Рішення № 131036139, 16.10.2025, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
16.10.2025
Номер справи
243/5049/25
Номер документу
131036139
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 243/5049/25

Провадження № 2/243/1340/2025

РІШЕННЯ

І м е н е мУ к р а ї н и

16 жовтня 2025 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Агеєвої О.В.,

за участю секретаря судового засідання Кобець О.М.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на підставі наказу № 29-к «Про впровадження дистанційної роботи Слов`янського міськрайонного суду Донецької області» від 10 травня 2022 року цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Прокопцев Сергій Вікторович, до Слов`янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Прокопцев С.В. звернувся до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області в інтересах позивача ОСОБА_1 з позовною заявою до Слов`янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, обґрунтовуючи вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . Після її смерті залишилась спадщина: квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою оформлення спадщини у червні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса, однак йому було відмовлено в оформленні прав на спадщину, про що видано Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії 09.06.2025, оскільки він пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Відмова оформлена у вигляді Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 09.06.2025.

Зазначає, що шестимісячний строк для прийняття спадщини пропущено з поважних причин, оскільки мати позивача померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Авіано (Італійська республіка),

Відповідно до ст. 1270 Цивільного кодексу України строк для прийняття спадщини закінчувався 17.05.2025.

У зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 на всій території України був введений воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.

У зв`язку з вищевказаними обставинами нормальне життя в м. Слов`янську було припинене. Багато людей евакуювались, припинили роботу нотаріуси, банки, державні установи.

Позивач та його мати евакуювались із м. Слов`янська і виїхали за кордон. Мати позивача перебувала в Італійській республіці, де і померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сам же позивач перебуває у Словаччині. У позивача відсутня можливість приїхати в Україну і особисто подати заяву нотаріусу. У зв`язку з цим 12.04.2025 позивач оформив заяву про прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_2 , підпис на якій засвідчив нотаріально за місцем свого знаходження у Словаччині.

Таким чином, знадобився час для того, щоб легалізувати документи про смерть його матері, що були видані за місцем її смерті в Італійській республіці, а саме оформити апостиль на цих документах, передати їх в Україну своєму представнику, зробити нотаріально посвідчені переклади. Все це зайняло тривалий час і лише в кінці травня 2025 вдалось оформити всі документи, необхідні для подання зави про прийняття спадщини. Однак шестимісячний строк звернення до нотаріуса закінчився 17.05.2025.

Все це стало причиною того, що ОСОБА_1 пропустив встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Просить суд визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання Заяви про прийняття спадщини за законом, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач ОСОБА_1 та її представник - адвокат Прокопцев С.В. у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Від представника позивача - адвоката Прокопцева С.В. до суду надійшла Заява, відповідно до якої він просить справу слухати без їх участі та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача Слов`янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце проведення судового засідання, не з`явився.

Від керівника Слов`янської міської військовоїадміністрації Краматорського районуДонецької області надійшла Заява, в якій він просить суд розглянути справу у відсутності їх представника. Рішення просив ухвалити на розсуд суду у відповідності до вимог діючого законодавства України.

Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Прокопцев С.В., до Слов`янської міської військовоїадміністрації Краматорськогорайону Донецькоїобласті про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.

Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2ст. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно до ч. 1ст. 1221 ЦК Українимісцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Відповідно до ч. 3ст. 1223 ЦК Україниправо на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідност.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно дост.1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати Заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним Заяви про прийняття спадщини.

Згідност. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 . Наведене підтверджується свідоцтвом про народження.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть № НОМЕР_1 від 20.11.2024 з апостилем від 30.04.2025 та нотаріально посвідченим перекладом від 21.05.2025; засвідченим витягом з реєстру актів про смерть №419900 від 20.11.2024 з апостилем від 30.04.2025 та нотаріально посвідченим перекладом від 21.05.2025.

В судовому засіданні встановлено, що у червні 2025 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Донецької області Бігуном В.В. з Заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , але 09 червня 2025 року постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, ОСОБА_1 у прийнятті Заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину відмовлено, оскільки ним пропущений шестимісячний строк для звернення з Заявою про прийняття спадщини.

З Витягу зі Спадкового реєстру від 09.06.2025 №81455582, виданого приватним нотаріусом Краматорського районного нотаріального округу Донецької області Бігуном В.В., вбачається, що спадкова справа після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилася.

Згідно з ч.2ст. 1220 ЦК Україничасом відкриття спадщини є день смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно зіст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, не подав Заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати Заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Зі змісту вказаних норм вбачається, що звертатися з позовом про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини мають право спадкоємці за заповітом чи за законом, а суд при вирішенні цього питання повинен перевіряти поважність причин його пропуску.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання Заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах від 26 вересня 2012 року № 6-85цс12, від 04 листопада 2015 року № 6-1486цс15.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання Заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання Заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

У відповідності до вимог ст. ст.76,81 ЦПК України«Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи».

