Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
8-й під`їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" жовтня 2025 р.м. ХарківСправа № 922/2235/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шатернікова М.І.
при секретарі судового засідання Цірук О.М.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Державної установи "Холодногірська виправна колонія (№ 18)" (61052, м. Харків, вул. Рубанівська, 4; ідент. код 08564535)
до Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 126; ідент. код 42206328)
про визнання недійсними додаткові угоди та стягнення 717 131,08 грн
за участю представників:
позивача Варламов Д.В.
відповідача Бірюкова О.П.
ВСТАНОВИВ:
Державна установа "Холодногірська виправна колонія (№ 18)" (позивач) звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (відповідач), в якому просить: визнати недійсними додаткові угоди: № 1 від 05.02.2024, № 2 від 09.08.2024 до договору про закупівлю (постачання) електричної енергії № 0041 від 08 січня 2024 року; стягнути з відповідача Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" 717131,08 грн надмірно сплачених коштів; судові витрати просить суд покласти на відповідача.
На підтвердження позовних вимог позивач посилається на те, що при укладенні вищевказаних додаткових угод до Договору про закупівлю (постачання) електричної енергії № 0041 від 08 січня 2024 року не дотримано вимоги п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме: безпідставно змінено істотні умови договору, перевищено максимально дозволений 10% поріг підвищення ціни, належним чином не обґрунтовано та документально не підтверджено коливання ціни на електроенергію на ринку після укладення договору.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 02.07.2025 позовну заяву ДУ "Холодногірська виправна колонія (№ 18)" було залишено без руху. Встановлено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви - 7 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду: доказів cплати судового збору у встановленому законом розмірі.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 02.07.2025 позовну заяву ДУ "Холодногірська виправна колонія (№ 18)" було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/2235/25, розгляд якої призначити за правилами загального позовного провадження на 31 липня 2025 року о 13:00.
У підготовчому засіданні 31.07.2025 у справі задоволено клопотання представника відповідача та постановлено: протокольну ухвалу в порядку приписів ст. 42, 199, 165 ГПК України про продовження строку для подання відзиву на 15 календарних днів та протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання в порядку п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України на 28 серпня 2025 року об11:30 год.
15.08.2025 представником відповідача в системі електронний суд було сформовано відзив на позовну заяву, зареєстрований за вх. 18871, відповідно до якого заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, наголошуючи на наявності обґрунтованих підстав для внесення змін до Договору. Зокрема, укладення додаткової угоди № 1 від 05.02.2024 відбулось у зв`язку з втратою чинності Постановою НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788, та затвердженням нових тарифів на послуги з передачі електричної енергії для користувачів системи з 01.01.2024 - 528.57 грн/ МВт·год на підставі Постанови НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322, тобто після проведення торгів відбулася зміна складової ціни Регулятором; укладення додаткової угоди № 2 відбулось з чітким дотриманням п. 3.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії та п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, оскільки середньозважена ціна на одиницю електричної енергії на ринку «на добу наперед» склала: станом на 31.05.2024 - 4 221, 92 грн/МВт.год, станом на 03.06.2024 - 4 740, 37 грн/МВт.год, отже, коливання ціни за одиницю електричної енергії в бік збільшення за дві доби склало понад 12 %; середньозважена ціна на одиницю електричної енергії на внутрішньодобовому ринку склала: станом на 31.05.2023 - 4 975, 95 грн/МВт.год, станом на 03.06.2024 - 5 686, 38 грн/МВт.год, отже, коливання ціни за одиницю електричної енергії в бік збільшення за дві доби склало понад 14 % та прогнозувалось значне збільшення цін на всіх сегментах ринку для всіх постачальників електричної енергії на території України, збільшення тарифу на послуги з передачі електричної енергії та тарифів на послуги з розподілу електричної енергії. Згідно з ціновою довідкою торгово-промислової палати № 975/24 коливання ціни на ринку ринку «на добу наперед» станом на період укладання договору (01.01.2024 - 31.01.2024) у порівнянні з періодом 01.07.2024 31.07.2024 склало 54,65 %. На підставі вищезазначеного між ПрАТ Харківенергозбут та споживачем ДЕРЖАВНА УСТАНОВА "ХОЛОДНОГІРСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№18)" була укладена додаткова угода від 09.08.2024 № 2. Разом з тим, відповідач наголошує, що позивач не скористався правом на розірвання договору за ініціативою споживача та прийняв зміну умов Договору. Разом з тим, відповідач наполягає, що поведінка позивача, що виражається в оскаржені власноруч підписаних ним додаткових угод, які на момент подання позову виконані сторонами договору, є суперечливою та недобросовісною.
