеріальними та фінансовими ресурсами. Готує інформацію до подачі заявок з належними розрахунками до відповідних органів. Організовує роботу із закупівель майна для підрозділів Головного управління;

- розробляє плани постачання і розподілу матеріально-технічних засобів для підрозділів, оформляє наряди на їх видачу;

- здійснює постійний моніторинг стану матеріально-технічного забезпечення, планування перспективних напрямків ресурсного постачання, а також маркетингові дослідження ринку спеціального озброєння, спецзасобів, транспорту для потреб підрозділів Головного управління;

- розробляє та доводить до підпорядкованих підрозділів керівні документи по організації ресурсного забезпечення;

- розробляє розрахунки необхідних коштів за напрямками діяльності Відділу та корегує їх відповідно до затверджених призначень;

- контролює виконання посадовими особами підрозділів Головного управління діючих наказів, положень та інструкцій в межах своєї компетенції;

- організовує та приймає участь у конкурентних торгах, електронних торгах (на електронних майданчиках), у сфері закупівель товарів і послуг за державні кошти. Опрацьовує проекти договорів з підприємствами та організаціями незалежно, від форм власності, на постачання матеріально-технічних ресурсів;

- організовує та приймає участь в проведенні інструктивних нарад-семінарів з керівниками підрозділів з питань ресурсного забезпечення. Готує матеріали для заслуховування керівників підрозділів Головного управління за результатами їх службової діяльності;

Відповідно до розділу ІV Положення Відділ має, серед іншого, наступні права та обов`язки: проводить перевірки підрозділів Головного управління з питань оприбуткування, законності та доцільності придбання, витрати і списання матеріальних засобів; за погодженням керівництва Головного управління отримує від керівників структурних підрозділів довідки, розрахунки, пояснення та інші матеріали, документи, необхідні для виконання покладених на Відділ завдань.

Згідно з розділом 2 Посадової інструкції заступника начальника відділу ресурсного забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, затвердженої першим заступником начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 30.04.2021, серед завдань та обов`язків визначено, що заступник начальника відділу:

- організовує роботу щодо виконання поставлених завдань;

- представляє Головне управління з питань ресурсного забезпечення, будівництва, гуманітарної допомоги, резервів, закупівель, у підприємствах незалежно від форм власності, управліннях, установах, організаціях, подання керівництву пропозицій щодо укладання з ними угоди в межах наданої компетенції;

- відповідає за організацію роботи по будівництву, реконструкції капітальному ремонту об?єктів підрозділів Головного управління.

- організовує технічні огляди будівель і приміщень підрозділів, визначає необхідність їх в капітальному ремонті і реконструкції;

- здійснює організацію технічного нагляду за будівництвом, реконструкцією і капітальним ремонтом об?єктів підрозділів області при виконанні ремонтно- будівельних робіт;

- визначає кошти, необхідні на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт об?єктів підрозділів області та подає пропозиції керівництву для прийняття рішень;

- здійснює контроль за підготовкою відповідних наказів, оглядів та протокольних рішень з питань будівництва, реконструкції та капітальному ремонту об?єктів Головного управління;

- приймає участь в розробці планів постачання і розподілу матеріально-технічних засобів для підрозділів, оформляє наряди на їх видачу;

- здійснює постійний моніторинг стану матеріально-технічного забезпечення, планування перспективних напрямків ресурсного постачання, в також маркетингові дослідження ринку майна служби КЕС для потреб підрозділів Головного управління;

- бере участь у розробленні та здійсненні комплексу заходів організаційного характеру та плану робіт щодо покращання матеріально технічної бази підрозділів;

- забезпечує своєчасну підготовку даних про стан матеріально- технічного забезпечення, інших довідкових даних керівництву для прийняття рішень;

- контролює правильну експлуатацію, зберігання, обслуговування, своєчасне поновлення запасів матеріально- технічних засобів;

- здійснює контроль за експлуатацією споруд, обладнання, належного утримання територій підрозділів області;

- розробляє розрахунки необхідних коштів за напрямками діяльності та корегує їх відповідно до затверджених призначень;

- готує проекти розпоряджень, вказівок і роз?яснень у межах своєї компетенції щодо порядку і методики матеріально-технічного забезпечення та виконання поставлених завдань;

- розробляє та подає до ДСНС України проекти кошторисів до бюджетного запиту на наступний рік з детальними розрахунками;

