ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
17 січня 2008 р. Справа № 18/249
За позовом Прокурора Іршавського району Закарпатської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області, м. Іршава
до Акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу „Прогрес”, с. Імстичево Іршавського району
про стягнення 7 642 грн. 64 коп.,
Суддя господарського суду –Кривка В.П.
при секретарі Драгуській Л.
представники:
Прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в судах облпрокуратури – Костак В.В.
Позивача –Галинець Е.Д., довіреність № 4166/01 від 25.12.2007 року;
Відповідача – Гаврилець М.Б., довіреність № 208 від 14.12.2007 року.
СУТЬ СПОРУ: Прокурором Іршавського району Закарпатської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області, м. Іршава заявлено адміністративний позов до Акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу „Прогрес”, с. Імстичево Іршавського району про стягнення 7 642 грн. 64 коп.
У судовому засіданні 25.12.2007 року оголошувалась перерва за клопотанням сторін відповідно до ст. 150 КАС України до 17.01.2008 року.
Правовою підставою для звернення із даною позовною заявою до суду прокурор зазначив ч.2 ст. 20, ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру” та вказав на те, що допущена відповідачем заборгованість по відшкодуванню виплачених пільгових пенсій порушує конституційні вимоги щодо чіткого і неухильного дотримання всіма суб’єктами суспільного життя Конституції та законодавства України, негативно позначаються на поповненні бюджету Пенсійного фонду щодо акумулювання коштів для подальшого своєчасного фінансування виплати пенсій громадянам, внаслідок чого завдається шкода державним інтересам, представництво яких відповідно до ч.2 ст. 121 Конституції України покладено на органи прокуратури.
Прокурором та представником Пенсійного фонду в Іршавському районі Закарпатської області позовні вимоги підтримано в повному обсязі. Позивач стверджує, що Акціонерне сільськогосподарське товариство закритого типу „Прогрес” не проводило відшкодування виплачених пільгових пенсій, вказаним в позовній заяві пенсіонерам, Тому просять стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 7 642 грн. 64 коп.
продовження постанови господарського суду Закарпатської області від 17.01.2008 року у справі № 18/249
У ході вирішення спору уповноважений представник відповідача проти позову заперечив з підстав наведених у долучених до матеріалів справи письмових поясненнях та заявлених клопотаннях по суті позову. Зокрема вказав, що позивачем порушено встановлений порядок пред’явлення таких вимог і вказані вимоги не підвідомчі господарському суду в порядку адміністративного судочинства, в той же час, просить суд відмовити в задоволенні позову внаслідок пропущення встановленого ст. 99 КАС України строку на звернення з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та доводи прокурора,
суд встановив:
Акціонерне сільськогосподарське товариство закритого типу „Прогрес” зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду в Іршавському районі Закарпатської області та відповідно до ст. 1 Закону України „Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” є платником збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України „Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” для платників збору об’єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. „б” –„з” ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення”. Порядок нарахування збору на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. „б” –„з” ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” в період до 01.01.04 визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.01 №16-6 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29.11.01 за №998/6489.
Частиною 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” №1058 від 09.07.03, який набрав чинності з 01.01.04 встановлено, що зберігається порядок покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Крім сум виплачених пенсій відшкодуванню ПФ підлягають і витрати на їх доставку, які згідно із змінами до граничних тарифів на основні послуги зв’язку згідно з наказом Держкомзв’язку та інформації України №166 від 22.07.2004 р. становлять для міста 0,79% та для села 1,56 %.
Згідно з п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15). Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум
продовження постанови господарського суду Закарпатської області від 17.01.2008 року у справі № 18/249
фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п. 7.5 ст. 7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України, несвоєчасно перераховані суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій вважаються боргом.
Відповідачем зобов’язання по виплаті громадянам пільгових пенсій та витраті на її доставку не виконано. На Акціонерному сільськогосподарському товаристві закритого типу „Прогрес”, працювали громадяни Ластівка М.С., Ковач Г.В. на атестованих робочих місцях (підтверджено копіями трудових книжок, довідками з місця роботи). Відповідно до вищезазначених обставин та п.п. „б” –„з” ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” вказані громадяни мають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах.
Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі по даним пенсійним справам проведено виплату вказаним громадянам пільгових пенсій на загальну суму 7 642, 64 грн. (підтверджено копіями відомостей на виплату пенсій та допомоги).
Пунктом 6.8 ст. 6 Інструкції № 21-1 від 19.12.03 встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа повинні вносити до ПФ місячну суму зазначену в повідомленні про розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Позивачем протягом 2005 року направлялися на адресу відповідача відповідні повідомлення на загальну суму фактичних витрат на виплату та доставку виплачених пенсій, які були отримані Акціонерним сільськогосподарським товариством закритого типу „Прогрес”, проте зазначені там суми цим підприємством не сплачувалися, у зв'язку з чим за період 2005 року утворилася заборгованість в розмірі 7 642, 64 грн..(підтверджено розрахунками та доказами про фактичну виплату пенсій - в матеріалах справи).
Отже, станом на 25.12.2005 року у Акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу „Прогрес”, виникла заборгованість перед Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі на суму 7 642, 64 грн.
Доводи та заперечення відповідача спростовуються матеріалами справи та вищенаведеними положеннями законодавства, а також з огляду на таке.
У зв'язку з набранням чинності Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) з 01.09.2005 до компетенції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами в яких є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб'єкта владних повноважень (статті 2, 3, 17, 50 і 104 названого Кодексу).
За змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
продовження постанови господарського суду Закарпатської області від 17.01.2008 року у справі № 18/249
Відповідно до приписів статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Пункт 4 ч.1 статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Визначення суб'єкта владних повноважень наведено в пункті 7 статті 3 КАС України: це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 N 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 8-2, основними завданнями Управління є:
- облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду;
- забезпечення призначення і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат відповідно до чинного законодавства;
- ефективне використання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, здійснення у межах своєї компетенції контрольних функцій.
За змістом статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
У даному випадку позивач виступає саме як суб'єкт владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Отже, даний спір є публічно-правовим та на нього поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Абзацами першим та другим пункту 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" (в редакції Закону України від 06.10.2005 N 2953-IVКАС України передбачено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами КАС України.
продовження постанови господарського суду Закарпатської області від 17.01.2008 року у справі № 18/249
Твердження відповідача щодо пропуску позивачем встановленого річного строку (ч.2 ст. 99 КАС України) на звернення до адміністративного суду з даним позовом не заслуговує на увагу, оскільки вказана норма процесуального закону на вказані правовідносини не поширюється. Виходячи з статусу даних виплат, їх нормативного забезпечення, передбаченого пенсійним законодавством та загальними засадами погашення зобов’язань перед цільовими фондами, для таких вимог встановлюється трирічний строк позовної давності.
Таким чином, вимога позивача належним чином обґрунтована доданими до матеріалів справи документальними доказами, відповідачем у встановленому порядку не спростована та не заперечена, проаналізована судом, а отже підлягає задоволенню повністю.
З огляду на вищевикладене, керуючись ст. 49, п. 4 ст. 94, ст.ст. 69-71, 86, 121, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
СУД ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу „Прогрес”, с. Імстичево, вул. Гагаріна, 24 Іршавського району Закарпатська область (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 04639472) на користь Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області, м. Іршава, пл. Народна, 3 Закарпатська область (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20449666) суму заборгованості 7 642 (сім тисяч шістсот сорок два) грн. 64 коп. відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
В зв’язку з проголошенням в судовому засіданні 17.01.2008 року в порядку ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України лише вступної і резолютивної частини постанову складено в повному обсязі і підписано 21.01.2008 року.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України
Суддя В. Кривка