20.08.2025 представником позивача в системі електронний суд було сформовано відповідь на відзив (вх. 19249 від 21.08.2025, відповідно до якої позивач наголошує, що відповідач не надав разом із відзив на позовну заяву доказів того, що додаткову угоду №1 було підписано ним 08.01.2024 року, а також не надав до суду доказів повідомлення позивача про зміну умов договору, що передбачено п. 9.3 договору про постачання електричної енергії за № 0041 від 08.10.2024 року. Одночасно позивач зазначає, що під час здійснення проведення відкритих торгів UA-2023-12-18-015459-a від 21.12.2023 року вже існувала Постанова НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322, яка передбачала, що з 01.01.2024 року встановлюється тариф, а відтак при подачі своїх тендерних пропозицій відповідач був обізнаний про те, що з 01.01.2024 року тариф на постачання електричної енергії визначений Постановою НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322 Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК УКРЕНЕРГО, а також відповідач усвідомлював той факт, що можливе виконання договору про постачання електричної енергії ним буде проводитись вже у 2024 році, оскільки електронний аукціон відбувався 27.12.2023 року.
У наданих до суду запереченнях (вх. 19616 від 27.08.2025) відповідач наголошує, що умовами Договору укладеного між сторонами визначено порядок зміни ціни шляхом направлення відповідного листа з документальним підтвердженням лише у випадку коливання середньозважених цін на електроенергію, натомість не передбачає окремого погодження та будь-якого документального підтвердження зміни ціни у зв`язку зі зміною регульованого тарифу. Окрім того, згідно п. 11 Комерційної пропозиції (Додатку 2 до Договору), інформування споживача, з яким укладено договір, про зміни в умовах Договору, зміну тарифів може здійснюватись на офіційному сайті постачальника, тобто під час підписання додаткової угоди № 1 від 05.02.2024 сторони Договору вочевидь керувалися нормами чинного законодавства. У момент підписання самого договору, сторони не могли зазначити іншу ціну, аніж у тендерній пропозиції, тому у тексті договору ціна зазначена з урахуванням постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП, Регулятор) від 21.12.2022 № 1788 (чинної на момент подання тендерної пропозиції та проведення аукціону), а не постанови НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322, якою встановила новий регульований тариф з 01.01.2024. Одночасно відповідач наголошує, що зміна складових ціни на електричну енергію, а саме регульованих цін (тарифів), та середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед» є загальновідомою та передбачуваною з огляду на порядок формування ціни на електричну енергію. Враховуючи вищевикладене, чинним законодавством України у якості виключення було передбачено можливість внесення змін до договорів після підписання у разі зміни регульованих цін (тарифів), середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед» (пп. 7 п. 19 Особливостей).
У підготовчому засіданні 28.08.2025 у справі задоволено клопотання позивача про відкладення підготовчого засідання та постановлено протокольну ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження на 30 днів до 12.10.2025 р. в порядку ч. 3 ст. 177 ГПК України та про відкладення підготовчого засідання в порядку п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України на 25 вересня 2025 року об11:00 год
У підготовчому засіданні 25.09.2025 р. постановлено: протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті в порядку передбаченому п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України на02 жовтня 2025 року об 14:30 год.
У судовому засіданні 02.10.2025 представник позивача підтримав позов у повному обсязі та просив суд його задовольнити.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив суд відмовити у його задоволенні з підстав викладених у заявах по суті спору, вказуючи на те, що зміни до договору були внесені з чітким дотриманням чинного законодавства та умов договору.
З огляду на те, що у матеріалах справи достатньо документів для вирішення спору по даній справі, у судовому засіданні 02.10.2025 р. на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду по даній справі.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
08.01.2024 між Державною установою "Холодногірська виправна колонія (№ 18)" (позивач, споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю Харківенергозбут" (відповідач, постачальник), за результатами процедури відкритих торгів з особливостями закупівлі UA-2023-12-18-015459-a, було укладено договір про закупівлю (постачання) електричної енергії № 0041.
Відповідно до п. 1.1. договорів, вони встановлюють порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладаються сторонами, з урахуванням ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.
Згідно з п. 1.2. договору, його умови розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (надалі ПРРЕЕ) та Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIII зі змінами, Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (із змінами), у відповідності до Цивільного і Господарського кодексів України.
Пунктом 2.1. договорів визначено, що постачальник продає споживачу електричну енергію код за ДК 021:2015-09310000-5-Електрична енергія як різновид товару для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов`язується оплатити вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 5.1. договору, ціна договору становить 3 388 500,00 грн, у т.ч. 564750,00 грн.
Пунктом 5.2. договорів визначено, що споживач зобов`язаний зменшувати загальну вартість цього договору залежно від реального фінансування видатків. У такому разі сторони вносять відповідні зміни до цього договору.
У відповідності до п. 5.3 Договору Вартість 1 кВт*год електричної енергії та її складові зазначаються у додатку № 2 Комерційна пропозиція. На момент укладання Договору вартість 1 кВт*год становить 7.53 грн (з урахуванням ПДВ).
Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до комерційної пропозиції, яка є додатком 2 до цих договорів (п. 5.4. договорів).
Відповідно до п. 13.1. договору, строк постачання електричної енергії до 31 грудня 2024, але у будь якому разі до моменту припинення фактичного постачання електричної енергії та зміни постачальника електричної енергії згідно з порядком, встановленим ПРРЕЕ.
Згідно п. 13.5. договору, істотні умови Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) погодження зміни ціни за одиницю товару в Договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення Договору про закупівлю або останнього внесення змін до Договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в Договорі про закупівлю на момент його укладення; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат споживача, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в Договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в Договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни в Договорі про закупівлю у зв`язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в Договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
У цьому випадку Сторони погоджуються, що зміну ціни здійснюють у такому порядку: підставою для зміни ціни є письмове звернення Сторони Договору, у разі настання однієї або декілька підстав визначених даним пунктом; сторони погоджуються, що Сторона, яка звертається з пропозицією про внесення змін з підстав визначених даним пунктом обов`язково до письмового звернення надає документ, який підтверджує зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовується в договорі про закупівлю; нову (змінену) ціну у разі зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовується в договорі про закупівлю, Сторони застосовують з дня введення в дію відповідного документу, яким затвердженні чи встановленні регульовані ціни (тарифи) і нормативи, що застосовуються у даному Договорі, якщо інше не встановлено чинним законодавством України (у тому числі відповідними документом);
8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року № 922- VIII зі змінами.
У разі внесення змін до істотних умов Договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, Споживач обов`язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до Договору відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року № 922- VIII (зі змінами) та з урахуванням «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» затверджених постановою Кабінету міністрів України №1178 від 12.10.2022 року «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та дня його припинення або скасування» (зі змінами) та протягом 90 днів з дня його припинення або скачування (зі змінами).
У разі коливання ціни товару (електричної енергії) на ринку постачальник письмово звертається до Споживача з пропозицією щодо зміни ціни за одиницю товару (електричної енергії). Факт коливання ціни товару (електричної енергії) на ринку може підтверджуватись інформацією, що розміщена на офіційному сайті ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua/). Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до Договору надає інформацію у документальному вигляді (роздруківку із сайту), що розміщена на офіційному сайті ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) та є публічною, про зміну ціни електричної енергії за період (декади, місяця, тощо). Також підтвердженням факту коливання ціни електричної енергії на ринку можуть бути завірені копії довідок відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару (електричної енергії) на ринку на момент звернення Постачальника до Споживача.
Комерційною пропозицією № 1/23 Ф-П до договору № 0041 від 08.01.2024, зокрема, визначено, що ціна за електричну енергію складає 6,275 грн/кВт*год (без ПДВ) та включає в себе наступні складові:
- середньозважена ціна електричної енергії що постачається Споживачу, яка склалась на всіх сегментах ринку постачальником на організованих сегментах ринку в розрахунковому періоді;
- тариф на передачу електричної енергії оператора системи передачі;
- тариф на послуги з розподілу електричної енергії;
- коефіцієнт прибутковості постачальника.
Додатковою угодою № 1 від 05.02.2024 до договору № 0041 від 08.01.2024 сторони, з посиланням на Постанову НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322 Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК УКРЕНЕРГО, якою затверджений тариф на послуги з передачі електричної енергії для користувачів системи з 01.01.2024 - 528,57 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість), дійшли згоди про зміну тарифу на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Харківобленерго", що затверджений Постановою НКРЕКП від 09.12.2023 № 2342 Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ Харківобленерго встановити для другого класу напруги 1818,79 грн/МВт·год (без урахування ПДВ) з 08 січня 2024 року.
Ціна договору становить 3 388 498,56 грн, у т.ч. 564 749,76 грн.
Вартість 1 кВт*год електричної енергії зазначаються у додатку № 2 Комерційна пропозиція. З 08.01.2024 року вартість 1 кВт*год становить 7,745352 грн з урахуванням ПДВ.
У Розділі 2 "Ціна на електричну енергію" Комерційної пропозиції № 1/23 Ф-П до договору № 0041 від 08.01.2024, внесено наступні зміни: "ціна за електричну енергію складає 6,45446 грн/кВт*год (без ПДВ).
Листом від 04.06.2024 № 02-21/3728 ПрАТ Харківенергозбут повідомив позивача про можливе збільшення ціни на електричну енергію з 01.07.2024, з 01.08.2024 та з 01.09.2024. Лист був направлений споживачу з урахуванням його права розірвати Договір у разі неприйняття ним запропонованих змін та містить посилання на п. 3.2.4 Правил щодо можливості розірвання Договору у разі незгоди зі зміною умов. До листа додано цінову довідку Харківської торгово-промислової палати № 975/24, відповідно якої коливання ціни на ринку «на добу наперед» станом на період укладання договору (01.01.2024 - 31.01.2024) у порівнянні з періодом 01.07.2024 31.07.2024 склало 54,65 %.
У відповідь на вищевказаний листи, позивач листом від 06.08.2024 № 3/6-1655 Мр виклав прохання заключити додаткову угоду до договору № 0041 вiд 08.01,2024 р. про збiльшення цiни вартості l квт постачання електричної енергії на перiод з 01.07.2024 року по 31.12.2024 року.
09.08.2024 між сторонами було укладено додаткову угоду № 2 до договору № 0041 від 08.01.2024, в якій сторони, з посиланням на Постанову НКРЕКП від 20.05.2024 № 949 "Про встановлення граничних цін ринку "на добу наперед, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку", підпункт 7 пункту 19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ "Про публічні закупівлі", пункт 13.5. розділу 13. договору, вирішили внести зміни до пунктів 5.1. та 5.3. розділу 5. договору, виклавши їх в наступній редакції:
"5.1. Ціна Договору становить: 3 388 492,67 грн (Три мільйони триста вісімдесят вісім тисяч чотириста дев`яносто дві гривні 69 коп.) з урахуванням ПДВ, ПДВ складає 564 748,78 грн (п`ятсот шістдесят чотири тисячі сімсот сорок вісім гривень 78 коп.)."
"5.3. Вартість 1 кВт* год. електричної енергії та її складові зазначається у додатку №2 «Комерційна пропозиція». На момент укладання Договору вартість 1 кВт* год. становить 10,263785 грн. (3 урахуванням ПДВ).»
У Розділі 2 "Ціна на електричну енергію" Комерційної пропозиції № 1/23 Ф-П до договору № 0041 від 08.01.2024, внесено наступні зміни: "ціна за електричну енергію складає 8,5531544 грн/кВт*год (без ПДВ).
З урахуванням наведеного вище, на виконання умов договору № 0041 від 09.01.2024 за загальний період з січня 2024 року по липень 2024 року відповідач поставив, а позивач прийняв 100346,312 кВт/г електричної енергії згідно із актами виконаних робіт: від 07.02.2024 року - 2259,42 кВт/г, від 25.04.2024 року 3584,791 кВт/г, від 21.05.2024 року - 14660,411 кВт/г, від 10.06.2024 року 19032 кВт/г, від 24.06.2024 року - 16109,69 кВт/г, від 18.07.2024 року 44700 кВт/г. Різниця між вартістю 1 кВт/г за договором № 0041 від 08.01.2024 року та вартістю 1 кВт/г після укладання додаткової угоди № 1 від 05.02.2024 року становить: 7,745352 грн. - 7,53 грн = 0,215352 грн. за 1 кВт/г.
За період з серпня 2024 року по грудень 2024 року включно відповідач поставив, а позивач прийняв 254416,97 кВт/г електричної енергії згідно із актами приймання передачі: від 15.08.2024 року - 30661 кВт/г, від 19.08.2024 року 20023,3383 кВт/г, від 18.09.2024 року 44312 кВт/г, від 18.10.2024 року - 33127 кВт/г, від 29.10.2024 року 59332 кВт/г, від 29.10.2024 року 1071,730 кВт/г, від 28.11.2024 року - 51275,409 кВт/г, від 10.12.2024 року 14614,492 кВт/г. Різниця між вартістю 1 кВт/г за договором № 0041 від 08.01.2024 року та вартістю 1 кВт/г після укладання додаткової угоди № 2 від 09.08.2024 року становить: 10,263785 грн - 7,53 = 2,733785 грн.
Вказані акти прийому-передачі електричної енергії підписані та скріплені печатками з обох сторін без зауважень та заперечень.
Разом з тим, позивач зазначає, що ним за загальний період з січня по грудень 2024 року безпідставно (у зв`язку з укладенням додаткових угод) переплачено відповідачу 717131,08 грн (21609,78 грн + 695521,3 грн).
За таких підстав, позивач стверджує, що додаткові угоди (оспорювані угоди) до Договору щодо збільшення ціни за одиницю товару не відповідають вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", ч. 3 ст. 228 Цивільного кодексу України, порушують інтереси держави в особі державної установи "Холодногірська виправна колонія (№18)", оскільки під час проведення закупівлі електричної енергії порушено вимоги чинного законодавства, принципи ефективного та прозорого здійснення закупівлі, створення добросовісної конкуренції у сфері закупівлі, принципи максимальної ефективності та економії, що створило ризик до надмірного витрачання коштів бюджету, а тому підлягають визнанню недійсними із застосуванням відповідних наслідків - стягнення надмірно сплачених коштів у розмірі 717131,08 грн за придбану позивачем електричну енергію, з огляду на що, позивач просить суд стягнути з відповідача вказану суму.
Надаючи правове обґрунтування правовідносинам, що складись між сторонами, суд керується наступним.
Відповідно до ст. 11, 509, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), договір є підставою виникнення зобов`язань, які мають виконуватись належним чином відповідно до договору та закону.
В ст. 627 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Абзацом другим ч. 3 ст. 6 ЦК України встановлено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, визначені ст. 203 ЦК України, частиною 1 якої встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Договір № 0041 від 08.01.2024 укладено відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон).
Вказаний Закону передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41).
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Частина 5 ст. 41 Закону передбачає, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, наведених у пунктах 1-8 зазначеної норми.
Серед законодавчо визначених випадків зміни істотних умов договору:
за пунктом 2 ч. 5 ст. 41 Закону - збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;
за пунктом 7 ч. 5 ст. 41 Закону - зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).
Пункт 19 Особливостей містить положення, відповідно до яких істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
- погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення (підпункт 2 пункту 19);
- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (підпункт 7 пункту 19).
Отже, законодавець розрізнив такі підстави для зміни умов договору про закупівлю, як "погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку" та "зміна регульованих цін (тарифів)" у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Як встановлено, Додаткова угода № 1 від 05.02.2024 щодо зміни ціни укладена з посиланням на постанову НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322 "Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління НЕК "УКРЕНЕРГО" на 2024 рік".
Згідно вказаної постанови установлено Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" тарифи на послуги з передачі електричної енергії на рівні: для користувачів системи (крім підприємств "зеленої" електрометалургії) - 528,57 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість).
За твердженням позивача, у даному випадку при подані тендерної пропозиції було штучно занижено ціну, оскільки вже було відомо про зміну тарифів згідно постанови НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322, а тому положення такої постанови мали бути враховані при подані тендерної пропозиції, а відтак такі дії відповідача не відповідають принципу добросовісної конкуренції серед учасників. Крім того, постачальником жодним чином не обґрунтовано чому є необхідним укладення додаткової угоди та не доведено, що підвищення ціни є непрогнозованим. Таким чином, за твердженнями позивача, при укладені Додаткової угоди № 1 від 05.02.2024 до Договору № 0041 не дотримано вимог ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", безпідставно змінено істотні умови договору, а також не дотримано процедуру внесення змін до договору зафіксовану у п. 13.5 договору.
Оцінивши наведені обставини, як підставу для визнання недійсною Додаткової угоди № 1 від 05.02.2024, суд дійшов висновку про їх необґрунтованість.
Так, умовами Договору, тариф на послугу з передачі є складовою ціни за одиницю товару та застосований в розмірі 0,48510 грн без ПДВ за 1 кВт/год згідно постанови НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022.
Разом з тим, Постановою НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322 змінено тариф на послугу з передачі у сторону його збільшення до розміру 528,57 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість).
Отже, у даному випадку підставою для укладення Додаткової угоди №1 від 19.01.2024 є зміна регульованої ціни (тарифу), що законодавчо визначено як підстава для внесення змін до істотних умов договору за умови якщо в договорі про закупівлю порядку встановлено порядок зміни ціни.
Суд констатує, що в підпунктах 13.6.7.1. - 13.6.7.5 пункту 13.6.7. Договору встановлено порядок зміни ціни у разі затвердження НКРЕКП нового тарифу на передачу. Вказаний порядок передбачає розгляд споживачем письмового звернення Постачальника з проектом додаткової угоди та підписання додаткової угоди.
Згідно підстав позову не повідомляється про порушення визначеного Договором порядку зміни ціни за Додатковою угодою № 1 від 05.02.2024 та, як встановлено, така зміна оформлена підписаною додатковою угодою, що відповідає наведеному вище порядку зміни ціни за Договором.
Суд встановив, що станом на дату подання відповідачем пропозицій постанова НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322, за якою встановлювались нові тарифи на 2024 рік на послуги з передачі електричної енергії, не набрала чинності.
Так, відповідно до пункту 4 постанови НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322 чітко зазначено, що ця постанова набирає чинності з 01 січня 2024 року, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Отже, станом на дату подання, розкриття та оцінки тендерної пропозиції ПрАТ "Харківенергозбут" постанова НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322 не набрала чинності.
За вказаних обставин суд вважає, що в учасника ПрАТ "Харківенергозбут" при подані тендерної пропозиції були відсутні правові підстави для врахування в розрахунку нової ціни згідно постанови НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322, оскільки така постанова на дату вчинення відповідної дії була нечинною.
Натомість є правильним врахування чинної на дату подання пропозиції постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788, якою встановлювався розмір тарифу на послуги з передачі на період з 01 липня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно) в сумі 485,10 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість).
Частиною 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що договір про закупівлю укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
В силу приписів частини 4 ст. 41 Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Отже, згідно вимог законодавства договір про закупівлю має відповідати змісту пропозиції, крім випадків, наведених у зазначеній вище нормі.
Суд встановив, що набрання чинності постановою НКРЕКП, за якою змінюються тарифи, не є тією підставою, яка згідно ч. 4 ст. 41 Закону надає можливим укласти договір на умовах, відмінних від тендерної пропозиції.
За вказаних обставин, у сторін договору були відсутні підстави укладати договір на інших умовах, ніж передбачалось у пропозиції ПрАТ "Харківенергозбут". У протилежному випадку могли виникнути підстави для висновку про нікчемність договору в силу положень п. 2 ч. 1 ст. 43 Закону (укладення договору з порушенням вимог частини четвертої статті 41 цього Закону).
Натомість, зміна регульованого тарифу, що застосовується в Договорі і що має місце в даному випадку внаслідок набрання чинності 01.01.2024 постанови НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322, є законодавчо визначеною підставою для зміни ціни Договору в порядку, який передбачений підпунктами 13.6.7.1. - 13.6.7.5 пункту 13.6.7. Договору.
З урахуванням вищевикладеного суд не встановив порушень законодавства при укладенні Додаткової угоди № 1 від 05.02.2024, натомість твердження відповідача щодо відсутності підстав для визнання недійсною такої додаткової угоди є ґрунтовними.
Відсутність обставин невідповідності Додаткової угоди № 1 від 05.02.2024 вимогам законодавства, про які зазначається у позові, є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в частині визнання недійсною Додаткової угоди №1 від 05.02.2024.
У подальшому між сторонами було підписано додаткову угоду № 2 від 09.08.2024 р., якою у зв`язку з коливанням та зміною цін за одиницю товару на ринку порівняно з ціною, запропонованою на торгах, збільшено вартість одиниці товару до 10,263785 грн з ПДВ, тобто збільшено ціну за одиницю товару, зазначену у відповідному договорі, та зменшено загальний обсяг товару у пропорційному співвідношенні загальної суми договору до ціни за 1 кВт*год
Згідно з ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції, яка була чинна на момент укладення спірних додаткових угод, істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
З огляду на викладене, ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше, ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Такий висновок суду відповідає висновку Великої Палати Верховного Суду, який викладено у постанові від 24 січня 2024 р. у справі № 922/2321/22 (п. 78).
Разом з тим, згідно пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку на добу наперед, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) було затверджено Постанову від 20.05.2024 № 949 «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку» що розміщена на офіційному вебсайті НКРЕКП https://www.nerc.gov.ua/ за посиланням https://www.nerc.gov.ua/acts/progranichni-cini-na-rinku-na-dobu-napered-nutrishnodobovomu-rinku-ta-balansuyuchomurinku-2, у відповідності до якої встановлюються такі граничні ціни:
1) на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку:
- максимальні граничні ціни:
з 00:00 до 07:00, з 11:00 до 17:00 5 600,00 грн/МВт·год;
з 07:00 до 11:00 та з 23:00 до 24:00 6 900,00 грн/МВт·год;
з 17:00 до 23:00 9 000,00 грн/МВт·год;
- мінімальна гранична ціна 10,00 грн/МВт·год;
2) на балансуючому ринку:
- максимальні граничні ціни:
з 00:00 до 07:00 5 600,00 грн/МВт·год;
з 07:00 до 17:00 та з 23:00 до 24:00 8 250,00 грн/МВт·год;
з 17:00 до 23:00 10 000,00 грн/МВт·год;
- мінімальна гранична ціна 0,01 грн/МВт·год.
Відповідно до пункту 8 частини третьої статті 51 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019) оператор ринку надає учасникам ринку інформацію, необхідну для виконання ними функцій на ринку електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених «Правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 308, та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Згідно з частиною шостою статті 67 Закону № 2019, та вимогами «Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» за результатами торгів оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники, що можуть використовуватися як орієнтир (індикатор) для укладення правочинів щодо купівлі продажу електричної енергії на ринку електричної енергії.
Оприлюднення результатів торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку відповідно до Закону № 2019 забезпечує Державне підприємство Оператор ринку на своєму вебсайті: https://www.oree.com.ua.
Так, середньозважена ціна на одиницю електричної енергії на ринку «на добу наперед» склала: станом на 31.05.2024 - 4 221, 92 грн/МВт.год, станом на 03.06.2024 - 4 740, 37 грн/МВт.год, отже, коливання ціни за одиницю електричної енергії в бік збільшення за дві доби склало понад 12 %; середньозважена ціна на одиницю електричної енергії на внутрішньодобовому ринку склала: станом на 31.05.2023 - 4 975, 95 грн/МВт.год, станом на 03.06.2024 - 5 686, 38 грн/МВт.год, отже, коливання ціни за одиницю електричної енергії в бік збільшення за дві доби склало понад 14 %.
Окрім того, НКРЕКП на своєму офіційному вебсайті https://www.nerc.gov.ua/ розмістила інформацію, що 04 червня 2024 року відбудеться засідання НКРЕКП у формі відкритого слухання. До питань порядку денного належать питання про схвалення проєкту постанови НКРЕКП «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 09 грудня 2023 року № 2322» (щодо перегляду тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО») та про схвалення проєктів постанов НКРЕКП щодо перегляду для операторів систем розподілу тарифів на послуги з розподілу електричної енергії.
На підставі вищезазначеного, в порядку п. 3.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 та п. 19 Особливостей, ПрАТ "Харківенергозбут" листом від 04.06.2024 № 02-21/3728 повідомив позивача, що на розгляді НКРЕКП знаходиться проєкт постанови «Про встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку», що розміщена на офіційному веб-сайті НКРЕКП https://www.nerc.gov.ua/, у разі прийняття якої, прогнозувалось значне коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку з 01.07.2024, з 01.08.2024, з 01.09.2024. Цим листом також запропоновано позивачу внести зміни до Договору та Лист наголошено на його праві з посиланням на п. 3.2.4 Правил щодо розірвати Договір у разі неприйняття ним запропонованих змін та можливості розірвання Договору у разі незгоди зі зміною умов.
Так, Відповідно до п. 3.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, встановлено наступний порядок: у разі зміни умов договору про постачання електричної енергії споживачу, у тому числі комерційної пропозиції, електропостачальник не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування повідомляє про це споживача з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. У разі надання у встановленому порядку електропостачальником споживачу повідомлення про зміни умов договору про постачання електричної енергії (у тому числі зміну ціни), що викликані змінами регульованих складових ціни (тарифу на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, ціни (тарифу) на послуги постачальника універсальних послуг та/або "останньої надії") та/або змінами в нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни або умов постачання електричної енергії, договір вважається із зазначеної в повідомленні дати зміни його умов (але не раніше ніж через 20 днів від дня надання споживачу повідомлення), про що зазначається у повідомленні:
1) достроково розірваним (без штрафних санкцій) за ініціативою споживача - у разі надання електропостачальнику письмової заяви споживача про незгоду/неприйняття змін протягом 5 робочих днів з дня отримання такого повідомлення, але не пізніше ніж за 10 календарних днів до зазначеної в повідомленні дати зміни умов договору;
2) зміненим на запропонованих електропостачальником умовах - якщо споживач не надав електропостачальнику письмову заяву про незгоду/неприйняття змін у встановлений цим пунктом термін.
Державна установа "Холодногірська виправна колонія (№18)" листом від 06.08.2025 № 3/6-1655 Мр, звернулась до ПрАТ "Харківенергозбут" з проханням заключити додаткову угоду до договору № 0041 вiд 08.01,2024 р. про збiльшення цiни вартості 1 квт постачання електричної енергiї на перiод з 01.07.2024 року по 31.12.2024 року». Тобто позивач не скористався правом на розірвання договору за ініціативою споживача та проявив власне волевиявлення щодо внесення змін до договору у зв`язку з коливання середньозважена ціна кВт. год. на ринку в бік зростання. Отже, ціна на електричну енергію склала: 8.5531544 грн (без ПДВ, 10.263785 грн з урахуванням ПДВ) та з урахуванням усіх складових (при цьому середньозважена ціна електричної енергії склала 5,96711 грн та була збільшена з рівня 3,949134 до рівня ціни на ринку "на добу наперед" 5,96711 грн на 51,09 %.
Так, відповідно до відомостей Харківської торгово-промислової палати викладених у ціновій довідці № 975/24 від 02.08.2024 коливання ціни на ринку «на добу наперед» станом на період укладання договору (01.01.2024 - 31.01.2024) у порівнянні з періодом 01.07.2024 31.07.2024 склало 54,65 % (а.с. 183-184).
З огляду на вказані обставини та докази суд дійшов висновку, що Додаткова угода № 2, якою сторони встановили ціну в розмірі 10,263785 грн з ПДВ за 1 КВт. год, не порушує вимоги ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідають умовам п. 13.5 договору та волевиявленню самого позивача у справі, яким не було реалізовано право на розірвання такого договору. Суд констатує, що внесення змін до договору є правочином, який вчиняється обома контрагентами, і таке право було реалізоване самим позивачем, як споживачем.
Відтак доводи позивача про повернення надмірно сплаченої суми коштів за електроенергію з підстав невідповідності укладених між сторонами додаткових угод, за договором повністю виконаним його сторонами, не приймаються судом до уваги як необґрунтовані.
Відповідно до ч.3 ст.13, ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Положеннями ст.ст.76-79 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене вище, з урахуванням принципу презумпції правомірності правочину, відсутності підстав для визнання додаткових угод недійсними, прийняття та оплату позивачем електричної енергії за узгодженими сторонами цінами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки кошти сплачені за наявності на те відповідної підстави, а саме відповідних договорів та укладених до них додаткових угод, у зв`язку з чим у позові слід відмовити у повному обсязі.
У силу приписів ст.129 ГПК України, судовий збір покладається на позивача у зв`язку з відмовою у позові.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову Державної установи "Холодногірська виправна колонія (№ 18)" (61052, м. Харків, вул. Рубанівська, 4; ідент. код 08564535) до Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 126; ідент. код 42206328) про визнання недійсними додаткових угод: № 1 від 05.02.2024, № 2 від 09.08.2024 до договору про закупівлю (постачання) електричної енергії № 0041 від 08 січня 2024 року та стягнення 717 131,08 грн надмірно сплачених коштів - відмовити.
2. Витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).
Відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено "06" жовтня 2025 р.
СуддяМ.І. Шатерніков