Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2025 рокусправа № 380/7593/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області (далі відповідач - 1, ГУ ПФУ у Львівській області), Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (далі відповідач 2, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якій просить суд:
- визнати неправомірною відмову відповідача - 2 про перехід на інший вид пенсії з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2;
- зобов`язати відповідача - 2 перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 з дня досягнення ним віку 55 років.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 26.02.2025 позивачу було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». По досягнення віку 55 років, позивач 17.09.2024 звернувся до відповідача - 1 з заявою про перехід на інший вид пенсії з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах по досягнення 55 років за списком № 2. Згідно рішення від 25.09.2024 № 913170151157 відповідачем 2 позивачу відмовлено у переході на інший вид пенсії. Позивач із такою відмовою не погоджується, тому звернувся до суду із з даним позовом.
Ухвалою від 21.04.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
12.05.2025 від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву (вх. №38962), в якому представник відповідача пояснив, що за даними трудової книжки НОМЕР_1 та додатково наданими документами ОСОБА_1 з 24.05.1993 працював машиністом промивального агрегату 6 розряду цеху по випробуванню свердловин, з 01.09.1996 - машиністом промивального агрегату 6 розряду в цеху кріплення свердловин і технологічного автотранспорту, з 19.03.2007 - машиністом цементувального агрегату 6 розряду в тампонажному цеху Стрийської нафтогазорозвідувальної експедиції. Звільнений з 25.10.2011 з посади машиніста з цементування свердловин. Даних про перейменування посади машиніста цементувального агрегату на посаду машиніста з цементування свердловин не долучено. В уточнюючій довідці № 9/102 зазначено, що ОСОБА_1 з 24.05.1993 по 18.03.2007 працював машиністом промивального агрегату, з 19.03.2007 по 25.10.2011 - машиністом цементувального агрегату на роботах, пов`язаних з бурінням свердловин, що передбачено Списком № 2, розділ XII, підрозділ 1 - Буріння. Проте, списками № 36, розділом XII, підрозділом 1. Буріння не передбачене право на пільгове пенсійне забезпечення машиністам промивального агрегату, машиністам цементувального агрегату, машиністам з цементування свердловин. Наданими наказами про результати атестації робочих місць від 21.01.2005 № 15 не підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення машиністів промивального агрегату, машиністів цементувального агрегату, машиністів з цементування свердловин, які зайняті бурінням свердловин. Відтак, на думку представника, рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області від 25.09.2024 №913170151157, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії є правомірним, тому просить суд відмовити у задоволення позову.
13.05.2025 від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву (вх. №39504), в якому представник відповідача зазначив, що 17.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії (перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по віку на пільгових умовах за Списком № 2). За принципом екстериторіальності вказана заява розглядалася структурним підрозділом ГУ ПФУ в Закарпатській області. Розглянувши документи позивача для перерахунку пенсії «перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по віку за Списком №2.» ГУ ПФУ в Закарпатській області прийнято рішення про відмову рішення про відмову у перерахунку пенсії від 25.09.2024 № 913170151157. За даними трудової книжки НОМЕР_1 та додатково наданими документами ОСОБА_1 з 24.05.1993 працював машиністом промивального агрегату 6 розряду цеху по випробуванню свердловин, з 01.09.1996 - машиністом промивального агрегату 6 розряду в цеху кріплення свердловин і технологічного автотранспорту, з 19.03.2007 - машиністом цементувального агрегату 6 розряду в тампонажному цеху Стрийської нафтогазорозвідувальної експедиції. Звільнений з 25.10.2011 з посади машиніста з цементування свердловин. Даних про перейменування посади машиніста цементувального агрегату на посаду машиніста з цементування свердловин не долучено. В уточнюючій довідці № 9/102 зазначено, що ОСОБА_1 з 24.05.1993 по 18.03.2007 працював машиністом промивального агрегату, з 19.03.2007 по 25.10.2011 - машиністом цементувального агрегату на роботах, пов`язаних з бурінням свердловин, що передбачено Списком № 2, розділ XII, підрозділ 1 - Буріння. Проте, списками № 36, розділом XII, підрозділом 1. Буріння не передбачене право на пільгове пенсійне забезпечення машиністам промивального агрегату, машиністам цементувального агрегату, машиністам з цементування свердловин. Наданими наказами про результати атестації робочих місць від 21.01.2005 № 15 не підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення машиністів промивального агрегату, машиністів цементувального агрегату, машиністів з цементування свердловин, які зайняті бурінням свердловин. Відтак, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
26.02.2015 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно паспортних даних ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося 55 років.
17.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії (перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по віку на пільгових умовах за Списком № 2).
