Постанова № 131021092, 08.10.2025, Тарутинський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
08.10.2025
Номер справи
514/1120/25
Номер документу
131021092
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Тарутинський районний суд Одеської області

_______________

Справа № 514/1120/25

Провадження по справі № 3/514/609/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2025 року с-ще Бессарабське

Тарутинський районний суд Одеської області

у складі головуючого судді - Кирилюк І.М.,

розглянувши матеріали протоколу, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ІНФОРМАЦІЯ_3 , про вчинення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки м. Бесарабяска РМ, громадянки України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , тимчасово не працює, до адміністративної відповідальності не притягувалась

адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),

В С Т А Н О В И В:

06 серпня 2025 року до Тарутинського районного суду Одеської області надійшли зазначені матеріали протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №331658 від 11.07.2025 р., старшим прикордонним нарядів в ППр «Серпневе» ОСОБА_2 , 11.07.2025 о 12 год 50 хв здійснила спробу перетину державного кордону України в ППр «Серпневе» шляхом пред`явлення виданого 28.05.2024 року закордонного паспорту громадянина Болгарії НОМЕР_1 , будучи громадянкою України.

Тим самим ОСОБА_1 порушила вимоги:

- ст. 2 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III«Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-III),

- ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (далі Закон №1777-XII),

- ст. ст. 2, 3 Закону України від 21 січня 1994 року № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» (далі Закон №3857-XII),

- пункт 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724).(далі Правила),

та своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч 1 ст. 204-1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася, на адресу суду повернувся конверт з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Матеріали протоколу про адміністративне правопорушення містить заяву ОСОБА_1 про розгляд справи в суді без її участі.

Відповідно до статті 268 КУпАП під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Ураховуючи, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтею 204-1 КУпПА не передбачається обов`язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також, що ОСОБА_1 відомо про складений стосовно неї протокол про адміністративне правопорушення, в матеріалах справи міститься заява з проханням слухати справу у її відсутність, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

У статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною 1 ст. 204-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від двохсот до п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п`ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Статтею 4 Конституції України встановлено, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Громадянство України у розумінні Закону № 2235-III визначається як правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках (абзац другий ч.1 ст.1 Закону) .

Вказаний Закон встановлює принцип єдиного громадянства Держави України відповідно до якого, зокрема, у разі, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається громадянином України.

Громадянин України має право виїхати з України, окрім випадків, передбачених Законом №3857-XII, та в`їхати в Україну.

У статті 2 Закону №3857-XII наведений перелік документів, що надають право громадянину України на виїзд з України і в`їзд в Україну це: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в`їзд в Україну).

Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред`явлення одного з документів, зазначених у ст. 2 цього Закону (частина 1 ст. 3 Закону№3857-XII).

На виконання вимог цього закону виконавчим органом влади затверджені Правила перетинання державного кордону України .

Таким чином, виїзд з території України або в`їзд на територію України громадян України за пред`явленням паспортів, виданих на ім`я громадян іноземної держави, без пред`явлення одного із зазначених документів, є незаконним та тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч.1 ст. 204-1 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП підтверджується доказами, які містяться у матеріалах справи:

- протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №331658 від 11.07.2025 року згідно якого ОСОБА_1 11.07.2025 року о 12 год 50 хв здійснила спробу перетину державного кордону з України в Республіку Молдова в ППр «Серпневе» без відповідних документів, а саме шляхом пред`явлення виданого 28.05.2024 року закордонного паспорту громадянина Болгарії НОМЕР_1 , будучи громадянкою України;

- поясненнями ОСОБА_1 відповідно до яких остання свою провину у вчиненні правопорушення визнала;

- рапортами посадових осіб прикордонної служби від 11.07.2025 про факт адміністративного правопорушення, складення матеріалів про адміністративне правопорушення та внесення відповідної інформації до ІТС «Гарт-5М»;

- завіреними ксерокопіями болгарського паспорту НОМЕР_1 , виданого 28.05.2024 року та паспорту громадянина України для виїзду за кордон серія НОМЕР_2 , які належать ОСОБА_1 ;

- витягом з бази даних «Ризик» згідно з якими ОСОБА_1 до 2021 року виїжджала з території України та в`їжджала на територію по закордонному паспорту громадянина України серія НОМЕР_2 , а далі з серпня 2023 року - закордонному паспорту громадянина Болгарії НОМЕР_1 .

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку що вина ОСОБА_1 у спробі незаконного перетинання державного кордону України в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів підтверджується зазначеними доказами.

Ураховуючи характер протиправного діяння, відсутність відомостей про притягнення ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що застосування в межах санкції ч.1 ст. 204-1 КУпАП мінімального розміру штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, є необхідним і достатнім для запобігання у подальшому вчинення такого правопорушення.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі 0,2 відсотка розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605 грн 60 коп.

Керуючись ст.ст. 15, 33, 40-1, 204-1, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суд

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку м. Бесарабяска Республіки Молдова, громадянку України, фактична адреса проживання в Україні : АДРЕСА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.

Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA958999980313050106000015728, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач - ГУК в Од.обл./смт Тарутине/21081100, код платежу - 21081100, банк - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки м. Бесарабяска РМ, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).

Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).

Постанова може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги через Тарутинський районний суд Одеської області.

Строк пред`явлення до виконання постанови три місяці з дня винесення постанови.

Суддя І.М. Кирилюк