Рішення № 131056026, 17.10.2025, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
17.10.2025
Номер справи
641/1841/23
Номер документу
131056026
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 641/1841/23

№ провадження 2/646/334/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2025 року м.Харків

Основ`янський районний суд міста Харкова

у складі: головуючого судді - Клімової С.В.,

при секретарі - Герко Є.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідачів ОСОБА_2 ,

- ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , Департаменту реєстрації Харківської міськоїради, третяособа:Департаментслужби у справах дітей Харківської міської ради провизнаннянезаконним та скасуваннярішення про зняттязреєстраціїмісця проживання,поновленняреєстраціїмісця проживання, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, який в ході розгляду справи уточнив до відповідачів ОСОБА_5 , Департаменту реєстрації Харківської міськоїради, третяособа:Департаментслужби у справах дітей Харківської міської ради провизнаннянезаконним та скасуваннярішення про зняттязреєстраціїмісця проживання,поновленняреєстраціїмісця проживання, мотивуючи свої вимоги тим, що позивач ОСОБА_4 та відповідачка ОСОБА_5 перебували в зареєстрованому шлюбі з 1996 року, який за рішенням Жовтневого районного суду від 29.01.2021 року було розірвано. Позивачу на праві приватної власності належала квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . В зазначеній квартирі позивач постійно проживає та зареєстрований з 20.01.1993 року також у вказаній квартирі зареєстрований з 06.02.2007 року ОСОБА_6 син сторін у справі вказана квартира є його постійним місцем проживання. Також в цій квартирі постійно проживала та була зареєстрована малолітня донька сторін ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідачка ОСОБА_5 весь цей час була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

12.06.2020 року між сторонами по справі було укладено договір дарування квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , посвідчений приватним нотаріусом ХМНО Лавіндою Н.О. реєстровий № 1465. Відомості про державну реєстрацію прав власності за відповідачкою ОСОБА_5 внесено до Державного реєстру прав власності.

Позивач ОСОБА_4 зазначає, що постійно проживав в зазначеній квартирі, зв?язку з нею ніколи не втрачав, в ній знаходяться його особисті речі, реєстрація права проживання в квартирі не скасована. Іншого житла яке б належало йому на праві власності не має. Також весь час в квартирі постійно проживає малолітня донька сторін ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

11.06.2020 року за заявою відповідачки ОСОБА_5 , відповідачем департаментом реєстрації ХМР здійснено реєстрацію місця проживання ОСОБА_7 , 2012 р.н., за адресою: АДРЕСА_2 , одночасно із зняттям з попереднього місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач ОСОБА_4 із заявами про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_7 до Департаменту реєстрації ХМР не звертався.

Позивач вказує, що як вбачається з довідки від 15.06.2021 року про зареєстрованих в приміщення осіб малолітня ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована з 11.06.2020 року разом з матір?ю відповідачкою ОСОБА_5 в кв. АДРЕСА_3 . Також в цій квартирі зареєстровані наступні особи: ОСОБА_8 , 1954 р.н., ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вказана квартира складається з одної кімнати будинку готельного типу загальною площею 17 кв. метри, житловою 15,1 квадратний метр та належить на праві власності ОСОБА_8 .. Позивач вказує, що реєстрація місця проживання та подальше заселення малолітньої ОСОБА_10 в цю квартиру суттєво погіршує її права на житло, навіть робить взагалі неможливим проживання дитини в цій квартирі. Всі ці дії відповідачка здійснила без згоди позивача як законного представника та батька дитини.

Позивач вказує, що рішення від 11.06.2020 року прийняте головним спеціалістом відділу проживання Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації ХМР про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_7 , 2012 року народження та про реєстрацію її місця проживання є незаконним, та підлягає скасуванню з подальшим поновленням реєстрації місця проживання малолітньої ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Крім того позивач зазначає, що в травні 2021 року відповідач ОСОБА_5 довела до відома позивача, що 15.06.2020 року між нею та ОСОБА_11 було укладено договір позики б/н за яким ОСОБА_5 отримала в позику грошові кошти в розмірі еквівалентному 20044 доларів США. Про існування цього договору позики позивачеві ніколи не було відомо. Як безпосередньо вбачається з тексту цього договору згоди на його укладання позивач ОСОБА_4 не надавав, також відсутні відомості, що кошти отримані ОСОБА_12 в розмірі 535 716,12 грн, що на день передачі відповідала еквівалентові 20044 доларів США, були отримані нею в борг в інтересах сім`ї.

