Рішення № 131263108, 17.10.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2025
Номер справи
160/479/25
Номер документу
131263108
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 рокуСправа №160/479/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Українська гірнича компанія» про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Українська гірнича компанія» (код ЄДРПОУ 41171368, адреса: вул.Січеславська, буд. 13, прим. 56, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50014) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) в сумі 6170,40 грн. (шість тисяч сто сімдесят гривень 40коп.) неправомірно використаних страхових коштів.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за відповідачем рахується заборгованість з неправомірно використаних страхових коштів з урахуванням штрафних санкцій в сумі 6170,40 грн. Оскільки відповідач самостійно не сплатив відповідні кошти, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення коштів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву, з поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів.

Від відповідача відзив на позовну заяву не надходив. На адресу суду повернувся поштовий конверт з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Копія ухвали суду доставлено до електронного кабінету відповідача 17.02.2025, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа.

Відповідно до ч. 7 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що у випадку реєстрації учасника судового процесу в системі «Електронний суд» суд повідомляє вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі.

Суд вважає, що відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.

Відповідно до ч. 6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Українська гірнича компанія» перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Згідно плану-графіка Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на І квартал 2024 року перевірок страхувальників дотримання порядку використання страхових коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом від 15.12.2023 №2590, товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Українська гірнича компанія» листом від 28.02.2024 №0400 011004-8/39804 повідомлено про проведення документальної планової перевірки в період з 13.03.2024 по 20.03.2024.

За результатами планової документальної перевірки щодо правильності використання ТОВ «НВП «УГК» страхових коштів Фонду соціального страхування України складено акт від 20.03.2024 № 0400-011004-3/27 та встановлено порушення статті 20, частини 2 статті 33 Закону України від 23.09.1999 №1105-XIV "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та пунктів 3, 32 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266, а саме :

-по листку непрацездатності не вірно обчислено середньоденну заробітну плату для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності, до розрахунку включено суму заробітної плати, що не відповідає даним звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС у червні 2020 року: АДЮ 260172 за період з 15.09.2020 по 22.09.2020, виданого ОСОБА_1 . Нараховано за рахунок коштів Фонду допомогу по тимчасовій непрацездатності на суму 1957,62 грн. Належить до сплати 1944,02 грн. Сума неправомірно використаних коштів складає 13,60 грн.

-встановлено порушення частини 2 статті 1 розділу І, статті 20 розділу ІV Закону України №1105, а саме: допомога на поховання виплачена за рахунок коштів Фонду у сумі 4100,00 грн. не застрахованій особі - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а дію трудового договору з ним було призупинено з 01.11.2022 згідно наказу від 14.10.2022 №62. Допомога на поховання виплачена за рахунок коштів Фонду у сумі 4100,00 грн.

За результатами перевірки винесено «Рішення про повернення страхових коштів Пенсійного Фонду України та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Пенсійного Фонду України» від 22.03.2024 №0400-011004-8/57445, відповідно до якого загальна сума страховик коштів, які підлягають сплаті становить 6170,40 грн.

Вказане рішення отримано особисто директором підприємства 22.03.2024.

Оскільки, відповідачем не було сплачено суму страхових коштів у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров`я відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV), відповідно до частин 1 та 2 статті 4 якого уповноваженим органом управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.

Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону №1105-XIV основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів є, зокрема, здійснення контролю за використанням страхувальниками та застрахованими особами страхових коштів (п. 5).

Частиною 2 статті 5 Закону №1105-XIV встановлено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань: здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами в межах коштів соціального страхування, затверджених Кабінетом Міністрів України, управління майном; проводять розслідування страхових випадків, перевірку обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; забезпечують функціонування інформаційно-аналітичної системи соціального страхування; здійснюють контроль за використанням страхових коштів, перевірку правильності їх використання страхувальниками із застосуванням ризик-орієнтованих підходів, контроль за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують у встановленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

Згідно з частиною 1 статті 6 Закону №1105-XIV уповноважений орган управління та його територіальні органи мають право: перевіряти обґрунтованість видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів; перевіряти достовірність відомостей, поданих страхувальником для отримання страхових коштів, дотримання порядку використання страхувальником наданих йому страхових коштів, відмовляти у фінансуванні виплат у разі відмови або перешкоджання страхувальником проведенню перевірки, виявлення фактів подання страхувальником до уповноваженого органу управління недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхових коштів; отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування.

Пунктами 1-4 частини 2 статті 6 Закону №1105-XIV передбачено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи зобов`язані:

1) забезпечувати фінансування та здійснення страхових виплат, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;

2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів;

3) вживати заходів для раціонального використання страхових коштів;

4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону №1105-XIV роботодавець зобов`язаний: здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом; під час перевірки правильності використання страхових коштів та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам уповноваженого органу управління необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки; допускати посадових осіб уповноваженого органу управління для здійснення перевірок правильності використання страхових коштів, контролю за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб; повернути уповноваженому органу управління суму здійснених страхових виплат та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов`язань щодо сплати страхових внесків.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону №1105-XIV достовірність зазначених у документах відомостей перевіряється уповноваженим органом управління. У разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем страхових коштів з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.

За приписами частини 5 статті 8 Закону №1105-XIV роботодавець несе відповідальність за:

1) порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення;

2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом;

3) подання недостовірних відомостей про використання страхових коштів;

4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або уповноваженому органу управління внаслідок невиконання або неналежного виконання обов`язків, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 6 та 8 статті 8 Закону №1105-XIV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує уповноваженому органу управління в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені уповноваженого органу управління мають керівники територіальних органів уповноваженого органу управління та їх заступники.

Аналогічні правові норми передбачені пунктом 4.1. Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 02.10.2020 № 23 (далі Порядок № 23).

Рішення про застосування фінансових санкцій приймається протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем закінчення строку, встановленого для виконання рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій (пункт 4.3.Порядку №23).

В порушення підпункту 4.4 розділу IV Порядку № 23 страхувальник не сплатив у визначений строк суму страхових коштів, вказану в Рішенні.

Враховуючи, що станом на дату прийняття рішення у даній справі, матеріали справи не містять доказів відшкодування зазначеної суми заборгованості, суд доходить висновку, що доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За приписами частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб`єкта владних повноважень пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.

Керуючись ст.ст. 73 - 77, 90, 139, 241, 245, ,257 262, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Українська гірнича компанія» про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Українська гірнича компанія» (код ЄДРПОУ 41171368, адреса: вул.Січеславська, буд. 13, прим. 56, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50014) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) неправомірно використаних страхових коштів в сумі 6170,40 грн. (шість тисяч сто сімдесят гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська