Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2025 року м. Київ № 320/6263/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київської області, в якому просить:
Визнати протиправними дії Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві щодо відмови у проведенні ідентифікації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженцю м. Маріуполь паспорта громадянина України замість втраченого паспорта.
Зобов?язати Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві (код ЄДРПОУ: 42552598) провести ідентифікацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженцю м. Маріуполь паспорт громадянина України замість втраченого паспорта.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про оформлення та видачу паспорта громадянина України у формі ID картки. Проте, відповідач прийняв рішення про відмову в оформленні паспорту, оскільки відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі Порядок №302), рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України. Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на пункт 100 Порядку №302, підпунктом 5 якого визначено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта.
Також відповідач вказав, що відповідно до вимог Порядку, єдиним шляхом для відновлення цивільних прав заявника є його звернення до відділу поліції за місцем перебування на обліку (Дарницький відділ поліції м. Києва) для отримання дактилоскопічної картки, після перевірки якої за обліками МВС, стане можливим достовірно стверджувати, що особа яка називає себе ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно є однією і тою ж людиною.
Так Пунктами 100, 101 Порядку № 302 встановлено, що територіальний орган/ територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо, зокрема, особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи, а тому позивачу необхідно отримати рішення про ідентифікацію особи.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.10.2025 року закрито провадження у частині вимог щодо відмови у проведенні ідентифікації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та Зобов?язати Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві (код ЄДРПОУ: 42552598) провести ідентифікацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Розглянувши подані документи і матеріали оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався до органів ДМС із заявами щодо оформлення та видачі йому паспорта громадянина України у формі ID картки замість втраченого.
Проте відповідач вкотре відмовив позивачу в оформлення та видачі йому паспорта громадянина України у формі ID картки замість втраченого у зв`язку із неможливістю ідентифікувати особу останнього.
Позивач вважає, що такі дії суб`єкта владних повноважень є протиправними та такими, що порушують права та охоронювані законом інтереси та права позивача.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI), Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок № 302), Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII (далі - Положення № 2503-ХІІ).
Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Таким чином, законодавством встановлено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.3 Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 302. Відповідно до п. 5 Порядку № 302 у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.
Згідно з п. 46 Постанови КМУ від 25.03.2015 року № 302 заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи:
1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта);
2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
6) документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/ уповноваженої особи;
7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки Згідно з оригіналом та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред`явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/ територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації;
9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби);
10) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном, або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну);
11) заява про зняття з консульського обліку. У разі втрати/викрадення паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, МВС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи, які дають змогу ідентифікувати таку особу.
До документів також долучаються власноручно написана заява особи про необхідність оформлення паспорта, в якій за відсутності документів, зазначених в абзаці вісімнадцятому цього пункту, зазначається відповідна інформація, та окремий аркуш з підписом особи (у разі відсутності фізичних вад) для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.
Під час підготовки документів уповноважена особа проводить перевірку тотожності особи, зображеної на фотокартці, з особою, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.
Згідно з п. 49 Постанови КМУ від 25.03.2015 року № 302 після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/ територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється паспорт.
Відповідно до п. 50 Постанови КМУ від 25.03.2015 року № 302 ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися). До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/ територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).
Згідно з п. 51 Постанови КМУ від 25.03.2015 року № 302 ідентифікація особи, на ім`я якої оформляється паспорт у зв`язку з поданням заяви про втрату паспорта і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
Відповідно до п.52-58 Порядку № 302 заява про втрату паспорта реєструється в день прийняття до розгляду заяви-анкети в журналі за формою, встановленою МВС, після чого працівник територіального підрозділу ДМС формує справу про втрату або викрадення паспорта, до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки. Дані про факт втрати/викрадення паспорта зразка 1994 року вносяться до відомчої інформаційної системи ДМС не пізніше наступного дня.
Працівником територіального підрозділу ДМС проводиться перевірка персональних даних особи за даними обліку територіального органу ДМС.
Якщо паспорт, який втрачено/викрадено, був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву про втрату паспорта, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними заяви про видачу паспорта, який втрачено/викрадено, та вклеєною до неї фотокарткою, і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі видачі паспорта, який втрачено/викрадено, іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі паспорта, який втрачено/викрадено, не пізніше наступного дня після прийняття до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.
Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними наведеними у заяві про видачу паспорта, який втрачено/ викрадено, та вклеєною до неї фотокарткою.
У графі Службові відмітки заяви про видачу паспорта проставляється відмітка про дату надходження запиту та територіальний підрозділ ДМС, який здійснює оформлення паспорта замість втраченого/викраденого.
За результатами перевірки надається відповідь територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за формою, встановленою МВС, та заява про видачу паспорта, який втрачено/викрадено, сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі коли під час порівняння фотозображення із фотокарткою не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві про видачу паспорта, який втрачено/ викрадено, про це повідомляється територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для вжиття додаткових заходів з ідентифікації особи і з`ясування обставин виникнення розбіжностей.
Після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта, встановлення факту оформлення особі паспорта, який заявлено як втрачений/викрадений, та його реквізитів, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС складає за заявою про втрату паспорта висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником такого територіального підрозділу ДМС.
У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про оформлення паспорта (п.60 Порядку № 302).
Відповідно до п.38 вказаного Порядку № 302 після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється паспорт.
Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру. Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.
Ідентифікація особи, на ім`я якої оформляється паспорт і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій. (п.39, 40 Порядку).
Під час розгляду заяви-анкети для оформлення паспорта у зв`язку з обміном паспорта зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється за даними, що містяться в картотеках територіального органу ДМС та територіального підрозділу ДМС.
Якщо паспорт, який підлягає обміну, був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету про його обмін, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними, наведеними в заяві про видачу паспорта, який підлягає обміну, та вклеєною до неї фотокарткою, і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі видачі паспорта, який підлягає обміну, іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі паспорта, який підлягає обміну, не пізніше наступного дня після приймання до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС (п.75, 76 Порядку).
За результатами проведених перевірок, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні (п.79 Порядку).
У разі коли паспорт зразка 1994 року був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС (п. 80 Порядку).
Пунктом 97-1 Порядку № 302 процедура встановлення особи, передбачена абзацом третім пункту 43 цього Порядку, у разі відсутності можливості особистої присутності членів сім`ї особи (у тому числі колишньої дружини/чоловіка), близької особи під час її проведення, може здійснюватися у режимі відеоконференцзв`язку.
Документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, посвідчують особу та підтверджують спеціальний статус члена сім`ї (у тому числі колишньої дружини/чоловіка), близької особи, та документи, що підтверджують факт того, що ця особа є членом сім`ї (у тому числі колишньою дружиною/чоловіком) або близькою особою особи, стосовно якої проводиться процедура встановлення особи, пред`являються під час проведення відеоконференцзв`язку.
Копії таких документів надсилаються членом сім`ї (у тому числі колишньою дружиною/чоловіком), близькою особою на електронну адресу відомчої електронної пошти територіального органу/територіального підрозділу ДМС, яким проводиться відеоконференцзв`язок.
Під час відеоконференцзв`язку працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС ведеться відеозапис, який зберігається та долучається із застосуванням засобів Реєстру до заяви-анкети. В акті встановлення особи працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС зазначає, що встановлення особи здійснювалося з використанням відеоконференцзв`язку та в присутності особи, стосовно якої проводилася така процедура. Результати впізнання особи членом її сім`ї (у тому числі колишньою дружиною/ чоловіком), близькою особою письмово фіксуються в акті встановлення особи працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС у вигляді пояснення, що підписується особою, стосовно якої проводилася процедура встановлення особи.
Так матеріалами справи встановлено, що 23.04.2019 позивач вперше звернувся до Печерського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з питань оформлення ID-картки на заміну втраченого паспорта громадянина України у формі книжечки, однак заявник відмовився від сплати вартості бланка та адміністративної послуги. Працівниками відділу було роз`яснено заявнику, що відсутність платіжного документа є підставою для відмови в оформленні паспорта, оскільки є обов`язковим документом під час формування заяви-анкети, відповідно до пп. 7 п. 46 Порядку № 302.
20.01.2020 позивач звернувся до ДМС України зі скаргою на дії працівників Печерського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області та прохання сприяти в оформленні йому документів замість втрачених.
На вказане звернення Печерським відділом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надано пояснення до ДМС України, щодо відмови заявника виконувати вимоги пп. 7 п.46 Порядку № 302 (сплатити вартість бланку та адміністративної послуги).
27.02.2020 позивач звернувся до Печерського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з питань оформлення паспорта на заміну втраченого, сплативши вартість послуги, однак не надав жодного документа за яким можливо ідентифікувати його особу.
Спеціалістами відділу проведено перевірку за обліками ЄІАС УМП, однак інформація про особу не знайдена. Також направлено запити до УСЗН щодо підтвердження взяття на облік ВПО та до Дніпровського ВК, за результатами перевірок особу не підтверджено. Оскільки ідентифікувати особу позивача не надалося можливим, 31.03.2020 згідно пп. 5 п. 100, 101 Порядку Печерським відділом прийнято рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта, про що 01.04.2020 повідомлено заявника під особистий підпис. Разом з тим спеціалістами відділу надано роз`яснення, що відповідно до вимог п. 43 Порядку № 302, до справи необхідне залучення свідків, які підтвердили б його особу (з числа родичів, або сусідів).
20.01.2023 позивач повторно звернувся до Печерського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з питань втрати паспорта, однак знову не надав жодного документа, що дає змогу його ідентифікувати. Спеціалістами відділу проведено перевірку за обліками ЄІАС УМП та направлено запити до територіальних органів ДМС в областях, за результатами перевірки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте за наявними обліками ДМС не значиться.
Разом із заявою про втрату паспорта, у день звернення заявник надав згоду на проведення процедури встановлення особи та зобов`язання про надання свідком на електронну адресу відділу сканованих копій документів що посвідчують особу та родинні стосунки. Також заявник надав зобов`язання про забезпечення участі свідка під час відеоконференції. До початку конференції свідок надіслав скановані копії необхідних документів, однак у визначений працівником час ані свідок, ані заявник не з`явилися на відеоконференцію.
У ході перевірки наданих заявником копій документів встановлено, що довідка про взяття на облік ВПО скасована УСЗН за надання заявником завідомо неправдивих відомостей про себе, а ІНФОРМАЦІЯ_3 підтвердив видачу тимчасового посвідчення військовозобов`язаного, однак зазначив, що при цьому підтвердити особу не надається можливим, через те що особова справа позивача залишилася на тимчасово окупованій території України.
У зв`язку з відсутність матеріалів ідентифікуючих особу позивача та відсутністю свідка у справі, 20.03.2023 Печерським відділом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області прийнято рішення про відмову в оформлення та видачі паспорта на ім`я: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 22.03.2023 під особистий підпис ознайомлено заявника.
30.03.2023 позивач повторно звернувся до Печерського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з метою оформлення паспорта, надаючи згоду на проведення опитування свідка за складанням акту встановлення особи, а також зобов`язання забезпечити вихід свідка на зв`язок до 30.04.2023.
Оскільки надане зобов`язання заявник не виконав, 02.05.2023 Печерським відділом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області прийнято рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта, про що 16.06.2023 під особистий підпис повідомлено заявника.
Через місяць заявник звернувся до Печерського відділу для надання роз`яснень по його справі.
Позивачу у присутності адвоката було надано роз`яснення порядку оформлення паспорта та необхідність проведення процедури встановлення особи, на що адвокат погодився із правомірністю дій працівників відділу (будь-які письмові звернення/заяви/зауваження з боку адвоката на теперішній час до відділу не надходили).
12.12.2023 позивач звернувся до Печерського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з повідомленням щодо оскарження дій працівників ДМС в суді.
15.01.2024 позивач отримав відповідь про вимоги чинного законодавства щодо порядку оформлення паспорта громадянина України.
19.02.2024 позивач повторно звернувся до Печерського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з питань оформлення паспорта, при цьому надав копію втраченого паспорта та зазначив, що участь свідка у справі у т.ч. у режимі відеоконференцзв`язку він забезпечити не може, оскільки його родичі проживають на тимчасово окупованій території та нібито бояться виходити на зв`язок. Оскільки з інформації про себе заявником зазначено про те, що він ще до окупації був засуджений у Донецьку та відбував покарання за вчинення кримінальних злочинів, Печерським відділом направлено запит до Національної поліції України.
11.03.2024 надійшла інформаційна довідка із фотозображенням особи, однак згідно відповіді ГУНП Донецької області стало відомо, що вказане фотозображення завантажено до Інформаційної системи МВС лише у 2020 році (після втрати паспорта), а отже підтвердити, що зображена у наданих матеріалах особа є саме ОСОБА_1 , 1966 р.н., не надається можливим.
Вивчивши надані НПУ матеріали стало відомо, що вперше ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був засуджений на території Донецької області у 2012 році, тоді проку прокуратурою порушено кримінальне провадження №05007112012000293001 від 22.06.2012.
З метою перевірки зазначеної інформації, Печерським відділом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області направлено відповідний запит до Донецької обласної прокуратури, однак на теперішній час відповідь не надійшла.
Отже, як було зазначено вище, належність до громадянства України заявника буде підтверджена у разі встановлення його особи.
Так позивач неодноразово був попереджений про те, що він може повторно подати заяву про оформлення паспорта, після усунення ним причин, що слугували підставою для відмови.
Так Пунктами 100, 101 Порядку № 302 встановлено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);
3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;
4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;
5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;
6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
У Рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб`єкта територіальний орган/ територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб`єкта для подальшого вручення заявнику.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта.
Позивач має право повторно звернутись до міграційного органу після усунення обставин у зв`язку з якими йому було відмолено в оформленні документів.
Враховуючи вище наведене, суд дійшов висновку, що відповідач при відмові в оформленні та видачі паспорту позивачу, діяв в межах та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваної відповіді та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.