В обґрунтування поважності причин пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини, який згідно частині 1статті 1270 ЦК Українивстановлюється у шість місяців та починається з дня відкриття спадщини - 18.11.2024 року зазначено, що у 2022 році, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 на всій території України був введений воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу. У зв`язку з вищевказаними обставинами нормальне життя в м. Слов`янську було припинене. Багато людей евакуювались, припинили роботу нотаріуси, банки, державні установи та як тільки відновили роботу нотаріуси, та позивач з матір`ю також евакуювались із м. Слов`янська і виїхали за кордон. ОСОБА_2 перебувала в Італійській республіці, де і померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сам же позивач перебуває у Словаччині. У позивача відсутня можливість приїхати в Україну і особисто подати заяву нотаріусу. У зв`язку з цим 12.04.2025 позивач оформив заяву про прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_2 , підпис на якій засвідчив нотаріально за місцем свого знаходження у Словаччині. Таким чином, знадобився час для того, щоб легалізувати документи про смерть його матері, що були видані за місцем її смерті в Італійській республіці, а саме оформити апостиль на цих документах, передати їх в Україну своєму представнику, зробити нотаріально посвідчені переклади. Все це зайняло тривалий час і лише в кінці травня 2025 вдалось оформити всі документи, необхідні для подання зави про прийняття спадщини. Однак шестимісячний строк звернення до нотаріуса закінчився 17.05.2025.

У відповідності доПостанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року « Про практику у справах про спадкування»п.24 ( абзаци 1,2,6) «Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину ( частина другастатті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Також, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 17 жовтня 2018 року, справа № 681/203/17-ц, зазначив, що гарантованестаттею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободправо на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК України,для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Принцип «пропорційності» тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип «пропорційності», натомість принцип «пропорційності» є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Прецедентна практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип «пропорційності»,як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.

Дотримання принципу «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Приймаючи до уваги той факт, що позивачем надано суду безперечні докази у відповідності до ст. ст.76,81 ЦПК України, які б свідчили про поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, то суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому, позивач просить суд визначити додатковий строк, достатній для подання Заяви про прийняття спадщини за законом, тому суд вважає, що строк визначений судом терміном у п`ять місяців позивачу буде достатнім для звернення з заявою про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись12, 13, 76, 78, 81, 89, 141, 229, 235, 259, 263, 264, 265, 268, 353, 355, 356ЦПК України, ст. ст.1220 - 1223,1272,1297 ЦК України, п.24Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року « Про практику у справах про спадкування», суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Прокопцев Сергій Вікторович, до Слов`янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,додатковий строкдля поданнязаяви проприйняття спадщинипісля смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,строком в5(п`ять)місяців здня набраннярішенням законноїсили.

Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Повне судове рішення складено 16 жовтня 2025 року.

Головуючий:

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду

Донецької області О.В. Агеєва.

Часті запитання

Який тип судового документу № 131036139 ?

Документ № 131036139 це Рішення

Яка дата ухвалення судового документу № 131036139 ?

Дата ухвалення - 16.10.2025

Яка форма судочинства по судовому документу № 131036139 ?

Форма судочинства - Цивільне

Я не впевнений, що мені підходить повний доступ до системи YouControl. Які є варіанти?

Ми зацікавлені в тому, щоб ви були максимально задоволені нашими інструментами. Для того, щоб упевнитись в цінності і потребі системи YouControl саме для вас - замовляйте безкоштовну демонстрацію продукту. Також можна придбати доступ на 1 добу за 680 гривень.
Детальна інформація про ліцензії та тарифні плани.

В якому cуді було засідання по документу № 131036139 ?

У чому перевага платних тарифів?

У платних тарифах ви отримуєте іформацію зі 180 джерел даних, у той час як у безкоштовному - з 22. Також у платних тарифах доступно більше розділів даних та аналітичні інструменти миттєвої оцінки компаній, ФОП, та фізосіб.
Детальніше про різницю в доступах на сторінці тарифів.

Дані про судове рішення № 131036139, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Судове рішення № 131036139, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області було прийнято 16.10.2025. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти ключові дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити ключові дані.

Судове рішення № 131036139 відноситься до справи № 243/5049/25

Це рішення відноситься до справи № 243/5049/25. Фірми, які зазначені в тексті цього судового документа:


Наша платформа підтримує пошук за різними критеріями, такими як регіон або назва суда. Також у персональному кабінеті є можливість детального налаштування, що суттєво прискорює процес пошуку інформації. Це дозволяє ефективно заощаджувати ваш час при отриманні необхідної інформації з реєстру судових рішень та інших офіційних джерел.

Попередній документ : 131036138
Наступний документ : 131036140