Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 626/2605/25
Провадження № 3/626/765/2025
П О С Т А Н О В А
Іменем України
22.10.2025 року м. Берестин
Суддя Берестинського районного суду Харківської області Дудченко В.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Берестинського РВП ГУНП в Харківській області у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-за ч.1 ст.130 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 15.08.2025 року о 17 год. 50 хв. в м.Берестин, Харківської області, керував транспортним засобом Хонда Діо, номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, почервоніння очей, тремтіння пальців рук. Від освідування у встановленому законом порядку відмовився на місці та у медичному закладі. Від керування відсторонений, подальший рух заборонено. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожньогоруху України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, при цьому його захисник адвокат Рябенко Ю.О. у судовому засіданні надав усні та письмові пояснення(клопотання), в яких вказав, шо вину у вчиненні вказаного правопорушення ОСОБА_1 не визнає, так як 15.08.2025 року о 17 год. 50 хв. він транспортним засобом не керував, оскільки цей факт працівниками поліції не зафіксовано, з працівниками поліції, які зазначили, що у нього наявні ознаки алкогольного сп`яніння він не погодився, пославшись на те, що у нього такі ознаки були відсутні, той факт що уданого екіпажу поліції був відсутній прилад Драгер для перевірки його стану алкогольного сп`яніння на місці, а також на інші процесуальні порушення при складанні протоколу, внаслідок чого відносно нього був складений протокол про адміністративне правопорушення. Вказує, що йому не були роз`яснені права щодо проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 9КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.2 ст.7КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
У своєму рішенні у справі «Калашников проти Росії» Європейський суд зазначив, що розумність тривалості провадження визначається залежно від конкретних обставин справи, враховуючи критерії, визначені у прецедентній практиці Суду, зокрема, складність справи, поведінка заявника та поведінка компетентних органів влади. Крім того, Європейський Суд з прав людини у рішенні "Пономарьов проти України" наголосив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до ст.245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 9КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.2 ст.7КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Пункт 1.3Правил дорожньогоруху (далі ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В пункті 1.9ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 2.5 ПДР України визначено обов`язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення пункту 2.5 ПДР України передбачена статтею 130 КУпАП.
Зокрема, згідно ч.1 ст.130 КУпАП, передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції » від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп`яніння, згідно з пунктом 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п.6 розділу І Інструкції огляд на стан сп`яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом;
лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до пункту 7 розділу І Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У розумінні вимог ст. 266 КУпАП, пункту 7 розділу І Інструкції, огляд у закладі охорони здоров`я проводиться лише у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейськими.
Пунктом 6 розділу Х «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» (далі за змістом-Інструкція 2) передбачає, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Протокол про адміністративне правопорушення складений поліцейським саме за відмову ОСОБА_1 від огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку, тобто поліцейським встановлено порушення водієм вимог п.2.5ПДР України.
Факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 014804 від 15.08.2025 року; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.08.2025 року; актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів; відповідним направленням для проходження такого медичного огляду до КНП Берестинська міська лікарня від 15.08.2025 року; відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, на відеозаписі зафіксовано факт відмови проходження відповідного медичного огляду.
Крім того, з відеозапису долученого до матеріалу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 при його зупинці вказав, що він дійсно керував мопедом, а перед тим як сісти за кермо, він вживав пиво. Працівники поліції надавали йому час для спілкування з адвокатом в телефонному режимі, після спілкування з яким, останній зазначив, що він категорично відмовляється проходити огляд на стан сп`яніння як на місці зупинки так і відмовляється їхати до будь якого медичного закладу для проходження медичного огляду на стан сп`яніння. Також на відеозаписі зафіксовано і факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом Хонда Діо, номерний знак НОМЕР_1 , з якого вбачається, що останній знаходився за кермом даного мопеду, а його дружина сиділа позаду нього.
Щодо відсутності у даного екіпажу відповідного приладу Драгер, то суд вважає, що це не є підставою для закриття провадження у справі, оскільки на долученому відеодиску з місця події, вбачається, що працівники поліції запропонували ОСОБА_1 пройти відповідний огляд на стан сп`яніння за допомогою приладу Драгер, однак останній повідомив, що йому потрібно поспілкуватися з адвокатом, з приводу його подальших дій. В той момент коли ОСОБА_1 спілкувався з адвокатом, то працівник поліції Сич І.О. зателефонував іншому екіпажу поліції, щоб вони привезли прилад Драгер на що вони повідомили, що через декілька хвилин його привезуть. Однак в цей момент до нього підійшов ОСОБА_1 та повідомив, що він категорично відмовляється проходити огляд на стан сп`яніння як на місці зупинки так і відмовляється їхати до будь якого медичного закладу для проходження медичного огляду на стан сп`яніння, в зв`язку з чим везти даний прилад Драгер немає ніякого сенсу.
Виходячи з вище викладеного, письмові та усні пояснення сторони захисту спростовуються поясненнями зафіксованими відеозаписом.
Таким чином, суд, дослідивши матеріали справи, кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, що узгоджуються між собою, є допустимими, належними та достатніми, та всі встановлені обставини, що мають значення для вирішення справи, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 порушив п. 2.5 Правил дорожньогоруху України та його дії за ч.1 ст.130КУпАП кваліфіковані вірно і відповідне стягнення необхідно визначити у вигляді штрафу.
Така міра покарання,будедостатньою для виховання особи, що вчинила правопорушення, а також запобіганню вчиненню нею новихправопорушень.
Згідно ч.2 ст.30 КУпАП позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.
Відповідно до п.28 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» 23.12.2005 N 14 суди не вправі застосовувати адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
Як зазначено в Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду від 29 березня 2023 року у справі № 145/932/20, згідно зі сталою правозастосовною практикою, позбавлення права керування транспортними засобами суд не вправі призначити як додаткове покарання особі, яка його не має.
Згідно довідки начальника Берестинського РВП ГУНП в Харківській області №162084-2025 від 16.08.2025 року ОСОБА_1 станом на 15.08.2025 року посвідчення водія не отримував, з огляду на що відсутні підстави для застосування відносно нього адміністративного стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 130 , 283, 284, 285, 287 КУпАП України, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. без з позбавленням права керування транспортними засобами.
Штраф підлягає сплаті в 15 денний термін на р/р призначення платежу: Призначення платежу:21081300;р/рUA168999980313020149000020001;ЄДРПОУ 37874947;МФО 899998;Банк отримувача КазначействоУкраїни (ЕАП)
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу 34000 (тридцять чотири тисячі) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп. на користь держави, стягувач: Державна судова адміністрація України, (місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду.
Суддя