Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
07 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1601/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Єфімік Олени Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний адвоката Єфімік Олени Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі також - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.05.2025 № 123950001202 про відмову у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 05.03.2023, зарахувавши до його загального страхового стажу періоди з 10.05.1995 по 30.04.1996 та здійснивши пільгове обчислення часу проходження військової служби (один місяць служби за три місяці) в період бойових дій у складі діючої армії у період з 01.02.1980 по 29.10.1980.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за віком.
Позивач звертався до Пенсійного фонду України із заявою щодо призначення пенсії з 63 років, але рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.05.2025 № 123950001202 відмовлено у такому призначенні.
Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 15.08.2025 відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи відзив на позовну заяву (відзив) і всі докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів. Також витребувано у відповідача докази, необхідні для розгляду справи.
01.09.2025 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, які долучені судом до матеріалів справи ухвалою від 02.10.2025.
Також ухвалою суду від 02.10.2025 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області додаткові докази, необхідні для встановлення всіх обставин справи.
Ухвалами суду від 06.10.2025 долучено до матеріалів справи подані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області докази, а також у зв`язку з неповним наданням останнім витребуваних судом відомостей, додатково витребувано у вказаного пенсійного органу відомості, необхідні для встановлення всіх обставин справи.
Ухвалою суду від 07.10.2025 долучено до матеріалів справи подані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області докази.
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
Оскільки відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до положень частини шостої статті 162 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується копіями паспорта громадянина України, картки платника податків, довідкою про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру від 12.04.2019 № 154606-2019, посвідченням серії НОМЕР_2 .
Позивач є отримувачем пенсії за віком з 05.03.2025, що підтверджується відповідним рішенням про призначення пенсії від 02.05.2025 № 123950001202.
02.05.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою щодо допризначення пенсії у зв`язку з наданими додатковими документами (призначити пенсію з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку 63 роки - з 05.03.2023).
Вказану заяву за принципом екстериторіальності було направлено на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.05.2025 № 123950001202 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.
У вказаному рішенні зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 05.03.2025. Страховий стаж ОСОБА_1 становить 19 років 2 місяці 17 днів. Для призначення пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку 63 роки з 05.03.2023 відповідно до частини другої статті 26 Закону № 1058 немає підстав. Враховуючи зазначене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 щодо допризначення пенсії у зв`язку з наданими додатковими документами відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Також листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 18.06.2025 № 4621-4677/Б-02/8-1200/25 повідомлено, що відповідно до поданої засобами вебпорталу заяви від 26.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу з 05.03.2025 призначено пенсію за віком на загальних умовах по досягненню 65 років, яку обчислено при страховому стажі 19 років 2 місяці 17 днів. До страхового стажу при призначенні пенсії не зараховано долучені до заяви від 26.04.2025 документи: довідку комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 20.03.2019 № 02-15/261 про підтвердження періоду роботи з 10.05.1995 по 30.04.1996 в колективному сільськогосподарському підприємстві імені 50-річчя Жовтня; довідку від 14.04.2020 № 36 про проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій, видану ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заяву про допризначення пенсії (призначення пенсії з дати права згідно з підпунктом 14-6.2 пункту 14-6 розділу XV Закону № 1058) опрацьовано та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.05.2025 № 123950001202 відмовлено в перерахунку пенсії по причині відсутності необхідної тривалості страхового стажу, який дає право на призначення пенсії після досягнення 63 років.
Позивач, не погоджуючись з вищевказаним рішенням відповідача, звернувся до суду за даною позовною заявою.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 частина 1 статті 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-ІV від 09.07.2003, пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Положеннями частини першої статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
Частиною 2 статті 26 Закону № 1058-IV визначено, що у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу:
по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 16 до 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 17 до 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - від 25 до 35 років.
Відповідно до частини 3 статті 26 Закону № 1058-IV у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 15 до 16 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 15 до 17 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 15 до 18 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 15 до 19 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 15 до 20 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 15 до 21 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 15 до 22 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 15 до 23 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 15 до 24 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - від 15 до 25 років.
Позивач досяг віку 63 років ІНФОРМАЦІЯ_3 .
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що позивач звертався із заявою про призначення пенсії від 10.07.2023, однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 18.07.2023 № 123950001202 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу (врахований страховий стаж складав 19 років 2 місяці 17 днів).
В подальшому, позивачу призначено пенсію за його заявою від 26.04.2025 з 05.03.2025, тобто по досягненню 65 років, при цьому врахований страховий стаж не змінився (19 років 2 місяці 17 днів).
Позивач звернувся із заявою від 02.05.2025 про перерахунок (допризначення) пенсії з 05.03.2023, долучивши довідку Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 20.03.2019 № 02-15/261, однак рішенням відповідача в перерахунку пенсії відмовлено.
При розгляді вказаної заяви позивача про перерахунок пенсії, до страхового стажу позивача не зараховано період роботи за довідкою Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 20.03.2019 № 02-15/261 про підтвердження періоду роботи з 10.05.1995 по 30.04.1996 в колективному сільськогосподарському підприємстві імені 50-річчя Жовтня.
Щодо спірного період проходження військової служби судом встановлено, що такий період зараховано до страхового стажу позивача (з 01.11.1978 по 29.10.1980) в одинарному розмірі, що підтверджується розрахунком стажу позивача (форма РС-право), доданого до матеріалів справи.
Однак, позивач вважає, що частину періоду проходження ним військової служби, а саме з 01.02.1980 по 29.10.1980 має бути обчислено пільговим чином, а саме один місяць служби за три місяці, на підставі відомостей, що зазначені в довідці ІНФОРМАЦІЯ_4 від 14.04.2020 № 36.
Щодо незарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 10.05.1995 по 30.04.1996, суд зазначає таке.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Разом з тим, судом встановлено, що трудова книжка позивача не містить записів щодо спірного періоду роботи з 10.05.1995 по 30.04.1996.
Водночас, позивачем до заяви про перерахунок пенсії від 02.05.2025 додано архівну довідку від 20.03.2019 № 02-13/261, видану Комунальною установою «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району».
Так, згідно з архівною довідкою від 20.03.2019 № 02-13/261, виданою Комунальною установою «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району», в наказах та відомостях нарахування заробітної плати працівникам колективного сільськогосподарського підприємства «КСП имени 50-летия Октября» «так у документах» Біловодського району Луганської області є такі відомості про роботу « ОСОБА_1 », « ОСОБА_1 », «так у документах»: «10 мая 1995 года принять трактористом ОСОБА_1 с одновременным зачислением его в штат КСП. (Приказ № 5 от 10.05.1995г.)» «так у документах». «Звільнити ОСОБА_1 за ст. 36 п. 1 КЗпП України за згодою сторін 30.04.1996 (Наказ № 18 від 30.04.1996 року)» «так у документах». Інших людей із такими ж П.І.Б. не виявлено. Підстава: Фонд № 115, опис 1, спр. 4, арк. 46-52; спр. 9, арк. 87-95.
Суд зазначає, що вказана довідка містить усю необхідну інформацію, яка підтверджує роботу позивача у спірний період з 10.05.1995 по 30.04.1996, підписана уповноваженими особами та видана установою, яка на час її видачі знаходилась на підконтрольній українській владі території України, а тому суд не вбачає підстав для їх не прийняття при вирішенні питання про перерахунок позивачу пенсії.
Також слід вказати, що наведена в ній інформація щодо прізвища, ім`я та по батькові відповідає паспортним даним позивача, а також у довідці міститься підтвердження, що інших людей з такими ж прізвищем, ім`ям та по батькові, не виявлено.
При цьому, в оспорюваному рішенні відповідачем не наведено жодних причин щодо не зарахування до страхового стажу вищевказаного періоду роботи та, відповідно, неврахування відомостей, що зазначені у вищевказаній архівній довідці Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 20.03.2019 № 02-13/261.
Окрім того слід вказати, що в цілому мотиви спірного рішення викладено формально, узагальнено, без належного зазначення підстав та мотивів прийняття саме такого рішення, зокрема, підстав неврахування довідок, наданих позивачем, що не відповідає принципу вмотивованості та обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень.
Відтак, відповідач при вирішенні питання про перерахунок позивачу пенсії, повинен був взяти до уваги відомості, що містяться в наданій архівній довідці, та зарахувати до страхового стажу спірний період трудової діяльності позивача.
З урахуванням викладеного суд зазначає, що рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 09.05.2025 № 123950001202 прийнято не на підставі законодавства, без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Разом з тим, щодо наявності правових підстав для пільгового обчислення періоду проходження позивачем військової служби з 01.02.1980 по 29.10.1980, суд зазначає таке.
Згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 14.04.2020 № 36 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно проходив військову службу у період з листопада 1978 року по жовтень 1980 рік, в тому числі в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, перебування в партизанських загонах і з`єднаннях) в період з 01.02.1980 по 29.10.1980 в складі в/ч пп НОМЕР_3 . Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці (на підставі п. 2.3. п.п. Наказу МОУ від 14.08.2014 року № 530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей»). Підстава: Книга обліку військовослужбовців, звільнених з діючої військової служби із військ, виконуючих інтернаціональний обов`язок в країнах, які ведуть бойові дії від 05.05.1980 р. стор. 6. Довідка видана для подання органам Пенсійного фонду.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).
