ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"25" грудня 2007 р.
Справа № 3/263-4785
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Турецького І.М.
при секретарі судового засідання Панчук М.В.
Розглянув справу
за позовом Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго», м. Тернопіль вул. Київська , 3а ( код ЄДРПОУ 03353590)
до Шумської міської ради , м. Шумськ вул. Українська, 59 Тернопільської області , (код ЄДРПОУ 04396259)
за участю представників сторін:
від позивача:
Начальник юридичного відділу Лазаренко В.О., доручення № 1532/01 від 29.11.07 р. ,
Начальник планово-економічного відділу Нефьодов О.Є., доручення № 1605/01 від 13.12.07 р.
від відповідача:
Начальник юридичного відділу Семиволоса С.С., довіреність № 262 від 20.04.07
Прокурор –Савка М.В. посвідчення №16
Суть справи: До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго», м. Тернопіль вул. Київська , 3а до Шумської міської ради, м. Шумськ вул. Українська, 59 Тернопільської області , в якій позивач просить стягнути з відповідача кошти в сумі 165 486, 42 грн. на відшкодування шкоди завданою бездіяльністю Шумською міською радою.
Відповідач своїм конституційним правом на захист скористався. Явку в судове засідання свого представника забезпечив. Надав суду відзив на позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що ніякої шкоди позивачу не спричиняв, а тому не може нести відповідальність.
В судовому засіданні , відповідно до ст.. 60-2 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор вступив у справу в порядку представництва інтересів держави на стороні відповідача –Шумської міської ради .
Прокурор своїм конституційним правом на захист скористався, в судовому засіданні проти позову заперечує.
В порядку ст.ст. 49, 50, 51, 53, 56, 58, 59, 65, 126, 127, 130 Кодексу адміністративного судочинства України в розпочатому судовому засіданні роз’яснено права представників сторін та особам, які беруть участь у справі.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу не здійснюється із-за відсутності відповідного клопотання сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, та вислухавши доводи та заперечення представників сторін, суд встановив наступне:
Тернопільське обласне комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» створене для забезпечення тепловою енергією населення та підприємств Тернопільської області.
На підставі розпорядження Державної районної адміністрації №465 розпочався опалювальний сезон 2006-2007 рр. в м. Шумськ з 20 жовтня 2006р.
Тернопільське обласне комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго»у відповідності до «Порядку формування тарифів на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води» , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року №955 та згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2006 року №605 „Деякі питання діяльності акціонерної компанії „Нафтогаз України” та в зв’язку з істотним підвищенням паливної складової витрат розробило проект тарифів на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.
У відповідності вищевказаного законодавства України Тернопільське обласне комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» проект тарифів на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води направило за вих. №647/05 від 26.06.2006 року до Тернопільської обласної ради для затвердження і прийняття відповідного рішення.
А також, для проведення експертного висновку Тернопільське обласне комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» проект тарифів на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води направило в Головне управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації.
Експертним висновком №05/8-675 від 27.09.2006 року Головного управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації проект тарифів на виробництво , транспортування, постачання теплової енергії та послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води визнаний економічно обґрунтований .
Робоча група під головуванням заступника голови Тернопільської обласної ради Білика М.С. щодо узгодження нових тарифів на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води вирішила рекомендувати виконавчим комітетам міським та селищним радам погодити вищевказані тарифи з початку опалювального сезону 2006- 2007 років.
07 грудня 2006 року Виконавчий комітет Шумської міської ради прийняв рішення №337 «Про погодження тарифів на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення обласного комунального підприємства «Тернопільтеплокомуненерго»», яким вирішив:
- Погодити тарифи на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго», згідно з додатком .
- рішення набуває чинності з 15 жовтня 2006 року,
- дане рішення довести до відома споживачів шляхом оприлюднення.
07.02.2007 року листом №178 прокурор Шумського району Тернопільської області направив Шумській міській раді протест на рішення Виконавчого комітету Шумської міської ради №337 «Про погодження тарифів на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення обласного комунального підприємства «Тернопільтеплокомуненерго» від 07 грудня 2006 року , в якому вимагає скасувати вищеназване рішення, посилаючись на те, що воно прийняте виконкомом Шумської міської Ради в порушення Закону України „ Про житлово –комунальні послуги” та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
16 лютого 2007 року Виконавчий комітет Шумської міської ради розглянувши протест прокурора Шумського району №178 від 07.02.2007 року вирішив відмінити рішення виконкому міської ради №337 від 07.12.2006 року .
У відповідності ст.19 Конституції України Органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням робочої групи Тернопільської обласної ради
щодо узгодження нових тарифів на послуги теплопостачання від 03 листопада 2006 року носить рекомендований характер і не являється обов’язковим до виконання.
30 листопада 2006 року Тернопільське обласне комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго»видало наказ №69-В „Про застосування тарифів на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води” , згідно якого зобов’язано:
- Абонентному відділу проводити нарахування плати за теплову енергію бюджетним установам з 01 листопада 2006 року застосовуючи нові тарифи на постачання теплової енергії .
- Юридичному відділу розробити ,абонентному відділу укласти додаткові угоди на постачання теплової енергії бюджетним установам з листопада , іншим споживачам з початку сезону 2006 року , використовуючи нові тарифи.
- Абонентному відділу розрахунки за надання послуг з централізованого опалення населенню , використовуючи новий тариф , направити балансоутримувачам та відповідним міським радам.
- Абонентному відділу , де підприємство є виконавцем послуг з теплопостачання для населення - нарахування здійснювати по попередньо діючих тарифах, а різницю в тарифах виставити для оплати міським та селищним радам.
Із представлених документальних доказів , Тернопільське обласне комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго»документально не довело суду , що різницю в тарифах зобов’язано здійснювати міським або селищним радам.
Відповідач - Шумська міська рада , як юридична особа , державна установа, яка фінансується із державного бюджету, і будь - яке стягнення збитків з державної установи повинно здійснюватися через державне казначейство України, у відповідності Положення про Державне казначейство України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1232.
Позивачем не направлено позовні вимоги до Державного казначейства України по невідомих для суду причинах.
У відповідності ст. 67 Закону України „Про місцеве самоврядуваня в Україні” витрати органів місцевого самоврядування ,що виникли в результаті рішень органів державної влади і попередньо не забезпечені відповідними фінансовими ресурсами ,компенсуються державою.
Боржник, який порушив зобов’язання ,має відшкодувати кредиторові завдані збитки .
Розмір збитків завданих порушенням зобов’язання , доказуються кредитором.(ст..623 ЦК України).
Оцінивши представлені документальні докази , враховуючи, що позивач документально не довело, що по вині Шумської міської ради Тернопільському обласному комунальному підприємству теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго»спричинено збитки в сумі 165 486 грн. 42 коп.
При таких обставинах, позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача коштів в сумі 165 486, 42 грн. на відшкодування шкоди завданою бездіяльністю Шумською міською радою, документально не обґрунтовані і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.69,70,71,76,77,79,80,86,122,133,138,158, 160,161,162,163,165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні” , «Порядком формування тарифів на виробництво , транспортування , постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року №955, Законом України „Про житлово –комунальні послуги”, Законом України „Про теплопостачання” , Положенням про Державне казначейство України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1232, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. В позові по даній справі відмовити.
2. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції ,а протягом 20 днів після подання заяви про подання апеляційної скарги.
3. Постанову направити сторонам по справі.
Суддя І.М. Турецький