- вносить пропозиції до формування плану закупівель апарату Головного управління у межах виділеного фінансування з Державного бюджету;

- відповідає за здійснення закупівель згідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі» в апараті Головного управління, як уповноважена особа, через автоматизовану систему електронних закупівель Прозорро;

- відповідає за здійснення закупівель згідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі» в апараті Головного управління, як секретар тендерного комітету через автоматизовану систему електроних закупівель Прозорро до 01.01.2022;

- визначає потребу у забезпеченні підрозділів матеріальними та фінансовими ресурсами. Готує інформацію до подачі заявок з належними розрахунками до відповідних органів. Організовує та забезпечує роботу з закупівель майна для підрозділів Головного управління;

- виконує інші функції, що випливають з покладених на нього завдань.

Згідно з розділом 4 Посадової інструкції заступник начальника відділу несе персональну відповідальність за своєчасне і повне виконання законодавчих актів за дорученою ділянкою роботи.

Відповідно до розділу 5 Посадової інструкції заступник начальника відділу повинен знати: порядок складання заявок на матеріали, укладення договорів з постачальниками і контролю за їх виконання, установленням лімітів на відпускання матеріалів підрозділам підприємства; прейскуранти оптових і роздрібних цін, номенклатуру споживаних матеріалів.

Відповідно до розділу 1 Положення про уповноважену особу в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, відповідальну за організацію та проведення публічних закупівель в електронній системі PROZORRO, затвердженого наказом ГУ ДСНС України у Тернопільській області № НС-295/64 від 25.08.2021 (далі Положення про уповноважену особу), уповноважена особа (особи) службова (посадова) чи інша особа, яка є фахівцем ГУ ДСНС України у Тернопільській області і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в електронній системі: за оприлюднення звіту про договір за закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, спрощених закупівель, закупівель з використанням електронного каталогу згідно із Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).

Уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об`єктивність і неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/ спрощених закупівель в інтересах замовника.

Уповноважена особа у своїй діяльності керується Законом, принципами здійснення публічних закупівель, визначених Законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.

Відповідно до п. 3.4 розділу 3 Положення про уповноважену особу рішення уповноваженої особи оформляється протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.

Згідно з п. 3.9 розділу 3 Положення про уповноважену особу до основних завдань (функцій) уповноваженої особи, серед інших, належать: планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель; проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку; здійснення вибору процедури закупівлі; проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; забезпечення, рівних умов для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення в електронній: системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог Закону.

Уповноважена особа під час виконання своїх функцій керується наступними принципами: добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії та ефективності; відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі; недискримінації учасників; об`єктивного та неупередженого визначення переможця закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням (п. 3.10 розділу 3 Положення про уповноважену особу).

Відповідно до розділу 4 Положення про уповноважену особу (права та обов`язки уповноваженої особи) уповноважена особа має право: запитувати та отримувати рекомендації та інформацію від суб`єктів господарювання для планування закупівель та підготовки до проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; вимагати та отримувати від службових осіб підрозділів замовника інформацію та документи, необхідні для виконання завдань (функцій), пов`язаних з організацією та проведенням процедур закупівель/спрощених закупівель.

Уповноважена особа зобов`язана: дотримуватися законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення; організовувати та проводити процедури закупівель. Уповноважена особа несе персональну відповідальність: за прийнятті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюються на веб- порталі Уповноваженого органу з питань закупівель; за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника начальника відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області на момент вчинення інкримінованих йому злочинів та виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України являвся службовою особою та працівником правоохоронного органу.

Принципами здійснення публічних закупівель відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» є: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до п. 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 (далі Особливості) (в редакції від 11.07.2023) Замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708 (далі - послуги з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу, з урахуванням положень, визначених цими особливостями.

Так, заступник начальника відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_4 , будучи службовою особою та працівником правоохоронного органу, а також обізнаним із своїми посадовими обов`язками, Законами України та нормативно-правовими актами, у яких встановлено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, неналежно виконав свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого державним інтересам спричинено тяжкі наслідки за наступних обставин.

