Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 жовтня 2025 року справа №640/25038/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом громадянина ОСОБА_1 до Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся громадянин ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, оформлене протоколом №7 від 12.06.2013 року, в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку у гарнізоні м. Києва, загальна черга з 28 грудня 1993 року, пільгова (учасник бойових дій) з 05 вересня 1997 року;
зобов`язати Київське квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України поновити ОСОБА_1 зі складом сім`ї 4 (чотири) особи на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва, для забезпечення постійним житлом або грошовою компенсацією за належне позивачу для отримання жиле приміщення, з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто в загальній черзі з 28.12.1993, пільгова (учасник бойових дій) з 05.09.1997.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2024 справу прийнято до провадження та ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю рішення житлової комісії Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, оформлене протоколом №7 від 12.06.2013 року, в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку у гарнізоні м. Києва, загальна черга з 28 грудня 1993 року, пільгова (учасник бойових дій) з 05 вересня 1997 року.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує.
Третьою особою подані письмові пояснення, відповідно до яких проти задоволення позовних вимог заперечує.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ОСОБА_1 у період з 05.08.1984 по 03.01.2012 проходив військову службу у Збройних Силах України.
Відповідно до витягу з наказу №30 від 14.02.2012 (по стройовій частині) військової частини НОМЕР_1 , полковника ОСОБА_1 звільненого наказом Міністра оборони України від 03.01.2012 №1 з військової служби у запас (у зв`язку із закінченням строку контракту), з 14.02.2012 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Під час проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_2 позивач разом із членами своєї сім`ї (дружина та два сина) з 28.12.1993 перебував на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень, у загальній черзі та з 05.09.1997 в списках позачергового отримання житла як учасник бойових дій, що підтверджується довідкою №9139 від 07.06.2013, виданою Головою житлової комісії гарнізону м. Києва та листом Головного квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України від 30.11.2008 №303/4/15/243.
Як стверджує позивач, він з 28.12.2001 по теперішній час зареєстрований та проживає разом із сім`єю в службовій однокімнатній квартирі у військовому містечку НОМЕР_3 , що у АДРЕСА_1 , яку надано під час проходження військової служби. Жилим приміщенням під час проходження військової служби та після звільнення не забезпечувався.
Однак, йому в травні 2021 року стало відомо про зняття військовослужбовців з квартирного обліку у зв`язку із чим він звернувся до Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України із запитом про надання інформації про перебування його та його сім`ї на квартирному обліку.
Листом від 07.06.2021 №517/2868 відповідач повідомив, що Житловою комісією Київського КЕУ відповідно до протоколу №7 від 12.06.2013 знято з квартирного обліку у гарнізоні м. Київ військовослужбовців, які проходили військову службу до набрання чинності наказу Міністра оборони України від 30.12.2007 №708 «Про визначення меж гарнізону м. Київ та впорядкування меж інших гарнізонів і зон відповідальності» та осіб, які звільнилися після набрання чинності вищезазначеного наказу по житловій комісії військової частини НОМЕР_2 (військове містечко № НОМЕР_3 ), правонаступником якої стала військова частина НОМЕР_4 .
Відповідно до пункту 25 постанови Ради Міністрів України РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 №470 щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводиться перереєстрація громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Для цього військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, повинні надавати до житлової (об`єднаної) комісії довідки про реєстрацію, проходження служби та за необхідністю інші документи та відомості.
Позивачем з 2007 по 2021 рік жодна інформація, яка б підтверджувала право перебування на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, не надавалась.
Вказаним листом відповідач також повідомив позивача, що поновлення його на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов у гарнізоні м. Київ шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, запропоновано звернутися до житлової комісії військової частини за останнім місцем проходження військової служби.
Відповідачем також було надано корпію Витягу з протоколу №7 від 12.06.2013 засідання житлової комісії Київського КЕУ, відповідно до якого позивача знято з квартирного обліку.
