Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 214/5815/25
2/214/3783/25
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
14 жовтня 2025 року м. Кривий Ріг
Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Євтушенка О.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Попкової Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №214/5815/25 за позовною заявоюУправління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про стягнення надміру виплачених коштів тимчасової державної допомоги, -
Представники: від позивача Сидоренко С.В., Слепньова Т.Г.,
ВСТАНОВИВ:
Заступник начальникаУправління праціта соціальногозахисту населеннявиконавчого комітетуСаксаганської районноїу містіради СидоренкоС.В. звернулася до суду з позовною заявою 16.06.2025, в якій просила суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради грошові кошти в сумі 9588 грн. 00 коп., виплачені у вигляді тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину, або місце проживання яких невідоме.
Пред`явлені вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради як одержувач тимчасової державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Відповідно до ч.ч.8, 9 ст.181 СК України, Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 та на підставі пакету документів, наданого ОСОБА_2 , рішенням управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради їй була призначена тимчасова державна соціальна допомога на період з 01.08.2024 до 31.01.2025 у розмірі по 1598 грн. 00 коп. щомісячно. Згідно з п.2 Порядку, тимчасова державна допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується, у зв`язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.
У січні 2025 року управлінню стало відомо, що боржник ОСОБА_1 в рамках виконавчого провадження ВП №60141129 з примусового виконання судового рішення про стягнення з нього аліментів самостійно розпочав виплату заборгованості по аліментам на користь ОСОБА_2 на утримання їх сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , сплативши 2640 грн. 00 коп. Так, у лютому та березні 2025 року ОСОБА_1 перерахував по 2700 грн. 00 коп. щомісячно на виконання аліментних зобов`язань по утриманню сина. У зв`язку з тим, що виникла можливість стягнення аліментів з ОСОБА_1 , сплачені на користь ОСОБА_2 грошові кошти у вигляді тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину, або місце проживання яких невідоме, виплачені їй з 01.08.2024 до 31.01.2025 у загальному розмірі 9588 грн. 00 коп. підлягають стягненню з платника аліментів ОСОБА_1 до Державного бюджету України відповідно до ч.10 ст.181 СК України. Із приводу необхідності повернення коштів відповідно до положень п.12 Порядку, на адресу ОСОБА_1 управлінням надсилались повідомлення про припинення надання допомоги та повернення надміру виплачених коштів державної допомоги, проте, вжиті управлінням заходи залишились безрезультатними, а сума заборгованості несплаченою, що обумовило звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 17.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами в письмовому порядку, оскільки жоден із учасників справи не подав клопотання про розгляд справи за їх участю в судовому засіданні.
Правом на участь в судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 не скористалася, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності. На задоволенні позовних вимог наполягала з підстав, викладених у позові.
Відповідач ОСОБА_1 подав заяву, в якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, пред`явлені вимоги визнав частково, а саме, на суму 7990 грн. 00 коп. як тимчасової державної допомоги, виплаченої за період з серпня 2024 року до грудня 2024 року. Позицію по суті пред`явлених вимог відповідач мотивував тим, що, на його переконання, грошові кошти у сумі 1598 грн. 00 коп., сплачені позивачем як тимчасова державна допомога на користь ОСОБА_2 , має повернути саме вона Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, оскільки отримуючи від нього аліменти повинна була повідомили про це управління. Оскільки ОСОБА_2 не повідомила про виплату ним аліментів, не повернула отримані кошти в сумі 1598 грн. 00 коп. у січні 2025 року як безпідставно набуті в результаті припинення обставин, що обумовлювали їх виплату, тому правові підстави для покладення на нього цивільно-правової відповідальності в цій частині відсутні.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 про розгляд справи повідомлялась у встановленому законом порядку, однак про свою участь в судовому засіданні не заявила, правом на подання письмових пояснень не скористалася.
Інших заяв, клопотань від учасників справи не надходило. Інші процесуальні дії не вчинялись.
Суд, врахувавши позицію представника позивача, доводи та заперечення відповідача по суті позовних вимог, дослідивши письмові матеріали цивільної справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального права, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що рішенням Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 04.02.2013 у справі №435/11788/12, яке набрало законної сили 15.02.2013, за позовом ОСОБА_5 (дійсне прізвище ОСОБА_6 ) присуджено стягнення з ОСОБА_1 на її користь аліментів на утримання їх синів ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/3 частки від усіх видів його заробітної плати (доходу), щомісяця, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, кожної окремо, починаючи з 03.12.2012 і до досягнення ОСОБА_7 . 18-річчя.
На виконання рішення суду 03.09.2019 за заявою стягувача судом видано виконавчий лист, який перебуває на примусовому виконанні у Саксаганському відділі ДВС у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), виконавче провадження №60141129 в частині стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Стягнення аліментів на утримання іншого сина ОСОБА_7 припинене у зв`язку з досягненням ним повноліття.
16.08.2024 ОСОБА_2 як стягувач аліментів звернулася до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради із заявою за затвердженою формою (зареєстрована за вх. №368/3) про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, на неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом із заявою вона подала декларацію про доходи осіб, які звернулися за призначенням окремих видів державної соціальної допомогиза затвердженою формою. При поданні заяви ОСОБА_2 була проінформована, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, вона повинна повідомити про це орган соціального захисту населення, що засвідчила своїм підписом в заяві від 16.08.2024. Крім того, ОСОБА_2 під підпис була попереджена про відмову у призначенні/припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру виплачених коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.
Відомості про ОСОБА_1 як боржника за вищевказаним виконавчим провадженням (у тому числі, але не виключно) внесені до Єдиного реєстру боржників за даними станом на 16.08.2024.
Відповідно до ч.ч.8, 9 ст.181 СК України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину,дитині призначаєтьсятимчасова державнадопомога зурахуванням матеріальногостану сім`ї,у якійвиховується дитина,але неменше 50відсотків прожитковогомінімуму длядитини відповідноговіку.Виплата тимчасовоїдержавної допомогиздійснюється зарахунок коштівДержавного бюджетуУкраїни. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги,її розмір визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме регламентовано Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 (зі змінами).
Відповідно до п.п.2, 3, 7 Порядку, тимчасова державна допомога призначається дитині віком до 18 років у разі,коли відомості про одного з батьків (платника аліментів), які внесено до Єдиного реєстру боржників у зв`язку з несплатою ним аліментів. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами.
Рішенням управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради від 11.09.2024 призначено виплату ОСОБА_2 тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, на неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1598 грн. 00 коп. щомісячно на період з 01.08.2024 до 31.01.2025.
Як слідує з довідки управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради від 06.03.2025, за період з 01.08.2024 до 31.01.2025 ОСОБА_2 отримала тимчасової державної допомоги на загальну суму 9 588 грн. 00 коп.
Згідно з п.10 Порядку (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), виплата тимчасової допомоги припиняється у разі, зокрема, добровільного виконання рішення суду особою, зобов`язаною сплачувати аліменти (п.9). Про виникненнязазначених обставинодержувач зобов`язанийповідомити удесятиденний строкорган праціта соціальногозахисту населення. Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла зазначена обставина.
Дослідженням матеріалів справи встановлено, що 14.01.2025 за вих. №67 Саксаганським відділом ДВС у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на адресу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради було направлено вимогу виконавця з повідомленням про те, що 14.01.2025 боржник ОСОБА_1 самостійно сплатив 1/6 частину свого доходу в рахунок аліментів, які перераховано з боржника на користь стягувача 14.01.2025 у розмірі 2640 грн. 00 коп. При цьому, 17.02.2025 за вих. №38534 відділом ДВС на адресу управління направлено чергову вимогу виконавця з повідомленням про те, що 17.02.2025 боржник ОСОБА_1 самостійно сплатив аліменти у розмірі 2700 грн. 00 коп.; аналогічну вимогу виконавця з повідомленням про добровільну сплату боржником аліментів у сумі 2700 грн. 00 коп. 25.03.2025 направлено відділом ДВС на адресу управління 25.03.2025 за вих. №82830.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку, за період з 01.08.2024 до 31.01.2025 ОСОБА_2 було виплачено тимчасову допомогу у загальному розмірі 9588 грн. 00 коп., при цьому, перший платіж мав місце у серпні 2024 року, останній у січні 2025 року. Починаючи з лютого 2025 року виплату тимчасової допомоги їй припинено.
Відповідно доп.12Порядку (вредакції намомент виникненняспірних правовідносин),якщо виникламожливість стягненняаліментів зодного збатьків,виявлено,що одинз батьківможе утримуватидитину,або встановленомісце проживання(перебування)одного збатьків,у зв`язкуз чимможливе стягненняз ньогокоштів наутримання дитини,орган соціальногозахисту населення: визначаєсуму сплаченоїтимчасової допомоги,яка підлягаєповерненню,та встановлюєстроки їїповернення (протягоммісяця); повідомляєодному збатьків просуму сплаченоїтимчасової допомоги,яка підлягаєповерненню,та строкїї повернення; уразі неповерненнякоштів добровільнов установленістроки вирішуєпитання проїх стягненняу судовомупорядку. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету. Кошти, перераховані одним з батьків на рахунок органу соціального захисту населення, протягом 10 календарних днів зараховуються на рахунок органу Казначейства.
12.03.2025 на адресу відповідача ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку позивачем направлено повідомлення про припинення виплати тимчасової державної допомоги з вимогою повернення виплаченої на користь ОСОБА_2 допомоги за період з 01.08.2024 до 31.01.2025 у розмірі 9588 грн. 00 коп. в строк до 12.04.2205 на рахунок за вказаними у повідомленні реквізитами.
У ході судового розгляду відповідач беззаперечно визнав факт здійснення ним добровільної сплати аліментів у січні 2025 року у сумі 2700 грн. за січень 2025 року, надавши копію відповідної квитанції. При цьому, він не заперечував проти повернення коштів, сплачених ОСОБА_2 як тимчасової державної допомоги за період з 01.08.2024 до 31.12.2024 у сумі 7990 грн. 00 коп., визнавши вимоги в цій частині. Суд вважає, що така позиція відповідача, як і визнання ним вимог за період з 01.08.2024 до 31.12.2024 заслуговують на увагу, оскільки є обґрунтованою, відповідає фактичним обставинам, вимогам чинного законодавства України, яке зобов`язує саме боржника здійснити повернення сплаченої на користь стягувача тимчасової державної допомоги за наявності підстав, визначених п.10 Порядку.
Разом з тим, суд не може погодитись з доводами відповідача про відсутність підстав для стягнення з нього тимчасової державної допомоги за січень 2025 року у розмірі 1598 грн. 00 коп., яку, на переконання ОСОБА_1 , має сплатити ОСОБА_2 . У даному випадку про дистракторність таких посилань відповідача свідчить те, що сплата ним аліментів у кожному випадку, починаючи з січня 2025 року, мала місце на рахунки одержувача Саксаганського відділу ДВС, що чітко вказано і у наданій ним квитанції, а не безпосередньо стягувачеві, що виключає підстави стверджувати про обізнаність стягувача про здійснення аліментних платежів ОСОБА_1 добровільно та протиправність її дій щодо отримання такої допомоги. Крім того, перерахування аліментів на рахунок стягувача ОСОБА_2 здійснювалось відділом ДВС, а тимчасової державної допомоги управлінням шляхом перерахування коштів одержувачу в один зі способів, визначених п.12 Постанови. Відтак, здійснення цих платежів з огляду на їх різну правову природу проводиться окремо з різних бюджетів. До того ж, не менш вагомим є той факт, що у разі настання обставин, визначених п.10 Порядку, припинення виплати тимчасової державної допомоги здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла зазначена обставина у даному випадку саме з 01.02.2025, а тому підстав стверджувати про протиправність дій чи бездіяльності ОСОБА_2 щодо отримання допомоги немає.
Оскільки повідомлення з вимогою повернути кошти залишилось поза увагою відповідача та залишається невиконаним, тому позивач звернувся до суду. До того ж позиція відповідача, який пред`явлені вимоги визнає частково, однак станом на момент ухвалення рішення їх не задовольнив, визначають наявність між сторонами спору.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради є бюджетною організацією, фінансується виключно за рахунок бюджетних коштів, нецільове використання яких заборонено законодавством.
Частиною 1ст.1212 ЦК Українипередбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Виходячи з того, що в силу ч.10 ст.181 СК України суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку, доведеність заявлених вимог, суд дійшов висновку про необхідність їх задоволення у повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат згідно зі ст.141 ЦПК України, суд враховує задоволення позовних вимог у повному обсязі на користь позивача, а тому вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради 3028 грн. 00 коп. в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст.4, 5, 13, 19, 76-81, 89, 95, 133, 141, 258-259, 263-265, 354, 355 ЦПК України суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимогиУправління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про стягнення надміру виплачених коштів тимчасової державної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьУправління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті радигрошові кошти в сумі 9588 грн. 00 коп., виплачені у вигляді тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину, або місце проживання яких невідоме.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьУправління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради 3 028 грн. 00 коп. в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дати складання повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, код ЄДРПОУ 05411280, місцезнаходження юридичної особи: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул.Володимира Великого, буд.34-б.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , інн НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , інн НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Рішення суду складено та підписано без проголошення 14.10.2025.
Суддя О.І. Євтушенко