За принципом екстериторіальності вказана заява розглядалася структурним підрозділом ГУ ПФУ в Закарпатській області.
Розглянувши документи позивача для перерахунку пенсії «перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по віку за Списком №2» ГУ ПФУ в Закарпатській області прийнято рішення про відмову рішення про відмову у перерахунку пенсії від 25.09.2024 № 913170151157.
Оскаржуване рішення мотивоване тим, що за даними трудової книжки НОМЕР_1 та додатково наданими документами ОСОБА_1 з 24.05.1993 працював машиністом промивального агрегату 6 розряду цеху по випробуванню свердловин, з 01.09.1996 - машиністом промивального агрегату 6 розряду в цеху кріплення свердловин і технологічного автотранспорту, з 19.03.2007 - машиністом цементувального агрегату 6 розряду в тампонажному цеху Стрийської нафтогазорозвідувальної експедиції. Звільнений з 25.10.2011 з посади машиніста з цементування свердловин.
Даних про перейменування посади машиніста цементувального агрегату на посаду машиніста з цементування свердловин не долучено.
В уточнюючій довідці № 9/102 зазначено, що ОСОБА_1 з 24.05.1993 по 18.03.2007 працював машиністом промивального агрегату, з 19.03.2007 по 25.10.2011 - машиністом цементувального агрегату на роботах, пов`язаних з бурінням свердловин, що передбачено Списком № 2, розділ XII, підрозділ 1 - Буріння.
Проте, списками № 36, розділом XII, підрозділом 1. Буріння не передбачене право на пільгове пенсійне забезпечення машиністам промивального агрегату, машиністам цементувального агрегату, машиністам з цементування свердловин.
Наданими наказами про результати атестації робочих місць від 21.01.2005 № 15 не підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення машиністів промивального агрегату, машиністів цементувального агрегату, машиністів з цементування свердловин, які зайняті бурінням свердловин.
Відтак, відповідач 2 дійшов до переконання про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Позивач із такою відмовою не погоджується, відтак змушений звернутися до суду за захистом своїх законних прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
За приписами ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення (в редакції до внесення змін Законом № 213-VІІІ) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком», незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
За приписами п.п. 2 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
З оскаржуваного рішення №913170151157 від 25.09.2024 ГУ ПФ України в Закарпатській області, суд вбачає, що при розгляді заяви позивача щодо переведення з пенсії на пенсію, відповідачем 2 фактично не було прийнято до уваги уточнюючу довідку № 9/102, в якій зазначено, що ОСОБА_1 з 24.05.1993 по 18.03.2007 працював машиністом промивального агрегату, з 19.03.2007 по 25.10.2011 - машиністом цементувального агрегату на роботах, пов`язаних з бурінням свердловин, що передбачено Списком № 2, розділ XII, підрозділ 1 Буріння, оскільки така не дає право на пільгове пенсійне забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
Водночас у даній довідці зазначено, що дана посада передбачена Списком №2 розділом ХІІ підрозділом 1. Бурління 12.2а.а.
Суд зазначає, що посада машиніста промивального агрегату та цементувального агрегату, передбачена Списком №2 розділом ХІІ підрозділу 01.Буріння 12.2а, робітники поз. 12.2а-14065, та 12.2а.
Тобто фактично, посаду машиніста промивального агрегату та цементувального агрегату віднесено до Списку №2.
Відповідно до затвердженого переліку, робоче машиніста промивального агрегату та цементувального агрегату віднесено до тих, які мають показники шкідливості виробничого середовища, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинний на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих, місць за умови праці після 21.08.1992 р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - Порядок № 442).
Відповідно до п. п. \1, 2, 3 Порядку № 442 атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.
Пунктом 4 Порядку № 442 визначено, що атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п`ять років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Відповідно до п. 9 Порядку № 442 атестація робочих місць перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.
Пунктом 10 Порядку № 442 встановлено, що результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно із п. 11 Порядку № 442 контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (461-2016-п), Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці (1290-97-п), Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (163-2001-п), Переліків робіт із особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, на яких встановлюється підвищена оплата праці, та інших нормативно-правових актів, відповідно до яких надаються пільги та компенсації працівникам за роботу із шкідливими умовами праці, покладається на Держпраці.
Водночас постановою Міністерства праці України № 41 від 01.09.1992 затверджено Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі по тексту - Методичні рекомендації), відповідно до яких, результати атестації за умовами праці (надалі - атестація) є основою для вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12), інших пільг та компенсацій, а також розроблення і реалізації організаційних, технічних, економічних та соціальних заходів колективного договору щодо поліпшення умов трудової діяльності.