Позивач, вважаючи оскаржуване рішення протиправним, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Відповідно до положень Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 21.12.1991 № 2011-ХІІ під військовослужбовцями розуміються громадяни України, які проходять дійсну службу на території України.
Згідно п. 1 ст. 12 Закону № 2011-XII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 № 737 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень (надалі - Інструкція), якою визначено порядок ведення квартирного обліку та надання військовослужбовцям житла (у редакції чинної на момент зняття особи з квартирного обліку).
Пунктом 1.11 Інструкції передбачено, що усі питання, пов`язані з перебуванням військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, на квартирному обліку, із забезпеченням їх жилою площею та розміром жилого приміщення, вирішуються за місцем проходження ними служби, перебування на обліку або в судовому порядку.
Згідно п. 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470, громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті. Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи,
яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та актами законодавства Української РСР;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Разом з тим, п. 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081, передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі:
- поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;
- засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;
- звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;
- подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;
- в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 2.18 Інструкції передбачено, що військовослужбовці та звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі:
- поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в наданні жилого приміщення; отримання за рахунок житлових фондів МО України жилого приміщення для постійного проживання; переміщення військовослужбовця нового місця служби в інший населений пункт;
- звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу;
- подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік;
- звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій служби особами, які зараховані на облік після 01 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу);
- обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством.
Одним із випадків зняття військовослужбовця з квартирного обліку Інструкцією передбачено не проходження останнім щорічної перереєстрації облікових справ.
Згідно абзацу 5 пункту 2.6. Інструкції передбачено, що під час розформування військової частини або житлової комісії гарнізону облікові документи передаються їх правонаступнику в разі, якщо він знаходиться в цьому самому населеному пункті. В іншому випадку облікові документи передаються до КЕВ (КЕЧ) району. Про передачу облікових документів військова частина повідомляє квартирно-експлуатаційний орган, який здійснюватиме подальший квартирний облік військовослужбовців чи осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей. Отже, КЕВ (КЕЧ) району, у такому випадку виконує роль житлової комісії військової частини яка була розформована, та відповідно приймає рішення щодо подальшого перебування військовослужбовців на квартирному обліку.
Відповідно до наказу ТВО начальника Київського квартирно-експлуатаційного управління від 24 грудня 2012 року № 113 було визначено (пункт 1) про прийняття головою житлової комісії Київського квартирного-експлуатаційного управління квартирних справ від житлової комісії розформованої військової частини НОМЕР_2 осіб звільнених в запас або у відставку із ЗСУ.
Як вбачається із витягу з наказу Міністра оборони України від 03 січня 2012 року №1, позивача звільнено з військової служби у запас за частиною 6 статті 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» пунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту).
Відповідно до пункту 2.20. Інструкції щороку з 1 жовтня до 30 грудня з метою перереєстрації облікових справ військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, повинні надавати до житлових комісій довідки за формами Ф-3, Ф-5, Ф-7. Житлові комісії військових частин у цей самий строк здійснюють перевірку житлових умов осіб, які перебувають на обліку, а представники житлових комісій уточнюють, а за потреби коригують облікові списки.
Щороку протягом січня КЕВ (КЕЧ) районів спільно з представниками житлових комісій військових частин і гарнізону проводять перереєстрацію військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які перебувають на обліку, про що складається відповідний акт, який підписується начальником КЕВ (КЕЧ) району, головами житлових комісій військової частини та гарнізону. Після проведення щорічної перереєстрації начальник КЕВ (КЕЧ) району письмово доповідає начальнику гарнізону про підсумки перереєстрації.
Пунктом. 2.19 Інструкції передбачено, що КЕВ (КЕЧ) району має право клопотати перед командуванням військової частини та житловою комісією військової частини про зняття з обліку військовослужбовця чи особи, звільненої з військової служби, облікові справи яких не пройшли щорічну перереєстрацію, у випадку, коли ними не надано:
Ф-3;
Ф-5 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом);
Ф-7 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом).
У зв`язку із тим, що позивачем не здійснювалися та не долучалися вищезазначені документи до облікової справи, останнім не було пройдено перереєстрацію облікових справ, у зв`язку із чим житловою комісією Київського КЕУ під час проведення перевірки документів було вирішено питання про зняття позивача з квартирного обліку, про що було складено протокол № 7 від 12 червня 2013 року.
Крім того, як стверджує відповідач, позивач не проходив процедуру, що зазначена у Інструкції, а саме не звертався із заявою чи рапортом про поновлення його на квартирному обліку.
Однак, зі змісту Протоколу № 7 від 12 червня 2013 року, згідно якого позивача знято з квартирного обліку, вбачається, що в ньому не зазначено жодної підстави зняття з обліку військовослужбовців, потребуючих поліпшення житлових умов, передбаченої чинним законодавством, що в свою чергу суперечить доводам відповідача, викладеним у відзиві на позов.
Крім того, відповідачем на порушення вимог вищевказаної Інструкції порушено процедуру зняття позивача з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, на підставі, передбаченій п. 2.19 Інструкції.
Так, згідно п. 2.19 Інструкції № 737 «Про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень» затвердженої Наказом Міністра оборони України 30.1 1.201 1 - КЕВ (КЕЧ) району має право клопотати перед командуванням військової частини та житловою комісією військової частини про зняття з обліку військовослужбовця чи особи, звільненої з військової служби, облікові справи яких не пройшли щорічну перереєстрацію, у випадку, коли ними не надано:
Ф-3;
Ф-5 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом); Ф-7 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом). Житлова комісія військової частини повинна в місячний строк провести засідання, на якому в присутності особи, щодо якої надійшло клопотання КЕВ (КЕЧ) району (або уповноваженої ним іншої особи), розглянути зазначене клопотання та прийняти відповідне рішення. Копія витягу з протоколу видається (надсилається) військовослужбовцю чи особі, звільненим з військової служби, питання щодо яких розглядалося на засіданні, та надсилається до КЕВ (КЕЧ) району і житлової комісії гарнізону в п`ятнадцятиденний строк з дня проведення засідання.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, жодного клопотання про зняття з обліку позивача не порушувалось, засідання за участю позивача не проводилось та копія витягу з протоколу не надсилалась.
Крім того, відповідач не надав суду жодного підтверджуючого документу про вчинення відповідних дій та дотримання процедури зняття з обліку, передбаченої Інструкцією.
Тобто, згідно Протоколу № 7 від 12 червня 2013 року встановити підстави, передбачені законодавством України, які слугували підставою для зняття позивача з обліку, неможливо, що свідчить про протиправне зняття позивача з обліку.
Таким чином, з підстав викладеного суд приходить до висновку, що рішення житлової комісії Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, оформлене протоколом №7 від 12.06.2013 року, в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку у гарнізоні м. Києва, загальна черга з 28 грудня 1993 року, пільгова (учасник бойових дій) з 05 вересня 1997 року, є протиправним та підлягає скасуванню, а позивач зі складом сім`ї 4 (чотири) особи повинен бути поновлений на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва, для забезпечення постійним житлом або грошовою компенсацією за належне позивачу для отримання жиле приміщення, з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто в загальній черзі з 28.12.1993, пільгова (учасник бойових дій) з 05.09.1997.
З урахуванням викладеного вище суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
У зв`язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд, -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, оформлене протоколом №7 від 12.06.2013 року, в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку у гарнізоні м. Києва, загальна черга з 28 грудня 1993 року, пільгова (учасник бойових дій) з 05 вересня 1997 року.
Зобов`язати Київське квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України поновити ОСОБА_1 , зі складом сім`ї 4 (чотири) особи, на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва, для забезпечення постійним житлом або грошовою компенсацією за належне позивачу для отримання жиле приміщення, з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто в загальній черзі з 28.12.1993, пільгова (учасник бойових дій) з 05.09.1997.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.