Єдине нерухоме майно яке належало відповідачці на праві особистої власності та могло б слугувати об`єктом застави, на момент укладання договору позики була квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 право користування якою мала дочка сторін. Пунктом «б» ч.2 цього договору встановлено, що остаточний розрахунок щодо повернення суми позики має бути здійснено не пізніше 15.06.2021 року. Оскільки виконати боргові зобов`язання перед ОСОБА_11 відповідачка не змогла, повідомила позивача, що буде здійснено переоформлення спірної квартири на ім?я ОСОБА_11 відповідно до договору від 15.06.2020 року.

В подальшому, відповідачка ОСОБА_5 уклала договір позики від 18.06.2021 року за р. № 416 з ОСОБА_13 за яким прийняла у позику 35 000 доларів США. В забезпечення договору позики було укладено договір іпотеки від 18.06.2021 року, р.№ 457, посвідчений приватним нотаріусом ХМНО Вахрушевою О.О..

На теперішній час, відповідно договору іпотеки, ОСОБА_13 є іпотекодержателем квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Відомості про іпотеку внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, оформлення на своє ім?я права власності на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та зняття з реєстрації місця проживання в цій квартирі малолітньої дитини, надало відповідачці безперешкодну змогу укласти зазначені договори також без відома та згоди ОСОБА_4 ..

Позивач зазначає, що через неправомірні дії спеціалістів Департаменту реєстрації ХМР малолітня ОСОБА_7 фактично позбавлена житла право користування яким закріплено за нею законодавством та охороняється Державою Україна, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.

Представником відповідача Департаменту реєстрації Харківської міськоїради до суду надано відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що відповідач не погоджується з позовом, вважає її безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

На час виникнення спірних правовідносин відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, були врегульовані Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (в редакції, яка була чинна на час прийняття оскаржуваного рішення, далі Закон), Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (діяли на час прийняття оскаржуваного рішення, далі Правила). Так, відповідно до ст. 3 Закону органом, що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

На виконання вимог законодавства України Харківською міською радою було створено Департамент реєстрації, який є самостійним виконавчим органом міської ради, основними завданнями якого, відповідно до Положення про Департамент реєстрації Харківської міської ради, затвердженого рішенням 9 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 22.12.2021 № 217/21 є, зокрема, реєстрація та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб; формування та ведення Реєстру територіальної громади міста Харкова.

Згідно зістаттею 3Закону реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Статтею 6 Закону передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Відповідно довимог ст.6Закону дляреєстрації особаабо їїпредставник подаєоргану реєстрації(утому числічерез центрнадання адміністративнихпослуг): письмову заяву; документ,до якоговносяться відомостіпро місцепроживання.Якщо дитинане досягла16-річноговіку,подається свідоцтвопро народження; квитанцію просплату адміністративногозбору; документи,що підтверджуютьправо напроживання вжитлі,перебування абовзяття наоблік успеціалізованій соціальнійустанові,закладі соціальногообслуговування тасоціального захисту,проходження службиу військовійчастині,адреса якихзазначається підчас реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разіподання заявипредставником особидодатково подаються: документ,що посвідчуєособу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Відповідно до п. 18 Порядку для реєстрації місця проживання особа або її представник подає, зокрема:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.

11.06.2020 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради (через Центр надання адміністративних послуг м. Харкова) надійшла заява ОСОБА_5 про реєстрацію місця проживання (з одночасним зняттям з попереднього місця проживання) малолітньої дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 .

Разом із заявою було подано наступні документи: свідоцтво про народження ОСОБА_7 серії НОМЕР_1 , видане Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції 13.07.2012; документ, що посвідчує особу законного представника паспорт громадянина України ОСОБА_5 серії НОМЕР_2 , виданий Жовтневим РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 25.10.1999.

Пунктом 19 Правил встановлено, що працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.

Відповідно до п. 23 Правил працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, органів державної реєстрації актів цивільного стану або даних від органу соціального захисту населення:

приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи;

вносить відомості про реєстрацію місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування). Датою реєстрації місця проживання/перебування осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів;

формує і вносить дані про реєстрацію місця проживання особи до реєстру територіальної громади відповідно до Порядку;

формує інформацію про реєстрацію місця проживання/перебування особи для її передачі до Реєстру;

оформляє і видає довідку про реєстрацію місця проживання/перебування дітям до 16 років та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, за формами згідно з додатками 13 або 14 відповідно;

повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, довідку про реєстрацію місця проживання, що оформлена особі відповідно до абзацу шостого цього пункту, та інші документи, які подавалися.

При розгляді заяви ОСОБА_5 від 11.06.2020 про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини, на виконання зазначених повноважень, працівником органу реєстрації були перевірені документи, подані для реєстрації та встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьками ОСОБА_7 є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Відповідно до відомостей Реєстру територіальної громади міста Харкова за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровано місце проживання матері дитини ОСОБА_5 .

Згода на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини за адресою: АДРЕСА_2 другого із батьків ОСОБА_4 була надана у письмовій формі шляхом зазначення про це у заяві ОСОБА_5 , здійсненої та підписаної ОСОБА_4 у присутності посадової особи адміністратора Центру надання адміністративних послуг м. Харкова Бабак Надії Вікторівни, яка приймала заяву.

Розглянувши заяву ОСОБА_5 , керуючись ст. 7 Закону, п. 19, 23 Правил, 11.06.2020 працівником органу реєстрації було прийнято рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 з одночасним зняттям її з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Звертаємо увагу, що рішення про реєстрацію місця проживання/зняття з реєстрації місця проживання приймається працівником органу реєстрації шляхом зазначення про це у заяві про реєстрацію місця проживання, форма якої затверджена Правилами (додатки 7, 11 до Правил). Таким чином, окремого документа у вигляді рішення про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством, не було передбачено.

Враховуючи викладене, рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 з одночасним зняттям її з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 прийнято працівником Департаменту реєстрації Харківської міської ради відповідно до вимог чинного законодавства.

Твердження представника позивача про зняття з реєстрації місця проживання та реєстрацію місця проживання малолітньої ОСОБА_7 в порушення вимог ст. 6 Закону та п. 26 Правил та без особистої згоди позивача, є необґрунтованим та спростовується доказами копією заяви ОСОБА_5 від 11.06.2020 про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини, яка містить засвідчену власним підписом згоду іншого законного представника - ОСОБА_4 . Перекладання вини на Департамент реєстрації Харківської міської ради за те, що малолітня ОСОБА_7 фактично позбавлена житла внаслідок наче б то через неправомірні дії спеціалістів Департаменту реєстрації ХМР є безпідставним.

Відповідно до вимог ст. 29 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.

У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.

Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.

Згідно з ч. 1 ст. 161 Сімейного кодексу України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

На даний час відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні) врегульовані Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі Закон про надання публічних послуг), Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 (далі Порядок).

Відповідно до п. 35 Порядку подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 51 Порядку подання заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком до 14 років або особи, визнаної судом обмежено дієздатною або недієздатною, здійснюється одним із батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників.

Звертаємо увагу, що на даний час відповідно до відомостей Реєстру територіальної громади міста Харкова інформація про зареєстроване місце проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , відсутня.

Враховуючи норми ЦК України, Закону про надання публічних послуг, Порядку, що стосуються визначення місця проживання та реєстрації місця проживання малолітньої дитини, вимоги позивача щодо зобов`язання управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , за якою не зареєстровано місце проживання її батьків (або одного з них), є безпідставною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства України.

Вимоги, викладені у позовній заяві, є безпідставними та необґрунтованими. Доводи, викладені представником позивача у позовній заяві не відповідають фактичним обставинам та спростовуються наданими Департаментом реєстрації Харківської міської ради доказами.

Представником відповідача ОСОБА_5 до суду надано відзив на позовну заяву з якого вбачається, що з формулюванням викладених позовними вимогами у заяві вони не згодні, заперечують проти них, вважають необґрунтованими та такими, що ґрунтуються на припущеннях позивача на підставі наступного. Вважаємо за необхідне повідомити суду обставини, які передували зверненню з даною позовною заявою до суду.

Станом на 09.08.2023 відповідачу ОСОБА_5 відомо про існування ще двох судових справ за позовом ОСОБА_4 у яких ОСОБА_5 є відповідачем, окрім даної справи. Так, у провадженні Комінтернівського районного суду м. Харкова знаходиться справа №641/6277/21, провадження № 2/641/195/2023 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про усунення перешкод у користуванні житлом. У провадженні Полтавського апеляційного суду знаходиться справа №641/4266/21, провадження, за позовом ОСОБА_4 в інтересах малолітньої ОСОБА_7 до ОСОБА_5 , треті особи: Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Лавінда Наталія Олександрівна, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, ОСОБА_13 , про визнання договору дарування недійсним та поновлення права власності. У кожній справі позивач ОСОБА_4 посилається на те, що йому належала на праві власності квартира АДРЕСА_4 . 12.06.2020 між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було укладено договір дарування вказаної квартири. ОСОБА_4 посилається, що договір дарування від 12.06.2020 був укладений на уникнення відповідальності зі сплати заборгованості за комунальні послуги та для нього не повинно було нічого змінитися з приводу проживання у квартирі. Також позивач вказує, що він не був обізнаний про укладення договору іпотеки після договору дарування. Як вказано позивачем 13.08.2021 він не зміг потрапити до квартири. Так, з даного приводу ОСОБА_5 у відзиві на позовну заяву у справі №641/4266/21 було зазначено наступне. ОСОБА_4 не зазначає, що спірна квартира належала йому не повністю, ОСОБА_4 належало па праві власності відповідно до свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_3 , виданого Харківським міським центром приватизації державного житлового фонду від 17.07.1996 року № 10204 лише 1/3 частини зазначеної квартири, а 2/3 частини належали батьку позивача ОСОБА_14 . ОСОБА_14 постійно просив викупити його частину квартири, але ОСОБА_4 не звертав на це уваги В 2020 році представник ОСОБА_14 вийшов на зв`язок та повідомив, що ОСОБА_14 має намір продати свої 2/3 частини квартири, та оскільки ОСОБА_4 є власником 1/3 частини цієї квартири він в першу чергу пропонує її купити ОСОБА_4 . На той час коштів на викуп 2/3 частини не було, однак ОСОБА_5 та ОСОБА_4 розуміли, що якщо вони не куплять 2/3 частини квартири АДРЕСА_4 то вона все одно буде продана, оскільки ОСОБА_14 не проживає на території України і намір продати свою частку квартири висловлював дуже давно. ОСОБА_5 порадившись з ОСОБА_4 вирішили отримати позику, для того щоб придбати 2/3 частини спірної квартири. ОСОБА_4 не переймався проблемами сім`ї, весь тягар пошуку грошей був на ОСОБА_5 ОСОБА_5 звернулася до ОСОБА_11 з проханням надати кошти у позику для викупу 2/3 частини квартири. Після ознайомлення з умовами договору позики, ОСОБА_5 повідомила ОСОБА_11 , що необхідно порадитися з ОСОБА_4 оскільки квартири зареєстрована на нього. ОСОБА_5 повідомила ОСОБА_4 , що знайшла