Пунктом 2.3 Положення № 530 визначено різного роду види військової служби, час участі в яких, надає особі право на пільгове обчислення вислуги років для призначення пенсій, зокрема, один місяць служби за три місяці.
При цьому, в пункті 2.3 Положення № 530 вказано, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу).
Аналізуючи наведені положення статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2.3 Положення № 530 у їх взаємозв`язку, суд зазначає, що такі норми законодавства підлягають застосуванню в разі визначення права особи на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Схожий висновок викладено в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2025 у справі № 200/24/25.
З матеріалів справи встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком на загальних підставах.
За таких обставин, правові підстави для зарахування до страхового стажу позивача спірного періоду проходження військової служби з 01.02.1980 по 29.10.1980 у пільговому обчисленні (один місяць служби за три місяці) відсутні.
Щодо вимог позивача про здійснення перерахунку (призначення) його пенсії з 05.03.2023, суд зазначає таке.
Як вже зазначалось судом вище, позивачу призначено пенсію з 05.03.2025 за його заявою від 26.04.2025, тобто по досягненню 65 років, на підставі положень частини 3 статті 26 Закону № 1058-IV з урахуванням абзацу 8 цієї норми.
При цьому судом встановлено, що позивач звертався із заявою про призначення пенсії від 10.07.2023, тобто після досягнення 63 років у відповідності до положень частини 2 статті 26 Закону № 1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 18.07.2023 № 123950001202 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу (врахований страховий стаж склав 19 років 2 місяці 17 днів).
Слід вказати, що доказів оскарження вказаного рішення, до матеріалів справи не додано.
З метою встановлення обставин щодо переліку документів, які надавались разом із заявою про призначення пенсії від 10.07.2023, суд витребував такі відомості у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, де позивач перебуває на обліку.
У відповідь Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило, що разом із заявою від 10.07.2023, яка подана через особистий кабінет ОСОБА_1 на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, розглядались: анкета опитування, диплом, - а саме довідка № 118 від 13.03.2020, диплом НОМЕР_4 ; ІD картка; військовий квиток; довідка про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, довідка РНОКПП, довідку про відкритий рахунок в банку, трудова книжка НОМЕР_5 , трудова книжка НОМЕР_6 , посвідчення УБД, витяг з ЄРС для ФПО. На підтвердження цих відомостей надано витяг з інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України щодо переліку документів, які розглядались пенсійним органом разом із заявою позивача про призначення пенсії від 10.07.2023.
Отже, з наведеного вбачається, що позивачем не подавались разом із заявою від 10.07.2023 додаткові документи, зокрема, архівна довідка від 20.03.2019 № 02-13/261 Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району», на підтвердження його трудового стажу за період з 10.05.1995 по 30.04.1996, а відтак у пенсійного органу такі відомості були об`єктивно відсутні на час розгляду вищевказаної заяви про призначення пенсії, а тому він не міг їх врахувати.
Відповідну архівну довідку про підтвердження стажу роботи за період з 10.05.1995 по 30.04.1996 додано заяви про перерахунок пенсії від 02.05.2025, тобто значно пізніше строку для подання додаткових документів, встановленого статтею 45 Закону № 1058-IV (після звернення із заявою від 10.07.2023), та вже після того, як він скористався правом на призначення пенсії по досягненню 65 років, на підставі положень абзацу 8 частини 3 статті 26 Закону № 1058-IV.
Таким чином, позивач не оскаржив рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 18.07.2023 № 123950001202 про відмову в призначенні пенсії за заявою від 10.07.2023, додаткових документів після звернення з вказаною заявою у строк, встановлений законом, не надав, до того ж, в подальшому скористався правом на призначення пенсії з 05.03.2025 за іншими положеннями відповідної норми, а тому правові підстави для призначення (перерахунку) пенсії позивача у даних спірних правовідносинах з 05.03.2023 відсутні.
Водночас, слід вказати, що за результатами розгляду цієї справи перерахунок пенсії позивача слід здійснити з 05.03.2025, оскільки додаткові документи, додані до заяви про перерахунок пенсії від 02.05.2025, подані у тримісячний строк з дня досягнення пенсійного віку (65 років), що встановлений статтею 45 Закону № 1058-IV.
Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої позиції, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов`язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Отже, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Єфімік Олени Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код 14099344, місцезнаходження: м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 09.05.2025 № 123950001202.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2025, зарахувавши до його страхового стажу період роботи з 10.05.1995 по 30.04.1996.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 07.10.2025.
Суддя О.М. Качанок