Справа № 2-а-11964-2010
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2010 р. Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Гусинського М.О.,
при секретарі Моїсеєвої О.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Словянську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Словянському районі, про поновлення пропущеного строку, визнання дій УПФУ в Словянському районі Донецької області протиправними, зобовязати УПФУ в Словянському районі Донецької області нарахувати на її користь і виплатити щомісячну державну допомогу як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.08.2010 р., з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року з подальшим щомісячним нарахуванням та виплато надбавки до пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
13.12.2010 року у Словянський міськрайонний суд Донецької області звернулась ОСОБА_1 з зазначеним позовом до УПФУ у Словянському районі Донецької області, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона відповідно до Закону України № 2195-1У від 18.11.2004 року «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни. Ст. 71 Закону України № 489-У від 19.12.2006 року «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена на 2007 рік. Однак рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року визнано таким, що не відповідає Конституції України і є неконституційним положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» п. 12 ст. 71, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дійте війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.08.2008 року № 10-рп\2008 р. було визнано неконституційними положення п.п.2 п. 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», отже з 22.05.2008 р. відновлена дія ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” в редакції 01.01.2008 р., відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачуються замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Будь-які обмеження щодо виплати у 2009 році соціальної допомоги, передбаченої ст.. 3 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ЗУ «Про Державний бюджет на 2009 рік» чи іншими Законами України не передбачались.
Таким чином, зважаючи на вищевикладене, невиплата їй соціальної допомоги, передбаченої ст. 3 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” є протиправною і такою, що суперечить Конституції України та Законам України.
Просила поновити пропущений строк для звернення до суду, визнати дії УПФУ в Словянському районі Донецької області протиправними та зобовязати відповідача нарахувати на її користь та виплатити щомісячну державну допомогу як дитині війни з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.08.2010 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.01.2010 року з подальшим щомісячним нарахуванням та виплато надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, стягнути з відповідача понесені ним судові витрати про надання правової допомоги у розмірі 70,00 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн..
Позивач ОСОБА_1 до суду не зявилась, надала заяву, в якій на задоволені позовних вимог наполягала та просила справу розглянути за її відсутністю.
Представник відповідача УПФУ в Словянському районі Донецької області до суду не зявився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, заяв про відкладення розгляду справи або без участі їх представника до суду не надав.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в Словянському районі Донецької області підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:
Як встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 та згідно до статті 1 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” є дитиною війни, так, як їй на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Виходячи з того, що позивач ОСОБА_1 є дитиною війни в розумінні Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни”, суд вважає, що на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України ,,Про соціальний захист дітей війни”, в тому числі й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закону.
Статтею 71 Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2007 рік” дія статті 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2007 рік”, якими була зупинена дія статті 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни”, визнані такими, що не відповідають Конституції.
Тобто положення статті 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком набрало чинності з 9 липня 2007 року (день ухвалення рішення Конституційним Судом України). Таким чином, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за який заявлено позовні вимоги підлягають задоволенню.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни зо Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема ст. 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп\2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, вимоги позивача щодо зобовязання УПФУ в м. Слов'янську Донецької області здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитині війни» з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, щомісяця, підлягають задоволенню.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році та у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону «Про соціальний захист дітей війни»
Таким чином, вимоги позивача щодо зобовязання УПФУ в м. Слов'янську Донецької області здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитині війни» з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, з 01.02010 року розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, щомісяця, підлягають задоволенню
Конституційний Суд України дійшов висновку, що Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з обєктивних причин це створює протиріччя у законодавстві і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини та громадянина.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Стосовно строку звернення до суду з адміністративним позовом суд зазначає, що він не є пропущеним з урахуванням того, що виплата підвищення до пенсії є однією зі складових пенсії в цілому, а відповідно до ст. 87 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення” від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Стосовно зобовязання УПФУ в Словянському районі Донецької області призначити та виплачувати в подальшому підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 01.10.2010 року, суд приходить до переконання, що в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, так як судом не можуть розглядатись позовні вимоги на майбутнє.
Стосовно відшкодування позивачеві понесених нею витрат з надання правової допомоги, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині, так, як правова допомога позивачеві в судовому засіданні адвокатом або іншим фахівцем в галузі права не надавалась; зазначена позовна вимога сформульована позивачем не конкретно.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності часткового задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11,12,76,79,158,159-161,163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Словянському районі , про поновлення пропущеного строку, визнання дій УПФУ в Словянському районі Донецької області протиправними, зобовязати УПФУ в Словянському районі Донецької області нарахувати на її користь і виплатити щомісячну державну допомогу як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.08.2010 р., з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року з подальшим щомісячним нарахуванням та виплато надбавки до пенсії задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом до Управління пенсійного Фонду України в Словянському районі Донецької області про визнання дій УПФУ в Словянському районі Донецької області протиправними, зобовязати УПФУ в Словянському районі Донецької області нарахувати на її користь і виплатити щомісячну державну допомогу як дитині війни.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Словянському районі Донецької області щодо відмови у здійсненні нарахування та виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії у відповідності зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 30.11.2010 року неправомірними.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Словянському районі здійснити ОСОБА_1 з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по 30 листопада 2010 року здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням фактично виплачених сум підвищення.
Повернути ОСОБА_1 з Місцевого бюджету м. Словянська витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп., які сплачені нею 25.11.2010 року на р/р 31417537700075 у ГУДКУ в Донецької області, МФО 834016, код 22090100, ЗКПО 34686605.
Звільнити Управління Пенсійного Фонду України в Словянському районі Донецької області від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Словянський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя Словянського міськрайонного суду М.О.Гусинський