Рішення № 131179840, 20.10.2025, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2025
Номер справи
560/13329/25
Номер документу
131179840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/13329/25

РІШЕННЯ

іменем України

20 жовтня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" до Державної служби України з питань безпеки на транспорті в особі Відділу Державного нагляду (крнтролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" до Державної служби України з питань безпеки на транспорті в особі Відділу Державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови від 25.06.2025 №089320 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у ході проведення перевірки водій надав державним інспекторам всі визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" документи, зокрема, і роздруківки з даними цифрового тахографа на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водіїв. Позивач вважає, що ця постанова не відповідає дійсності та фактичним обставинам справи, а відтак має бути визнана протиправною та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 01.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що висновок, зроблений при проведенні перевірки, є правомірним, а оскаржена постанова винесена відповідно до норм діючого законодавства.

Також, товариством з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" подано відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позов. Зазначає, що викладені в відзиві заперечення не спростовують наведених у позовній заяві обставин.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Суд встановив, що 29.05.2025 року посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті на підставі направлення на перевірку, проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки SETRA, номерний знак НОМЕР_1 .

За результатами перевірки складений Акт №OAP047064 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 29.05.2025 №047064, яким посадові особи відповідача встановили надання послуг з перевезення пасажирів в міжнародному сполученні по маршруту "Харків-Аахен", де на момент перевірки у водія відсутні роздруківка інформації про режим роботи та відпочинку.

25.06.2025 Відділом державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області на підставі Акту перевірки №OAP047064 винесено оскаржувану Постанову № №089320 про застосування адміністративно-господарського штрафу до товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" в розмірі 34000,00 грн за порушення вимогст.53 Закону України «Про автомобільний транспорт», яке зафіксовано в Акті від 29.05.2025 №OAP047064. Відповідальність передбачена абзацом 6 частини першоїст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Вважаючи постанову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ).

Норми статті 53 Закону №2344-ІІІ визначають вимоги, яких повинні дотримуватися автомобільні перевізники при здійсненні міжнародних перевезень, та з недотриманням яких, пов`язується застосування санкції, передбаченої абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ.

Частинами 3 - 6 статті 53 Закону №2344-ІІІ передбачено перелік документів, який повинен бути наявний у водія при здійсненні відповідних видів міжнародних автомобільних перевезень.

Частиною 4 статті 53 Закону № 2344-ІІІ встановлено, що при виконанні міжнародних перевезень пасажирів резиденти України повинні мати:

- дозволи іноземних країн, по території яких буде здійснюватися перевезення;

- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;

- список пасажирів (при нерегулярних та маятникових перевезеннях);

- білетно-облікову документацію;

- схему маршруту.

Відповідно до частини 8 статті 53 Закону №2344-ІІІ передбачено, що водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов`язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів визначає Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 №385 (далі - Інструкція №385).

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції №385:

- тахограф - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;

- картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі

Відповідно до пунктів 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, зокрема: своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, а також, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.

20.12.2010 набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01.07.1970 (надалі - ЄУТР) у частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні.

Пункт 7 а) статті 12 Глави III Використання обладнання Додатку - Контрольний пристрій ЄУТР передбачає що:

якщо водій керує транспортним засобом, оснащеним контрольним пристроєм відповідно до додатку 1. то він зобов`язаний пред`явити щоразу, коли цього вимагатиме інспектуюча посадова особа: реєстраційні листки за поточний тиждень та листки, використані водієм протягом попередніх 15 календарних днів; картку водія, якщо вона у нього є в наявності; та будь-які записи, зроблені власноручно, та роздруківки, зроблені протягом поточного тижня та попередніх 15 календарних днів, як це вимагається відповідно до цієї Угоди.

Починаючи з дати набрання чинності, встановленої у статті 13 цієї Угоди, періоди часу, згадані в підпунктах І) та ІІІ) повинні охоплювати поточний день та попередні 28 календарних днів.

Зі змісту акта перевірки вбачається, що позивач надавав послуг з перевезення пасажирів в міжнародному сполученні по маршруту Херсон-Аахен, де на момент перевірки у водія відсутні дані роботи та відпочинку водія з цифрового носія з 00 год. 00 хв до 02. год. 15 хв. (UTC) 23.05.2025 або бланку підтвердження діяльності водія згідно ЄУТР.

Суд звертає увагу на те, що відсутність роздруківки на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водіїв обумовлюється невикористанням водієм наявної у нього картки водія, тобто картки контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначеної для використання в цифровому тахографі. Так, водій зобов`язаний вставляти картку водія у слот тахографа та активувати її перед початком кожної поїздки шляхом підтвердження інформації про особу водія, часу та країни, а у разі перетину кордону додавати дані про країну, у такому випадку тахограф фіксує відомості про здійснення водієм перевезення із фіксуванням часу руху та стоянки, швидкості, відстані, обертів шасі.

У зв`язку з чим, використання водієм своєї картки під час поїздки надає можливість роздруковувати на паперовому носії інформацію про його роботу та відпочинок. У той же час, у разі незастосування водієм картки перед початком поїздки та під час руху (не встановлення її у слот та відсутність активації) тахограф фіксує рух транспортного засобу без водія, що унеможливлює отримання інформації про роботу та відпочинок конкретного водія як протягом поточної, такі і попередніх поїздок.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, той факт, що водій під час перевірки на вимогу державного інспектора надав: дозвіл іноземної країни, по території якої здійснювалося перевезення, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, білетно-облікову документацію, схему маршруту; повний та вільний доступ до повіреного цифрового тахографа, що був наявний та перебував у робочому стані в автобусі марки SETRA, номерний знак НОМЕР_1 , під час виконання міжнародного рейсу перевезення пасажирів сполученням "Харків-Аахен"; доступ до вставлених у цифровий тахограф карток і під час перевірки зроблено роздруківки із них на паперовому носії щодо даних роботи цифрового тахографа у автобусі марки SETRA, номерний знак НОМЕР_1 , станом на 29.05.2025 року щодо інформації про роботу і відпочинок водія ОСОБА_1 ; пред`явлено особисті діючі картки двох водіїв автобуса марки SETRA, номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ..

Також, згідно наявних в матеріалах справи роздруківок з даними цифрового тахографа вбачається, що 23.05.2025 транспортним засобом - марки SETRA, номерний знак НОМЕР_1 здійснював рух інший водій ОСОБА_2 у роздруківці якого цей період зафіксовано як період керування. Отже, з наведеного можна зробити висновок, що графік водіїв повністю співпадає.

Тобто, вказані докази спростовують висновки контролюючого органу про порушення позивачем вимог статті 53 Закону №2344-ІІІ.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що Відділом державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області безпідставно застосована до позивача відповідальність, передбачена абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону № 2344-III.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У зв`язку із задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір необхідно стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" до Державної служби України з питань безпеки на транспорті в особі Відділу Державного нагляду (крнтролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з питань безпеки на транспорті в особі Відділу Державного нагляду (крнтролю) у Хмельницькій області від 25.06.2025 №089320 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000,00 грн до товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс".

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань безпеки на транспорті в особі Відділу Державного нагляду (крнтролю) у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" (вул. Вінницьке шосе, 12/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29011 , код ЄДРПОУ - 42759248) Відповідач:Державна служба України з питань безпеки на транспорті в особі Відділу Державного нагляду (крнтролю) у Хмельницькій області (вул. Антоновича, 51,м. Київ,03150 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя О.П. Шевчук