Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/9901/25
У Х В А Л А
з питань залучення третіх осіб
16 жовтня 2025 рокуЛьвівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в порядку письмового провадження, у м. Львові клопотання відповідача щодо залучення до участі у справі третіх осіб у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Андрея Митрополита, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування з 01 січня 2025 року понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії, а також щодо обмеження пенсії з 01 березня 2025 року фіксованою сумою, встановленою за результатами виконання судового рішення у справі № 380/5327/24 та понижуючим коефіцієнтом, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат, а саме у сумі 28147,64 грн;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року пенсію, без обмеження її, як розміром десятьох прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність так і розміром фіксованої пенсії, розрахованою на підставі судового рішення у справі № 380/5327/24, а також без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», а саме у сумі 29647,64 грн.
Ухвалою судді від 04.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав клопотання в порядку статті 49 КАС України, щодо залучення до участі у справі третіх осіб, а саме: Міністерство соціальної політики України. В обґрунтування клопотання вказав, що у разі задоволення позову, реальне виконання рішення суду буде залежати від дій Міністерства соціальної політики України, оскільки воно забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за відповідною бюджетною програмою. Окрім того, зауважив, що Міністерство соціальної політики України є розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». З огляду на викладене відповідач вважає, що рішення у справі може вплинути на інтереси згаданої третьої особи.
Вирішуючи клопотання відповідача щодо залучення до участі у справі третіх осіб суд виходить із завдань адміністративного судочинства, якими відповідно до частини 1 статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
З аналізу вказаних норм встановлено, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки осіб, які не є стороною у справі.
Слід звернути увагу відповідача, що предметом спору у цій справі є нарахування та виплата з 01.01.2025 та з 01.03.2025 пенсії позивачу без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії позивача, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та без обмеження пенсії максимальним розміром.
З огляду на зміст позовних вимог, з позиції суду, рішення у цій справі жодним чином не вплине на права та обов`язки Міністерства соціальної політики України.
При цьому, та обставина, що у разі винесення рішення про задоволення позову, реальне виконання буде залежати від дій Міністерства соціальної політики України, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері, зокрема, соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення та є головним розпорядником коштів, не свідчить про те, що у такого органу за наслідками розгляду цієї справи виникнуть нові обов`язки, крім тих, що і так покладені на нього чинним законодавством.
Тому, немає підстав для залучення Міністерства соціальної політики України до участі у цій справі третьою особою.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача щодо залучення до участі у справі третьої особи є безпідставним та таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 2, 49, 241-246, 248, 256 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам процесу.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна