Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог
14 жовтня 2025 рокусправа № 380/16586/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо ненарахування та невиплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відновити нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб з дати припинення її виплати.
Ухвалою судді від 18.08.2025 позовна заява залишена без руху.
Ухвалою від 01.09.2025 суддя прийняла позовну заяву та відкрила спрощене позовне провадження в адміністративній справі, без повідомлення сторін.
Позивач подав заяву щодо поновлення терміну звернення до суду від 27.08.2025 вх. № 69369, у якій вказує, що позивач неодноразово звертався на усному прийомі до працівників ГУ ПФУ у Львівській області з проханням відновити пенсійні виплати, передбачені Постановою № 713 та очікував досудового врегулювання питання перерахунку пенсії. У липні 2024 у зв`язку зі збройною агресією проти України позивача було мобілізовано для виконання бойових завдань у ЗСУ. Перебуваючи у різних місцях служби, позивач був позбавлений можливості контролювати пенсійні надходження, враховуючи, що розмір пенсії збільшувався при проведенні її індексації. Перебуваючи у відпустці 24.07.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з проханням провести перерахунок та виплату пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою КМУ № 713 від 14,07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з моменту припинення виплат. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на вищезазначену заяву надано відповідь у формі листа від 01.08.2025 № 1300-5203-8/100606, у якому зазначено, що оскільки, в результаті проведеного перерахунку на підставі рішення суду розмір пенсії збільшився більш ніж на 2000,00грн, підстави для виплати щомісячної доплати - відсутні.
Вирішуючи питання про дотримання позивачем строку звернення до суду виходить з такого.
Частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абзацом 1 частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 відступила від висновків, викладених, зокрема у постановах від 29.10.2020 у справі №816/197/18, від 20.10.2020 у справі №640/14865/16-а, від 25.02.2021 у справі № 822/1928/18 щодо застосування строку звернення до суду у соціальних спорах, у яких, зокрема зазначено, що при застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви без розгляду на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави (постанови Верховного Суду від 29.10.2020 у справі №816/197/18 (касаційне провадження №К/9901/50050/18), від 20.10.2020 у справі №640/14865/16-а (касаційне провадження № К/9901/36805/18), а також про те, що строк звернення позивача до суду у випадку спірних правовідносин розпочав перебіг після отримання позивачем листа-відповіді від органу Пенсійного фонду, а не після отримання пенсії за відповідний період (постанова Верховного Суду від 25.02.2021 у справі №822/1928/18) та дійшла наступного правового висновку щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України у спорах цієї категорії:
1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.
Згідно зі змістом позовної заяви, предметом цього спору є незгода позивача з нездійсненням доплати у розмірі 2 000 грн відповідно до постанови № 713 з 01.12.2022 (припинення виплати після здійснення перерахунку пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.09.2022 № 380/9187/22).
Так, про факт встановлення чи невстановлення позивачу доплати до пенсії з 01.12.2022 останньому не могло не бути відомо принаймні з січня 2023 року, тобто з моменту отримання пенсії за грудень 2022 року.
Аналогічної позиції притримується Верховний Суд у постанові від 21.02.2024 у справі № 240/27663/23.
Суддя погоджується з доводами позивача про те, що проходження військової служби може ускладнити та навіть унеможливити можливість вчасного звернення до суду.
Між тим, як зазначає позивач та як вбачається з наданих до суду доказів, позивач у липні 2024 мобілізований для виконання бойових завдань у ЗСУ.
При цьому спірний період почався з 01.12.2022.
Суд зазначає, що окрім загальних посилань на факт проходження військової служби з липня 2024 року, позивач не надав суду доказів, якими безпосередньо підтверджуються його доводи про неможливість звернення до суду в межах шестимісячного строку.
Враховуючи викладене в сукупності, суд не встановив переконливих фактичних обставин, які б свідчили про дійсні істотні перешкоди чи труднощі для своєчасного звернення позивача до суду за захистом своїх прав, тому не визнає поважними вказані позивачем причини пропуску строку звернення до суду з позовом в частині зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, згідно з постановою № 713 за період з 01.12.2022 по 06.02.2025.
Законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно правових відносин, призначенням якої є забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду, забезпечення стабільної діяльності суб`єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, дисциплінування учасників адміністративного судочинства.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого публічно-правові відносини можуть вважатися спірними. Тому, якщо протягом законодавчо встановлено строку особа не звернулася до суду за вирішенням спору, відповідні відносини набувають ознаки стабільності.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Оскільки позивач належними та допустимими доказами не довів поважності пропущеного ним строку звернення до суду (який є досить тривалим), суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк звернення до суду із частиною позовних вимог, не навівши при цьому поважних та об`єктивних причин пропуску вказаного строку.
Згідно з положеннями п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовну заяву в частині позовних вимог про нарахування та виплату доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" за період з 01.12.2022 по 06.02.2025, слід залишити без розгляду, у зв`язку з пропуском строків звернення до суду.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 240, 241, 243 248, 256 КАС України , суд, -
ухвалив:
Визнати неповажними причини пропуску строку звернення до суду та відмовити ОСОБА_1 у поновленні пропущеного строку звернення до суду з даним позовом в частині вимог про нарахування та виплату доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", за період 01.12.2022 по 06.02.2025.
Залишити позов ОСОБА_1 без розгляду в частині позовних вимог про нарахування та виплату доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", за період 01.12.2022 по 06.02.2025.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлений 14.10.2025.
СуддяКедик М.В.