Отже, умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах за Списком № 1 і № 2 є встановлення факту зайнятості особи повний робочий день на посаді, за професією або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1 або № 2 та документальне підтвердження наявності шкідливих і важких умов праці працівника за відповідною професією, посадою згідно результатів атестацій відповідного робочого місця за умовами праці.
При цьому, відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації, а контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладається на Держпраці.
В свою чергу, п. 6 Порядку № 442 встановлено, що атестація робочих місць передбачає:
- установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці;
- санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
- комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам;
- установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією;
- обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці;
- визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах;
- складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників;
- аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Водночас відповідно до п. 1.4 Методичних рекомендацій, атестація робочих місць передбачає:
- виявлення на робочому місці шкідливих і небезпечних виробничих факторів та причин їх виникнення;
- дослідження санітарно-гігієнічних факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
- комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці щодо відповідності їх вимогам стандартів, санітарних норм і правил;
- обґрунтування віднесення робочого місця до відповідної категорії за шкідливими умовами праці;
- підтвердження (встановлення) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, додаткову відпустку, скорочений робочий день, інші пільги і компенсації залежно від умов праці;
- перевірку правильності застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
- розв`язання спорів, які можуть виникнути між юридичними особами і громадянами (працівниками) стосовно умов праці, пільг і компенсацій;
- розроблення комплексу заходів по оптимізації рівня гігієни і безпеки, характеру праці і оздоровлення трудящих;
- вивчення відповідності умов праці рівневі розвитку техніки і технології, удосконалення порядку та умов установлення і призначення пільг і компенсацій.
Відповідно до п. 3.1 Методичних рекомендацій, у ході вивчення факторів виробничого середовища і трудового процесу треба визначити:
- характерні для конкретного робочого місця виробничі фактори, які підлягають лабораторним дослідженням (гр.2 Карти);
- нормативне значення (ГДК, ГДР) параметрів, факторів виробничого середовища і трудового процесу, використовуючи систему стандартів безпеки праці, санітарні норми і правила, інші регламенти (гр.4 Карти);
- фактичне значення факторів виробничого середовища і трудового процесу шляхом лабораторних досліджень або розрахунків (гр.5 Карти).
Пунктами 6.1 та 6.2 Методичних рекомендацій встановлено, що робоче місце за умовами праці оцінюється з урахуванням впливу на працівників всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, передбачених гігієнічною класифікацією праці (розділ I Карти), сукупних факторів технічного і організаційного рівня умов праці (розділ II Карти), ступеня ризику пошкодження здоров`я.
На основі комплексної оцінки робочі місця відносять до одного з видів умов праці:
- з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці;
- зі шкідливими і важкими умовами праці;
- зі шкідливими умовами праці та заносять до розділу III Карти.
Тобто, при оцінці умов праці на конкретному робочому місці та віднесенні робочого місця до відповідної категорії за шкідливими умовами праці, атестаційною комісією беруться до уваги фактори виробничого середовища і трудового процесу.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1 або Списку №2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на якість проведення атестації робочих місць за умовами праці та правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Суд зазначає, що згідно ч. 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Крім того, ч. 1 ст. 101 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
При цьому, відповідно до п. 6.8 та 6.9 Методичних рекомендацій, перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, зокрема на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене законодавством, підписує голова комісії за погодженням з профспілковим комітетом. Він затверджується наказом по підприємству, організації та зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії і посади яких внесено до переліку.
Матеріали атестації робочих місць є документами суворої звітності і зберігаються на підприємстві протягом часу, обумовленого пунктом 6.8.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області від 25.09.2024 №913170151157 щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Щодо позовних вимог про зобов`язання ГУ ПФУ в Закарпатській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 з дня досягнення ним віку 55 років, суд зазначає наступне.
Дії зобов`язального характеру щодо призначення/перерахунку позивачу пенсії за віком має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачу пенсії за віком, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.05.2024 у справі №460/38580/22, від 24.05.2024 у справі №460/17257/23, від 18.09.2024 року по справі №240/6201/23, від 16 жовтня 2024 року по справі № 140/14380/23.
А відтак, враховуючи викладене та з урахуванням висновків Верховного Суду, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в Закарпатській області повторно розглянути заяву від 17.09.2024 ОСОБА_1 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 з дня досягнення ним віку 55 років, з урахуванням висновків суду у цій справі.
Щодо судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області від 25.09.2024 №913170151157 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, місцезнаходження: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) від 17.09.2024 про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії (з пенсії по інвалідності на пенсію за віком Список №2), з урахуванням висновків суду у цій справі.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, місцезнаходження: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 16.10.2025.
СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна