Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.10.2025м. ДніпроСправа № 904/3342/25за позовом Дніпровської міської ради, м. Дніпро
до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, м. Дніпро
про визнання протиправними дій та скасування державної реєстрації земельної ділянки
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Янкіна Г.Д.
Представники:
Від позивача: Пренко А.В., самопредставництво
Від відповідача: Холоділін А.М., самопредставництво (в режимі відеоконференції)
С У Т Ь С П О Р У :
Дніпровська міська рада звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, в якому з урахуванням заяви про зміну предмета позову (вх. №38937/15 від 08.09.2025, а.с.93-95), просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в особі відділу у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо внесення 04.03.2019 відомостей про земельну ділянку, що розташована за адресою: місто Дніпро, вулиця Архітектора Олега Петрова, 20-Б, до Державного земельного кадастру та присвоєння їй кадастрового номеру 1210100000:03:280:0083;
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, проведену відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області 04.03.2019, що розташована за адресою: місто Дніпро, вулиця Архітектора Олега Петрова, 20-Б, кадастровий номер 1210100000:03:280:0083 у Державному земельному кадастрі з виключенням відомостей щодо кадастрового номеру 1210100000:03:280:0083 з Державного земельного кадастру з одночасним припиненням усіх речових прав зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав).
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, вважає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту свого права, оскільки сам факт державної реєстрації земельної ділянки засвідчує лише її формування в натурі (на місцевості) та не породжує жодних прав чи обов`язків майнового характеру. Окрім того, скасування державної реєстрації земельної ділянки є похідним рішенням після визнання недійсним чи скасування майнових прав на об`єкт нерухомості.
У відповіді на відзив позивач повністю підтримує заявлені вимоги.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.06.2025 справу №904/3342/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 19.08.2025.
Ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження по справі №904/3342/25 на тридцять днів, відкладено підготовче засідання на 22.09.2025.
Ухвалою суду від 22.09.2025 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті у судове засідання на 20.10.2025.
Від Дніпровської міської ради 02.10.2025 надійшли пояснення щодо способу захисту та належного відповідача у справі.
Судом досліджені наявні в матеріалах справи докази.
У судовому засіданні 20.10.2025 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та відповідача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Дніпровська міська рада, реалізуючи надані їй повноваження у сфері забезпечення ефективного використання земель комунальної власності та контролю за збереженням таких земель, встановила, що в електронній базі канцелярії Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради містяться відомості щодо звернення 26.06.2019 громадянина ОСОБА_1 до міського голови із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу йому у власність (спільну сумісну власність) земельну ділянку площею 0,0488га, кадастровий номер 1210100000:03:280:0083 по АДРЕСА_1 (вх. 13/4122 від 03.07.2019), а.с.17-18.
Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради, розглянув заяву ОСОБА_1 від 26.06.2019, та залишив її без опрацювання (а.с.19). Департамент повідомив заявнику, що згідно з наданими ОСОБА_1 документами на нерухоме майно, на земельній ділянці за вказаною адресою, розташовано житловий будинок, але при обстеженні земельної ділянки виявлено, що на запитуваній земельній ділянці розташовані гаражі. За таких обставин, у Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради відсутні правові підстави для підготовки відповідного проекту рішення міської ради стосовно земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 25.08.2025 № НВ-0001706742025 відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області здійснена державна реєстрація земельної ділянки, що розташована за адресою: місто Дніпро, вулиця Архітектора Олега Петрова, 20-Б, кадастровий номер 1210100000:03:280:0083; цільове призначення земель - землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с.96-101).
Державна реєстрація земельної ділянки, що розташована за адресою: місто Дніпро, вулиця Архітектора Олега Петрова, 20-Б, кадастровий номер 1210100000:03:280:0083, загальна площа земельної ділянки 0,0488га у Державному земельному кадастрі здійснена на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 29.01.2019.
Дніпровська міська рада вважає, що земельна ділянка була сформована та зареєстрована в Державному земельному кадастрі без належних на це правових підстав, у користуванні фізичних чи юридичних осіб не перебуває, при її формуванні не було дотримано процедури погодження та прийняття рішень органом місцевого самоврядування (рішення про надання дозволу на розробку проекту технічної документації будь-яким особам не приймалось), який є розпорядником земель комунальної власності та відомості, внесені до Державного земельного кадастру, не відповідають фактичному цільовому призначенню землі (на земельній ділянці розташовано гаражі замість житлового будинку).
У зв`язку із наведеним, позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо внесення 04.03.2019 відомостей про земельну ділянку, що розташована за адресою: місто Дніпро, вулиця Архітектора Олега Петрова, 20-Б, до Державного земельного кадастру та присвоєння їй кадастрового номеру 1210100000:03:280:0083 та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, проведену 04.03.2019 у Державному земельному кадастрі з виключенням відомостей щодо кадастрового номеру 1210100000:03:280:0083 з Державного земельного кадастру з одночасним припиненням усіх речових прав зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав).
Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області не погоджується з вимогами позивача, що і є причиною виникнення спору.
Предметом дослідження у справі є обставини реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру, наявність/відсутність підстав для для скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (ч.8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно з п.п. "а", "в" ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Суб`єктами права власності на землю є зокрема: територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності (п.п. "б", "в" частини першої статті 80 Земельного кодексу України).
У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності (частина перша статті 84 Земельного кодексу України).
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України).
Згідно вимог частини першої статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема: землі житлової та громадської забудови (п.б ч.1 ст.19 Земельного кодексу України).
Частиною 3 ст.19 Земельного кодексу України передбачено, що земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Відповідно до абзаців першого, другого частини п`ятої статті 20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок (віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок) здійснюється щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада Міністрів АРК, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування - за рішенням відповідного органу (ст. 20 ЩК України).
Відповідно до статті 55 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника земельної ділянки, землекористувача.
Земельна ділянка, що розташована за адресою: місто Дніпро, вулиця Архітектора Олега Петрова, 20-Б, кадастровий номер 1210100000:03:280:0083 віднесена до земель комунальної власності, у користуванні фізичних або юридичних осіб не перебуває; міська рада жодних рішень щодо надання дозволу на розробку проекту технічної документації будь-яким особам не приймала.
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 05.06.2025 № 430179753 вбачається, що за ОСОБА_2 зареєстровано право власності на житловий будинок, загальною площею 183,4 кв.м, у тому числі житлова площа 102,3 кв.м., опис: А-1 житловий будинок, Б-гараж, № 1-2,1 - споруди, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1733659812101, номер відомостей про право власності 29687453. Підставою виникнення права власності значиться технічний паспорт за номером 0755/18 від 12.12.2018, виданий ФОП Гавришевським Ю.О. (а.с.20-21)
В подальшому, 06.06.2019 приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Сусловим Максимом Євгенійовичем зареєстроване право власності за ОСОБА_1 на вказаний житловий будинок на підставі договору іпотеки №455 від 14.03.2019 укладеним між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 13.03.2023 у справі № 201/5139/22 задоволено позовні вимоги Дніпровської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , треті особи: Департамент адміністративних послуг та довільних процедур Дніпровської міської ради, Приватний нотаріус Дніпровського нотаріального округу Дніпропетровської області Суслов Максим Євгенійович, Державний реєстратор Вусик Максим Олександрович, Комунальне підприємство "Дніпровське міське бюро технічної інвентаризації" Дніпровської міської ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, зобов`язання вчинити певні дії, припинення права власності та скасування державної реєстрації права власності (а.с.23-27).
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська ухвалив:
- усунути перешкоди Дніпровській міській раді у користуванні земельною ділянкою, зобов`язавши ОСОБА_2 повернути земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , привівши її у придатний для використання стан шляхом знесення будівель, а саме: житлового будинку, загальною площею 183,4 кв.м., де житлова площа 102,3 кв.м., опис: А-1 житловий будинок, Б- гараж, № 1-2, 1 - споруди;
- припинити право власності та скасувати державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на об`єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1733659812101) із закриттям розділу за:
- ОСОБА_2 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1733659812101, номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 29687453;
- ОСОБА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1733659812101, номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 31927442;
- стягнути з відповідачів судовий збір.
16 жовтня 2023 року, на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 13.03.2023 у справі № 201/5139/22, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно внесено запис про припинення речового права ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
За таких обставин, враховуючи відсутність у фізичної особи права власності на нерухоме майно, за зверненням якої відповідачем зареєстровано земельну ділянку, у останньої не було підстав для розробки технічної документації на земельну ділянку.
Дніпровська міська рада вважає, що державна реєстрація у Державному земельному кадастрі спірної земельної ділянки комунальної власності відбулася з порушенням чинного законодавства.
За приписами чч. 1,2 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Відповідно до статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Відповідно до частини другої статті 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (п.1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом (ч.7 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Згідно зі статтею 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (чч.1,2 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Відповідно до ч.9 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, зокрема, особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи (ч.3 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру:
- на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні;
- на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками;
- на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель;
- на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Повноваження державного кадастрового реєстратора, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, полягають, зокрема в тому, що упродовж чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви він перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації. Однак відповідач, як кадастровий реєстратор відповідність поданих документів вимогам законодавства не перевірив та зареєстрував таку земельну ділянку в Державному земельному кадастрі без належних на це правових підстав, без погодження та прийняття рішень органом місцевого самоврядування, у тому числі щодо фактичного цільового призначення земельної ділянки, що сприяло розміщенню на неї об`єктів самочинного будівництва та завдання збитків власникові.
Матеріали справи не містять рішення власника земельної ділянки про надання будь-яким особам дозволу на розробку землевпорядної документації на земельну ділянку площею 0,0488га, що розташована за адресою: м. Дніпро, вул. Архітектора Олега Петрова. За відсутності волевиявлення позивача, органу місцевого самоврядування, за заявою фізичної особи Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області було сформовано та зареєстровано земельну ділянку, на якій розміщено об`єкти самочинного будівництва.
Ці порушення є підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та анулювання присвоєного кадастрового номеру.
Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки (ч.2 ст. 25 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Кадастровий номер скасовується, а Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки (ч.6 ст.16, ч.4 ст. 25 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
За змістом частини 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Згідно з підпунктом 3 абзацу 1 пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 №509 застосовується з 01.10.2017, державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законом порядку.
Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
З огляду на викладене, наявні підстави для задоволення вимоги позивача про скасування державної реєстрації земельної ділянки, проведена відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області 04.03.2019, що розташована за адресою: місто Дніпро, вулиця Архітектора Олега Петрова, 20-Б, кадастровий номер 1210100000:03:280:0083 у Державному земельному кадастрі з виключенням відомостей щодо кадастрового номеру 1210100000:03:280:0083 з Державного земельного кадастру з одночасним припиненням усіх речових прав зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав).
Вимогу Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в особі відділу у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо внесення 04.03.2019 відомостей про земельну ділянку, що розташована за адресою: місто Дніпро, вулиця Архітектора Олега Петрова, 20-Б, до Державного земельного кадастру та присвоєння їй кадастрового номеру 1210100000:03:280:0083, суд залишає без задоволення з наступних підстав.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ст.15 ЦК України).
У ч.1 ст.16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення.
Згідно зі ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб`єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
Під захистом легітимного інтересу розуміється відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.
Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі №338/180/17, від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16, від 30 січня 2019 року у справі №569/17272/15-ц, від 2 липня 2019 року у справі № 48/340, від 19 травня 2020 року у справі №916/1608/18)
Застосування будь-якого способу захисту цивільного права та інтересу має бути об`єктивно виправданим та обґрунтованим. Це означає, що: застосування судом способу захисту, обраного позивачем, повинно реально відновлювати його наявне суб`єктивне право, яке порушене, оспорюється або не визнається; обраний спосіб захисту повинен відповідати характеру правопорушення; застосування обраного способу захисту має відповідати цілям судочинства; застосування обраного способу захисту не повинно суперечити принципу верховенства права.
Задоволення вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, не призведе до відновлення порушеного права позивача, яке полягає в державній реєстрації у Державному земельному кадастрі спірної земельної ділянки комунальної власності. Належним способом порушеного права є скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі з виключенням відомостей щодо кадастрового номеру з одночасним припиненням усіх речових прав зареєстрованих щодо такої земельної ділянки.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, вважає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту свого права, оскільки сам факт державної реєстрації земельної ділянки засвідчує лише її формування в натурі (на місцевості) та не породжує жодних прав чи обов`язків майнового характеру. Окрім того, скасування державної реєстрації земельної ділянки є похідним рішенням після визнання недійсним чи скасування майнових прав на об`єкт нерухомості.
У даній справі спірні правовідносини склались з приводу протиправного внесення відомостей про земельну ділянку до баз даних Державного земельного кадастру. При цьому вимога про скасування реєстрації земельної ділянки фактично має на меті припинення існування такої ділянки у наявному розмірі та з наявним цільовим призначенням, як об`єкту цивільного права, що відповідно, впливає на наявні права особи, за якою зареєстроване таке право, яким в даному випадку є позивач, а не будь-яка інша особа з якою міг би виникнути спір щодо речового права на нате нерухоме майно.
Саме такий інтерес позивача реалізується за допомогою вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки у базі даних Державного земельного кадастру. Інший власник земельної ділянки, окрім позивача, який би мав інтерес до такої земельної ділянки і міг бути залучений у якості відповідача, відсутній.
Таким чином, належний інтерес у скасуванні такої реєстрації має саме єдиний власник земельної ділянки, а не особа, яка оплачувала виготовлення проекту землеустрою або здійснювала виготовлення проект землеустрою. Стосовно ГУ Держгеокадастру, то саме цей представник держави у спірних правовідносинах щодо скасування реєстрації у Державному земельному кадастрі є належним відповідачем. Аналогічний за своїм змістом правовий висновок міститься й у Постанові КЦС ВС від 25 вересня 2024 року у справа № 686/14903/22.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до вимог статті 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Дніпровської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування державної реєстрації земельної ділянки задовольнити частково.
Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, яка проведена відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області 04.03.2019, що розташована за адресою: місто Дніпро, вулиця Архітектора Олега Петрова, 20-Б, кадастровий номер 1210100000:03:280:0083 у Державному земельному кадастрі з виключенням відомостей щодо кадастрового номеру 1210100000:03:280:0083 з Державного земельного кадастру з одночасним припиненням усіх речових прав зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав).
У решті позовних вимог - відмовити.
Судові витрати віднести на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20.10.2025
Суддя Н.М. Євстигнеєва