ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" січня 2008 р. Справа № 10/358-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Джафаровій М.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Херсонського обласного палацу молоді
про стягнення 7935 грн. 96 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Осипова Л.І. - н-к юрвідділу;
від відповідача: Брайченко П.О. - представник;
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови після закінчення розгляду справи.
Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача 7517 грн. 86 коп. заборгованості зі сплати штрафних санкцій за незабезпечення нормативу працевлаштування інвалідів у 2006 році та 418 грн. 10 коп. пені.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись, що його фінансування здійснюється із коштів бюджетних асигнувань, а тому до нього не може застосовуватись положення ч. 1 ст. 20 Закону України № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі Закон).
Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
Відповідно до положень статті ст. 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виходячи з цієї норми, на підприємства (об’єднання), установи та організації покладено обов’язок самостійно встановлювати норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів відповідно до законодавства. Норматив створення робочих місць для інвалідів встановлюється щорічно на весь рік, який є звітним періодом.
Частиною 1 статті 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до ч. 8 ст. 19 відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема, з Акту від 12.06.2007 р. про проведення перевірки відповідача щодо дотримання вимог статей 19 і 20 Закону у 2006 році середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у звітний період на підприємстві становила 28 осіб. Відповідно до чотирьохвідсоткового нормативу, чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях складає 1 особа. Але фактично середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на підприємстві, склала - 0 осіб.
Листом № 04-13/1147 від 09.10.2007 р. Херсонський міський центр зайнятості повідомив, що відповідач протягом 2006 року надавались звіти про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) за формою 3-ПН. При цьому, відповідачем не повідомлялось про наявність місця для працевлаштування інваліда.
Сума штрафних санкцій визначається як добуток середньої річної заробітної плати на даному підприємстві на середню річну кількість робочих місць, незайнятих інвалідами. Середня річна заробітна плата на підприємстві відповідача розраховується таким чином: 210500 грн. (фонд оплати праці) : на 28 особи (середньооблікова чисельність працівників) = 7517 грн. 86 коп. Відповідно сума штрафних санкцій становить - 7517 грн. 86 коп.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р., (далі Порядок), а також частиною 4 статті 20 Закону передбачено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, що настає за роком в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
А пунктом 4 Порядку, який кореспондується з ч. 3 ст. 20 Закону встановлено, що порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки НБУ за кожний календарний день прострочення.
Відповідачем обов'язок по сплаті штрафних санкцій та пені не виконано.
Заперечення відповідача проти позовних вимог з посиланням на його фінансування з бюджету судом до уваги не приймаються виходячи з наступного.
Згідно з положенням частини 1 статті 20 Закону положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Проте, як вбачається із Статуту відповідача (п. 4.4.) діяльність палацу фінансується не тільки управлінням у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації із коштів бюджетних та позабюджетних асигнувань, а й за рахунок платних послуг населенню та підприємствам, здачі в оренду приміщень та обладнання, за рахунок власної господарської діяльності.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160-163, 167 та 169 КАС України,
п о с т а н о в и в :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Херсонського обласного палацу молоді, пл. Т.Г. Шевченка, 1, м. Херсон, (код ЄДРПОУ 24103957, р/р 35424002001753 в УДК по Херсонській області, МФО 852010) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, пров. 40 років Жовтня, 5-а, м. Херсон (одержувач УДК у м. Херсоні, код 24104230, банк ГУ ДКУ по Херсонській області, МФО 852010, рах. № 31219230700002, код ЄДРПОУ 50070000; 01 - платежі до Фонду соціального захисту інвалідів) - 7517 (три тисячі двісті вісімдесят три) грн. 86 коп. санкцій та 418 грн. 10 коп. пені.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Копію постанови направити сторонам по справі.
Суддя Л.І. Александрова
Постанову
підписано 21.01.2008 р.