Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа 350/1513/25
Номер провадження 3/350/410/2025
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2025 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 (селище Рожнятів) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженця села Луги Рожнятівського району Івано-Франківської області; зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; непрацюючого; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и л а :
2 жовтня 2025 року о 14 год 01 хв ОСОБА_1 по вулиці Січових Стрільців в селищі Рожнятів Калуського району Івано-Франківської області керував транспортним засобом «MERCEDES Benz 609 D» номерний знак НОМЕР_2 в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився на місці із застосуванням газоаналізатора «Алкофор 507», результат якого зафіксовано 1,74 проміле, чим порушив п. 2.9 а) Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, однак спрямував до суду заяву, у якій вину в інкримінованому йому правопорушенні визнав повністю, справу просив розглянути без його участі. У відповідності до приписів статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Приписамип. 2.9 а) Правил дорожнього рухуводіям забороняється керувати транспортнимзасобом устані алкогольного,наркотичного чиіншого сп`янінняабо перебуванняпід впливомлікарських препаратів,що знижуютьувагу ташвидкість реакції. У відповідності до диспозиції частини першої статті 130Кодексу Українипро адміністративніправопорушення,відповідальність особи за вказаною статтею настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Отже об`єктивна сторона частини першої статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення характеризується такими діяннями: 1) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; 2) передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів та 3) відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 471382 від 2 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 2 жовтня 2025 року о 14 год 01 хв по вулиці Січових Стрільців в селищі Рожнятів Калуського району Івано-Франківської області керував транспортним засобом «MERCEDES Benz 609 D» номерний знак НОМЕР_2 в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився на місці із застосуванням газоаналізатора «Алкофор 507», результат якого зафіксовано 1,74 проміле, чим порушив п. 2.9 а) Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Отже, даний протокол є документом, що офіційно засвідчує факт учинення неправомірних дій і є одним із джерел доказів в силу положень статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 1). Із матеріалів справи убачається, що передумовою перевірки ОСОБА_1 на стан сп`яніння працівниками поліції став рапорт помічника чергового відділення поліції № 2 (селище Рожнятів) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 2 жовтня 2025 року ОСОБА_2 , з якого вбачається, що 2 жовтня 2025 року надійшло повідомлення зі служби «102» про те, що 2 жовтня 2025 року о 13 год 56 хв за адресою: Калуський район село Нижній Струтинь, водій рейсового автобуса Липовиця-Брошнів перебуває в стані сп`яніння. Виїздом ГРПП на місце події в селище Рожнятів (вулиця Січових Стрільців) було встановлено, що на спецлінію «102» звернувся громадянин ОСОБА_3 , який повідомив, що водій маршрутного автобуса Брошнів-Липовиця, який на даний момент заїхав в селище Рожнятів з боку села Нижній Струтинь, перебуває за кермом із явними ознаками алкогольного сп`яніння. По вулиці Січових Стрільців біля церкви було виявлено маршрутний автобус Мерседес червоного кольору номерний знак НОМЕР_2 , за кермом якого знаходився ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який повідомив, що він являється водієм цього транспортного засобу. ОСОБА_1 було запропоновано пройти тест на вживання алкоголю, на що він погодився. При проходженні тесту на газоаналізатор Алкофор 507 показав позитивний результат 1,71 проміле. В результаті чого на ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол.
Зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 471382 від 2 жовтня 2025 року (а.с. 1) обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджуються матеріалами справи, а саме:
актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого огляд проведений у зв`язку з виявленими ознаками: разкий запах алкоголю з ротової порожнини, порушення вимови, почервоніння шкірного покриву обличчя та за наслідками такого огляду проба позитивна 1,71 проміле, про що також свідчить чек тестування газоаналізатора «Алкофор 507», згідно даних якого у ОСОБА_1 проба позитивна 1,71 проміле (а.с. 2, 3);
направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 2 жовтня 2025 року (а.с. 4), згідно якого ОСОБА_1 до медичного закладу направлено не було у зв`язку із проходженням ним огляду на виявлення стану сп`яніння на місці події (а.с. 4);
переглянутими відеозаписами на двох носіях DVD+RW;
письмовими поясненнями ОСОБА_4 , яка повідомила, що 2 жовтня 2025 року близько 13 год 30 хв вона сіла на автобус маршрутом Ілемня-Івано-Франківськ та по дорозі в село Спас також в центрі села біля центру мали сісти її діти, але їх обігнав червоний автобус маршрутом Брошнів-Липовиця між селами Верхній та Нижній Струтинь. Водій маршруту Брошнів-Липовиця обігнав автобус Ілемня-Івано-Франківськ та, перекривши дорогу, почав сваритися із водієм автобуса, яким вона їхала. Побачивши, що той автобус рухається без водія, вона підбігла до червоного автобуса та відкрила двері, щоб її діти, які сплутали автобуси, вийшли з нього. Також вона побачила, що водій автобуса Брошнів-Липовиця має явні ознаки алкогольного сп`яніння та ще й поводив себе агресивно.
Судом не встановлено порушень порядку вимоги працівників поліції щодо проведення огляду на стан алкогольного на місці зупинки, визначених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09.11.2015 року № 1452/735. Також відсутні обставини, які б доводили упередженість або будь-яку зацікавленість працівників поліції у результатах розгляду справи або притягненні особи до адміністративної відповідальності.
Крім того, будь-яких зауважень чи заперечень щодо оформлення протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не зазначав, із заявами про неправильність дій чи порушення його прав під час складання протоколу до компетентних органів не звертався і матеріали справи таких не містять.
Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення за обставин, встановлених судом, підтверджується належними та допустимими доказами.
Вказані докази є належними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, доповнюють одне одного та є достатніми, оскільки у своїй сукупності прямо підтверджують обставини, які підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення. Враховуючи викладене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з положеннями статті 16 Закону України «Про дорожній рух», водій зобов`язаний не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Так, керування транспортним засобом в стані алкогольного чи іншого сп`яніння є найбільш тяжким порушенням у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням. Водій у стані сп`яніння є загрозою для життя та здоров`я інших учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб. Відповідно до приписів статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а иакож те, що дії ОСОБА_1 характеризуються умисною формою вини, складають підвищену суспільну небезпечність, становлять небезпеку дорожньому руху та несуть загрозу для життя і здоров`я його учасників.
В статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України», статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» вказано, що стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов`язкова до застосування судами як джерело права. У рішенні по справі «О Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі. Обираючи вид адміністративного стягнення, суд врахував характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Керуючись статями 1,7, 9,40-1,130, 245,247,251,252,280,283-285,294-295Кодексу України про адміністративні правопорушення,
п о с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік. Штраф сплатитина рахунок: «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху». Отримувач коштів: ГУК в Ів.-Франк.об/Ів.-Фран.о/21081300. Код отримувача: ЄДРПОУ 37951998. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA 148999980313070149000009001. Код класифікації доходів бюджету: 21081300. Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 коп., перерахувавши їх за наступними реквізитами: отримувач коштів: Державна судова адміністрація України «Судовий збір»/22030106; код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповіднійстатті цього Кодексута зазначеногоу постановіпро стягненняштрафу. Постанова можебутиоскарженадо Івано-Франківськогоапеляційногосудупротягом десятиднів здня винесенняпостанови через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя СокиркоЛ.М.