Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2025 року м. Київ № 320/7696/20
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панової Г.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про внесення змін до актового запису цивільного стану від 16.07.2020;
- зобов`язати Білоцерківський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), внести зміни до актового запису № 24, складений 16.08.1963 року виконкомом Денихівської сільської ради Тетіївського району Київської області, а саме:
в графі відомості про дитину: дата народження - змінити дані про народження з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
прізвище, власне ім`я, по батькові - змінити дані про власне ім`я з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 »; прізвище, по батькові, місце народження дитини залишити без змін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулася до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису № 24, складеного 16.08.1963 виконкомом Денихівської сільської ради Тетіївського району Київської області, до якої додала пакет відповідних документів. Проте відповідач відмовив у внесенні змін, вказуючи на відсутність необхідних документів встановленого законом зразка, які б підтверджували факт народження позивача саме ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таку відмову позивач вважає безпідставною та необґрунтованою, з огляду на те, що нею були надані всі необхідні документи для внесення змін до актового запису цивільного стану.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 суд відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Судом запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та разом з цим, роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Частинами 5 та 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач позов не визнав та подав до суду заперечення на позовну заяву від 22.09.2020 № 21.2-04\2318, в якому посилається на відсутність у позивача відповідних документів встановленого законом зразка (медичного свідоцтва про народження), які б підтверджували факт її народження саме ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено про таке.
Відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Міським відділом № 1 Білоцерківського МУ ГУ МВС України в Київській області 06 лютого 1998 року, датою народження ОСОБА_1 є ІНФОРМАЦІЯ_2 . У графі відомості про ім`я громадянина України зазначено « ОСОБА_3 ».
За даними трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , свідоцтва про загальнообов`язкове державне соціальне страхування № НОМЕР_3 , виданого Пенсійним фондом України 20 березня 2003 року, медичної довідки для осіб, що вступають до вищого навчального закладу чи технікуму від 08 червня 1978 року, будинкової книги для прописки громадян, що проживають в квартирі АДРЕСА_1 , датою народження ОСОБА_1 зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 .
19.06.2020 до Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшла заява ОСОБА_1 (зареєстрована в журналі за № 144\21.2-78) про внесення змін до актового запису про народження № 24, складеного 16.08.1963 року виконкомом Денихівської сільської ради Тетіївського району Київської області, для виправлення допущених помилок при написанні ім`я та дати народження дитини.
До вказаної заяви заявником були додані копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Міським відділом № 1 Білоцерківського МУ ГУ МВС України в Київській області 06 лютого 1998 року та довідки про реєстрацію шлюбу № 868 від 26.03.2015, виданої Управлінням ЗАГС Адміністрації м. Сургута Ханти-Мансійського автономного округу - Югри Російської Федерації, укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
За результатом розгляду заяви позивача, Білоцерківським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) складено Висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, яким відмовлено у зміні дати народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів.
Вважаючи такий Висновок відповідача протиправним, позивач звернулася з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 49 статті 49 Цивільного кодексу (далі - «ЦК України») актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Аналогічні за змістом приписи закріплені у статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року № 2398-VI, який визначає правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану.
Так у відповідності до частини 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Положенням частин 1-3 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.
Згідно із частиною 1 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров`я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.
Частиною 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
В силу частин 3 та 4 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Отже, з наведених норм чинного законодавства України вбачається, що внесення змін здійснюється саме органом державної реєстрації актів цивільного стану до актового запису цивільного стану, тобто до документу органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 1.1 зазначених Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Процедура внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, закріплена розділом другим Правил.
Відповідно до пункту 2.1. Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Пунктом 2.5. Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема особою, щодо якої складено актовий запис.
Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану. Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів (п. 2.11 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання).
Відповідно до пункту 2.12 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Таким чином, внесення змін до актових записів цивільного стану здійснюється саме відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції, за місцем проживання заявника.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обгрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому, який може бути оскаржений в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема постанова адміністративного суду.
Згідно пункту 16 Правил, зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил зазначено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до пункту 2.18 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (ч. 6 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
За відсутності актового запису про народження, свідоцтво про народження є первинним документом, який підтверджує дату народження особи.
Так, в своєму позові позивач просить визнати протиправним рішення (висновок) відповідача про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану та зобов`язати відповідача внести зміни до цього запису.
Відповідно до пункту 1 чамтини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
У пункті 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень або наданні адміністративних послуг.
За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Таким чином, визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Публічно-правовим вважається, зокрема спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
До юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб`єктами стосовно їх прав та обов`язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб`єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб`єкта (суб`єктів), а останній (останні) відповідно зобов`язаний виконувати вимоги та приписи такого суб`єкта владних повноважень. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 914/2006/17.
Натомість, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу.
Так, у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану, зокрема і факт дійсної зміни прізвища матері дитини.
Водночас належним способом захисту порушеного права позивача, у разі його підтвердження, буде зобов`язання відповідача внести відповідні зміни до актового запису цивільного стану № 24 від 16 серпня 1963 року.
Тому об`єктом перевірки у цій справі є не дотримання відповідачем процедури розгляду заяви позивача про внесення змін до актового запису про народження й оцінка правомірності дій з відмови у задоволенні цього звернення, а встановлення обставин, що підтверджують або спростовують факт зміни її імені та дати народження для внесення змін до актового запису цивільного стану № 24 від 16 серпня 1963 року.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 14 квітня 2021 року у справі № 760/24695/19, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
Як вбачається з матеріалів справи, причиною звернення позивача із заявою до відповідача стала невідповідність даних актового запису № 24, складеного 16.08.1963 року виконкомом Денихівської сільської ради Тетіївського району Київської області, в частині внесення відомостей стосовно ім`я та дати народження дитини.
Так в актовому записі № 24 від 16.08.1963 помилково було зазначено дату народження дитини « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ім`я « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_3 ». При цьому, як зазначає позивач, оригінал свідоцтва про народження нею було втрачено.
Натомість, приймаючи рішення (Висновок) про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 16.07.2020, відповідач послався виключно на відсутність у позивача відповідних документів встановленого законом зразка (медичного свідоцтва про народження), які б підтверджували факт її народження саме ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно із частиною 1 статті 9, статті 72, частин 1, 2, 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Так, позивачем до суду була надана копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Міським відділом №1 Білоцерківського МУ ГУ МВС України в Київській області 06 лютого 1998 року, де в графі ім`я і дата народження зазначено - « ОСОБА_3 », « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Крім того, позивачем до суду були надані копії трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , свідоцтва про загальнообов`язкове державне соціальне страхування № НОМЕР_3 , виданого Пенсійним фондом України 20 березня 2003 року, медичної довідки для осіб, що вступають до вищого навчального закладу чи технікуму від 08 червня 1978 року, будинкової книги для прописки громадян, що проживають в квартирі АДРЕСА_1 , де датою народження ОСОБА_1 значиться дата - ІНФОРМАЦІЯ_2.
Щодо тверджень відповідача відносно того, що зацікавленою третьою особою є Тетіївський районний відділ державної реєстраї актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) суд зазначає про таке.
По-перше, відповідечем не було подано до суду клопотання із зазначенням нормативно-правових підстав та обставин про необхідність залучення Тетіївського районного відділу державної реєстраї актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
По-друге, предметом позову у цій справі є визнання протиправним та скасування висновку Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про внесення змін до актового запису цивільного стану від 16.07.2020. При цьому судом встановлено, що позивач звертався із заявою про внесення змін до актового запису про народження саме до відповідача. На підставі зазначеної заяви саме Білоцерківським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було відмовлено позивачу у внесенні змін до актового запису. Жодних рішень чи висновків прийнятих Тетіївським районним відділом державної реєстраї актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відносно позивача до матеріалів справи № 320/7696/20 сторонами надано не було. Також відповідачем не було наведено нормативно-правового обгрунтування щодо повноважень Тетіївського районного відділу державної реєстраї актів цивільного стану у спірних правовідносинах.
З урахуванням викладеного, суд не приймає доводи відповідача відносно Тетіївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Отже, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1681, 60 грн, що підтверджується наявним у справі платіжним документом
Відтак, враховуючи задоволення позову, суд дійшов висновку, що сума судового збору в розмірі 1681,60 грн підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати висновок Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про внесення змін до актового запису цивільного стану від 16.07.2020.
3. Зобов`язати Білоцерківський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ 33341882; місцезнаходження: 09100, місто Біла Церква, Київська область, вул. Ярослава Мудрого, 22) внести зміни до актового запису № 24, складеного 16.08.1963 року виконкомом Денихівської сільської ради Тетіївського району Київської області, а саме:
- в графі відомості про дитину: дата народження змінити дані про народження з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
- прізвище, власне ім`я, по батькові змінити дані про власне ім`я з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 »;
- прізвище, по батькові, місце народження дитини залишити без змін.
4. Стягнути з Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ 33341882; місцезнаходження: 09100, місто Біла Церква, Київська область, вул. Ярослава Мудрого, 22) суму судового збору у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) гривня 60 копійок на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано в установлені строки.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Панова Г. В.