Постанова № 131428466, 31.10.2025, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
31.10.2025
Номер справи
953/11009/25
Номер документу
131428466
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа№ 953/11009/25

н/п 3/953/2905/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" жовтня 2025 р.

Київський районний суд м. Харкова у складі судді Вітюка Р.В. розглянув матеріали, що надійшли з Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, РНОКПП НОМЕР_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

Опис обставин, установлених під час розгляду справи

До суду надійшов вказаний адміністративний матеріал.

Згідно зпротоколом проадміністративне правопорушення№ 1637/20-40-07-30від 02.10.2025,який склавголовний державнийінспектор ГУДПС уХарківській областіНіколаєнко О.М.під часпроведення перевіркигосподарського об`єктукафе,що розташованеза адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 вчинила порушення встановленого порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: проведення розрахункової операції через РРО та не видала касового чека, порушення порядку ведення обліку ТМЦ за місцем її реалізації та зберігання у вигляді надлишку ТМЦ.

Також інспектор склав акт фактичної перевірки від 02.10.2025 № 3862/20/30/РРО/ НОМЕР_2 , в якому зафіксована додаткова інформація про факти, встановленні в ході перевірки.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані як порушення п. 1, 2, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Процесуальні дії у справі

Суд призначив справу до розгляду на 31.10.2025. У судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася.

Так, з протоколу про адміністративне правопорушення № 1637/20-40-07-30 від 02.10.2025 вбачається, що ОСОБА_1 просив здійснювати розгляд без її участі.

Суд повідомляв особу шляхом направлення повістки на її адресу. Відправлення повернулось з відміткою: "адресат відсутній за вказаною адресою", що згідно з усталено практикою Верховного Суду вважається належним повідомленням учасника провадження.

Суд, ураховуючи заяву ОСОБА_1 в протоколі, вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 ураховуючи обізнаність особи щодо адміністративного провадження стосовного неї, її позиції про розгляд у її відсутність та наявні докази належного повідомлення (поштовий конверт повернувся з відміткою:"адресат відсутній за вказаною адресою") та обмеженість строку розгляду справи. Указаана категорія справ не передбачає обов`язкову участь особи.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права

Відповідно до частини першої статті 155-1 КУпАП порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг тягне за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від двох до п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п`яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об`єктом правопорушень, передбачених наведеною нормою, є суспільні відносини у сфері здійснення розрахункових операцій.

Об`єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах: порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг; порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків при здійсненні операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Суб`єктивна сторона правопорушень, передбачених вказаною нормою, характеризується наявністю вини у формі прямого умислу.

Суб`єктом правопорушення може бути особа, яка відповідно до своїх функціональних обов`язків здійснює розрахункові операції, а також посадова особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Положеннями ст.3ЗаконуУкраїни"Прозастосуванняреєстраторіврозрахункових операційусфері торгівлі,громадського харчуваннята послуг"передбачено,що суб`єктигосподарювання,які здійснюютьрозрахункові операціїв готівковійта/абов безготівковійформі (іззастосуванням електроннихплатіжних засобів,платіжних чеків,жетонів тощо)при продажутоварів (наданніпослуг)усферіторгівлі,громадськогохарчуваннята послуг,атакожоперації зприйманняготівкидля виконанняплатіжноїопераціїзобов`язані:проводитирозрахункові операціїна повнусуму покупки(наданняпослуги)через зареєстровані,опломбовані увстановленому порядкута переведеніу фіскальнийрежим роботиреєстратори розрахунковихоперацій абочерез зареєстрованіфіскальним серверомконтролюючого органупрограмні реєстраторирозрахункових операційзі створенняму паперовійта/абоелектронній формівідповідних розрахунковихдокументів,що підтверджуютьвиконання розрахунковихоперацій,або увипадках,передбачених цимЗаконом,із застосуваннямзареєстрованих увстановленому порядкурозрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється. Надавати особі,яка отримуєабо повертаєтовар,отримує послугуабо відмовляєтьсявід неї,включаючи ті,замовлення абооплата якихздійснюється звикористанням мережіІнтернет,при отриманнітоварів (послуг)в обов`язковомупорядку розрахунковийдокумент встановленоїформи тазмісту наповну сумупроведеної операції,створений впаперовій та/абоелектронній формі(утому числі,але невиключно,з відтворюваннямна дисплеїреєстратора розрахунковихоперацій чидисплеї пристрою,на якомувстановлений програмнийреєстратор розрахунковихоперацій QR-коду,який дозволяєособі здійснюватийого зчитуваннята ідентифікаціюіз розрахунковимдокументом заструктурою даних,що вньому міститься,та/абонадсиланням електронногорозрахункового документана наданийтакою особоюабонентський номерабо адресуелектронної пошти). вестив порядку,встановленому законодавством,облік товарнихзапасів,здійснювати продажлише тихтоварів,що відображенів такомуобліку.Порядок таформа облікутоварних запасівдля фізичнихосіб -підприємців,у томучислі платниківєдиного податку,встановлюються центральниморганом виконавчоївлади,що забезпечуєформування тареалізує державнуфінансову політику.При цьомусуб`єкт господарюваннязобов`язаний надатиконтролюючим органамна початокпроведення перевіркидокументи (упаперовій абоелектронній формі),що підтверджуютьоблік тапоходження товарнихзапасів (зокрема,але невиключно,документи щодоінвентаризації товарнихзапасів,документи проотримання товаріввід іншихсуб`єктів господарюваннята/абодокументи навнутрішнє переміщеннятоварів),які намомент перевіркизнаходяться умісці продажу(господарськомуоб`єкті). Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) (п. 1, 2, 12).

Суд дослідив матеріали справи та дійшов висновку, що провина ОСОБА_1 підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме:

- відомостями, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення № 1637/20-40-07-30 від 02.10.2025, в якому зафіксовано факт вчинення порушення порядку розрахункових операцій РРО;

- копією акту фактичної перевірки № 3862/20/30/РРО/45765322 від 02.10.2025.

Крім того, ОСОБА_1 у протоколі про адміністративне правопорушення № 1637/20-40-07-30 від 02.10.2025 вказала, що згодна з ним.

Отже, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, тобто порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків при здійсненні операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Обставин, що обтяжують чи пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

На підстави викладеного, ураховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, що пом`якшують або обтяжують його відповідальність, характер та ступень суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, визнання вини ОСОБА_1 , суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у межах санкції ч. 1 ст. 155-1 КУпАП), що є достатньою мірою відповідальності з метою запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

Крім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. 33-35, 40-1, 155-1, 245, 252, 283, 284, 289, 294 КпАП України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП України, та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 (вісімдесят п`ять) грн в дохід держави (отримувач: ГУК Харків обл./МТГ Харків21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача:Казначейство України(ЕАП), розрахунковий рахунок: UA928999980314020542000020649, код класифікації доходів бюджету:21081100, призначенняплатежу: оплата штрафу за постановою суду по протоколу про адміністративне правопорушення № 1637/20-40-07-30 від 02.10.2025 ОСОБА_1 ).

2. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746, ПІБ, ідентифікаційний номер платника судового збору та номер справи).

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці. Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з моменту її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Роман ВІТЮК