Єдиний державний реєстр судових рішень 125/1479/25
2/125/530/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.10.2025 м. Бар Вінницької області
Барський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді ПительО.В.,
секретар судового засідання Войтюк В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 125/1479/25 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (орган опіки та піклування), Відділ реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації місця проживання Хмельницької міської ради про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дітей без згоди батька,
за участі: представника позивача Площинської А.О.,
УСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Барського районного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_2 , треті особи: Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (орган опіки та піклування), Відділ реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації місця проживання Хмельницької міської ради про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дітей без згоди батька. Свої вимоги позивачка мотивувала тим, що відповідач ОСОБА_2 є батьком їхніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після розірвання шлюбу - 14.02.2024, діти проживають з позивачкою. Станом на сьогоднішній день позивачка та двоє дітей проживають за адресою: АДРЕСА_1 . Ця трикімнатна квартира загальною площею 65,7 кв.м. є приватною власністю позивачки. 25.07.2025 ОСОБА_1 звернулася до Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації місця проживання Хмельницької міської ради з заявами про реєстрацію місця проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , проте отримала відмову. Батько дітей не надає згоду на реєстрацію їх місця проживання, унаслідок чого діти досі не зареєстровані. У досудовому порядку вирішити цей спір неможливо, тому позивачка змушена звертатися до суду. Наявність реєстрації місця проживання дитини є необхідною умовою реалізації низки її базових прав, а саме: отримання медичної допомоги за місцем проживання; оформлення документів у державних органах; отримання державної допомоги, соціального захисту, зарахування до закладів освіти за місцем проживання; реалізації прав на участь у житлових, земельних, спадкових правовідносинах тощо. Відсутність реєстрації місця проживання фактично звужує права дітей, ускладнює доступ до адміністративних та соціальних послуг, створює перепони для реалізації прав у повсякденному житі, а також перешкоджає оформленню права користування житлом, у якому дитина постійно проживає. Ненадання батьком згоди на реєстрацію місця проживання дітей при тому, що діти фактично мешкають разом з матір`ю, порушує принцип забезпечення найкращих інтересів дитини, визначений у ст. 3 Конвенції ООН про права дитини, а також суперечить загальним засадам добросовісного здійснення батьківських прав (ст. 157 СК України). Просить надати дозвіл на реєстрацію місця проживання дітей без згоди батька, та стягнути з відповідача судові витрати.
Відповідач ОСОБА_2 подав до суду відзив на позовну заяву, у якому вказав, що ОСОБА_1 питання щодо зміни реєстрації їхніх дітей з ним не обговорювала, йому це стало відомо лише з моменту пред`явлення позовної заяви, тобто у досудовому порядку це питання між ними не вирішувалося. Зазначив, що не заперечує проти зміни реєстрації їхніх спільних дітей, оскільки наявність реєстрації місця проживання дитини є необхідною умовою для реалізації їх прав. Також хоче зазначити, що його колишня дружина без його згоди зняла з місця реєстрації їхнього неповнолітнього сина ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_2 . Крім того, відповідач зазначив, що є особою з інвалідністю 3 групи з дитинства, розмір пенсії становить 3323 грн, наголошує на тому, що не чинив жодних перешкод та не був обізнаний щодо необхідності зняття з місця реєстрації дітей, а тому вважає позовну заяву безпідставною. На підставі ч. 3 п.4 ст. 141 ЦПК України, просить суд вирішити питання про стягнення судових витрат з обох сторін пропорційно. Крім того, зазначає, що він кожного місяця сплачує аліменти на утримання обох дітей у розмірі 6000 грн, по 3000 грн на кожну дитину. До відзиву долучив копії: запиту на отримання публічної інформації, відповіді управління адміністративних послуг, пенсійного посвідчення.
Ухвалою Барського районного суду Вінницької області від 16.09.2025 підготовче засідання було відкладено за клопотанням представника позивача, у зв`язку з необхідністю надання додаткового строку для здійснення заходів, спрямованих на досягнення мирного врегулювання спору щодо реєстрації місця проживання дітей. До клопотання представник позивачки долучила копію пропозиції мирного врегулювання спору та копію опису вкладення з копією квитанції про надсилання пропозиції ОСОБА_2 .
У підготовчому засіданні 06.10.2025 представник позивача долучила до матеріалів справи, як доказ не врегулювання спору скріншоти її листування з відповідачем з метою мирного врегулювання спору. Зі скрінштовів листування вбачається, що сторони не дійшли згоди щодо мирного врегулювання спору.
Ухвалою Барського районного суду Вінницької області від 06.10.2025 було закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду цивільну справу.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, що викладені у позовній заяві.
У судове засідання відповідач ОСОБА_2 , представник третьої особи Виконавчого комітету Хмельницької міської ради (орган опіки та піклування) не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, заяв про розгляд справи за їх відсутності або про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
У судове засідання представник третьої особи - Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації місця проживання Хмельницької міської ради не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника, заперечень проти позову не мають, у розгляді справи покладаються на думку суду.
Заслухавши пояснення представника позивача, ураховуючи відзив відповідача, заяву третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Сторони є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується даними копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується даними копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 .
Відповідно до даних копії довідки Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації місця проживання Хмельницької міської ради № К-03-32984 від 23.07.2025, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Квартира за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві власності позивачці ОСОБА_1 , що підтверджується даними копії договору купівлі-продажу від 18.07.2025, який зареєстрований у реєстрі за № 6649 та Витягу з Державного реєстру речових прав № 436037794 від 18.07.2025.
23.07.2025 ОСОБА_1 звернулася до Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації місця проживання Хмельницької міської ради з заявами про реєстрацію місця проживання її малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У реєстрації місця проживання дітей, ОСОБА_1 було відмолено, у зв`язку з відсутністю згоди батька на реєстрацію їх місця проживання, що підтверджується даними копій заяв про реєстрацію місця проживання малолітніх дітей від 23.07.2025.
Між сторонами виникли сімейні відносини щодо визначення батьками декларування/реєстрації місця проживання малолітніх дітей, які регулюються нормами СК України та законодавством, яке визначає порядок декларування/ реєстрації місця проживання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 СК України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», декларування місця проживання дитини віком до 14 років здійснюється одним із її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників дитини.
Аналогічні положення містить і Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 07.02.2022 (зі змінами). Пунктом 33 цього порядку передбачено, що подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.
Відповідно ч. 4 ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.
Відповідно до статті 160 СК України, місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Ураховуючи зазначене вище суд вважає, що права позивача та її малолітніх дітей порушені та підлягають судовому захисту. Відсутність реєстрації місця проживання малолітніх дітей за місцем фактичного проживання та реєстрації матері суперечить інтересам дітей та обмежує реалізацію їх прав, гарантованих Конституцією та законами України, зокрема, права на вільний вибір місця проживання, права на освіту, охорону здоров`я та соціальний захист.
Ураховуючи те, що малолітні діти сторін: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживають разом з матір`ю, згоду батька на реєстрацію місця проживання дітей відповідач не надав, суд дійшов висновку, що у інтересах дітей необхідно надати дозвіл на реєстрацію їх місця проживання разом із матір`ю, без письмової згоди батька, тому позовні вимоги слід задовольнити.
Згідно зі ст. 141 ЦПК України, з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 1211,20 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Надати дозвіл на реєстрацію місця проживання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , без письмової згоди батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 1211,20 грн (одну тисячу двісті одинадцять гривень двадцять копійок) судових витрат.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складання до Вінницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).
Відповідач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ).
Треті особи:
- Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (орган опіки та піклування) (вул.Героїв Маріуполя, 3, м. Хмельницький, 29013, ЄДРПОУ 04060772);
- Відділ реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації місця проживання Хмельницької міської ради (вул. Грушевського, 86, м.Хмельницький, 29013, ЄДРПОУ 36450818).
Повний текст рішення суду складено 24.10.2025.
Суддя