Рішення № 130970059, 14.10.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2025
Номер справи
380/18568/24
Номер документу
130970059
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/18568/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2025 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу № 380/18568/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому із врахуванням заяви (третьої від 21.03.2025) про уточнення позовних вимог просила:

- визнати протиправними дії щодо припинення виплати субсидії із 01 квітня 2023 по 30 квітня 2024 та скасувати рішення про припинення житлової субсидії ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути питання, щодо призначення, перерахунку та виплати житлової субсидії ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 із 01 квітня 2023 по 30 квітня 2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка не погоджується із прийнятим рішення відповідача про відмову в призначенні житлової субсидії у зв`язку із зарахування 60-денного періоду перебування за кордоном у розрахунковий період, оскільки такий не має зараховуватися із початку кварталу 2022 у зв`язку із оголошенням воєнного стану в Україні та продовженням у всіх наступних періодах. А також всупереч нормативно-правовим актам, позивачку своєчасно не повідомлено про припинення виплати субсидії оскільки копію рішення про припинення житлової субсидії у 2023 2024 на її звернення не було надано. Таким чином, позивачка була позбавлена можливості подати документи, які підтверджують чи спростовують факт перебування за кордоном сукупно понад 60 днів.

Позивачка та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали суду додаткові пояснення та докази, просили позов задовольнити повністю.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав що, позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач житлової субсидії. Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення проведено призначення житлової субсидії ОСОБА_1 на опалювальний період 2022 2023 року, тобто з 01 жовтня 2022 по квітень 2023 року, виплата якої здійснена в повному обсязі. Враховуючи норми пунктів 78 та 79 Положення № 848 з травня 2023 заявниці не здійснювалося призначення житлової субсидії на наступний період, оскільки у складі домогосподарства є особи, які зареєстровані, але фактично не проживають. Відповідач зазначає, що ним були надіслані відповіді на звернення позивачки у яких надано роз`яснення (зазначено причину непроведеного перерахунку субсидії і рекомендовано звернутися із документами для призначення житлової субсидії). Проте позивачкою не вчинено жодних дій з цього приводу.

За інформацією Держприкордонслужби, позивачка перебувала за кордоном понад 60 днів, про що не повідомила органи Пенсійного фонду України так як це визначено пунктом 90 Положення №848. Так як позивачка не зверталася за призначенням житлової субсидії з травня 2023 по 02 травня 2024, відповідно до норм чинного законодавства були відсутні законні підстави для призначення субсидії заявниці з травня 2023 року, в тому числі на період з 01 жовтня 2023 по 30 квітня 2024 року.

Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги заперечила, надала суду додаткові пояснення, докази та документи, просила в задоволені позову відмовити повністю.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що 30.12.2024 було відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі з повідомленням сторін, призначено судове засідання.

Судом встановлені наступні обставини:

28.09.2022 Львівським комунальним підприємством «Магістральне» складено Акт №192 про те, що по адресі АДРЕСА_1 зареєстровані але фактично не проживають ОСОБА_2 1976 р.н., ОСОБА_3 1977 р.н.

Також згідно довідки № 0577 від 28.09.2022 з місця проживання про склад сім`ї і реєстрації в квартирі зареєстровано 3 осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 .

28.09.2022 позивачкою було подано до Франківського відділу соціального захисту заяву про призначення та надання житлової субсидії.

28.09.2022 позивачкою подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

03.11.2022 Львівським комунальним підприємством «Магістральне» складено Акт № 279 про те, що по адресі АДРЕСА_1 зареєстровані але фактично не проживають ОСОБА_2 1976 р.н., ОСОБА_3 1977 р.н. Також згідно довідки №0681 від 08.11.2022 з місця проживання про склад сім`ї і реєстрації в квартирі зареєстровано 3 осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 .

08.11.2022 позивачкою було подано заяву до Франківського відділу соціального захисту про призначення та надання житлової субсидії.

08.11.2022 позивачкою було подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначення житлової субсидії.

28.11.2023 позивачкою подано заяву пояснення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якій зазначила про те, що перебувала за кордоном з 24.03.2022 по 25.03.2022 та з 04.04.2022 по 06.04.2022, за час перебування за кордоном машини не придбала, депозиту в банку немає.

03.01.2024 відповідач листом надав відповідь на звернення позивачки від 19.12.2023 про те, що для вирішення питання призначення житлової субсидії необхідно звернутися до найближчого відділення обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із новою заявою та декларацією про доходи.

19.04.2024 позивачкою подано заяву до Управління обслуговування громадян про поновлення нарахування субсидії.

25.04.2024 відповідач листом надав відповідь на звернення позивачки від 11.04.2024 про те, що відповідно до бази даних програмного забезпечення «ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати деяких соціальних виплат» житлову субсидію не призначено з 01.05.2023, оскільки у складі домогосподарства є особи які зареєстровані, але фактично не проживають за відповідною адресою.

Згідно акту № 343 від 01.05.2024, громадяни ОСОБА_2 1976 р.н. та ОСОБА_3 1977 р.н. зареєстровані, але не проживають по вище вказаній адресі.

02.05.2024 позивачкою було подано заяву про призначення та надання житлової субсидії, яка була припинена у зв`язку з перебуванням за кордоном 4 дні та поновлена на підставі довідки, що громадяни ОСОБА_2 1976 р.н. та ОСОБА_3 1977 р.н. зареєстровані, але не проживають по вище вказаній адресі.

02.05.2024 позивачкою було подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

09.05.2024 Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено у призначенні житлової субсидії, з підстав наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

18.06.2024 ТОВ «Львівгаз збут» видано довідку № 797-19-606-0624 в тому, що станом на 31.05.2024 за користування природним газом заборгованість за спожитий природний газ відсутня.

21.06.2024 Франківським відділом соціального захисту Складено Акт №275 обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи в якому зазначено, що ОСОБА_2 1976 р.н. та ОСОБА_3 1977 р.н. зареєстровані, але не проживають за адресою: АДРЕСА_1 .

25.06.2024 відповідач листом надав відповідь на звернення позивачки, в якому вказано, що позивачка перебувала за кордоном понад 60 днів, тому житлову субсидії їй не призначено. Під час призначення житлової субсидії на неопалювальний період отримано інформацію про те, що у позивачки наявна заборгованість у розмірі, що перевищує встановлену законодавством суму 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 680 грн. Відповідно у житловій субсидії з травня 2024 позивачці відмовлено.

26.06.2024 позивачкою було подано заяву про призначення та надання житлової субсидії.

26.06.2024 позивачкою було подано до Залізничного об`єднання управління ПФУ м. Львова декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

15.07.2024 Головним управління ПФУ у Львівській області відмовлено призначенні житлової субсидію, з тих підстави, що сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКХ та СГТП самостійно.

15.08.2024 позивачка звернулася із заявою до головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просила надати рішення про припинення житлової субсидії.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивачка вважає спірну відмову у наданні житлової субсидії відповідача протиправною та такою, що не відповідає вимогам Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Судом враховуються аргументи наведені позивачкою про протиправність спірної відмови у наданні житлової субсидії з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

Згідно із ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із п. 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) (в редакції на час вчинення спірних правовідносин 01.01.2024), призначення житлових субсидій здійснюється:

до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення);

починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.

Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.

Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян:

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 р. включно в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);

органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).

Сформована та підписана електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, заява разом із декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою згідно з додатком 2 (далі - декларація) передається засобами Порталу Дія шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами Мінсоцполітики та Пенсійного фонду України до відповідного структурного підрозділу з питань соціального захисту населення/органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважені органи).

Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження уповноваженому органу.

Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.

Заяви з необхідними документами та/або відомостями (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються уповноваженому органу не рідше ніж раз на два тижні.

Якщо рішення про призначення (відновлення) житлової субсидії приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи, такий акт складається посадовою особою виконавчого органу за зверненням громадянина та передається уповноваженому органу.

За технічної можливості заява громадянина щодо проведення обстеження матеріально-побутових умов його домогосподарства та/або фактичного місця проживання і складення відповідного акта передається органами Пенсійного фонду України виконавчим органам сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військовим адміністраціям.

Для складення акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи на запит виконавчих органів сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військових адміністрацій органами Пенсійного фонду України у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються копії заяви та декларації такого домогосподарства.

При цьому в акті зазначаються:

відомості про особу, яка звернулася за житловою субсидією (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності); адреса, за якою особа зареєстрована (задекларована)/фактично проживає (вулиця, номер будинку, номер квартири, населений пункт, район, область, поштовий індекс);

відомості про осіб, зареєстрованих/задекларованих у житловому приміщенні (будинку), осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні (будинку) (прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) та родинний зв`язок (стосовно заявника);

факт відключення домогосподарства від централізованого опалення (теплопостачання) та використання для обігріву житлового приміщення (будинку) побутових електроприладів;

факт передання в оренду житлового приміщення (будинку), яке (який) перебуває у власності особи із складу домогосподарства або члена сім`ї особи із складу домогосподарства, зокрема житлового приміщення (будинку), на яке (який) оформлено право на спадщину;

наявність у житловому приміщенні (будинку) кількох розділених особових рахунків або наявність за однією адресою кількох житлових приміщень (будинків) з розділеними особовими рахунками;

відомості щодо майнового стану, додаткових джерел для існування, не зазначені громадянином у декларації.

Інформація про призначені житлові субсидії вноситься уповноваженим органом до Реєстру отримувачів житлових субсидій, що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру.

Згідно із абз. 2 п. 11 цього ж Положення, інформація про належність членів домогосподарства до відповідних категорій осіб зазначається в декларації.

Згідно із абз. 5 п.п. 3 п. 14 цього ж Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев`ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном - протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.

Згідно із абз. 2 п. 24 цього ж Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані та/або задекларовані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають), крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян. На осіб із складу домогосподарства розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Згідно із абзацами 1-3 п. 25 цього ж Положення, у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих та/або задекларованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих за цією адресою членів домогосподарства.

Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Ця норма не поширюється на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, або перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян).

Наявність у членів домогосподарства, які не проживають за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, та у членів їх сімей умов, зазначених у підпунктах 2-4, 7, 9-10 пункту 14 цього Положення, не є перешкодою для застосування під час призначення житлової субсидії абзаців першого та другого цього пункту.

Згідно із п. 29 цього ж Положення, рішення у випадках, передбачених пунктами 25, 27 і 28 цього Положення, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи та/або документів, що підтверджують непроживання особи за адресою домогосподарства.

Згідно із п. 30 цього ж Положення, для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Згідно із п. 31 цього ж Положення, для призначення житлових субсидій до сукупного доходу осіб враховуються доходи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 41 цього ж Положення У разі коли на час звернення за призначенням житлової субсидії особа є непрацюючим пенсіонером, який в останньому місяці періоду, за який враховуються доходи, не мав інших доходів, крім пенсії, її середньомісячний сукупний дохід розраховується відповідно до абзацу першого пункту 37 цього Положення.

Згідно із п. 43 цього ж Положення, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:

заяву;

декларацію;

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);

рішення суду (в разі наявності);

інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.

Згідно із абз. 4 п. 50 цього ж Положення, для призначення житлових субсидій на запит уповноважених органів у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою.

Згідно із п. 53 цього ж Положення, у разі коли кількість осіб, зазначених у відомостях про склад зареєстрованих/задекларованих у житловому приміщенні осіб, відрізняється від кількості осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, внески/платежі об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, для призначення житлової субсидії використовуються дані, зазначені у відомостях про склад зареєстрованих/задекларованих у житловому приміщенні осіб.

Згідно із п. 54 цього ж Положення, у разі неподання органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами відомостей про склад зареєстрованих/задекларованих у житловому приміщенні осіб у строки, встановлені цим Положенням, а також у разі відсутності таких відомостей, рішення про кількість членів домогосподарства, на яких призначається житлова субсидія, приймається уповноваженим органом на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи.

Згідно із п. 55 цього ж Положення, на підставі рішення, прийнятого відповідно до пункту 54 цього Положення, управителі або об`єднання, виконавці комунальних послуг нараховують плату за житлово-комунальні послуги, внески/платежі об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком виходячи з кількості осіб домогосподарства, на яких призначено субсидію.

Згідно із п. 58 цього ж Положення, якщо інформацію, необхідну для призначення житлової субсидії (в тому числі на наступний період) та автоматичного розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон отримати неможливо внаслідок помилки, виявленої під час обміну інформацією із суб`єктами надання інформації, державними реєстрами чи ресурсами, визначеними в абзацах другому, третьому, восьмому - тринадцятому пункту 50 та в абзацах другому - четвертому пункту 50-1 цього Положення, уповноважений орган повідомляє громадянину про необхідність виправлення помилки самим заявником і проводить розрахунок житлової субсидії протягом 10 днів після подання ним оновлених даних та/або отримання необхідної інформації.

У разі коли заявник не згоден з рішенням уповноваженого органу про відмову у призначенні житлової субсидії або визначений розмір субсидії, що прийнято на підставі інформації, отриманої під час обміну інформацією із суб`єктами надання інформації, державними реєстрами чи ресурсами, яку заявник вважає некоректною, заявник самостійно вживає заходів до уточнення такої інформації у відповідних першоджерелах.

Згідно із п. 59 цього ж Положення, у разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки заявник не вчинив дій щодо її виправлення та/або не подав документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, уповноважений орган приймає рішення про відмову у призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому пунктом 62 цього Положення. Зазначений строк продовжується на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Згідно із п. 60 цього ж Положення, уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення);

відмову в призначенні житлової субсидії.

Згідно із абз. 1 п. 62 цього ж Положення, у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.

Згідно із п. 64 цього ж Положення, заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Згідно із п. 76 цього ж Положення, якщо громадяни, що перебувають у складних життєвих обставинах, а також ті, житлові приміщення яких розташовані в адміністративно-територіальних одиницях, визначених у переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204, не змогли звернутися за призначенням житлової субсидії протягом строку, встановленого пунктом 75 цього Положення, житлова субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону (але не раніше ніж з місяця виникнення права на житлову субсидію) у разі, коли таке звернення надійшло в будь-який місяць до закінчення опалювального (неопалювального) сезону.

Згідно із абз. 5 п. 78 цього ж Положення, після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих (задекларованих) осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб.

Згідно із п. 79 цього ж Положення, уповноважені органи без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому цим Положенням, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення з використанням програмних засобів (в автоматичному режимі) про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61, 62 цього Положення.

Згідно із п. 80 цього ж Положення, домогосподарствам, зазначеним у пункті 78 цього Положення, призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.

Згідно із п. 81 цього ж Положення, у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний період не призначається, про що уповноважений орган інформує громадянина у порядку, визначеному пунктом 62 цього Положення, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.

Згідно із п. 82 цього ж Положення, якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого періоду.

Зазначений строк продовжується на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Згідно із п 83 цього ж Положення, якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період, житлова субсидія в такому разі призначається з місяця подання нових заяви і декларації.

Згідно із абз. 9 п. 90 цього ж Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган (до 30 листопада 2022 р. включно - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, з 1 грудня 2022 р. - орган Пенсійного фонду України) про виникнення обставин, зокрема щодо про перебування за кордоном особи із складу домогосподарства або члена сім`ї особи із складу домогосподарства сукупно більш як 60 днів;

Згідно із п. 93 цього ж Положення, перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення:

непрацюючим пенсіонерам, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати;

особам, які подають додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію;

непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, щодо призначення житлової субсидії на понаднормову площу житла.

Згідно із п. 94 цього ж Положення, у разі необхідності проведення перерахунку (донарахування) житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок (таке донарахування), не обмежується.

Згідно із п. 121 цього ж Положення, надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

У разі прийняття рішення про припинення надання житлової субсидії уповноважений орган повідомляє одержувачу житлової субсидії про прийняте рішення протягом трьох робочих днів з дня його прийняття. Водночас уповноважений орган інформує одержувача про прийняте рішення із зазначенням причин відмови та порядку оскарження прийнятого рішення в порядку, встановленому пунктом 62 цього Положення.

Згідно із п. 122 цього ж Положення, поновлення надання житлової субсидії протягом сезону її призначення можливе лише у випадках, зазначених в абзацах другому та третьому пункту 119 цього Положення, з місяця, що настає за місяцем, в якому надійшло повідомлення про відновлення надання житлово-комунальної послуги (послуг), сплату заборгованості за житлово-комунальну послугу (послуги), оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, укладення договору про реструктуризацію такої заборгованості або оскарження заборгованості споживачем у судовому порядку (за наявності ухвали про відкриття провадження у справі).

Згідно із п. 123 цього ж Положення, у випадку, зазначеному в абзаці третьому пункту 120 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню про припинення житлової субсидії суд зазначає наступне:

Відповідачем належними та допустимим доказами не обґрунтовано правомірність відмови позивачці в призначені спірної житлової субсидії з підстав, сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКХ та СГТП самостійно.

Вказані підстави судом не враховуються з наступних підстав.

До складу домогосподарства включаються всі особи, які зареєстровані та (або) задекларовані в житловому приміщенні (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб особи, які фактично проживають). Проте, доходи членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються.

Рішення у випадках, передбачених пунктами 25, 27 і 28 цього Положення, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та/або документів, що підтверджують непроживання особи за адресою домогосподарства.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка при зверненні до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою щодо призначення житлової субсидії, вказала що разом із нею по адресі: АДРЕСА_2 , зареєстровані але фактично не проживають громадяни ОСОБА_2 1976 р.н., ОСОБА_3 1977 р.н.

Як слідує з матеріалів справи 25.04.2024 відповідач листом надав відповідь на звернення позивачки від 11.04.2024 про те, що відповідно до бази даних програмного забезпечення «ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати деяких соціальних виплат» житлову субсидію не призначено з 01.05.2023, оскільки у складі домогосподарства є особи які зареєстровані, але фактично не проживають за даною адресою.

Однак, суд не погоджується із таким висновком відповідача, оскільки як зазначалось вище, до складу домогосподарства включаються всі особи, які зареєстровані та (або) задекларовані в житловому приміщенні (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб особи, які фактично проживають). Проте, доходи членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються.

Судом встановлено факт родинних зав`язків між позивачкою та громадянами ОСОБА_2 1976 р.н., ОСОБА_3 1977 р.н.

Проте, що стосується визначення домогосподарства, то його визначення в Положенні №848 відсутнє. Якщо застосувати аналогію з іншими нормативними актами, де міститься його визначення, то домогосподарство - це сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частини, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне домогосподарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати у родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких з цих стосунків, або бути в тих чи інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи.

Як встановлено актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства фактичного місця проживання особи від 28.11.2023, ОСОБА_1 проживає в квартирі одна, часто хворіє, сини ОСОБА_2 1976 р.н., ОСОБА_3 1977 р.н. також за вказаною адресою зареєстровані, але не проживають (фактичне місце проживання: синів АДРЕСА_3 ). Отриманих доходів не вистачає на прожиття, лікування та оплати житлово-комунальних послуг у повному обсязі. Додаткових джерел існування не має. ОСОБА_1 потребує надання субсидії на житлово-комунальні послуги.

Враховуючи вищезазначене, а також те, що позивачка фактично не проживає з громадянами ОСОБА_2 1976 р.н., ОСОБА_3 1977 р.н., не веде з ними спільного господарства, то за таких обставин останніх не можна вважати членами домогосподарства позивачки.

Суд звертає увагу на те, що факт реєстрації місця проживання у відповідному нерухомому майні не є безумовною обставиною для висновку про те, що така особа є членом домогосподарства.

Факт того, що вищезгадані громадяни зареєстровані в квартирі позивачки, з урахуванням обставин, встановлених судом, не є безумовною обставиною вважати, що вони є членами домогосподарства.

У зв`язку із установленими обставинами, суд дійшов висновку про недотриманням відповідачем норм Положення №848.

Суд звертає увагу, що відповідач не виконав обов`язку щодо урахування усіх обставин, які мали значення для прийняття оскарженого рішення: не встановив кількість фактично проживаючих членів домогосподарства та у даному випадку, різницю між фактично проживаючими і зареєстрованими членами домогосподарства.

Також, при прийнятті зазначеного рішення відповідачем не враховано ту обставину, що позивачка є інвалідом ІІ групи, єдиним джерелом її доходу є пенсія, розмір якої з врахуванням вартості комунальних послуг не дає можливості позивачці належним чином сплачувати їх вартість.

Судом не враховується аргумент відповідача про відмову в призначенні, перерахунку та виплаті позивачці житлової субсидії з підстав того, що ОСОБА_1 не зверталася за призначенням житлової субсидії з травня 2023 року до 02 травня 2024, відповідно до норм чинного законодавства були відсутні законні підстави для призначення субсидії заявниці з травня 2023, в тому числі на період з 01 жовтня 2023 по 30 квітня 2024, так як згідно пункту 94 Положення про порядок призначення житлових субсидій разі необхідності проведення перерахунку (донарахування) житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок (таке донарахування), не обмежується.

Враховуючи зазначене, у відповідача були відсутні правові підстави для припинення виплати позивачці спірної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, такі вчиненні всупереч вимогам чинного законодавства, відтак є протиправними.

Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

З метою відновлення прав та інтересів позивачки, за захистом яких вона звернулася до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд вважає можливим зобов`язати відповідача повторно розглянути питання, щодо призначення, перерахунку та виплати житлової субсидії ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 із 01.04.2023 по 30.04.2024.

З цих же по суті підстав, судом враховуються аргументи позивача та не враховуються заперечення відповідача.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-20, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) щодо припинення виплати субсидії із 01 квітня 2023 по 30 квітня 2024 та скасувати відмову про припинення житлової субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) повторно розглянути питання, щодо призначення, перерахунку та виплати житлової субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 із 01.04.2023 по 30.04.2024.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Суддя Гавдик З.В.