Справа №2-а-676/10/0106
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.11.2010 р. Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Лантратовой А.І.
при секретарі Кобзарьовій О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Євпаторії адміністративний позов прокурора м. Євпаторії в інтересах держави в особі виконавчого комітету Євпаторійської міської ради до громадської організації «Євпаторійська ліга захисту культури» про примусовий розпуск громадської організації
В С Т А Н О В И В:
Прокурор м. Євпаторії Вавренюк К.О. в інтересах держави в особі виконавчого комітету Євпаторійської міської ради звернувся до суду з позовом до громадської організації «Євпаторійська ліга захисту культури» про примусовий розпуск громадської організації.
Позовні вимоги мотивовані тим, що громадська організація «Євпаторійська ліга захисту культури», ідентифікаційний номер платника податків 26537944, зареєстрована рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим від 28.05.2008 р. №298/1 за адресою м. Євпаторія, вул. Тімірязєва,5, та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Відповідачем з 19.04.2006 року (декларація з податку на прибуток підприємства за 1 еквартал 2006 р.) не надавав в органи державної податкової служби податкові декларації, документи бухгалтерської звітності. Вважає, що відповідач своїми діями порушує вимоги по сплаті податків і наданню бухгалтерських звітів, податкових декларацій та інших документів, які на нього покладені законом, що унеможливлює належне виконання органами Державної податкової служби своїх функцій з контролю за виконанням вимог податкового законодавства. Актом від 29.01.2010р., виявлено при виході по юридичній адресі громадської організації «Євпаторійська ліга захисту культури» встановлена її відсутність за адресою, зазначеною в статутних документах. Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 16.02.10р. №119 Громадській організації «Євпаторійська ліга захисту культури» винесено попередження за порушення діючого законодавства у частині не попередження до реєструючого органу про змінах в уставних документах. Попередження було опубліковане в засобах масової інформації газеті «Євпаторійська здравниця» від 27 лютого 2010 р. Після винесення попередження відповідач не надає реєструючому органу дані щодо змін у статутних документах, та не подаючи бухгалтерську, податкову та іншу звітність до податкової інспекції. Просить розпустити Громадську організацію «Євпаторійська ліга захисту культури», ідентифікаційний номер платника податків 26537944, зареєстровану за адресою м. Євпаторія, вул. Тімірязєва,5.
В судове засідання сторони не зявились, про слухання справи повідомлені належним чином. Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю і визнання предявлених позовних вимог.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін, без фіксування технічними засобами відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України, частково задовольнивши позовні вимоги.
З матеріалів судом встановлено, що громадська організація «Євпаторійська ліга захисту культури», ідентифікаційний номер платника податків 26537944, зареєстрована рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим №298 від 28.05.2004р. за адресою м. Євпаторія, вул. Тімірязєва,5, та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців згідно довідки №05=3=06-01/1077 від 02.07.2004 року.(а.с.12)
Відповідно довідці ДПІ м. Євпаторії АР Крим від 30.04.2010 р. № 4721/10/15-1 та декларації з податку на прибуток підприємства від 19.04.2006 р., остання податкова звітність з податку на прибуток громадською організацією «Євпаторійська ліга захисту культури» була надано до ДПІ м. Євпаторії з перший квартал 2006 р. (а.с.4,9).
Відповідно до частини 2 та 3 статті 1 Закону України «Про обєднання громадян», об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) визнається політична партія або громадська організація.
Громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Суть позову полягає у вимогах про припинення відповідача-юридичної особи у зв'язку із неподанням податкової звітності на підставі статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та вимог Закону України «Про об'єднання громадян», що встановлює норми та правила створення і припинення обєднань, здійснення ними діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
У той же час ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» встановлено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій
Згідно ч.4 ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян» реєстрація як один із способів легалізації (офіційного визнання) об'єднань громадян здійснюється Міністерством юстиції України, місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно п.п.7 п. б ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчим органам сільських селищних, міських рад були надані повноваження щодо реєстрації у встановленому порядку місцевих об'єднань громадян.
Закон України «Про об'єднання громадян» є спеціальним законом, який регулює порядок створення діяльності, припинення діяльності об'єднань громадян, їх права та обов'язки, відповідальність за порушення встановлених для цих об'єднань норм та правил.
Згідно з ст. 19 Закону України «Про об'єднання громадян» припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про об'єднання громадян» об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Статтею 26 зазначеного закону передбачений порядок здійснення фінансового контролю.Так, об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Згідно із ст. 27 Закону України «Про об'єднання громадян», посадові особи легалізуючих органів об'єднань громадян та громадяни за порушення законодавства про об'єднання громадян несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність. Об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Відповідно до акту від від 29.01.2010 р., робочою групою при виході за юридичною адресою відповідача встановлена його відсутність за адресою, зазначеною у статутних документах (а.с. 10).
Статтею 28 вищевказаного закону визначено вичерпний перелік стягнень, які можуть бути застосовані до об'єднання громадян за порушення законодавства, а саме: попередження; штраф; тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності; тимчасова заборона (зупинення) діяльності; примусовий розпуск (ліквідація).
Статтею 32 Закону України «Про об'єднання громадян» визначено порядок примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян, вичерпний перелік випадків, коли до об'єднання громадян застосовується даний вид стягнення, а також органи, яким надано право ініціювати примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.
Так, згідно із ст. 32 вищевказаного Закону, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таким чином суд зазначає, що спеціальним Законом передбачено припинення діяльності об'єднання громадян шляхом його примусового розпуску (ліквідації) як спеціальна санкція за порушення норм Закону України «Про об'єднання громадян», яка, до того ж, має застосовуватися судом за поданням чітко визначеного кола осіб - легалізуючого органу або прокурора.
Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 16.02.10 р. №119 Громадській організації «Євпаторійська ліга захисту культури» винесено попередження за порушення діючого законодавства у частині не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах, а саме, про зміну юридичної адреси яке було опубліковане у засобах масової інформації - «Євпаторійська здравниця» 27.02.2010 р. (а.с. 10,8).
Після винесення вищезазначеного попередження, відповідач продовжував не попереджав реєстраційний орган про зміну у статутних документах та не подавав фінансову звітність до податкових органів.
Таким чином, оскільки позивачем по справі є виконавчий комітет Євпаторійської міської ради АР Крим орган, рішенням якого було зареєстровано відповідача, а також те, що відповідач більше року не подає до податкових органів документи фінансової звітності та продовження здійснення відповідачем протиправної діяльності, шляхом не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах, а саме, про зміну юридичної адреси, суд вважає наявними правові підстави для задоволення позову та примусовому розпуску громадської організації «Євпаторійська ліга захисту культури».
На підставі ст. ст. 28, 29, 32 Закону України «Про обєднання громадян», керуючись ст. ст. 7 12, 71, 158 - 161, ч. 1 ст. 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора міста Євпаторії в інтересах держави в особі виконавчого комітету Євпаторійської міської ради задовольнити.
Громадську організацію «Євпаторійська ліга захисту культури» ідентифікаційний номер платника податків 26537944 зареєстровану рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим №298/1 від 28.05.2004 р. за адресою м. Євпаторія, вул. Тімірязєва,5 розпустити.
Копію постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Севастопольського Апеляційного адміністративного суду АР Крим з подачею скарги через Євпаторійський міський суд.
Суддя: Лантратова А.І.