Рішення № 131044514, 16.10.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2025
Номер справи
380/23618/24
Номер документу
131044514
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2025 рокусправа № 380/23618/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, зазначену у листі від 03.10.2024 №1300-5202-8/167074 щодо не зарахування до загального страхового стажу позивача період роботи в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області з 01.01.2017 до 31.10.2023, який зазначений у довідках, виданих Управлінням Служби безпеки України у Львівській області від 21.11.2023 № 21/412-102 та від 21.11.2023 за № 21/412-103 про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески;

- зобов`язати відповідача відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне забезпечення", п. 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 12.08.1993 № 637 зарахувати до загального страхового стажу позивача період роботи в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області з 01.01.2017 до 31.10.2023, який зазначений у довідках, виданих Управлінням Служби безпеки України у Львівській області від 21.11.2023 № 21/412-102 та від 21.11.2023 за № 21/412-103 про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески та здійснити перерахунок пенсії позивача за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням зазначеного страхового стажу, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до територіального органу Пенсійного Фонду України із заявою про зарахування до його страхового стажу періоду проходження військової служби з 01.01.2017 до 31.10.2023, проте отримав відмову з зв`язку з відсутністю в реєстрі застрахованих осіб інформації про нарахування та сплату страхових внесків.

Стверджує, що відповідач протиправно не зараховує до страхового стажу позивача період роботи в УСБУ у Львівській області з 01.01.2017 до 31.10.2023, а тому просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 25.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

04.12.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (з 01.01.2004), а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), тобто відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення".

У реєстрі застрахованих осіб за період з 01.01.2000 до 31.10.2023 відомості про заробітну плату ОСОБА_1 та сплату страхових внесків відсутні, тому до страхового стажу не зарахований період роботи в УСБУ у Львівській області згідно довідок про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески від 21.11.2023 № 21/512-102 (січень 2017-грудень 2019) та № 21/512-103 (січень 2020-жовтень 2023).

Із наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 29.07.2023 йому призначена пенсія за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV.

25.09.2024 позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою, в якій просив надати інформацію щодо врахування до його страхового стажу періоду проходження військової служби з 01.01.2017 до 31.10.2023, який підтверджується доданими до заяви довідками УСБУ у Львівській області № 21/412-100 від 21.11.2023, № 21/412-101 від 21.11.2023, № 21/412-102 від 21.11.2023, № 21/412-103 від 21.11.2023 та №1039 від 27.09.2023. У разі не зарахування страхового стажу за період проходження військової служби з 01.01.2017 до 31.10.2023, заявник просив урахувати цей стаж та перерахувати пенсію за віком.

03.10.2024 Головне управління ПФУ у Львівській області листом №1300-5202-8/167074 повідомило ОСОБА_1 , що період проходження військової служби з 01.01.2017 до 31.10.2023 не зарахований до страхового стажу, так як у реєстрі застрахованих осіб за період з 01.01.2000 до 31.10.2023 відсутні відомості про заробітну плату та сплату страхових внесків.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування до загального страхового стажу періоду роботи з 01.01.2017 до 31.10.2023, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Змістом спірних правовідносин є не зарахування періодів роботи позивача у зв`язку з несплатою страхових внесків роботодавцем.

Надаючи оцінку позиціям сторін, суд враховує наступні обставини та застосовує такі правові норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Стаття 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 ст. 24 Закону № 1058-IV установлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV).

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульоване Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/118461.1 (далі Порядок № 22-1).

Згідно з п.п. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

За приписами п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що відповідні пенсійні органи здійснюють призначення та перерахунок пенсії саме на підставі тих документів, які надані заявником до органу, що здійснює призначає пенсію та вимагають всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів.

При цьому, підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії є документи про нарахування заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Судом встановлено, що підставою для відмови у зарахуванні періоду військової служби з 01.01.2017 до 31.10.2023 з урахуванням довідок УСБУ у Львівській області від 21.11.2023 № 21/412-102 та від 21.11.2023 за № 21/412-103 про нараховане грошове забезпечення відповідач вказує відсутність відомостей персоніфікованого обліку щодо сплати страхових внесків за спірний період роботи до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У цьому контексті суд зауважує, що згідно із ст. 20 Закону № 1058-ІV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Варто відмітити, що статтею 106 Закону № № 1058-IV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Із аналізу зазначених норм законодавства слідує, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Таким чином, право на зарахування періоду роботи особи на певному підприємстві не залежить від виконання підприємством обов`язку по нарахуванню та сплаті страхових внесків.

