Рішення № 131047137, 16.10.2025, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
16.10.2025
Номер справи
279/4149/25
Номер документу
131047137
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/4149/25

Провадження № 2/279/1889/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2025 року м. Коростень

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області ускладі судді Івашкевич О.Г., з секретарем судового засідання Маковською Д.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу № 279/4149/25 за позовною заявою Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №1 до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу за отримані послуги з управління багатоквартирним будинком,

ВСТАНОВИВ:

До Коростенського міськрайонного суду Житомирської області звернулося Комунальне виробниче житловеремонтно-експлуатаційнепідприємства №1з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу за отримані послуги з управління багатоквартирним будинком.

В обґрунтування позову зазначає, що Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство № 1 (КВЖРЕП №1) згідно з договором № 46/уп.жф від 01.10.2018 року "Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком", укладеного на підставі типового договору, затвердженого Постановою КМУ №712 від 05.09.2018 року, є управителем будинку за адресою : АДРЕСА_1 . Відповідач є членом колективного споживача послуг КВЖРЕП №1 з управління багатоквартирним будинком.

Вказаний договір укладено відповіднодо Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Закону України "Проособливості здійсненняправа власності у багатоквартирному будинку".

Відповідно до діючого договору Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство № 1 надає послуги та здійснює управління вказанимбудинком.

Відповідач своєчасно та в повному обсязі кошти за наданні КВЖРЕП №1 послуги не сплачував. Станом на 01.07.2025 року заборгованість за період з 01.05.2023 року по 01.07.2025 року становить 7833,22 грн.

Оскільки добровільно погашати заборгованість відповідач не бажає, просить суд стягнути з ОСОБА_1 накористь КВЖРЕП№1 борг за отримані послуги з управління багатоквартирним будинком у розмірі 7833,22 грн. Також просить суд стягнути понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028 грн.

Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14.07.2025 року відкрито провадження у цивільній справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов, подання письмових та електронних доказів щодо заперечення проти позову.

Відповідач належним чином повідомлялася про розгляд справи, шляхом неодноразового направлення копії ухвали про відкриття провадження у справі за місцем реєстрації та шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на сайті судової влади.

Ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 31.07.2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. У встановлений строк надав до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову КВЖРЕП №1, з підстав зазначених у відзиві, борг не визнає.

Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.

Розгляд справи проведено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у відповідності із ч. 5,8 ст. 279 ЦПК України за наявними у справі матеріалами.

Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов`язані з наданням житлово-комунальних послуг, а саме житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком, яка врегульована Житловим КодексомУкраїни,Законом України "Про житлово-комунальні послуги" та Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

До житлово-комунальних послуг належать, зокрема, житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком (п.1 ч.1 ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору (п.12 ч.1 ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:

- забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

- інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;

Споживачами житлово-комунальних послуг є індивідуальний або колективний споживач (п.13 ч.1 ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Управитель багатоквартирного будинку - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб (п.14 ч.1 ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Індивідуальний споживач це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги (п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах (ч.1 ст.12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 712 затверджено Правила надання послуги з управління багатоквартирним будинком та типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (далі Правила №712).

Згідно цих Правил, а також Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач має укласти з управителем договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, який складається на основі типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що затверджений Правилами №712, в якому вказуються умови обслуговування будинку, перелік послуг та умови їх надання.

Згідно зі ч.1,2 ст.11 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що позивач - КВЖРЕП №1 надає послуги та здійснює управління багатоквартирним будинком за адресою АДРЕСА_1 на підставі договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 46/уп.жф від 01.10.2018 року. Даний договір укладено з одного боку КВЖРЕП №1 в особі начальника ОСОБА_2 та співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в особі ОСОБА_3 уповноваженої зборами співвласників багатоквартирного житлового будинку (на підставі протоколу №1/18 від 20.03.2018 року загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 ).

Предметом вказаного договору визначено, що управитель зобов`язується надати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами укладеного договору.

Список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності, станом на дату укладання договору, зазначаються у додатку 1 до договору, що є невід`ємною його частиною.

Вказаним договором також визначено права та обов`язки сторін, ціна та порядок оплати послуги з управління.

Так, відповідно до п 6,7 Договору кожен із співвласників зобов`язаний оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором, а управитель має право вимагати від співвласників оплату наданої послуги з управління.

Ціна послуги з управління становить 4,60 грн. за 1 кв.м (в тому числі податок на додану вартість, якщо управитель є його платником) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або житлового приміщення у будинку та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 4,11 грн. за 1 кв. м., відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території та винагороду управителю в розмірі 0,49 грн. за 1 кв. м на місяць.

Плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним власником не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. При збільшені розміру мінімальної заробітної плати, зміні розміру вартості електроенергії, паливно-мастильних матеріалів ціна послуги на управління змінюється автоматично без затвердження нового кошторису про що управитель повідомляє співвласників на зворотному боці повідомлення про оплату послуги з управління (п.11, 13 договору).

Відповідно до п.14 Договору новий кошторис витрат погоджується співвласниками шляхом прийняття відповідного рішення у порядку, встановленому законом, з подальшим внесенням змін до цього Договору. У випадку, якщо новий кошторис витрат співвласниками не погоджено, продовжує діяти раніше погоджений кошторис.

Відповідач є споживачем житлової послуги позивача, а саме послуги з управління багатоквартирним будинком, оскільки зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що стверджується наявною в справі довідкою.

Відповідно до п.10 ч.1 ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку" співвласники зобов`язані своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Згідно зі ч.1,2 ст.12 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку" витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Частиною 3 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку" невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

З інформаційної довідки та розрахунку, наданого позивачем слідує, що загальний розмір заборгованості, який рахується за відповідачем за період з 01.07.2023 року по 01.07.2025 року, становить 7833 гривні 22 копійки.

Станом на день розгляду справи указана заборгованість відповідачем не сплачена.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно із ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Положеннями ст. 525 ЦК України предбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 610, 612 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Боржник вважається таким, що прострочив виконання, якщо він не виконав його у строк, передбачений умовами договору або встановлений законом.

Згідно зі ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Закріплення принципу змагальності сторін гарантує сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, рівні процесуальні можливості з метою захисту їхніх порушених, оспорюваних чи невизнаних прав та законних інтересів, зокрема й щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Відповідно до цієї норми кожна сторона та інша особа, яка бере участь у справі, повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а у випадку неможливості стороною подати докази з поважних причин, суд сприяє особі в їх витребуванні, тим самим сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи (ч. 1 ст. 84 ЦПК України).

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідач жодних доказів того, що він не споживає послуг, які надаються позивачем до суду не надав.

Посилання відповідача на невиконання та неналежне виконання (неналежної якості) позивачем своїх обов`язків в ході розгляду справи не підтверджені засобами доказування.

Так, відповідно до п.45 Правил №712 у разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління співвласник має право викликати управителя для перевірки її якості. Перевірка якості послуги з управління здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. За результатами перевірки якості послуги з управління складається акт-претензія, який підписується співвласником та управителем. Управитель (його представник) повинен прибути на виклик співвласника у строки, визначені в договорі управління, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення співвласника.

Пунктами 46-49 Правил №712 передбачено, що акт-претензія складається управителем (його представником) та співвласником і повинен містити інформацію про ненадання чи надання неналежної якості послуги з управління із зазначенням причин, дату (строк) її ненадання чи надання неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує її ненадання чи надання неналежної якості. У разі неприбуття управителя (його представника) в установлений договором управління строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується співвласником та не менш як двома іншими співвласниками, які проживають (розташовані) у сусідніх приміщеннях, і надсилається управителю рекомендованим листом. Управитель протягом п`яти робочих днів вирішує питання про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, зокрема шляхом здійснення перерахунку вартості послуги з управління, або видає (надсилає) співвласникові обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання управителем відповіді в установлений строк претензії співвласника вважаються визнаними таким управителем. Управитель самостійно здійснює перерахунок вартості послуги з управління за весь період її ненадання чи надання неналежної якості, а також сплачує співвласникам неустойку (штраф, пеню) у розмірі, визначеному договором управління.

В матеріалах справи такі акти-претензії відсутні, крім того будь - які відомості щодо їх оформлення матеріали справи не містять.

Враховуючи, що акти-претензії не оформлювалися, послуга вважається наданою, а тому управитель має право вимагати від співвласників оплату наданої послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені договором управління.

Щодо перешкоджання у можливості скористатися правом на житлову субсидію, а також доводи про небажання позивача реструктуризувати борг суд звертає увагу відповідача на те, що реструктуризація боргу для комунальних підприємств є правом, а не обов`язком. Це означає, що підприємство самостійно ухвалює рішення, чи надавати послугу реструктуризації, але боржник завжди має право звернутися із запитом на перегляд умов погашення боргу. Неможливість оформлення субсидії через наявність заборгованості не є підставою для відмови від виконання зобов`язань з оплати наданих послуг.

Посилання на неповідомлення співвласників про внесення змін до Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, збільшення розміру вартості послуг без узгодження зі співвласниками не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, а також спростовуються матеріалами справи.

Згідно правового висновку, викладеного у Постанові Верховного Суду від 14.09.2022 по справі № 201/1807/21: "споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними".

З огляду на норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та встановлені обставини справи, суд виходить із того, що відповідач є споживачем послуг, які надає позивач, правовідносини між сторонами врегульовано договором про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що відповідачем не спростовано, при цьому відповідач не виконав зобов`язань за договором щодо своєчасної і в повному обсязі оплати за отримані послуги, внаслідок чого виникла заборгованість на суму 7833,22 грн., яка підлягає стягненню на користь позивача.

Оскільки позов задоволено повністю, відповідно до п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст. ст. 4,12,19,76-81, 247,258, 259,263-265, 273,279,352,354,355 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального виробничогожитлового ремонтно-експлуатаційногопідприємства №1заборгованість за отримані послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 01.05.2023 по 01.07.2025 року у сумі 7833,22 грн., понесені судові витрати у розмірі 3028 грн. сплаченого судового збору, а всього: 10861 (десять тисяч вісімсот шістдесят одна) гривня 22 копійки.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони та учасники:

Позивач: Комунальне виробничежитлове ремонтно-експлуатаційнепідприємство №1місце знаходження: Житомирська обл., м. Коростень, вул. Кооперативна, буд. 3а, код ЄДРПОУ: 03343580;

Відповідач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