де взяти гроші та роз`яснила йому умови при яких можливо отримати позику, а саме, що при укладанні договору позики необхідно буде укласти для забезпечення договору договір іпотеки на квартиру. ОСОБА_4 сказав, що він не проти, але не хоче договір укладати на своє ім`я та запропонував щоб цей договір займу був укладений між ОСОБА_5 та ОСОБА_11 . При вирішенні цього питання ОСОБА_4 повідомив, що хоче подарити спірну квартиру ОСОБА_5 оскільки договір займу буде укладений між ОСОБА_5 та ОСОБА_11 і борг буде повертати ОСОБА_5 , а ОСОБА_4 буде допомагати коли в нього будуть гроші. 12.06.2020 ОСОБА_5 та ОСОБА_4 придбали 2/3 частини спірної квартири у батька ОСОБА_4 - ОСОБА_14 , гроші на придбання 2/3 частки зазначеної квартири ОСОБА_5 брала у борг у своїх знайомих, оскільки у ОСОБА_4 грошей не було. (Цей борг було повернуто ОСОБА_5 у присутності ОСОБА_4 після того, як ОСОБА_5 отримала гроші від ОСОБА_11 ) Після чого 12.06.2020 року ОСОБА_4 відповідно до договору дарування квартири дарить ОСОБА_5 зазначену квартиру. 15.06.2020 в присутності ОСОБА_4 був укладений договір позики між ОСОБА_5 та ОСОБА_11 (ці гроші були потрібні ОСОБА_5 , для того, щоб повернути гроші знайомим, які надавали їх у борг для купівлі 2/3 частини спірної квартири). Також 15.06.2020 між ОСОБА_5 та ОСОБА_11 був укладений договір іпотеки, відповідно до якого ОСОБА_5 передала спірну квартиру в іпотеку для забезпечення виконання умов договору позики. Гроші які були отримані ОСОБА_5 від ОСОБА_11 були взяті ОСОБА_5 для потреб сім`ї і ОСОБА_4 знав про це. Кошти ОСОБА_11 повертала ОСОБА_5 . На прохання ОСОБА_5 . ОСОБА_4 допомогти погасити заборгованість не реагував та взагалі казав, що оскільки подарував квартиру повинна сама віддавати борги. Між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 почалися конфлікти, оскільки ОСОБА_4 не допомагав матеріально утримувати дітей. З часом ОСОБА_4 почав зловживати спиртними напоями, влаштовувати сварки та сварки переросли в те, що ОСОБА_4 почав бити ОСОБА_5 у присутності малолітньої доньки. ОСОБА_5 навіть змушена була викликати поліцію, оскільки розуміла, що не може самостійно захистити себе та доньку від ОСОБА_4 . Після того як бійки повторювались, а поліція не могла нічим допомогти ОСОБА_5 , вона вирішила розірвати шлюб. Також вона неодноразово просила ОСОБА_4 перестати вживати спиртні напої та вчиняти сварки із бійками, намагалась пояснити, що все це бачать діти, які просто його бояться, однак він не реагував на її прохання. Питання щодо зняття з місця реєстрації проживання спільної дитини позивача та відповідача ОСОБА_7 піднімалося під час розгляду справи №641/4266/21, провадження, за позовом ОСОБА_4 в інтересах малолітньої ОСОБА_7 до ОСОБА_5 , треті особи: Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Лавінда Наталія Олександрівна, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, ОСОБА_13 , про визнання договору дарування недійсним та поновлення права власності.

Під час розгляду справи №641/4266/21, позивач ОСОБА_4 зазначає, що оскаржуваний договір дарування від 12.06.2020 був укладений на уникнення відповідальності зі сплати заборгованості за комунальні послуги. В той же час у відзиві на позовну заяву по справі №641/4266/21, ОСОБА_5 вже було викладено спростування надуманих підстав для визнання договору дарування недійсним. В останній редакції позовної заяви, вказують, про те, що зняття з місця реєстрації проживання спільної дитини ОСОБА_7 відбулося з порушенням встановленої законодавством процедури, акцентуючи увагу, що ОСОБА_4 із заявами про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_7 до Департаменту реєстрації ХМР не звертався. Такі твердження позивача та представника позивача не відповідають дійсності, оскільки ОСОБА_4 особисто був присутній при реєстрації місця проживання ОСОБА_7 за новою адресою та особисто надав згоду на заняття з місця реєстрації та відповідно на реєстрацію місця проживання. Відповідно до п. 26 Правил реєстрації місця проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Тобто враховуючи зазначений пункт Правил, є беззаперечною та обставина, що без згоди іншого з батьків, а саме безпосередньої присутності ОСОБА_4 , зняття/ реєстрація місця проживання ОСОБА_7 було б неможливим та уповноважена особа Департаменту реєстрації не мала законних підстав для здійснення зняття з місця реєстрації та реєстрацію місця проживання дитини без присутності ОСОБА_4 . Згідно доданої, представником позивача у справі №641/4266/21, копії відповіді Департаменту реєстрації від 12.07.2021 №2445/0/50-21, вбачається, що 11.06.2020 до Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради звернулася з заявами ОСОБА_5 , як законний представник дитини, про реєстрацію місця проживання ОСОБА_7 , 2012 р.н., за адресою: АДРЕСА_2 , одночасно зі зняттям з попереднього місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . До вищевказаної заяви додано перелік документів, визначений чинним законодавством України, серед яких надано згоду іншого законного представника дитини - ОСОБА_4 . Тобто позивач робить підміну понять, вказуючи, що ОСОБА_4 не звертався із заявами про реєстрацію/зняття з місця реєстрації, у даному випадку від ОСОБА_4 необхідна була лише згода на реєстрацію/зняття з місця реєстрації, а із заявами звернулася ОСОБА_5 та додала згоду ОСОБА_4 . Вважаємо, що твердження ОСОБА_4 про те, що він не був присутній під час зняття/реєстрації місця проживання ОСОБА_7 є безпідставним та позивач цим вводить в оману суд. За результатами розгляду справи №641/4266/21 Ленінським районним судом м. Полтави від 15.03.2023 було постановлено рішення, яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Лавінда Наталія Олександрівна, Департамент служби у справах дітей Харківської міської ради, ОСОБА_13 про визнання договору дарування недійсним відмовлено повністю. У рішенні Ленінським районним судом м. Полтави 15.03.2023 по справі №641/4266/21, судом було встановлено наступне. Як вбачається з листа Департаменту реєстрації виконавчого комітету Харківської міської ради від 18.05.2021 року, дійсно 11.06.2020 року до Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради звернулася з заявами ОСОБА_5 , як законний представник дитини, про реєстрацію місця проживання ОСОБА_7 , 2012 року народження, за адресою: АДРЕСА_2 , одночасно зі зняттям з попереднього місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . До вищевказаної заяви додано перелік документів, визначений чинним законодавством України, серед яких надано згоду іншого законного представника дитини ОСОБА_4 . Таким чином вище викладене підтверджує безпідставність позовних вимог про визнання протиправним зняття ОСОБА_7 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та реєстрацію ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 , що здійснено Управлінням реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради 11.06.2020; зобов`язати Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . У відзиві Департаменту реєстрації Харківської міської ради на позовну заяву у даній справі та доданих до нього документів, Департамент реєстрації вкотре спростовує викладене у позовній заяві. Також Департамент реєстрації вчиняв дії, щодо реєстрації та заняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в межах своєї компетенції та відповідно до діючого законодавства. Вкотре наголошуємо, що позивач та його представник роблять підміну понять, вказуючи, що ОСОБА_4 не звертався із заявами про реєстрацію/зняття з місця реєстрації, у даному випадку від ОСОБА_4 необхідна була лише згода на реєстрацію/зняття з місця реєстрації, а із заявами звернулася ОСОБА_5 у яких вказана згода ОСОБА_4 . Вважаємо, що доданою копією заяви ОСОБА_5 про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини від 11.06.2020 до відзиву Департаменту реєстрації спростовуються позовні вимоги ОСОБА_4 у повному обсязі.

Ухвалою Комінтернівського районного суду міста Харкова від 16.05.2023 року матеріали вищевказаної цивільної справи передані за підсудністю до Червонозаводського районного суду м. Харкова.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 16.06.2023 року провадження по справі було відкрито та призначено справу до підготовчого судового засідання.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 13.07.2023 року витребувано додаткові докази по справі.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 10.11.2023 року задоволено клопотання про розгляд справи в режимі відооконференції.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 16.04.2024 року підготовче провадження було закрито та справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 11.06.2024 року задоволено клопотання про розгляд справи в режимі відооконференції.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив суд його задовольнити, надавши пояснення аналогічні позову, в подальшому надано до суду заяву про розгляд справи у його відсутність.

У судовому засіданні представники відповідачів позов не визнали та просили суд відмовити у його задоволенні, надавши пояснення аналогічні відзивам на позовну заяву.

Третя особа Департаментслужби у справах дітей Харківської міської ради у судове засідання не з`явилися, надали до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, при вирішенні питання покладаються на розсуд суду.

Заслухавши представника позивача, представників відповідачів, з`ясувавши думку 3-ї особи, дослідивши письмові докази суд приходить до наступного.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

Так судом встановлені наступні фактичні обставини.

Так, свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 виданого Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 13.07.2012 року на ім`я ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , підтверджено, що батьками дитини є мати - ОСОБА_5 , батько ОСОБА_4 .

З довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб від 10.04.2023 року, вбачається, що станом на 10.04.2023 року за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

З довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб від 15.06.2021 року, вбачається, що за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровані: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

12.06.2020 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 укладений письмовий, нотаріально посвідчений договір дарування квартири, відповідно до якого ОСОБА_4 передав безоплатно у власність, а ОСОБА_5 прийняла безоплатно в дар належну дарувальнику трикімнатну квартиру АДРЕСА_4 , загальною площею 68,6 кв.м.

15.06.2020 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_11 було укладено договір позики б/н за яким ОСОБА_5 отримала в позику грошові кошти в розмірі еквівалентному 20044 доларів США.

Крім того 15.06.2020 року ОСОБА_5 ,як власникквартири,передала їїв іпотекуОСОБА_11 з метою забезпечення виконання боргового зобов`язання за договором позики, договір посвідчений нотаріально.

Інформація про державну реєстрацію іпотеки на зазначену вище квартиру внесена приватним нотаріусом до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іпотеки 15.06.2020 року за № 36887599, що підтверджується відповідною інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 255035925 від 29.04.2021 року.

18.06.2021 року, ОСОБА_5 , як власник квартири, передала її в іпотеку ОСОБА_13 з метою забезпечення виконання боргового зобов`язання за договором позики. Про що 18.06.2021 року укладено письмовий договір іпотеки, який посвідчений нотаріально, інформація про державну реєстрацію іпотеки на зазначену квартиру внесена приватним нотаріусом до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іпотеки 18.06.2021 року, що також підтверджується Витягом з Державного реєстр речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іпотеки № 262374049 від 18.06.2021 року.

Інформація про державну реєстрацію іпотеки на зазначену вище квартиру внесена приватним нотаріусом до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іпотеки 18.06.2021 року за № 42592057, що підтверджується відповідною інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 289745439 від 11.12.2021 року.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 280925459 від 24.10.2021 року вбачається, що квартира АДРЕСА_3 , яка складається з 1 кімнати у будинку готельного типу, загальною площею 17 кв.м., житловою 15,1 кв. м. на праві власності належить ОСОБА_8 ..

З інформації наданої Департаментом реєстрації Харківської міської ради на ухвалу суду про витребування доказів, Департаментом реєстрації Харківської міської ради надано заяву про зняття з реєстрації місця проживання та заяву про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини, якими підтверджується, що 11.06.2020 року до Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради звернулася з заявами ОСОБА_5 , як законний представник дитини, про реєстрацію місця проживання ОСОБА_7 , 2012 року народження, за адресою: АДРЕСА_2 , одночасно зі зняттям з попереднього місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . До вищевказаної заяви додано перелік документів, визначений чинним законодавством України. Як вбачається із наданих заяв згода на зняття з реєстрації малолітньої ОСОБА_7 та на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини за адресою: АДРЕСА_2 другим із батьків ОСОБА_4 була надана у письмовій формі шляхом зазначення про це у заявах ОСОБА_5 , здійсненої та підписаної ОСОБА_4 у присутності посадової особи адміністратора Центру надання адміністративних послуг м. Харкова Бабак Надії Вікторівни, яка приймала заяву ( а. с. 15, 17 33, 42-43, 101-102 т. № 1).

Рішенням Ленінського районного суду м. Полтави від 15.03.2023 року у задоволенні позову ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Лавінда Наталія Олександрівна, Департамент служби у справах дітей Харківської міської ради, ОСОБА_13 про визнання договору дарування недійсним - відмовлено ( а.с. 140-144 т. № 1).

Постановою Верховного Суду від 17.01.2024 року вище вказане рішення залишено без змін ( а. с. 3-8 т. № 2).

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з частиною третьою статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Статтею 8 Закону України Про охорону дитинства передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

У частині сьомій статті 7 СК України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтями 47, 48 Конституції України гарантоване кожному право на житло, ніхто не може бути позбавлений житла.

Згідно із ч. 4 ст. 9 ЖК України, ніхто не може бути виселений із займаного житлового приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як на підставі і в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.

Згідно з ч.4 ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження начального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

За вимогами ст.6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що реєстрація місця проживання і зняття з місця реєстрації особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Згідно із ч. 1 ст. 242 ЦК України, батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

Пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 року №207,передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Відповідно до ст. 3 Закону органом, що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Згідно зі статтею 3 Закону реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Статтею 6 Закону передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Відповідно до вимог ст. 6 Закону для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Відповідно до п. 18 Порядку для реєстрації місця проживання особа або її представник подає, зокрема: 1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; 2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників); 6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.

Пунктом 19 Правил встановлено, що працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.

Відповідно до п. 23 Правил працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, органів державної реєстрації актів цивільного стану або даних від органу соціального захисту населення: приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи; вносить відомості про реєстрацію місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування). Датою реєстрації місця проживання/перебування осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів; формує і вносить дані про реєстрацію місця проживання особи до реєстру територіальної громади відповідно до Порядку; формує інформацію про реєстрацію місця проживання/перебування особи для її передачі до Реєстру; оформляє і видає довідку про реєстрацію місця проживання/перебування дітям до 16 років та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, за формами згідно з додатками 13 або 14 відповідно; повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, довідку про реєстрацію місця проживання, що оформлена особі відповідно до абзацу шостого цього пункту, та інші документи, які подавалися.

В ст.14 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

За статтею 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом, тобто не будь-яким чином, а способом, встановленим договором або законом.

Згідно із ст.76,77,78 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

У відповідності до положень статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Як зазначено у статті 3 Конвенції «Про права дитини», схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблей ООН від 20 листопада 1989 року № 44/25, ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Закон України «Про охорону дитинства» визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров`я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.

Відповідно до статті 18 вказаного Закону Держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку. Діти - члени сім`ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем.

У випадку наявності будь-якої правової колізій, неповноти, нечіткості або суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини, що стосуються інтересів дитини, з урахуванням положень статті 3 Конвенції «Про права дитини», пріоритети повинні надаватися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Таким чином враховуючи спірні цивільно-правові відносини між учасниками справи, які вирішуються тільки в судовому порядку, суд оцінивши достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, вимоги норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 з одночасним зняттям її з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 прийнято працівником Департаменту реєстрації Харківської міської ради відповідно до вимог чинного законодавства.

Твердження представника позивача та позивача про зняття з реєстрації місця проживання та реєстрацію місця проживання малолітньої ОСОБА_7 в порушення вимог ст. 6 Закону та п. 26 Правил та без особистої згоди позивача, є необґрунтованим та спростовується доказами, а саме заявою про зняття з реєстрації місця проживання та заявою про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини, якими підтверджується, що згода на зняття з реєстрації малолітньої ОСОБА_7 та на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини за адресою: АДРЕСА_2 другим із батьків ОСОБА_4 була надана у письмовій формі шляхом зазначення про це у заявах ОСОБА_5 , здійсненої та підписаної ОСОБА_4 у присутності посадової особи адміністратора Центру надання адміністративних послуг м. Харкова Бабак Надії Вікторівни, яка приймала заяву.

Ні позивачем, ні представником позивача не спростовано дані докази, доказів протилежного не надано, таким чином обставини, на які посилається позивач як на підставу заявленого позову, не знайшли свого беззаперечного доведення, отже підстави для задоволення позову відсутні.

За правилом, встановленим статтею 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі відмови в позові - на позивача.

Отже з огляду на результат розгляду справи судовий збір залишається за позивачем.

На підставі викладеного, керуючись статтями 5, 7, 12, 13, 76, 77, 80, 81, 89, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , Департаменту реєстрації Харківської міськоїради, третяособа:Департаментслужби у справах дітей Харківської міської ради провизнаннянезаконним та скасуваннярішення про зняттязреєстраціїмісця проживання,поновленняреєстраціїмісця проживання відмовити.

Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки http://cz.hr.court.gov.ua

Суддя С.В. Клімова