Усталеною є практика Верховного суду про те, що працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по сплаті страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії особи періодів її роботи на такому підприємстві.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верхового Суду, яка викладена, зокрема, у постанові від 09.09.2019 у справі № 242/5448/16-а.

Крім того, суд звертає увагу, що згідно з ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріали суд встановив, що позивач, звертаючись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, додав до заяв такі документи, що підтверджують його стаж роботи:

- довідку Управління Служби безпеки України у Львівській області про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески № 21/412-102 від 21.11.2023, відповідно до якої позивач з 29.06.1994 по теперішній час проходить службу в Управлінні СБ України у Львівській області та за період з січня 2015 по грудень 2019 року сплачені страхові внески.

- довідку Управління Служби безпеки України у Львівській області про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески № 21/412-103 від 21.11.2023, відповідно до якої позивач з 29.06.1994 по теперішній час проходить службу в Управлінні СБ України у Львівській області та за період з січня 2020 по жовтень 2023 сплачені страхові внески.

Відповідно до довідки від 18.09.2023 № 21/412-74 позивачу з 01.01.2016 по теперішній час на грошове забезпечення Управлінням Служби безпеки України у Львівській області нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування у розмірі 22 %.

Отже, суд встановив, що у наведених вище довідках УСБУ у Львівській області містяться відомості про нараховані позивачу суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

З огляду на викладене, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування до страхового стажу позивача спірного періоду з підстави не підтвердження сплати страхових внесків роботодавцем, оскільки покладає на пенсіонера надмірний індивідуальний тягар за ймовірні порушення роботодавцем вимог законодавства. Будь-яких доказів, які б свідчили про несплату страхових внесків до пенсійних органів саме з вини позивача, суду не надано.

Таким чином, період роботи позивача в УСБУ у Львівській області з 01.01.2017 до 31.10.2023 підлягає зарахуванню до його страхового стажу, із урахуванням виплачених сум грошового забезпечення згідно з довідками Управління Служби безпеки України від 21.11.2023 № 21/412-102 та від 21.11.2023 за № 21/412-103.

Оскільки відповідачем протиправно не зараховано спірний період при призначенні пенсії, суд дійшов висновку, що право позивача на такий перерахунок та виплату пенсії виникло з дня призначення пенсії.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах не відповідає визначеному ч. 2 ст. 2 КАС України критерію законності, та порушує право позивача пенсійне забезпечення в частині не зарахування страхового стажу за період роботи в УСБУ у Львівській області з 01.01.2017 до 31.10.2023, та перерахунок пенсії із урахуванням виплачених сум грошового забезпечення згідно з довідками Управління Служби безпеки України № 21/412-102 від 21.11.2023 та № 21/412-103 від 21.11.2023.

Інші позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи з 01.01.2017 до 31.10.2023 в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області та здійснити перерахунок та виплату пенсії з дня призначення із урахуванням суми грошового забезпечення за період страхового стажу в Управлінні Служби безпеки України у Львівській з 01.01.2017 до 31.10.2023 згідно довідок Управління Служби безпеки України у Львівській області №21/412-102 від 21.11.2023 та №21/412-103 від 21.11.2023, з урахуванням виплачених сум.

Відтак, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .

Суд не здійснює розподілу судових витрат, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. ст. 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області з 01.01.2017 до 31.10.2023 та не перерахунку пенсії із урахуванням сум грошового забезпечення, зазначених у довідках Управління Служби безпеки України у Львівській області від 21.11.2023 № 21/412-102 та від 21.11.2023 № 21/412-103.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до страхового стажу період роботи в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області з 01.01.2017 до 31.10.2023, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 29.07.2023 із урахуванням сум грошового забезпечення, зазначених у довідках Управління Служби безпеки України у Львівській області від 21.11.2023 № 21/412-102 та від 21.11.2023 № 21/412-103, з урахуванням виплачених сум.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна