Справа № 2-а -13/2009 р.
№ 2-а- 114/2008р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2009 року Харцизький міський суд Донецької області в складі:
головуючої судді - Саєнко О.Б.
при секретарі - Должиковій Я.Ю.
за участю позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харцизьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області визнання неправомірною відмову УПСЗН у перерахунку щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку та стягнення недотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду із позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради (далі УПСЗН), в якому просить визнати бездіяльність відповідача протиправною з невиплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному обсязі, зобов*язати відповідача здійснити перерахунок та виплату допомоги у повному обсязі починаючи з 14 вересня 2007 року по 01 листопада 2008 року у розмірі 5939 грн. та поновити строк для її звернення до суду.
В обгрунтування позовних вимог позивачка вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 вона народила сина - ОСОБА_3. в звязку з чим, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення сином трирічного віку. З 14.09.2007 року відповідачем прийнято рішення про надання її допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, у розмірі 130 грн. Вважає, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми " вона має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі, встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Однак, відповідач виплачував допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством. У звязку з цим, вона направила до відповідача заяву з проханням про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про сплату боргу, що утворився. Однак відповідач, своїм листом від 28.10.2008 року відмовив їй в перерахунку допомоги. Вважає вказану бездіяльність відповідача неправомірною, оскільки він порушує її права та вимоги діючого законодавства.
У судовому засідання позивачка уточнила свої позовні вимоги та просила у частині вимог за 2008 рік - залишити без розгляду. В іншій частині вимоги залишені без змін, просила стягнути недоплачений розмір допомоги за 2007 рік у сумі 1610 грн.
Представник відповідача УПСЗН - Дикун А.С. , до судового засідання не з*явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, у своїх письмових заперечень на позов зазначила, що відповідач позов не визнає, мотивуючи тим, що при нарахуванні допомоги по догляду за дитиною УПСЗН керується постановою КМУ " Про порядок призначення і виплати державної допомоги сім*ям з дітьми" від 27.12.2001 року № 1751 та Законом України " Про Державний бюджет України на 2007 рік" тому вважає, що позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена з 14.09.2007 року по 18.07.2010 рік та виплачена згідно з діючим законодавством. Відповідно до п.2 Постанови КМУ «Про порядок фінансування витрат місцевих бюджетів на здійснення заходів по виконанню державних програм соціального захист населення за рахунок коштів субвенцій із державного бюджету» від 04.03.2002 року за № 256 фінансування витрат місцевих бюджетів по державним програмам соціального захисту населення здійснюється за рахунок субвенцій, які передбачені державним бюджетом на відповідний рік. Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» покриття затрат на виплату державної допомоги сім»ям з дітьми здійснюється за рахунок Державного бюджету у вигляді субвенцій в місцеві бюджети, тобто розміри вказаної допомоги встановлюються Законом про державний бюджет на відповідний рік. Просить у задоволені позову відмовити.
Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області в судове засідання не прибув, надавши клопотання, в якому просить справу розглянути у їх відсутність.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача та третьої особи при наявності доказів, що є у справі.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши докази по справі у їх сукупності, вважає, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Суд встановив, що позивачка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина ОСОБА_3, у зв»язку з чим, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачці УПСЗН призначена допомога з 14.09.2007 року по 18.07.2010 року у розмір 90 грн. як не застрахованій особі у системі загальнообов*язкого державного соціального страхування.
Згідно ст.. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" позивачка має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" позивачці щомісячно повинна була надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Згідно ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися в 2007р. у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.14 ст. 71 вищевказаного Закону дію ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» на 2007 рік було зупинено.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії) положення ст.. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та положення п.14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення дії ч. 1 ст. 15 Закону України «Про допомогу сімям з дітьми» визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає чинність, а тому з 09.07.2007р. відновлено дію частини 1 статті 15 Закону України в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З таких підстав, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає у особи за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» затверджений прожитковий мінімум на одну особу із розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня 470 грн..
Згідно до наданої довідки УПСЗН, позивачка отримала виплати у розмірі: вересень 2007 p.- 59, 42 грн., жовтень 104, 85 грн., листопад 2007р. - 107, 73 грн., грудень 2007р.-110.88 грн.
Таким чином, з урахуванням отриманих позивачкою сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною сума, яка підлягає донарахуванню і стягненню становить 1274 грн. з наступного розрахунку:
вересень 2007 p.- (463 грн./30 дн. х 16 дня) р - 246 грн.88 коп. (прожитковий мінімум для дітей віком до 6р.) - 59, 42грн. (нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною згідно довідки) = 187грн. 46 коп.,
жовтень 2007 p.- 470 грн. -104, 85 грн=365, 15 грн.
листопад 2007р.-470 грн- 107, 73 грн.. = 362, 27 грн.,
грудень 2007р. - 470грн. - 110, 88 грн. = 359, 12 грн.
Недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною підлягають стягненню на користь позивачки з відповідача за рахунок державного бюджету, оскільки за змістом ст. 21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту є розпорядниками бюджетних коштів, для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Кошти бюджету, які отримають фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.
Таким чином, суд вважає що бездіяльність відповідача щодо відмови виплатити позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років, як передбачено ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» у період з 14 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 рік, слід визнати неправомірною, у зв»язку з чим необхідно стягнути з відповідача на користь позивачки недоплачену суму щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1274 грн.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що позивачка з поважних причин пропустила строк звернення до суду щодо стягнення грошової допомоги за 2007 рік, так як про порушення своїх прав, зв»язаних з недопплатою грошової допомоги вона дізналася у жовтні 2008 року, у зв»язку з чим, звернуся з відповідною заявою до відповідача, який своїм листом від 28.10.2008 р. відмовив провести перерахунок та доплатити розмір допомоги.
Суд, враховуючи, що позивачкою пропущено незначний строк для звернення до суду з даним позовом, а також те, що отримуючи грошову допомогу кожен місяц у конкретних розмірах, вона вважала, що дані розміри допомоги передбачені законодавством. і дії відповідача в цій частині були правомірними, у зв»язку з чим. у неї не виникало сумнівів в неправомірності дій відповідача, вважає можливим визнати причину пропуску строку поважною та поновити строк її звернення до суду.
Керуючись ст.. 22 Конституції України, ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми". Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року. ст.. 21 Бюджетного кодексу України, ст. 2, 7, 17, 70, 71, 99, 122, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково Поновити строк звернення ОСОБА_1 до суду, за захистом порушеного права.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради щодо не виплати ОСОБА_1, щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному обсязі згідно зі ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років за період з 14 вересня 2007р. по 31 грудня 2007р..
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради здійснити нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною за період з 14 вересня 2007р. по 31 грудня 2007 р. ОСОБА_1.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилась у м. Харцизьку Донецькій області з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради(м. Харцизьк Донецькій області, вул. Шалімова, буд. 2, 86700, код 25968889) за рахунок коштів Державного бюджету України недоплачену суму щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною за період з 14 вересня 2007р. по 31 грудня 2007 рік в розмірі 1274 грн. та судові витрати в сумі 3, 40 коп..
В іншій частині позову - відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути, подана протягом 10 днів з дня складання постанови суду в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів з дня складання постанови суду в повному обсязі без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.