На виконання п. 2.2 Плану заходів цифрового розвитку ДСНС України на 2023 рік, затвердженого наказом ДСНС України від 26.12.2022 №761, яким передбачена реконструкція інформаційно-комунікаційних систем ОКЦ у територіальних органах, помічником начальника Головного управління з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Системи 112 ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_6 01.06.2023 підготовлено рапорт, який погоджено заступником начальника оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_7 , про необхідність закупівлі для ГУ ДСНС України в Тернопільській області наступного обладнання:

- світлодіодний екран розміром 4000х1920, роздільною здатністю 3200х1536 з контролером та відеосервером - 1 шт;

- світлодіодний екран розміром 960х1280, роздільною здатністю 384х515 з контролером 5 шт.;

- світлодіодний екран розміром 3040х1920 роздільною здатністю 1216х768 з контролером - 1 шт.;

- телевізор з діагоналлю 86 дюймів 1 шт.;

- телевізор з діагоналлю 65 дюймів 10 шт.;

- телевізор з діагоналлю 55 дюймів 6 шт.;

- телевізор з діагоналлю 43 дюйми 1 шт.

Надалі, 20.06.2023 ОСОБА_6 з метою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі підписано та скеровано електронною поштою запит цінових пропозицій суб`єктам господарювання про надання комерційних пропозицій щодо вищевказаного телевізійного та аудіовізуального обладнання з врахуванням питань логістики, монтажу та розхідних матеріалів.

До ГУ ДСНС України в Тернопільській області надійшли наступні комерційні пропозиції від суб`єктів господарювання: фізичної особи-підприємця ОСОБА_8 (ІПН НОМЕР_1 ) вартістю 3 531 950,00 грн, ТОВ «АЙТІ ЕВЕРЕСТ» (код ЄДРПОУ 32014627) вартістю 3 483 820,00 грн та ТОВ «ГРАФІКАПРОМ» (код ЄДРПОУ 43002514) вартістю 3 954 800,00 грн.

Разом з тим, у комерційних пропозиціях ФОП ОСОБА_8 та ТОВ «АЙТІ ЕВЕРЕСТ» вказані ціни телевізорів з діагоналлю 65 дюймів та 55 дюймів за одну штуку, ціну телевізора з діагоналлю 43 дюйми не вказано взагалі.

Надалі, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, ініціативним підрозділом у складі заступника начальника оперативно- координаційного центру ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_7 , заступника начальника центру начальника сектору телекомунікаційних систем ОКЦ ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_9 , начальника управління реагування на надзвичайні ситуації ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_10 , погодженого начальником відділу економіки і фінансів (головного бухгалтера) ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_11 , відповідно до положень Порядку ведення договірної роботи в системі ДСНС, затвердженого наказом ДСНС № 200 від 29.03.2019, складено службову записку, адресовану уповноваженій особі, щодо включення до Річного плану закупівель на 2023 рік та здійснення закупівлі комплектів світлодіодних екранів з контролером та телевізорів з очікуваною вартістю закупівлі 3 791 070,00 грн.

У свою чергу, ОСОБА_4 , будучи уповноваженою особою, яка забезпечує планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель, а також проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку відповідно до Положення про уповноважену особу, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, розуміючи, що порушення порядку формування очікуваної вартості закупівлі може призвести до наслідків у виді надмірно сплачених коштів Державного бюджету України, не перевірив надані вищевказаними суб`єктами господарювання комерційні пропозиції з метою формування очікуваної вартості предмета закупівлі в сумі 3 791 070,00 грн, оскільки умови запланованої закупівлі (обсяги закупівлі) не співставні з умовами закупівлі, зазначені в комерційних пропозиціях ФОП ОСОБА_8 , ТОВ «АЙТІ ЕВЕРЕСТ» та ТОВ «ГРАФІКАПРОМ», що є порушенням вимог абз. 6 пп 1) п. 1 розділу ІІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (далі Примірна методики). Окрім того, заходів щодо повторного скерування суб`єктам господарювання запитів цінових пропозицій, в тому числі виробникам, або ж застосування інших способів при визначенні очікуваної вартості предмета закупівлі відповідно до Примірної методики, зокрема пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну в мережі Інтернет, ОСОБА_4 не вжив.

Відповідно до Протоколу № 23 від 21.07.2023 «Щодо прийняття рішення уповноваженою особою» ОСОБА_4 прийнято рішення провести закупівлю комплектів світлодіодних екранів з контролером та телевізорів шляхом проведення процедури закупівлі відкриті торги з Особливостями. Очікувана вартість предмета закупівлі становить 3 791 070,00 грн.

В подальшому, ОСОБА_4 24.07.2023 в електронній системі закупівель Prozorro оприлюднено оголошення UA-2023-07-21-009714-a про проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю товару за предметом закупівлі «КОД ДК 021:2015-32320000-2 телевізійне й аудіовізуальне обладнання (комплекти світлодіодних екранів з контролером та телевізори)» з очікуваною вартістю предмету закупівлі: 3 791 070,00 грн, а саме: 3 комплектів світлодіодних екранів з контролером та 11 телевізорів.

Згідно з протоколом розкриття тендерних пропозицій від 29.07.2023 встановлено, що по закупівлі з класифікатором UA-2023-07-21-009714-a за предметом закупівлі «ДК 021:2015-32320000-2 телевізійне й аудіовізуальне обладнання (комплекти світлодіодних екранів з контролером та телевізори)» подана лише одна тендерна пропозиція від ТОВ «ГРАФІКАПРОМ» з ціною 3 790 968,00 грн.

Надалі, 01.08.2023 ОСОБА_4 , будучи уповноваженою особою ГУ ДСНС України у Тернопільській області, склав та підписав протокол №28 «Щодо прийняття рішення уповноваженої особою» про визнання ТОВ «ГРАФІКАПРОМ» переможцем процедури закупівлі UA-2023-07-21-009714-a та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем.

На виконання вищевказаного рішення, 14.08.2023 між ГУ ДСНС у Тернопільській області, в особі начальника ОСОБА_12 , та ТОВ «ГРАФІКАПРОМ», в особі директора ОСОБА_13 , укладено договір №144, відповідно до якого Товариство зобов?язується поставити замовнику товари в асортименті та кількості, зазначеними в специфікації (додаток 1 до договору), що додається до цього договору і є його невід?ємною частиною, а замовник - прийняти і оплатити такі товари.

Відповідно до п.3.1. Договору №144 ціна договору становить 3 790 968,00 грн, у тому числі ПДВ - 631 828,00 грн. Товар оплачується і відпускається за цінами, вказаними в Специфікації до цього Договору, в які входять всі податки і збори, доставка, навантажувально-розвантажувальні роботи, монтаж (пуско-налагоджувальні роботи).

Відповідно до Специфікації до Договору №144 (Додаток 1) зазначено найменування товару, одиниця виміру, кількість, ціна за одиницю з ПДВ, сума з ПДВ, а саме:

- світлодіодний екран MEDIA DISPLAY PH1.25 Indoor Full Color 4000x1920 з контролером NovaStar VX 1000 та відеосервером Impression P+ ТИП 1 - 1 комплект за ціною 1 836 570,00 грн на суму 1 836 570,00 грн;

- світлодіодний екран MEDIA DISPLAY PH2.5 Indoor Full Color 3040x1920 з контролером NovaStar ТВ 6 ТИП 2 - 1 комплект за ціною 616 662,00 грн на суму 616 662,00 грн;

- світлодіодний екран MEDIA DISPLAY PH2.5 Indoor Full Color 960?1280 3 контролером NovaStar VX6S ТИП 3 - 1 комплект за ціною 730 266,00 грн на суму 730 266,00 грн;

- телевізор PHILIPS 86PUS8807/12, для відображення агітаційно- пропагандиських матеріалів у пресхолі Центру управління надзвичайними ситуаціями - 1 штука за ціною 137 490,00 грн на суму 137 490,00 грн;

- телевізор PHILIPS 65PUS8118/12, для залу нарад Центру управління надзвичайними ситуаціями - 8 штук за ціною 46 998,00 грн на загальну суму 375 984,00 грн;

- телевізор PHILIPS 65PUS8118/12, для операційного залу Центру управління надзвичайними ситуаціями 2 штуки за ціною 46 998,00 грн на загальну суму 93 996, 00 грн.

Надалі, на виконання умов зазначеного вище договору та відповідно до видаткових накладних № 76 від 04.09.2023 та № 82 від 22.09.2023

ТОВ «ГРАФІКАПРОМ» поставило ГУ ДСНС у Тернопільській області вищевказаний товар загальною вартістю 1 954 398,00 грн та 1 836 570,00 грн відповідно, в загальній сумі 3 790 968,00 грн, а ГУ ДСНС у Тернопільській області проведено оплату за товар по платіжних інструкціях №1026 від 04.09.2023 та №1185 від 26.09.2023 на суми

1 954 398,00 грн та 1 836 570,00 грн відповідно, а всього на загальну суму 3 790 968,00 грн.

29.09.2025 ОСОБА_4 повідомлений про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, тобто в неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

Достатніми підставами підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення є зібрані у кримінальному провадженні докази та інші матеріали, а саме:

- рапорт Тернопільського управління ДВБ НП України щодо можливих неправомірних дій службових осіб ГУ ДСНС України у Тернопільській області при здійсненні публічних закупівель від 22.04.2024;

- висновок експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи № 87/25-29 від 18.07.2025 щодо встановлення ринкової вартості вищезгаданого телевізійного й аудіовізуального обладнання;

- довідка (висновок) участі, в якості спеціаліста, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, в ході якого встановлені порушення вимог законодавства при проведенні закупівлі;

- висновок експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи № 665/25-22 від 23.09.2025 відповідно до якого підтверджено суму завданих збитків державним інтересам в особі ГУ ДСНС України у Тернопільській області в розмірі 800 243,43 грн;

- протоколи допиту свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6

- інші матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Отже, з урахуванням змісту долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження у їх сукупності, слідчий суддя встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на даному етапі розслідування достатньою сукупністю доказів.

Враховуючи, що слідчий суддя на цьому етапі провадження лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні та встановлені у судовому засіданні дані, слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість підозри та можливу причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.

Так ОСОБА_14 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 367КК України, будучи службовою особою, та відтак у вчиненні кримінального правопорушення у сфері службової діяльності.

Як вбачається з матеріалів клопотання,наказом начальника Головного управління ДСНС України у Тернопільській області №29 від 30 квітня 2021 року призначено ОСОБА_14 на посаду заступника начальника відділу ресурсного забезпечення Головного управління ДСНС України у Тернопільській області.

Відповідно до ч.5 ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При вирішенніпитання провідсторонення відпосади слідчийсуддя,суд зобов`язанийврахувати такіобставини: 1)правову підставудля відстороненнявід посади; 2)достатність доказів,які вказуютьна вчиненняособою кримінальногоправопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Так, прокурор у клопотанні вказує на те, що саме перебування підозрюваного ОСОБА_4 на посаді заступника начальника відділу ресурсного забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (далі ГУ ДСНС України у Тернопільській області) сприяло вчиненню кримінального правопорушення, а тому перебуваючи на займаній посаді ОСОБА_4 може зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, шляхом знищення, приховування та підроблення документів.

Проте, прокурор в судовому засіданні не довів наявності достатніх підстав вважати, що на даному етапі досудового розслідування існують ризики того, що ОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на посаді заступника начальника відділу ресурсного забезпечення Головного управління ДСНС України у Тернопільській області зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищення, приховування та підроблення документів з урахуванням тих обставин, що досудове розслідування у даному кримінальному провадженні триває більше одного року та органами досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді було вилучено ряд документів, які є доказами у даному провадженні, а саме по собі перебування підозрюваного на посаді може бути свідченням існування таких ризиків. При цьому, як випливає із долученої стороною захисту копії витягу з наказу начальника Головного управління ДСНС України у Тернопільській області №325-НВ/64 від 23 вересня 2025 року вбачається, що ОСОБА_4 надано щорічну основну відпустку з 24.09.2025 по 02.10.2025 та з 03.10.2025 по 24.10.2025, останній на даний час своїх посадових обов`язків не виконує у зв`язку з перебуванням у щорічній відпустці.

Крім того, слідчий суддя бере до уваги, що робота на посаді в ГУ ДСНС України у Тернопільській області для ОСОБА_4 є єдиним джерелом його доходів, у нього на утриманні перебуває двоє неповнолітніх дітей, одна з яких є особою з інвалідністю, тому вважає, що відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади може мати негативні наслідки для інших осіб, зокрема, неможливість матеріально забезпечити та здійснювати належне матеріальне забезпечення та догляд за неповнолітніми дітьми через погіршення фінансового становища підозрюваного.

Отже, з урахуванням змісту долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження у їх сукупності, слідчий суддя дійшов переконання, що зазначені у клопотанні обставини не є достатніми для застосування щодо підозрюваного ОСОБА_4 такого обмежувального заходу як відсторонення від посади та на даному етапі кримінального провадження відсутні підстави вважати, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи підозрюваного.

На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що у вказаному клопотанні слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 132, 154, 155, 156, 157, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42024210000000054 від 23.04.2024 про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади заступника начальника відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1