Рішення № 131179814, 20.10.2025, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2025
Номер справи
560/6493/25
Номер документу
131179814
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/6493/25

РІШЕННЯ

іменем України

20 жовтня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ч.1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи", із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.01.2025 року, відповідно до довідки, виданої державним підприємством Чорнобильський спецкомбінат від 13.03.2019 року.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.01.2025 року, відповідно до довідки, виданої державним підприємством "Чорнобильський спецкомбінат" від 13.03.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказує, що позивачу відмовлено у проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до ч.1 ст. 54 3У "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітку, отриманого за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках відповідно до довідки від 31.03.2019 №212-721. Зазначені дії, на думку позивача, є протиправними.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 15.09.2025 суд залишив позовну заяву ОСОБА_1 без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків шляхом подання до суду уточненої позовної заяви із врахуванням висновків суду.

Ухвалою від 17.09.2025 суд продовжив розгляд справи.

Ухвалою від 17.09.2025 суд витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином засвідчені копії пенсійної справи ОСОБА_1 , а також письмову інформацію про весь період роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження.

Представник відповідач подав до суду відзив від 23.09.2025, однак суд не бере його до уваги, оскільки останній поданий після закінчення строку на його подання, наданого ухвалою від 23.04.2025, без клопотання про поновлення строку на його подання.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Позивач є інвалідом другої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 28.03.2017 року, виданим Управлінням соціального захисту населення Кам`янець - Подільської РДА. Згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 від 29.05.2019 року позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія 12ААА №048031 від 23.06.2021 року ступінь втрати працездатності позивача складає 80%. Відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої комісії захворювання позивача пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та з 01.01.2022 отримує пенсію відповідно до ст. 54 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб в розмірі відшкодування фактичних збитків.

17 березня 2025 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2025 року пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ч. 1 ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітку, отриманого за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках відповідно до довідки від 13.03.2019 №212-721, виданої ДСП «ДСП Чорнобильський спецкомбінат».

Листом від 03.04.2025 відповідач повідомив про таке.

З 01.01.2022 позивачу проведено розрахунок пенсії як особі з інвалідністю 2 групи від захворювання, пов`язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Станом на квітень 2025 року розмір пенсії позивача становить 19720,99 грн та його розрахунок наступний: 8913,83 грн (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2014 - 2016 роки 3764,40 грн х 1,17 x 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1.197 х 1,0796 х 1,115) х 2,90126 (середньомісячний коефіцієнт заробітної плати) = 25861,34 грн х 80% (відсоток втрати працездатності) = 20689,07 грн (основний розмір пенсії) 1328,64 грн (обмеження в індексації з 01.03.2023, оскільки відповідно до пункту 10, постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 №168 розмір збільшення пенсії в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн) - 633,84 грн (обмеження в індексації з 01.03.2025, оскільки відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 №209 розмір збільшення пенсії в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн) + 50,0 грн (цільова допомога інвалідам війни 2 групи) + 944,40 грн (підвищення, як учаснику бойових дій, підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи, 40% від 2361*00 грн ) = 19720,99 грн.

Згідно з довідкою форми 122 від червня 1997 №312 позивач працювала в зоні відчуження з 15 квітня 1987 по 26 червня 1997.

В матеріалах пенсійної справи наявна довідка від серпня 2013 №212-3860 про заробітну плату за період роботи позивача в зоні відчуження (ДСП Чорнобильський спецкомбінат) з квітня 1987 по грудень 1990.

При обчисленні розміру пенсії із врахуванням заробітної плати за 12 місяців підряд 1988 - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати становить 2,53063.

При обчисленні розміру пенсії із врахуванням заробітної плати за 12 місяців підряд 1989 - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати становить 2,60589.

При обчисленні розміру пенсії із врахуванням заробітної плати за 12 місяців підряд 1990 - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати становить 1,99618.

Оскільки період роботи позивача в зоні відчуження становить 3 роки 8 місяців 16 днів (період роботи з 15.04.1987 по 31.12.1990), відсутні підстави для обчислення розміру пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування, фактичних збитків із врахуванням заробітної плати згідно з довідкою від 13.03.2019 №212-721, виданою ДСП «ДСП Чорнобильський спецкомбінат».

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Частиною 2статті 19 Конституції Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно достатті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначаєЗакон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ(далі - Закон № 796-XII).

Згідно зстаттею 1 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон № 1788-XII) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 15 Закону №1788-XIIумови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаютьсяЗаконом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 1 Закону№ 796-XIIвизначено, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Згідно з частиною другоюстатті 2 Закону № 796-XIIдержавна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується серед іншого на принципах: - пріоритету життя та здоров`я людей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, повної відповідальності держави за створення безпечних і нешкідливих умов праці; - соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно достатті 49 Закону №796-XIIпенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Правовідносини з приводу державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, врегульованістаттею 54 Закону №796-XII, яка визначає, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності 6000 гривень; для II групи інвалідності 4800 гривень; для III групи інвалідності 3700 гривень; для дітей з інвалідністю 3700 гривень.

Розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У той же час, порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з правовими нормамистатті 57 Закону №796-XIIвизначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Для обчислення пенсії по інвалідності відповідно достатті 54 цього Законуособам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначенихстаттею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленоїзакономна 1 січня відповідного року (частина 4 статті 57Закону №796-XII).

Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно достатті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 4 статті 57Закону №796-XII).

Так, механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей54,57і59 Закону №796-XII, а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення визначені Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210(далі - Порядок №1210).

Згідно з пунктом 1 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Під час розгляду справи суд встановив, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуваючи при цьому на територіях, які належать до зони відчуження, в період з квітня 1986 року по грудень 1990 року.

Пунктом 3 Порядку №1210 визначено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв`язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

При цьому, в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців (пункт 8 Порядку №1210).

Відповідно до пункту 9 Порядку №1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою: П = Зс х Кзс х (КВ/100 %), де: П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Згідно з пунктом 10 Порядку №1210 призначення пенсії із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»або за вибором особи призначення пенсії провадиться відповідно доЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірах, визначених частиною третьоюстатті 54 цього Закону.

Таким чином, правові норми статті54,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та Порядку №1210 визначають право для особи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, якій призначена пенсія по інвалідності, що настала у зв`язку із каліцтвом чи захворюванням внаслідок Чорнобильської катастрофи, та яка працювала у зоні відчуження, на визначення розміру її пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної такою особою за роботу в зоні відчуження.

За позицією позивача остання вважає, що має право на обчислення пенсії, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках та надала пенсійному органу довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, видану державним підприємством "Чорнобильський спецкомбінат" №17/34-19 від 13.03.2019 року.

Указана довідка про заробітну плату видана за період з 16.11.1987 по 01.12.1987.

Надаючи оцінку аргументам позивача, суд зауважує, що обчислення пенсії на підставі цієї довідки суперечитиме підпункту 4 пункту 3 Порядку №1210, оскільки вказаний підпункт застосовується лише при обчисленні пенсії тих осіб, які пропрацювали в зоні відчуження менше календарного місяця.

Натомість, як видно з матеріалів пенсійної справи позивача, остання пропрацювала в зоні відчуження з 15 квітня 1987 по 26 червня 1997, тобто включаючи період до грудня 1990 року.

Згідно з частиною першоюстатті 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першоюстатті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першоюстатті 77 КАС Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина другастатті 77 КАС України).

Позивачем під час розгляду справи не було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог. Отже, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, в цьому випадку діяв відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України.

Враховуючи викладене в сукупності, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Підстав для розподілу судових витрат відповідно достатті 139 КАС Українинемає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський