Рішення № 131200067, 20.10.2025, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2025
Номер справи
300/1931/25
Номер документу
131200067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" жовтня 2025 р. справа № 300/1931/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Шевченко Наталія Павлівна в інтересах ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, що полягають у застосуванні показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн., при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ: 20551088, здійснити з 08.01.2025 нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2022-2024 роки в розмірі 15 057,09 грн.

Позовні вимоги мотивовані протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, що полягають у застосуванні показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн., при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі, за правилами спрощеного позовного провадження.

16.04.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.

16.04.2025 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.

17.04.2025 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, розглянувши у відповідності до вимогстатті 262 Кодексу адміністративного судочинства Українисправу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, відзиви на позовну заяву та пояснення позивача, зазначає наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , з 01.03.2016 по 07.01.2025 отримував пенсію за вислугу років як працівник освіти, згідно поданої заяви від 01.03.2016 року. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати.

04.01.2025 ОСОБА_1 досягнув пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», - 60 років та 08.01.2025 звернувся до Калуського сервісного центру Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області з заявою про призначення пенсії за віком.

Розмір пенсії за віком йому було встановлено на рівні 5726,12 грн., що практично не відрізнявся від того, що позивач отримував за вислугу років.

Листом Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області від 06.03.2025 №0900-0202-8/12591 було надано відповідь на адвокатський запит від 03.03.2025 та копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Із наданих копій матеріалів пенсійної справи позивача стало зрозуміло, що подана заява ОСОБА_1 від 08.01.2025, відповідно до принципу екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, розглядалась двома управліннями: Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області. А також, що при нарахуванні пенсії позивачу, всупереч ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», було застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, не за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2022-2024) у розмірі 15 057,09 грн., а за 2014 -2016 роки в розмірі 3764,40 грн.

В свою чергу, надані копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать про те, що безпосередньо рішення №926200165809 від 13.01.2025 про перерахунок пенсії приймав орган ПФУ: 9285 Калуське об`єднане управління ПФУ, яке входить у структуру ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.

З огляду на застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн., розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 на думку позивача є суттєво заниженим тому не погоджуючись з даним рішенням відповідача позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульованоЗаконом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.

Статтею 1 Закону №1058-ІVвизначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цьогоЗаконуотримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з ч. 1, 2ст. 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з ч. 3ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно з ч. 2ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з матеріалами справи та поясненнями сторін спірне питання полягає у тому, яке положенняЗакону № 1058-IV підлягає до застосування при обрахунку такої складової формулу розрахунку пенсії як середня заробітна плата - загальне положення ч. 2 ст. 40 (середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), в даному випадку за 2022-2024 р., що передували зверненню позивача (від 08.01.2025 р.) чи ч. 3 ст. 45 (показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії враховуючи проведення осучаснення пенсії згідно зЗаконом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. № 2148-VIII.

З вказаного приводу суд зазначає наступне.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3ст. 45 Закону № 1058-Iрегламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченоїЗаконом № 1058-IV.

Водночас, позивачу було первісно призначено пенсію за вислугу років, згідно з Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV позивач звернувся вперше.

Постановами Верховного Судувід 12.07.2019 у справі у справі № 497/2156/16-а, від 24 липня 2019 року у справі № 266/3680/16-а, від 15 серпня 2019 року у справі № 211/5907/1б на, від 13 лютого 2020 року у справі № 263/3478/17, від 17 липня 2020 року у справі № 335/13894/16-а визначений порядок застосування абз. 2 ч. З ст. 45Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»щодо особи, яка отримувала пенсію, призначену відповідно до іншого закону, у подальшому подала заяву про призначення пенсії заЗаконом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»

Відповідно до ч. 5ст. 242 КАС Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З врахуванням викладеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області порушено вимоги щодо обґрунтованості при призначенні пенсії позивачу та відмові у задоволенні її заяви від 08.01.2025 року, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, наступне.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС Українисудові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 968,96 грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, що полягають у застосуванні показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн., при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ: 20551088, здійснити з 08.01.2025 нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2022-2024 роки в розмірі 15 057,09 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шумей М.В.